Προς το περιεχόμενο

Έκδοση Βιβλίου


Pantelis51

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φαντάζομαι οι τύποι έχουν αγοράσει (πιθανότατα και με leasing) κάποιο φοβερό μηχάνημα το οποίο κάνει όλη τη δουλειά μόνο του χωρίς την ανάγκη ύπαρξης προσωπικού. Οπότε κάθε φορά που θα ζητηθεί βιβλίο υπάρχει σαν ψηφιακό αρχείο, το στέλνει για εκτύπωση και τέλειωσε. Οπότε δεν τον απασχολεί τον επαγγελματία τι θα εκτυπώσει. τα πάντα θα γίνονται αυτόματα,

 

Μπράβο και μαγκιά του του τύπου που το σκέφτηκε. Δεν θα πνιγεί στα κέρδη ούτε ο τυπογράφος, ούτε ο συγγραφέας. Τουλάχιστον δίνει ελπίδα σε τόσο κόσμο που πριν δεν την είχε. Για να μην γυρίσει κανείς και πει μετά απο χρόνια πως δεν είχε τα μέσα. Πλέον αν είσαι καλός, θα φανεί ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 405
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν πάω στο φοιτητικό φωτοτυπικάδικο (lol για την λέξη, ξέρω) και βγάλω σε φωτοτυπίες ένα βιβλίο 400 σελίδων, πάνω από 7 ευρώ αποκλείεται να πληρώσω. Αυτοί, σαν ένα απλό μαγαζάκι της γειτονιάς, δεν βγάζουν κέρδος στα 7 ευρώ; Φυσικά και βγάζουν και πολλά μάλιστα. Φαντάσου πόσο στοιχίζει σε έναν οίκο, με τα μεγάλα μηχανήματα που θα βγάζει βιβλία με τη σέσουλα.

Αδελφέ στείλε σε π.μ. το φωτοτυπάδικο ή καλύτερα "φωτογράφησε " εδώ!!! Έχεις βρεί φωτοτυπάδικο με 1,5 λεπτό την σελίδα;;;; Εγω έχω πάει σε ΠΟΛΛΑΑΑΑ και το πιο φθηνό έχει την Διπλάσια τιμή απο αυτήν που λες (3 λεπτά την σελίδα). 

 

Κάτι μου λέει οτι λες παραμύθια αλλα αν όχι, θα σε ευγνωμονούν πολλές οικογένειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδελφέ στείλε σε π.μ. το φωτοτυπάδικο ή καλύτερα "φωτογράφησε " εδώ!!! Έχεις βρεί φωτοτυπάδικο με 1,5 λεπτό την σελίδα;;;; Εγω έχω πάει σε ΠΟΛΛΑΑΑΑ και το πιο φθηνό έχει την Διπλάσια τιμή απο αυτήν που λες (3 λεπτά την σελίδα). 

 

Κάτι μου λέει οτι λες παραμύθια αλλα αν όχι, θα σε ευγνωμονούν πολλές οικογένειες.

Βρυξέλλες είμαι, σόρι δεν σε βολεύει.

Όταν έχεις τόσες πολλές φωτοτυπίες, με το ζύγισμα πληρώνεις, όχι με το πόσες σελίδες είναι.

Α ναι, τις βγάζεις και μόνος σου, δεν το αφήνεις να πας να το πάρεις έτοιμο από τον υπάλληλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχαίνει να έχω πιάσει κουβέντα για το συγκεκριμένο θέμα με έναν γνωστό που έχει φωτοτυπάδικο. Με λιγότερο απο 2λεπτά την σελίδα δεν έχει κέρδος, απο κεί και πάνω βγάζει. Σε ένα μόνο μαγαζί κάποτε είχα πετύχει 2,5 λεπτά αν έβγαζε πάνω απο 200 κτλ αλλα και αυτό νομίζω δεν ισχύει πλέον.

 

Τώρα για Βρυξέλλες δεν ξέρω αλλα και πάλι δεν μπορείς να συγκρίνεις τιμές Ελλάδα με τιμές Βρυξελλών. Γιατι στο προηγούμενο πόστ σου (τελικά) ουσιαστικά αυτό έκανες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχαίνει να έχω πιάσει κουβέντα για το συγκεκριμένο θέμα με έναν γνωστό που έχει φωτοτυπάδικο. Με λιγότερο απο 2λεπτά την σελίδα δεν έχει κέρδος, απο κεί και πάνω βγάζει. Σε ένα μόνο μαγαζί κάποτε είχα πετύχει 2,5 λεπτά αν έβγαζε πάνω απο 200 κτλ αλλα και αυτό νομίζω δεν ισχύει πλέον.

