Προς το περιεχόμενο

Tα καλύτερα παιχνίδια για Linux


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλή κάρτα και οπωσδήποτε να πάρεις dell αν γίνετε γιατί έχουν και την καλύτερη υποστήριξη με linux και ubuntu. Μην πάρεις laptop με δίπλή κάρτα γιατί δεν δουλεύουν σωστά σε linux. 

1 ώρα πριν, mad-proffessor είπε

Ναι κοιτάω εδώ κ καιρό reviews στο youtube, thanks (αν κ το πιο πιθανό είναι να καταλήξω σε business grade laptop τύπου thinkpad γιατί το legion 5 που ψάχνω δεν το βρίσκω όπως το θέλω).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 512
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

lol dell. Δε παίζει καν S3 sleep, μόνο κάτι παπαριές τύπου s2idle και δε μπορείς να βάλεις το laptop στην τσάντα χωρίς να πάρει φωτιά.

Τα ThinkPads είναι πάντα καλή επιλογή.

Επίσης οι hybrid κάρτες, παίζουν ικανοποιητικά πλεον σε up-to-date διανομές, τουλάχιστον intel + nvidia, γιατί αν κοιτάει ο op για legion δε νομίζω ότι θα του κάνει οποιοδήποτε laptop με integrated GPU, εκτός αν παίζει μόνο tetris.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, chek2fire είπε

Μην πάρεις laptop με δίπλή κάρτα γιατί δεν δουλεύουν σωστά σε linux. 

Κοιτααααα να δεις τι γινεται. Ημουν ο πρωτος που εκραζε ολους τους εμπλεκομενους για αυτο το θεμα. Κυριως την nvidia δηλ. Και ενας απο τους πολλους λογους που δεν βαζω λινουξ στο βασικο μου μηχανημα.

Εκτοτε , η κατασταση εχει αλλαξει. Ο επισημος driver υποστηριζει το optimus σε πολυ καλο επιπεδο , εφοσον υπαρχει μια μινιμουμ εκδοση του Xorg , που πλεον ολες οι σοβαρες διανομες την εχουν. Απο κει και περα ειναι θεμα των διανομων να φερουν αυτην την υποστηριξη στον χρηστη , με διαφορα εργαλεια. 
Π.χ. στο gnome εχω δει μενουδακι του στυλ "launch on dedicated gpu" ή καπως ετσι τελοσπαντων. Αλλες διανομες εχουν διαχειριση οδηγων και οταν εντοπισουν διπλες καρτες κανουν τις απαραιτητες ενεργειες και περνανε τα απαραιτητα πακετα.

Δεν ειναι τοσο τραγικα δηλ τα πραγματα πλεον , απλα θελει ρετουσαρισμα της καταστασης απο τις διανομες.

2 λεπτά πριν, angmar είπε

δε νομίζω ότι θα του κάνει οποιοδήποτε laptop με integrated GPU, εκτός αν παίζει μόνο tetris.

Eνταξει οχι και ετσι.. αν παρει κανα φορητο με iris καρτα ή δεν ξερω πως λεγονται οι καινουργιες , ισως παιζει παιχνιδια επιπεδου λολ σε ικανοποιητικο βαθμο :)

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mphxths είπε

Eνταξει οχι και ετσι.. αν παρει κανα φορητο με iris καρτα ή δεν ξερω πως λεγονται οι καινουργιες , ισως παιζει παιχνιδια επιπεδου λολ σε ικανοποιητικο επιπεδο :)

