Προς το περιεχόμενο

Έκδοση Βιβλίου


Pantelis51

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H Ingram http://www.ingramcontent.com/pages/home.aspx

είναι απλά ο μεγαλύτερο παίκτης παγκοσμίως στο χώρο της υποστήριξης των εκδόσεων. Πρακτικά έχει το μονοπώλιο στη διακίνηση των αγγλικών βιβλίων. 

Εμείς σαν εκδοτικός έχουμε συμβόλαιο μαζί της για την εκτύπωση και την προώθηση των βιβλίων μας σε πάνω από 52 χώρες. Τόσο των ελληνικών τίτλων μας όσο και των αγγλικών. 

 

Σορρυ, αλλα επειδη δεν εχω πολυ χρονο για να ψαξω περι της ingram (και δεν πολυκαταλαβα απο το λινκ που παρεθεσες), μηπως μπορεις να μου εξηγησεις με δυο λογια ποιο ακριβως ειναι το "σεναριό" σου?

 

Δηλαδη, εσεις κανετε την εκτυπωση, και μετα πώς φθανει στο βιβλιοπωλειο, πχ, του Ελευθερουδακη, ή στα Public? Ή και στον μπαρμπα-Μητσο, στη γειτονια..?

 

Υπαρχει καποιος τροπος προωθησής του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 405
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Fylatos, όσα ρωτάς, λογιστής που έχει εξειδικευθεί & αποδεδειγμένα δουλέψει με ΑΜΚΕ, θα τα γνωρίζει.

Αρκεί...να τον "εντοπίσετε": δεν είναι πραγματικά πολλοί αυτοί -ασχέτως αν, αρχικώς, δείχνουν ότι είναι...!

Στη περίπτωση νέων συγγραφέων, ή ζωγράφων (λύση που εφάρμοσε φίλη, για να μπορεί

και να πουλάει κάποια [λίγα] έργα της) δεν υπήρξε, μέχρι σήμερα έστω, κανένα πρόβλημα.

 

Σαν "αξιοπερίεργο" μου έχουν αναφερθεί, πολύ μεγαλύτερες καταστάσεις / ΧXL, όπου πάλι υφίσταται AMKE.

Αν έχουν κάποια "κάλυψη" δε γνωρίζω, μπορεί.. Εκείνο που 100% γνωρίζω, είναι πως δεν τέθηκε ποτέ θέμα

να δώσουμε πουθενά κανένα <δωράκι>, για να παραβλεφθεί το οτιδήποτε. Πότε και τίποτα. 'Αλλωστε, γιατί?

 

Σίγουρα, βοήθησε το γεγονός ότι, από νομική & λογιστική άποψη, ήμασταν κομπλέ

-τά καταστατικά μας, για παράδειγμα, θα ήταν να αποτελέσουν υπόδειγματα άλλων-

Ήμασταν πραγματικά τυχεροί: είχαμε "ορκισμένους φίλους" που ψάξανε ενδελεχώς.

[και σίγουρα περισσότερο, από όσο, και αν ακόμη ήμασταν κανονικοί πελάτες τους]  

 

Βασικά το έχω συζητήσει με λογιστή αλλά όπως σου ανέφερα υπήρχε το θέμα της κατανομής των κερδών που απαγορεύεται (έτσι δεν είναι ή άκουγα χαζομάρες ;). Θεωρητικά μπορείς να στήσεις μεγάλη ΑΜΚΕ με γραφίστες, επιμελητές ως και τυπογράφους, απλά προκύπτουν δύο προβλήματα πως θα δικαιολογείς πληρωμές και πως θα δέχεσαι κεφαλαιακή ενίσχυση από τυχόν επενδυτή. Είναι μια λύση σίγουρα, απλά όχι για εκτεταμένη επιχείρηση όπως λες. 

Σορρυ, αλλα επειδη δεν εχω πολυ χρονο για να ψαξω περι της ingram (και δεν πολυκαταλαβα απο το λινκ που παρεθεσες), μηπως μπορεις να μου εξηγησεις με δυο λογια ποιο ακριβως ειναι το "σεναριό" σου?

 

Δηλαδη, εσεις κανετε την εκτυπωση, και μετα πώς φθανει στο βιβλιοπωλειο, πχ, του Ελευθερουδακη, ή στα Public? Ή και στον μπαρμπα-Μητσο, στη γειτονια..?

 

Υπαρχει καποιος τροπος προωθησής του?