 

Τώρα για Βρυξέλλες δεν ξέρω αλλα και πάλι δεν μπορείς να συγκρίνεις τιμές Ελλάδα με τιμές Βρυξελλών. Γιατι στο προηγούμενο πόστ σου (τελικά) ουσιαστικά αυτό έκανες.

Ναι, δεν μπορώ να συγκρίνω, όταν οι μισθοί είναι κοντά τριπλάσιοι εδώ, αλλά ο "φωτοτυπάς" εδώ τα δίνει πολύ φθηνότερα σε σχέση με τον Έλληνα, τι να σου πω....

Άσε, και οι φωτοτυπίες δεν είναι η μόνη περίπτωση που το έχουν ξεφτιλίσει οι Έλληνες, και παραπονιούνται ότι μπαίνουν μέσα και δεν βγάζουν αλλιώς....μόνο οι τιμές των ενοικίων είναι ακριβότερες εδώ, και τα νερά στα σούπερ μάρκετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εκδόσει δύο ως τώρα,ένα βιβλίο 334 σελίδων με πλαστικοποιημένο εξώφυλλο και τιραζ 50 (πενήντα) τεμαχίων,με 4€ ανα τεμάχιο+6,5%ΦΠΑ,που στη πορεία και γιά λόγους signing event έβγαλα άλλα 20, όπως άλλα 20

ακόμα για να γεμίσει τον πάγκο του ένας φίλος χοντρέμπορας.Που ήταν ο μόνος που έβγαλε λ7.

 

Και ένα comic A4 A/M με 1,5€ το τεύχος,48σέλιδο.

 

Παίζει ρόλο η εντιμότητα του τυπογράφου,αν δηλαδή δεν πάει να μου τα πάρει και ο τελικός του σκοπός είναι να μου τα παίρνει.Συνεχώς και αδειαλλείπτως,όσο τάχω.

 

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να κάνω διαφήμιση,πρώτον γιατί δεν πληρώνομαι γι αυτό και δεύτερον τις οικονομικές μου υποχρεώσεις τις έχω καλύψει και με το παραπάνω μαζί τους.

 

Όλη η Σόλωνος γεμάτη είναι από small press,μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις δικές μου τιμολογήσεις σαν σημείο αναφοράς και σαν απαρχή παζαριού.

Μετρητά όμως,ναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α, άρα δεν σου το προωθούν αυτοί κάπου; απλά πας σε ένα "φωτοτυπάδικο" και βγάζεις το βιβλίο μόνος σου και το κολλάς και το δίνεις εσύ όπου θέλεις. τέτοια έχω βρει κι εγώ αρκετά. αλλά δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει.  το θέμα είναι να υπάρχει και κάποιος άλλος να το πουλάει εκτός από εσένα και να βγάλεις και isbn -αν όχι αμέσως, έστω αργότερα- . 
Εσύ σαν ιδιώτης, μπορείς να βγάλεις isbn; 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τόποθετήθηκα εξ αρχής σωστά,συγνώμη.

 

Εγώ είμαι ο εκδότης,άλλοι είναι οι δημιουργοί.

 

Δεν κάνω προώθηση,μόνο χέρι-χέρι και διαφήμιση μόνο σε ομοειδείς με το περιεχόμενο σελίδες στον ιστό.

 

Θέλει πάρα πολύ καλό (μέχρι πιπας) δημοσιοσχεσίτικο τμήμα και γυμναστική μέχρι οσφυοκαμψίας,που ούτε εγώ αλλά ούτε και οι δημιουργοί είμαστε διατεθειμμένοι να "παραχωρήσουμε".

 

Είναι μία εναλλακτική προσπάθεια,αντί δηλαδή να το δώσουν τζάμπα σε pdf μαζεύουμε δίσκο και βγάζουμε βιβλίο για πάρτη μας.

Με ISBN,τζάμπα είναι άλλωστε.

 

...έτοιμο βιβλίο,δεν πάμε σε φωτοτυπάδικο,small press είπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνώμη για το φωτοτυπάδικο, απλά ένα που έχω στην περιοχή κάνει κάτι παρόμοιο και νόμιζα ότι όλα τα φωτοτυπάδικα το κάνουν. 