Καλά ναι, καθ' υπερβολήν το είπα, αλλά κάποιος που κοιτάει legion, δε βολεύεται ούτε με iris (αν και όντως το άλμα της intel εδώ ήταν αξιοσημειώτο όντως). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για dell πήγαινα αλλά intel laptop όπως το θέλω(6/8πυρηνο+32/64 ram) ξεκινάει από 2500 κ αν βάλεις κ κάρτα πάει στα 3500. Οπότε μάλλον θα κυμανθω σε ryzen που παίζει με >5.8  kernel. Από το reddit που έψαξα πλέον δουλεύει με 2 κάρτες απλά κανείς blacklist nouveau κ εγκαθιστας nvidia driver. Τώρα να εκτελώ στο cli μια εντολή για να αλλάζω σε dedicated gpu όταν θέλω να παίξω ένα παιχνίδι δεν είναι πρόβλημα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

Δεν ειναι  κατ αναγκη να παιζεις με 2 καρτες, μπορεις εξορισμου με nomodeset να μπαινεις κατευθειαν με nvidia

Και ακόμα καλύτερα , αμα σπάει καλά τα iommu groups , να στήσει ενα vm και να περνάει εκεί μια καρτα γραφικών και να είναι game dedicated 🤪 

Έτσι μπορείς ανετότατα να δείχνεις πως λιώνεις σε κώδικα στο γραφείο όταν σε κοιτάει το αφεντικούλι (και από πίσω κάργα fps να ανεβάζει η lady croft στο tomb raider) 🤪 τροlolol

Ps και εγώ fanboy των thinkpad (των παλιότερων) , είναι τεθωρακισμένα και τα πληκτρολόγια τους ταμαμ για ώρες γράψιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, catmaster είπε

Και ακόμα καλύτερα , αμα σπάει καλά τα iommu groups , να στήσει ενα vm και να περνάει εκεί μια καρτα γραφικών και να είναι game dedicated 

Σκηνικα στυλ optimus , σε συγχρονα φορητα , που η 2η καρτα ειναι στον "αερα" * , δεν υλοποιειται gpu passthrough. 

* - Oταν λεω στον αερα , εννοω οτι δεν συνδεεται πανω της ... τιποτα. Καμμια εξοδος. Ειναι στην ουσια 3d accelerator. Eτσι αναγνωριζεται αλλωστε στο συστημα... οπως ηταν παλια οι επικες voodoo καρτες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Legion 5 έχω με AMD 4800H. Τo σύστημα ψύξης του είναι το πιο beefy που έχω δει σε laptop. RAM αναβάθμισιμη αρκεί τα dimms να παίζουν στα 1.2 volt. Υπόψιν είναι λίγο μανίκι να το ανοίξεις αν δεν έχεις εργαλεία. Οθόνη έχει 3 επιλογές νομιζω, εγώ έχω αυτήν στα 120hz. Decent, αλλα δεν έχω και απαιτήσεις καθώς δουλεύω πάντα με εξωτερική οθόνη. Δεν έχει αρκετή φωτεινότητα για εξωτερικούς χώρους. Ίσως τα άλλα μοντέλα οθόνης να είναι καλύτερα. Το touchpad δεν παίζει από την μάνα του, εκτός και αν έχεις kernel 5.11. το fix είναι απλό αλλά πρέπει να το τρέχεις κάθε φορά που μπουταρεις.  μπαταρία okish νομίζω αλλά δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα.

Κοίταω και εγώ για 64giga αλλά έχουν τσιμπήσει ένα 100ευρω οι μνήμες από τα Χριστούγεννα.

Νομίζω ότι το HDMI είναι πάνω στην nvidia και όχι στην internal gpu.

Επεξ/σία από pmav99
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, pmav99 είπε

Νομίζω ότι το HDMI είναι πάνω στην nvidia και όχι στην internal gpu.

Αν υπαρχουν windows στο μηχανημα αυτο , ευκολα βλεπεις τι γινεται .
 

Spoiler

spacer.png

Δηλαδη , πιο κατανοητο δεν μπορει να μας το κανει.
Αν υπαρχει μονο λινουξ , ενας τροπος ειναι ο εξης ...