 

Το βιβλίο πωλείται μέσω amazon, μέσω barnes and noble στους ελληνόφωνους του εξωτερικού. Επίσης, πωλείται μέσω ελληνικών βιβλιοπωλείων που συνεργάζονται με την INGRAM (ναι είναι αυτά που αναφέρεις και άλλα μικρά), είτε μέσω παραγγελίας ή με το να στείλουμε από 10 βιβλία σε κάθε μεγάλο κεντρικό βιβλιοπωλείο. Όπως και να έχει δεν θα τυπώσουμε μερικές χιλιάδες αντίτυπα. Και καταρχάς δεν τυπώνουμε εμείς, τυπώνει η INGRAM για εμάς, για όποιον αγοράζει. Προώθηση γίνεται είτε φυσική με βιβλιοπαρουσιάσεις και έντυπη διαφήμιση (την αποφεύγουμε λόγω κόστους) ή με ηλεκτρονικά μέσα (με χρήση link). Επίσης ρίχνουμε βάρος και στο ηλεκτρονικό βιβλίο εκτός από το έντυπο. 

Το πρόβλημα με τα μεγάλα ελληνικά βιβλιοπωλεία είναι ότι δεν έχουν διαφάνεια στις εκκαθαρίσεις τους. Δλδ σου λένε δεν πούλησα, τους λες τότε στείλε τα βιβλία πίσω και σου λένε δεν τα έχω. Εε τότε τι έγιναν; Λογιστικό λάθος. Γι' αυτό και εμείς προωθούμε μικρά βιβλιοπωλεία και πωλήσεις μέσω internetiκων μαγαζιών εγχώριων και εξωτερικού (βλ amazon). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το έχω συζητήσει με λογιστή αλλά όπως σου ανέφερα υπήρχε το θέμα της κατανομής των κερδών που απαγορεύεται (έτσι δεν είναι ή άκουγα χαζομάρες ;). Θεωρητικά μπορείς να στήσεις μεγάλη ΑΜΚΕ με γραφίστες, επιμελητές ως και τυπογράφους, απλά προκύπτουν δύο προβλήματα πως θα δικαιολογείς πληρωμές και πως θα δέχεσαι κεφαλαιακή ενίσχυση από τυχόν επενδυτή. Είναι μια λύση σίγουρα, απλά όχι για εκτεταμένη επιχείρηση όπως λες. 

 

Το βιβλίο πωλείται μέσω amazon, μέσω barnes and noble στους ελληνόφωνους του εξωτερικού. Επίσης, πωλείται μέσω ελληνικών βιβλιοπωλείων που συνεργάζονται με την INGRAM (ναι είναι αυτά που αναφέρεις και άλλα μικρά), είτε μέσω παραγγελίας ή με το να στείλουμε από 10 βιβλία σε κάθε μεγάλο κεντρικό βιβλιοπωλείο. Όπως και να έχει δεν θα τυπώσουμε μερικές χιλιάδες αντίτυπα. Και καταρχάς δεν τυπώνουμε εμείς, τυπώνει η INGRAM για εμάς, για όποιον αγοράζει. Προώθηση γίνεται είτε φυσική με βιβλιοπαρουσιάσεις και έντυπη διαφήμιση (την αποφεύγουμε λόγω κόστους) ή με ηλεκτρονικά μέσα (με χρήση link). Επίσης ρίχνουμε βάρος και στο ηλεκτρονικό βιβλίο εκτός από το έντυπο. 

Το πρόβλημα με τα μεγάλα ελληνικά βιβλιοπωλεία είναι ότι δεν έχουν διαφάνεια στις εκκαθαρίσεις τους. Δλδ σου λένε δεν πούλησα, τους λες τότε στείλε τα βιβλία πίσω και σου λένε δεν τα έχω. Εε τότε τι έγιναν; Λογιστικό λάθος. Γι' αυτό και εμείς προωθούμε μικρά βιβλιοπωλεία και πωλήσεις μέσω internetiκων μαγαζιών εγχώριων και εξωτερικού (βλ amazon). 

 

Το βιβλιο τι γραφει επανω (στη θεση πχ, του "Εκδοσεις Καστανιωτη")?

 

Οι τιμες που σας δινει η ingram για το τυπωμα εχουν καποια αισθητη διαφορα απο ελληνικα τυπογραφεια? (μιλαω παντα για παραδοσιακη, μη-ηλεκτρονικη εκδοση) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βιβλιο τι γραφει επανω (στη θεση πχ, του "Εκδοσεις Καστανιωτη")?

