Προς το περιεχόμενο

Έκδοση Βιβλίου


Pantelis51

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 405
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

..............Πλωρώνονται ανά λέξη και μέσο όρο μία σελίδα έχει γύρω στις 250 λέξεις. Αν θυμάμαι καλά, οι λογοτεχνικές δουλειές πληρώνονται ανά 15σέλιδο, με τιμή.................

16σέλιδο είναι. στο χώρο δε των εκδοτών/βιβλιοπωλώ/τυπογράφων/κλπ ονομάζεται και "τυπογραφικό"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Super Moderators

Μπορεί να απαντήσει κανείς στην ερώτηση που είχα κάνει; (#226) Θα ήμουν ευγνώμων.

 

Για να αναλάβει ένας εκδοτικός οίκος την έκδοση ενός βιβλίου (δεν αναφέρομαι στην περίπτωση απλής έκδοσης με έξοδα του συγγραφέα, αλλά σε έκδοση από τον εκδοτικό, με το όνομά του επάνω, ενταγμένο στον κατάλογό του στην αντίστοιχη κατηγορία) προφανώς θα υπογραφεί σύμβαση, στην οποία καθορίζονται τα ποσοστά που θα πάρει ο εκδοτικός και ο συγγραφέας αντίστοιχα, ο προβλεπόμενος χρόνος έκδοσης μέχρι να καταστεί η σύμβαση άκυρη, χρόνος παραχώρησης δικαιωμάτων, μορφή παραχωρούμενων δικαιωμάτων κτλ.

 

Με άλλα λόγια, να εκδοθεί ένα βιβλίο από τις "Εκδόσεις Insomnia" και να μην πάρει ο εκδότης τίποτε, δεν υπάρχει. Ορισμένοι εκδοτικοί (για διαφόρους λόγους) εκδίδουν μέσω των εγκαταστάσεων-συνεργατών τους ορισμένα (ελάχιστα) βιβλία, αλλά στην ουσία πρόκειται για μορφή έκδοσης από το συγγραφέα, δεν εμφανίζεται ο εκδοτικός πουθενά αλλού πέρα από τη στήλη με τα στοιχεία εκτύπωσης (και ορισμένες φορές ούτε εκεί).

 

Θεωρητικά, αν πιστεύει κανείς πολύ το βιβλίο του, το εκδίδει μόνος του. Αλλά, ρεαλιστικά και πρακτικά, ένα βιβλίο δεν κάνει έτσι τίποτε. Ακόμη και success stories τύπου Fifty Shades of Grey, που ξεκίνησαν ως fan fiction ή self published, για να κάνουν τη μεγάλη επιτυχία κυκλοφόρησαν μέσω εκδοτικού οίκου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χαίρεται παιδιά! Είμαι κι εγώ νέος στην παρέα. Ήθελα να κάνω κι εγώ με την σειρά μου κάποιες ερωτήσεις. Εμένα μου αρέσει να γράφω μυθιστορήματα που έχουν να κάνουν με εππική φαντασία. Δηλαδή δράκους, ιππότες, πολεμιστές, περιπετειώδες ταξίδια κτλ. L.O.T.R. ένα πράγμα. Ήθελα να ξέρω... υπάρχουν άνθρωποι που ενδιαφέρονται για τέτοιου είδους έργα απο Έλληνες συγγραφείς; Ή όλοι προτιμούν να πάρουν απο κάποιον ξένο συγγραφέα όπως guy gavriel kay, tolkien κτλ. Αυτό ήθελα για αρχή. Ό, τι μου έρθει... ελπίζω να μην σας κουράζω. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, για τέτοιου είδους βιβλία θα προτιμούσα έναν ξένο συγγραφέα. Πιθανός, το γράψιμο και η ιστορία του Έλληνα συγγραφέα να είναι πολύ καλύτερη απ' ότι του ξένου, όμως υποσυνείδητα μου έχει περάσει η ιδέα ότι το ξένο βιβλίο είναι πολύ καλύτερα πλασαρισμένο απ' ότι το ντόπιο. Έτσι εάν είχα να διαλέξω ανάμεσα σε ένα ξένο και ένα ντόπιο βιβλίο επικής φαντασίας, πρώτα θα δοκίμαζα το πρώτο και μετά το δεύτερο. Φυσικά, εάν γίνει διαφήμιση του Ελληνικού βιβλίου τότε ίσος εξισορροπηθεί κατά κάποιο τρόπο στα μάτια του κοινού. Όλα αυτά ξαναλέω είναι προσωπική μου εκτίμηση, μην σε παίρνει από κάτω.

