Προς το περιεχόμενο

Έκδοση Βιβλίου


Pantelis51

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να αρχίσω να εκδίδω δικά μου βιβλία (όχι σε εκδοτικό οίκο) και θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει τη διαδικασία που θα 'πρέπει να ακολουθήσω.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 405
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ είχα πάει εδώ στα μέρη μου να ρωτήσω για ένα δικό μου (είναι ένα βιβλιοπωλείο που αναλαμβάνει την πρόωθηση σε εκδοτικούς οίκους) και μου είπαν πως θα έπρεπε να αφήσω το βιβλίο να το στείλουν για να το κοιτάξουν και μετά θα έβγαζαν την απόφαση στο αν γίνεται να εκδοθεί.

Βέβαια με το που άκουσα κάτι τέτοιο ρώτησα πως μπορώ να εξασφαλίσω τα πνευματικά δικαιώματα και μετά να το αφήσω. Δεν αναλάμβαναν τίποτε τέτοιο κι έτσι το άφησα. Βέβαια δεν ήρθα σε επαφή με κάποιον εκδοτικό οίκο για να ρωτήσω περαιτέρω.

 

Δεν ήθελα να στείλω κάτι χωρίς να το εξασφαλίσω προηγουμένως κι αυτό είναι κάτι που με απασχολεί. Τώρα θα αναρωτιέσαι γιατί κάθομαι και στο γράφω αυτό αφού δεν απαντώ στο ερώτημά σου... Προτείνω να εξασφαλίσεις κάτα κάποιο τρόπο τα γραπτά σου πριν κάνεις οποιαδήποτε άλλη κίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα διαβασει οτι αν ταχυδρομησεις ενα αντιγραφο αυτου που θες να προστατευσεις, στον εαυτο σου, νομικα κατοχυρωνεται εφοσον δε πειραξεις συσκευασια κ.τ.λ. με σφραγιδες ταχυδρομειου και τετοια.

 

Παιζει και να μην ισχυει, απο οτι καταλαβα υπαρχουν και νομικοι εδω γυρω :P , ας απαντησουν γιατι και εμενα με ενδιαφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εκδόσεις για ιδιώτες αναλαμβάνουν μικροί και μεγάλοι εκδοτικοί οίκοι (Από Λιβάνη μέχρι Δωδώνη, για παράδειγμα). Το κόστος, όπως αντιλαμβάνεται κανείς, εκτοξεύεται όσο ανεβαίνεις στην κλίμακα και φυσικά οι μεγάλοι δύσκολα θα μπουν στη διαδικασία να ασχοληθούν με ιδιώτη (βασικά το κέρδος το έχουν από τις πωλήσεις, όχι από τις εκτυπώσεις, ακόμη κι αυτοί που έχουν δικά τους τυπογραφεία).

 

Από ό,τι έχω δει να συμβαίνει, ο συγγραφέας ετοιμάζει το κείμενο και το παραδίδει στους εκδοτικάριους για έλεγχο (κανείς δε θέλει να εμπλακεί στην έκδοση ενός κειμένου με το οποίο θα είχε διαφωνίες περιεχομένου, λ.χ.). Στη συνέχεια, συμφωνείται το τιράζ και το κοστολόγιο. Ακόμη και σε μικρούς εκδοτικούς οίκους για λίγα κομμάτια αυτό ανέρχεται σε αρκετές χιλιάδες.

 

Εναλλακτικά, μπορείς να κάνεις μία βόλτα από τα βιβλιοδετεία της Σόλωνος και των Εξαρχείων (εφόσον είσαι Αθήνα). Οι βιβλιοδέτες έχουν άκρες με μικρούς εκδότες και μπορεί να βρεις καλύτερες τιμές.

 

Σαφώς και πρέπει να έχεις κατοχυρώσει την πνευματική ιδιοκτησία, πριν προβείς σε κάποια κίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Ειχα διαβασει οτι αν ταχυδρομησεις ενα αντιγραφο αυτου που θες να προστατευσεις, στον εαυτο σου, νομικα κατοχυρωνεται εφοσον δε πειραξεις συσκευασια κ.τ.λ. με σφραγιδες ταχυδρομειου και τετοια.

 

Παιζει και να μην ισχυει, απο οτι καταλαβα υπαρχουν και νομικοι εδω γυρω :P , ας απαντησουν γιατι και εμενα με ενδιαφερει.