λάθος ενημέρωση ! :) 


isbn βγάζεις εσύ επειδή είσαι εκδότης, σωστά; Δηλαδή δεν μπορώ εγώ να πάω να φτιάξω το βιβλίο και να πάρω και isbn μόνη μου και μετά να το προωθώ όπου θέλω, έτσι δεν είναι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μπορεις να παρεις ISBN μονη σου (τουλαχιστον μεχρι πριν δυο χρονια μπορουσες). Απλα πας στην Εθνικη Βιβλιοθηκη με δυο αντιγραφα του βιβλιου και στο δινουν.

 

Βεβαια βλεπω πως τωρα γινεται και online.

 http://www.nlg.gr/www/el/node/84

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να παρεις ISBN μονη σου (τουλαχιστον μεχρι πριν δυο χρονια μπορουσες). Απλα πας στην Εθνικη Βιβλιοθηκη με δυο αντιγραφα του βιβλιου και στο δινουν.

 

Βεβαια βλεπω πως τωρα γινεται και online.

 http://www.nlg.gr/www/el/node/84

 

Είναι τρία αντίτυπα και πρέπει να συμπληρώσεις την φόρμα εκδότη και να εγγραφείς σαν εκδότης στην Εθνική βιβλιοθήκη. Επιτρέπεται η αυτοέκδοση χωρίς ΑΦΜ εμπορικής δραστηριότητας και ΚΑΔ για λιανική πώληση, αλλά έτσι δεν μπορείς να πουλάς τα βιβλία. 

Αν συμπληρωθεί online πρέπει να τους στείλεις μετά τα βιβλία στη διεύθυνση που θα σου πουν συστημένα.

 

 

Ποιος υποχρεούται να κάνει Κατάθεση

 

Οι εκδότες, οι συγγραφείς όταν δεν υπάρχει εκδότης, οι τυπογράφοι υποχρεούνται να καταθέτουν στην ΕΒΕ δύο αντίτυπα κάθε είδους εντύπων ατελώς.

Η υποχρέωση κατάθεσης αφορά επίσης τις οπτικοακουστικές και τις ηλεκτρονικές εκδόσεις σε φυσική μορφή καθώς και τις ηλεκτρονικές εκδόσεις σε μορφή προσβάσιμη μέσω του διαδικτύου, σε ένα αντίτυπο.

Σε περίπτωση διαδοχικών εκδόσεων ή ανατυπώσεων του ιδίου εντύπου η υποχρέωση προς κατάθεση αναφέρεται σε κάθε έκδοση ή ανατύπωση εφόσον αυτή είναι εμπλουτισμένη ή αναθεωρημένη.

Σε περίπτωση ύπαρξης κοινής και πολυτελούς έκδοσης, η υποχρέωση για κατάθεση στην ΕΒΕ αφορά ένα αντίτυπο της κοινής και ένα της πολυτελούς έκδοσης.

Οι εκδότες περιοδικών εκδόσεων κάθε μορφής και εφημερίδων, υποχρεούνται να καταθέτουν μέσα σε ένα μήνα από την κυκλοφορία του εντύπου, ένα αντίτυπο της περιοδικής έκδοσης ή της εφημερίδας στην ΕΒΕ.

Υλικό που δεν έχει εκδοθεί και είναι σε πρωτότυπη χειρόγραφη μορφή μπορεί να κατατίθεται στην Ε.Β.Ε. για ένταξή του στις συλλογές της από συγγραφείς, ποιητές σεναριογράφους. Το υλικό για να ενταχθεί στην συλλογή θα πρέπει να κατατίθεται βιβλιοδετημένο με δερμάτινο εξώφυλλο και να φέρει βιβλιογραφικά στοιχεία περιγραφής ήτοι:

Όνομα συγγραφέα, τίτλο, ημερομηνία και τόπο δημοσίευσης.

Η κατάθεση αυτή δεν έχει σχέση με κατοχύρωση πνευματικής ιδιοκτησίας.

 

Η Κατάθεση πρέπει να γίνεται ένα μήνα πριν από την κυκλοφορία του εντύπου.

Η Κατάθεση εεφημερίδων και περιοδικών εκδόσεων ανεξαρτήρως μορφής πρέπει να γίνεται σε ένα μήνα από την κυκλοφορία του εντύπου.

 

Για εκδόσεις κάθε είδους εντύπων κατατίθενται τρία αντίτυπα

Για οπτικοακουστικές και ηλεκτρονικές εκδόσεις σε φυσική μορφή κατατίθεται ένα αντίτυπο

Για περιοδικές εκδόσεις κάθε μορφής και εφημερίδων κατατίθεται ένα αντίτυπο

 

 

Έχω εκδόσει δύο ως τώρα,ένα βιβλίο 334 σελίδων με πλαστικοποιημένο εξώφυλλο και τιραζ 50 (πενήντα) τεμαχίων,με 4€ ανα τεμάχιο+6,5%ΦΠΑ,που στη πορεία και γιά λόγους signing event έβγαλα άλλα 20, όπως άλλα 20

ακόμα για να γεμίσει τον πάγκο του ένας φίλος χοντρέμπορας.Που ήταν ο μόνος που έβγαλε λ7.