Εάν τελικά αποδειχτούν τόσο σκούρα τα πράγματα, συζήτησε το με τον τότε εκδοτικό σου και υπέγραψε με ένα αγγλικό ψευδώνυμο ή μετέτρεψε το επώνυμο σου στα Αγγλικά, εάν γίνεται φυσικά που πιστεύω πως ναι, γιατί όχι; Θα είναι το καλλιτεχνικό σου! Με αυτό το τρικ δίνεις μια ευκαιρία στον κόσμο να σε γνωρίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν το είχα σκεφτεί. Να "μετατρέψω" το επώνυμό μου σε αγγλικό... πονηρό, και δυστυχώς με την ξενομανία που μας πιάνει ώρες ώρες, και πιασιάρικο. Η αλήθεια είναι πως δεν έχω δει και πολλά μυθιστορήματα αυτού του είδους απο Έλληνες συγγραφείς. Οπότε ίσως περιμένουν τον κατάλληλο (δηλαδή εμένα :D :D :D ) για να ανθίσει αυτού του είδους το μυθιστόρημα. Αυτό όμως που σίγουρα έχω καταλάβει, και απο αυτά που μου λέει η γυναίκα μου που είναι βιβλιοφάγος, είναι πως τα βιβλία κάνουν επιτυχία ή όχι ανάλογα με το πόσο πολύ σπρώξιμο έχει πεσει. Υπάρχουν ορισμένα βιβλία στα οποία είχε πέσει πολύ διαφήμιση τα οποία ήταν απ'έξω κούκλα και απο μέσα πανούκλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις κι άδικο! Μου έχει τύχει μια τέτοια περίπτωση Αγγλικού βιβλίου παρακαλώ, που είχε γυριστεί και σε ταινία. Η ταινία ήταν φοβερή και εφόσον μου άρεσε αποφάσισα να ψάξω και για το βιβλίο που λογικά θα υπήρχε. Έψαξα, έφαγα τον κόσμο, τελικά το βρήκα και μάλιστα δεν το βρήκα ακριβώς αλλά το παρήγγειλα από Αγγλία. Μου έσπασαν τα νεύρα απ' την αργοπορία! Τρεις ολόκληρους μήνες έκανε να 'ρθει το άτιμο όταν απ' το κατάστημα μου είχαν πει ότι θα έκανε μια εβδομάδα. Έπειτα από πολύ υπομονή το πήρα επιτέλους στα χέρια μου! Το εξώφυλλο ήταν καταπληκτικό, οπότε θεώρησα ασυναίσθητα ότι και η ιστορία θα ήταν εξίσου καλή, έτσι ξεκίνησα να διαβάζω... Πραγματικά απογοητευτικό, καμία ομοιότητα με την ταινία, η οποία είχε γρήγορη εξέλιξη και γενικά σου κρατούσε το ενδιαφέρον. Το βιβλίο πλάτειαζε αφάνταστα. <_<

 