 

Η κατοχύρωση είναι απλή: καταθέτεις το χειρόγραφό σου (ή το print-out) σε συμβολαιογράφο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
H δικια μου λυση ειναι σαν τα goodys, γρηγορη, ευκολη, φθηνη :P

 

Ναι, αλλά δεν κατοχυρώνεται έτσι. :)

 

Είναι όντως σαν τα Goody's: γρήγορη, εύκολη, φτηνή αλλά δεν χορταίνεις. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κριμα, το τριγυριζα τοσο καιρο στο μυαλο μου που το ειχα για σιγουρο, μη σου πω δακρυσα και λιγο οταν εμαθα την αληθεια :mrgreen:

 

 

Ok, παω τη νοβελλα μου σε συμβολαιογραφο, αν τον παρει ο υπνος διαβαζοντας το, θα πω την κλασσικη ατακα ''ολοι εγιναν κριτικοι'' :-?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Κριμα, το τριγυριζα τοσο καιρο στο μυαλο μου που το ειχα για σιγουρο, μη σου πω δακρυσα και λιγο οταν εμαθα την αληθεια :mrgreen:

 

 

Ok, παω τη νοβελλα μου σε συμβολαιογραφο, αν τον παρει ο υπνος διαβαζοντας το, θα πω την κλασσικη ατακα ''ολοι εγιναν κριτικοι'' :-?

 

Φοβάμαι μην δακρύσεις πιο πολύ όταν μάθεις πόσο θα σου κοστίσει. :P

 

 

 

 

 

Πλάκα κάνω, δεν ξέρω πόσο κοστίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Λοιπόν, επανέρχομαι με πιο συγκεκριμένες πληροφορίες:

 

Για ένα βιβλίο 350-400 σελίδων, το κόστος σε ανεξάρτητη έκδοση (εννοώ εκτός μεγάλων εκδοτικών), μαλακό εξώφυλλο, μέτριου βάρους χαρτί, στα 1.000 αντίτυπα πηγαίνει στα 4.000 με 5.000 ευρώ.

 

Βασικά, το κόστος είναι τα φιλμ. Το τιράζ, από ό,τι ρώτησα και έμαθα, δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο (500 αντίτυπα διαφορά είναι 1.000 ευρώ, πάνω-κάτω).

 

Αν ενδιαφέρεται κανείς, μπορώ να στείλω με pm τηλέφωνο επικοινωνίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Συγγνώμη που ρωτάω, αλλά 4 ευρώ ανά βιβλίο είναι πολλά;

 

Οι νέοι συγγραφείς βγαίνουν μέσω εκδοτικών. Δίνουν γη και ύδωρ στο πρώτο και ελπίζουν πως θα ρεφάρουν στο δεύτερο.

 

Κρίνοντας από τις πωλήσεις Ελλήνων συγγραφέων, οι περισσότεροι μένουν με την ελπίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Tα πνευματικά δικαιώματα μπορείς να τα ασφαλίσεις πηγαίνοντας στην Εθνική Βιβλιοθήκη και πληρώνοντας ένα ευτελές ποσό, αντί να πληρώνεις προμήθειες σε συμβολαιογράφους.

 

Το ξέρω γιατί ο πατέρας μου έγραφε στίχους για τον Ζαμπέτα και γενικά για καλλιτέχνες και τους πήγαινα ο ίδιος για καταχώρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αφορά τα πνευματικά δικαιώματα, κατοχυρώνονται αυτόματα τη στιγμή της δημιουργίας του πνευματικού έργου.

 

Σε περίπτωση κλοπής τους αυτό που έχεις να κάνεις είναι να ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ πως είναι δικό σου και το έγραψες πρώτος. Ένας τρόπος είναι με συμβολαιογράφο (τις τιμές τις ορίζουνε μόνοι τους συνήθως ανά σελίδα. Το καλύτερο κόλπο είναι αν το εκτυπώσετε μπρος πίσω, με πολύ μικρά γράμματα), άλλος με συστημένο φάκελο στον εαυτό σου χωρίς να το ανοίξεις ποτέ.

 

Πέρα αυτών, όσο αφορά ένα βιβλίο, οφείλεις να το καταθέσεις στην εθνική βιβλιοθήκη και να πάρεις ISBN.

 

 

Αυτό που με ενδιαφέρει, είναι το πως μπορώ να το διακινήσω ο ίδιος και νόμιμα.

 

Το να δώσω 5000 ευρώ για να φέρει το λογότυπο του εκδοτικού οίκου και να εισπράττουνε αυτοί από τις πωλήσεις, το βρίσκω αστείο.

 

Θέλω να το εκτυπώνω εγώ όπου επιθυμώ και να μπορώ νόμιμα να το πουλώ σε βιβλιοπωλεία και μέσω διαδικτύου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...