Προς το περιεχόμενο

Tα καλύτερα παιχνίδια για Linux


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι κριμα?

 

UT παιζω χρονια native στο linux

 

https://www.archlinux.org/packages/community/x86_64/urbanterror/

 

Κι εγώ το ίδιο... και μου κάνει εντύπωση που έχει μειωθεί ο κόσμος που παίζει στου σέρβερς!

 

το CS:GO θα το δω μόλις βγάλει καμιά έκπτωση ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ το ίδιο... και μου κάνει εντύπωση που έχει μειωθεί ο κόσμος που παίζει στου σέρβερς!

 

το CS:GO θα το δω μόλις βγάλει καμιά έκπτωση ;-)

ουπς.. δεν ειδα το "λιγο" και διαβασα "έχει πααααρα πολύ κόσμο"... :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το CS:GO θα το δω μόλις βγάλει καμιά έκπτωση ;-)

 

Όντως τώρα είναι πιο ακριβό. Εγώ το είχα πετύχει 7 ευρώ και το τσίμπησα.

 

Για δωρεάν δες και το Team Fortress 2. Αν και έχει πέσει αρκετά σε σχέση με παλιά απο άποψη κόσμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@thomasG4

 

εκεί λέω να το περιμένω, αν το δει κάποιος στο 7ευρω, ας ρίξει εδώ ένα μήνυμα... θα χω κ γω το νου μου για προσφορές στο steam και θα δημοσιεύω εδώ αν δεν είναι αντίθετο με τους κανόνες!

 

@prixtis

 

Εγώ το έχω εγκατεστημένο, αλλά δε μου άρεζαν τα παιχνίδια τύπου Quake... πιο πολύ τα tactical shooters! άντε, πάλι πέσατε και φτιάχνετε σέρβερς... κάνα καλό δωρεάν ή φτηνό παιχνιδάκι :-P Έχω πετάξει από το σπίτι εντελώς τα windows 10 και ψάχνω για κάνα χαζευτήρι ;-)

 

Κ.

 

Edit: Κατεβάζω 80GB PSP παιχνιδάκια... λίγο ρέτρο εκτός από Amiga ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@thomasG4

 

εκεί λέω να το περιμένω, αν το δει κάποιος στο 7ευρω, ας ρίξει εδώ ένα μήνυμα... θα χω κ γω το νου μου για προσφορές στο steam και θα δημοσιεύω εδώ αν δεν είναι αντίθετο με τους κανόνες!

 

Τσέκαρε συχνά αυτό το thread στο PC gaming section του forum. Τα παιδιά θα το γράψουν άμα βγει προσφορά στάνταρ. Επίσης βάλτο στη wishlist του steam account σου και θα σου στείλουν email οταν βγει σε προσφορά.

 

http://www.insomnia.gr/topic/345863-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%8E%CE%BD/page-1065?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@thomasG4

 

Thnx, δεν είμαι πολύ εξοικειωμένος με το πως δουλεύει το steam! Θα βάλω στα αγαπημένα κάποια παιχνίδια κ θα περιμένω προσφορές

 

@Oxygene

 

Δε μου πολυαρέσουν τα παιχνίδια σε στυλ αρένας... γι'αυτό δεν παίζω κ alien arena :-( Τώρα ξεκίνησα το 0ad και μου άρεσε πααααρα πολύ! Σειρά έχει τώρα το BSG: Diaspora να μπει στον μηχάνημα! Έχω το play on linux, αλλά δεν ήμουν ποτέ φίλος του wine!

 

K.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα πως δουλευει το game-data-packager και εχω πλεον q3a σε 64αρι συστημα, με τον ioquake3 για engine.

 

Το βαζουμε και βαζουμε και το πακετο που θελει απο συντομευσεις κλπ, πχ του quake3

sudo apt-get install game-data-packager quake3
Επειδη εχω το q3a απο τον installer του gog για windows, εβαλα και το innoextract, το οποιο αποσυμπιεσε το exe των windows για να παρει απο μεσα οτι θελει. Αν δεν το εχουμε, απο μια υπαρχουσα εγκατασταση παιρνουμε τον φακελο baseq3 ολοκληρο. Το σκριπτακι, γενικα, ψαχνει για το αρχειο pak0.pk3.

 

Σε ενα φακελο λοιπον, εστω /home/jim/q3/, βαζουμε τον installer του gog, ανοιγουμε τερματικο σε αυτο το φακελο, τρεχουμε ενα

game-data-packager quake3 -p quake3-data --save-downloads /home/jim/q3/
Το "--save-downloads tade" το βαζουμε επειδη το game-data-packager ειναι χαζο και κατεβαζει οτι εχει στο /tmp και μεσα εκει περιμενει να βρει και τα υπολοιπα πραγματα για να συνεχισει. Κατεβαζει και το patch για την 1.32!

Μερικα λεπτα αργοτερα, εχει δημιουργηθει ενα quake3-data_47_all.deb, το οποιο βαζουμε με ενα sudo dpkg -i και τερμα. Το αποτελεσμα φαινεται στην εικονα. Q3a, παιχνιδι του 2000, με ioquake3 engine, engine που πηρε το τελευταιο του patch αυτο το μηνα, Νοεμβριο του 2016.

 

Ιδιαιτερη σημασια εχει η παραμετρος που μπαινει για το καθε game. Πχ για το quake3, εκτος απο το quake3-data, εχει και τα quake3-demo-data και quake3-team-arena-data, τα οποια κανουν πακετο την demo εκδοση του και το expansion pack team arena αντιστοιχα.

 

Αν τωρα θελουμε να βαλουμε καποιο mod. πχ osp, απλα αποσυμπιεζουμε το φακελο του μεσα στο ~/.q3a/.

 

Οποιος θελει τον παιζω ενα.

post-124002-0-24770400-1479817493_thumb.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παίζω αυτό τον καιρό το dying light σε linux και παίζει άψογα. Δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα συν ότι έχει φοβερά γραφικά και απίστευτο gameplay. Σαν parkour με zombie 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ εδώ και 4-5 μέρες έχω αγοράσει το Victor Vran, πολύ καλό. Το μόνο που με χαλάει είναι υπάρχει ένα κάστρο και από εκεί τηλεμεταφέρομαι σε διάφορες πίστες(στην ουσία σαν dungeons), σε περίπτωση που θέλω να σταματήσω να παίζω πρέπει να πάω πίσω στο κάστρο χάνοντας την πρόοδο του dungeon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...