Τελικά συμπέρανα ότι για να αγοράσει κάποιος ένα βιβλίο (χωρίς διαφήμιση ας υποθέσουμε) θα πρέπει να έχει, πρώτα απ' όλα ενδιαφέρον εξώφυλλο, εντυπωσιακό τίτλο, ένα σχετικά μεγάλο μέγεθος γραμματοσειράς ώστε να μην ξεστραβώνετε όταν το διαβάζει και ένα γρήγορο ρυθμό στην περίληψη( που παρεμπιπτόντως δεν είναι και απόλυτα βέβαιο ότι θα διαβαστεί). Τουλάχιστον με αυτά τα κριτίρια αγοράζουν όσοι έχω ρωτήσει, συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού μου... ώρες, ώρες. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήσιμες οι συμβουλές σου και τις λαμβάνω όλες υπόψην μου. Σε ευχαριστώ για αυτο! Δε μας λες και μας ποιο ήταν αυτό το βιβλίο μην την πατήσουμε κι εμείς; Και κάτι άλλο... εξώφυλλο και γενικά εικονογράφιση ποιός σου την κάνει; Θέλω να πω... λογικά πας σε κάποιον σκιτσογράφο και τον πληρώνεις για να σου ζωγραφίσει κάτι. Και άμα δεν σου αρέσει; Τον πληρώνεις έτσι και αλλιώς; Χαζό ακούγεται αυτό που ρώτησα έ; ΥΓ: Εσύ τι γράφεις αυτό το καιρό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι και απόλυτα βέβαιη, όμως η έκδοση πρέπει να έγινε το 1997... δύσκολο να πέσει κανείς πάνω του, όμως όχι ακατόρθωτο! Ναι μεν μου άρεσε η ταινία, όμως περισσότερο απ' αυτήν μου κίνησε το ενδιαφέρον ένας απ' τους χαρακτήρες της, γι αυτό άλλωστε και έφαγα τον κόσμο για να βρω το βιβλίο.

 

Δεν έχω ιδέα, εάν εννοείς εικονογράφηση για όλο το βιβλίο. Μόνο για το εξώφυλλο έχω ακούσει, ότι ο συγγραφέας συνεργάζεται με τον σκιτσογράφο- γραφίστα του εκδοτικού του οίκου, του λέει τι περίπου θέλει, και εκείνος του φέρνει διάφορες επιλογές ώστε ο συγγραφέας να διαλέξει μια της αρεσκείας του. Αυτό έχω ακούσει... τώρα περεταίρω διστυχώς δεν γνωρίζω. :unsure:

 

Εγώ γράφω μυθιστόρημα περιπέτειας-φαντασίας, οπότε όπως κατάλαβες ασχολούμαστε με τον ίδιο κλάδο. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε να μην σου πω καμία απο τις ιδέες μου γιατί μπορεί να μου τις κλέψεις... :P αν και εγώ σκεφτόμουν να γράψω το L.O.T.R.4 :D

Το 97; Ά! συνομίληκό σου δηλαδή!

Συγγνώμη εννοούσα μόνο το εξώφυλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και εγώ σκεφτόμουν να γράψω το L.O.T.R.4 :D

Ελπίζω αυτό να ήταν αστείο. Αν και καθόλου μα καθόλου πετυχημένο, αλλά ελπίζω να μην το εννοούσες..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω αυτό να ήταν αστείο. Αν και καθόλου μα καθόλου πετυχημένο, αλλά ελπίζω να μην το εννοούσες..

Ναι ήταν αστείο. Και δε μου φάνηκε τόσο κακόγουστο όπως μάλλον σου φάνηκε εσένα. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί προσβάλθηκες. Δεν είδες τις γελαστές φάτσες :P :D ????????????? Δηλαδή εσύ τι κατάλαβες??????????????? Ή δεν ξλερεις ποιο είναι το νόημα ενός αστείου????????/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ήταν αστείο. Και δε μου φάνηκε τόσο κακόγουστο όπως μάλλον σου φάνηκε εσένα. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί προσβάλθηκες. Δεν είδες τις γελαστές φάτσες :P :D ????????????? Δηλαδή εσύ τι κατάλαβες??????????????? Ή δεν ξλερεις ποιο είναι το νόημα ενός αστείου????????/

Η γελαστή φάτσα που χρησιμοποίησες σημαίνει γελάω, είμαι χαρούμενος, όχι κάνω αστειάκια. Η :P που χρησιμοποίησες τώρα σημαίνει κοροιδεύω και δεν το εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...