1. Τσεκαρεις τα id των καρτων απο το lspci.
2. Πας στον φακελο "/sys/devices/pci0000:00/" . Δεν ξερω αν εχει διαφορετικο νουμερο το pciXXXXXX στο δικο σου μηχανημα. Σε μενα εχει αυτo και δεν ειχε καποιο αλλο.
3. Μεσα σε αυτον τον φακελο , τσεκαρεις τους φακελους με το id των καρτων. Σε εμενα υπηρχε φακελος μονο με το id της intel. Ειναι μια αρχικη ενδειξη αυτο οτι η nvidia δεν παιζει μπαλα πουθενα.
4. Πες οτι το id της intel ειναι το 0000:00:02.0 ( στο lspci ισως ειναι πιο συντμημενο ). Μπαινουμε μεσα σε αυτον τον υποφακελο , καπου εκει μεσα εχει υποφακελο drm/cardX κλπ... και εκει μεσα εχει φακελους του στυλ cardΧ-HDMI-blabla , cardΧ-DVI-blabla , cardΧ-DP-blabla κλπ. Μεσα σε αυτους τους υποφακελους υπαρχει το αρχειο "status" που αναλογως αν υπαρχει κατι συνδεδεμενο ή οχι στην αντιστοιχη θυρα , εχει και το αναλογο λεκτικο.

Αρα αφου οι θυρες βρισκονται μεσα στον υποφακελο με το id της intel , και τα "status" ειναι τα σωστα αναλογως τι εχουμε συνδεδεμενο ή οχι σε αυτες... νομιζω το λογικο συμπερασμα ειναι οτι οι θυρες αυτες ειναι "πανω" στην intel .

Δεν ξερω αν υπαρχει αλλος τροπος , για να δουμε τι γινεται με τις θυρες και που σκανε αυτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/3/2021 στις 11:32 ΜΜ, mphxths είπε

Σκηνικα στυλ optimus , σε συγχρονα φορητα , που η 2η καρτα ειναι στον "αερα" * , δεν υλοποιειται gpu passthrough. 

* - Oταν λεω στον αερα , εννοω οτι δεν συνδεεται πανω της ... τιποτα. Καμμια εξοδος. Ειναι στην ουσια 3d accelerator. Eτσι αναγνωριζεται αλλωστε στο συστημα... οπως ηταν παλια οι επικες voodoo καρτες...

Κάτσε γιατί τώρα το είδα , δηλαδη είναι muxless ; Ούτε με looking glass δεν μπορώ να "κλεψω" το frame buffer και να το περναω σαν έξοδο ; 🤨

Έλεος ποιος φανταστικός σχεδιαστής αποφάσισε να τα κάνει όλα muxless ; 🤐

Θα καθόμουν να δοκιμάσω αν παιζει με το Thinkpad P50 , αλλά φοβάμαι πως δεν θα παιζει και θα κολλήσω για καμιά εβδομάδα ...

Επεξ/σία από catmaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, catmaster είπε

δηλαδη είναι muxless ;

Δυστυχως ναι. Δες αυτην την φωτο. Η μεσαια περιπτωση ειναι αυτη που συμβαινει στην πλειονοτητα των φορητων στις μερες μας. Αν καποιος εχει καποιο πολυ παλιο φορητο ( απο τα πρωτα με διπλες καρτες) ή καποιο πολυ ακριβο με ψαγμενη υλοποιηση , ωστε να πεσει στις δυο ακριανες περιπτωσεις , θαναι τυχερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλό παλιό παιχνίδι για linux αλλά τώρα remastered είναι το daggerfall unity ακόμα είναι σε beta αλλά μια χαρά παίζει.

Επεξ/σία από imperialplay3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
7 ώρες πριν, jemadux είπε

εχει και αλλος προβλημα με τον polus map στο among us ?

για δες εδω μήπως έχει αναφερθει και υπάρχει κάποια λύση 

https://www.protondb.com/app/945360

πάντως το game είναι σε gold από τι βλέπω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...