 

Και ένα comic A4 A/M με 1,5€ το τεύχος,48σέλιδο.

 

Παίζει ρόλο η εντιμότητα του τυπογράφου,αν δηλαδή δεν πάει να μου τα πάρει και ο τελικός του σκοπός είναι να μου τα παίρνει.Συνεχώς και αδειαλλείπτως,όσο τάχω.

 

Αυτά.

 

Το small press ή ψηφιακό τυπογραφείο είναι μια οικονομική λύση που βέβαια δεν συγκρίνεται με το offset στη ποιότητα. Η τιμή που λες είναι αυτή αν πας εσύ σαν εκδότης σε small press. Βέβαια παίζει και το βάρος του χαρτιού και η ποιότητα. Επίσης το αν είναι ασπρόμαυρο ή όχι. 

 

Το κόστος μπορεί να είναι από 3.6+φπα για 70γρ χαρτί γραφής και απλό εξώφυλλο, με ασπρόμαυρο εσωτερικό έως 11+φπα για velvet 90γρ έγχρωμο με εξώφυλλο aquarella 300γρ. 

 

Ότι πληρώνεις παίρνεις. 

Δεν διαφωνώ ότι 19Ε για το βιβλίο είναι πολλά. Αλλά 11-15 όχι αφού όπως είπα πρέπει να αποδόσεις κέρδος στον συγγραφέα, έχεις ΦΠΑ και έχεις και 30% φορολογία. Αυτά αν θες να έχεις επιχείρηση. Αν το κάνεις τσάμπα και για χόμπυ, τότε μπορείς να πληρώσεις και από την τσέπη σου και να το δώσεις 7Ε. Ή και στο κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη δικιά μου τιμή μπορεί να την έχει οποιοσδήποτε ιδιώτης.

 

Από 11-15€ είναι μιά καλή τιμή και για τπν συγγραφέα αλλά και για το βιβλιοπωλείο.

Παραπάνω,μόνο ο Αναν η η Μαντά.

 

Ο συγγραφέας σε μένα πληρώνεται με βιβλία του και δεν έχω καμία υποχρέωση άλλη απεναντί του.Έτσι και αυτός βγάζει όσα λεφτά θέλει (όπως και να τα χαρίσει) αλλά και εγώ επιδοτώ εξ ολοκλήρου την έκδοσή του χωρίς να του ζητάω βιδάνιο όπως πχ τα μεγαλομπακάλικα που για να μπεις στο πάγκο τους θες μπαγιώκο.

Αυτά.

 

Ο φόρος είναι στις πωλήσεις,άσχετος με την εκδοση.

Ό,τι πουλάω αποδίδω ΦΠΑ+εισόδημα.

Θα μπορούσα να μην κάνω τίποτα,βεβαίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη δικιά μου τιμή μπορεί να την έχει οποιοσδήποτε ιδιώτης.

 

Από 11-15€ είναι μιά καλή τιμή και για τπν συγγραφέα αλλά και για το βιβλιοπωλείο.

Παραπάνω,μόνο ο Αναν η η Μαντά.

 

Ο συγγραφέας σε μένα πληρώνεται με βιβλία του και δεν έχω καμία υποχρέωση άλλη απεναντί του.Έτσι και αυτός βγάζει όσα λεφτά θέλει (όπως και να τα χαρίσει) αλλά και εγώ επιδοτώ εξ ολοκλήρου την έκδοσή του χωρίς να του ζητάω βιδάνιο όπως πχ τα μεγαλομπακάλικα που για να μπεις στο πάγκο τους θες μπαγιώκο.

Αυτά.

 

Ο φόρος είναι στις πωλήσεις,άσχετος με την εκδοση.

Ό,τι πουλάω αποδίδω ΦΠΑ+εισόδημα.

Θα μπορούσα να μην κάνω τίποτα,βεβαίως.

 

Προφανώς αναφέρομαι στον φόρο στις (λιανικές ή χονδρικές) πωλήσεις. Ο συγγραφέας δεν μπορεί βέβαια νόμιμα να πουλήσει βιβλία εκτός αν του εκδόσετε παραστατικό εσείς. Για τα μεγαλομπακάλικα μοιράζομαι την άποψη σας. 

 

Σε ότι αφορά το κόστος της εκτύπωσης όπως γράφω παίζουν πολλά και ναι πιθανώς ο συγκεκριμένος τυπογράφος στον οποίο τυπώνετε να έκανε την ίδια τιμή σε όλους, αλλά συνήθως αυτό δεν συμβαίνει. Είναι άλλη η τιμή για τον ιδιώτη με 1 βιβλίο και άλλη η τιμή για κάποιον που θα τυπώσει σε ένα χρόνο 10. 

 

Συμφωνώ σε όλα μαζί σας. Αλλά οι εκδόσεις εκτός από το τύπωμα είναι μια διαδικασία επιμέλειας και πολλές φορές γραψίματος του βιβλίου από την αρχή.

Δεν είναι απλά το τύπωμα και η διανομή. Εγώ έχω προσλάβει ή συνεργάζομαι με γραφίστα, φιλόλογο, επιμελητή και συνεργάζομαι με τον τυπογράφο απλά για το τύπωμα (είτε offset είτε ψηφιακό). Το κόστος των 4-5Ε ανά βιβλίο καλύπτει μόνο το τελευταίο. Το τύπωμα. Το κόστος των άλλων;

Το κέρδος του συγγραφέα αν θέλει να βγάλει λεφτά από τα βιβλία;

 

Οι συγγραφείς έχουν καταλάβει και οι ίδιοι ότι οι μεγάλοι εκδοτικοί τους εκμεταλλεύονται και στην προώθηση και παντού. Αλλά πρέπει να αντιληφθούν ότι ένα βιβλίο εκτός από τη δική τους δουλειά έχει και τη δουλειά του εκδότη από πίσω. Που αν γίνει σωστά είναι διόλου ευκαταφρόνητη. Ένα βιβλίο το ξαναλέω μπορεί να έχει γραφτεί από την αρχή μέχρι να βγει στην αγορά μετά από τις συντακτικές, γραμματικές, εννοιολογικές κα τροποποιήσεις. Η αυτοέκδοση είναι ωραία σαν έννοια και εγώ την στηρίζω και την προωθώ και την παρέχω σαν υπηρεσία, αλλά σπάνια ένα βιβλίο μπορεί να εκδοθεί από το συγγραφέα χωρίς καμία επιμέλεια και να είναι πολύ καλό. 

 

Το ιδανικό και αυτό που συζητώ με τους συνεργάτες συγγραφείς μου, είναι να βρουνε μια μέση τομή, να πληρώσουν τη επιμέλεια αν θέλουν σε εμάς ή σε κάποιον άλλο (αν δεν τους αρέσει) και να εκδόσουν ένα βιβλίο πλήρες και να έχουν το 100% των εσόδων. Ή να το δώσουν σε εμάς όπως θα το έδιναν σε κάθε εκδότη και να πάρουν το 15% και εμείς να χρηματοδοτήσουμε με ιδίους πόρους 

 

επιμέλεια,

φιλολογική επιμέλεια,

γραφιστικά κλπ

 

Για αυτό και γράφω ότι μια λογική τιμή είναι 11-15Ε. Είτε για το συγγραφέα όπως λέτε, είτε για τον βιβλιοπώλη, είτε για τον εκδότη. Γιατί καλύπτει τα έξοδα ενός καλού βιβλίου και αποδίδει υγιές κέρδος στον συγγραφέα και στους εμπλεκόμενους. Στα 19Ε εκτός αν το βιβλίο κόστισε 10Ε να τυπωθεί το υγιές στην παραπάνω πρόταση πήγε περίπατο. 

 

Εκτός αν το bookstars έχει print on demand μηχάνημα, όπως το espresso book machine της xerox (που το αμφιβάλλω, αν και το επικροτώ), οπότε και το  τελικό κόστος είναι 8Ε για την τύπωση ενός και μόνο βιβλίου(και αυτό το λέω σαν χρήστης του μηχανήματος). Βέβαια ο χρόνος για να παράγει ένα βιβλίο το μηχάνημα είναι 15-20 λεπτά άντε και ένα 5 λεπτο για να κρυώσει η ράχη.  

 

Το κόστος χρήσης αυτού του μηχανήματος και η συντήρηση του έκαναν εμένα να το σταματήσω και να το στείλω πίσω. Πλέον συνεργάζομαι αν θέλω print on demand με μεγαλύτερο τυπογραφείο. Κάνω δλδ outsourcing ακόμα και αν τυπώνω αντίτυπο προς αντίτυπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...