 

Οι τιμες που σας δινει η ingram για το τυπωμα εχουν καποια αισθητη διαφορα απο ελληνικα τυπογραφεια? (μιλαω παντα για παραδοσιακη, μη-ηλεκτρονικη εκδοση) 

 

Το βιβλίο γράφει το όνομα των εκδόσεων μας. Η Ingram είναι τυπογράφος και διακινητής. Αν συνδυάσεις τυπογραφία και διακίνηση τότε έχεις αισθητό κέρδος (άνω του 50% για λίγα αντίτυπα). Το πραγματικό όφελος δίνεται από το print on demand όμως. Μπορείς να αποφασίσεις να κινηθείς μόνο έτσι και να μην έχεις παρά ελάχιστο στοκ. Έχεις πάει ποτέ σε τυπογράφο στην Ελλάδα να του ζητήσεις ένα αντίτυπο; Θα θέλει 30Ε και η Ingram παίρνει 5-6. 

 

Το τύπωμα αυτό καθεαυτό είναι σε τετραχρωμία (ακόμα και το μαύρο) και μπορείς να παίξεις με χαρτιά και εξώφυλλα. Το θέμα είναι ότι έτσι μπορεί κάποιος πχ να δώσει 500Ε όπως έγραψα πιο πάνω και μόνο από τις πωλήσεις μέσω amazon να περιμένει ρεαλιστικά ότι θα πάρει τα λεφτά του πίσω. 

 

αα και κάτι τελευταίο. Η παραδοσιακή μη ηλεκτρονική έκδοση έχει αρχίσει να παίρνει τον δρόμο του φιλμ δυστυχώς. Και λέω δυστυχώς γιατί λατρεύω τα έντυπα βιβλία και την διαδικασία παραγωγής τους. Απλά θεωρώ ότι είναι θέμα χρόνου να επικρατήσουν τα ηλεκτρονικά βιβλία και στην Ελλάδα όπως στο εξωτερικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βιβλίο γράφει το όνομα των εκδόσεων μας. Η Ingram είναι τυπογράφος και διακινητής. Αν συνδυάσεις τυπογραφία και διακίνηση τότε έχεις αισθητό κέρδος (άνω του 50% για λίγα αντίτυπα). Το πραγματικό όφελος δίνεται από το print on demand όμως. Μπορείς να αποφασίσεις να κινηθείς μόνο έτσι και να μην έχεις παρά ελάχιστο στοκ. Έχεις πάει ποτέ σε τυπογράφο στην Ελλάδα να του ζητήσεις ένα αντίτυπο; Θα θέλει 30Ε και η Ingram παίρνει 5-6. 

 

Το τύπωμα αυτό καθεαυτό είναι σε τετραχρωμία (ακόμα και το μαύρο) και μπορείς να παίξεις με χαρτιά και εξώφυλλα. Το θέμα είναι ότι έτσι μπορεί κάποιος πχ να δώσει 500Ε όπως έγραψα πιο πάνω και μόνο από τις πωλήσεις μέσω amazon να περιμένει ρεαλιστικά ότι θα πάρει τα λεφτά του πίσω. 

 

αα και κάτι τελευταίο. Η παραδοσιακή μη ηλεκτρονική έκδοση έχει αρχίσει να παίρνει τον δρόμο του φιλμ δυστυχώς. Και λέω δυστυχώς γιατί λατρεύω τα έντυπα βιβλία και την διαδικασία παραγωγής τους. Απλά θεωρώ ότι είναι θέμα χρόνου να επικρατήσουν και στην Ελλάδα όπως στο εξωτερικό. 

 

Δεν εχεις αναφερει ακομα τις εκδοσεις που λες ("σας")

 

Μπορεις να με παραθεσεις σε 2-3 λινκ βιβλιων που βγαλατε και που εχουν παει σχετικα καλα? 

Ποσο ειναι, πχ, ενα ρεκορ πωλησεων ενος συγκεκριμενου βιβλιου σας (ηλεκτρονικα+χαρτινα alltogether)

 

Απλα ρωταω για να μπω στο πνευμα, και να καταλαβω για τι ποσοτητες μιλαμε, γιατι δεν το βλεπω ακριβως... ερασιτεχνικα, ή σαν χομπι (ασχετως οτι ακομα δεν εχω εκδοθει, αρα θεωρουμαι ερασιτεχνης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχεις αναφερει ακομα τις εκδοσεις που λες ("σας")

 

Μπορεις να με παραθεσεις σε 2-3 λινκ βιβλιων που βγαλατε και που εχουν παει σχετικα καλα? 

Ποσο ειναι, πχ, ενα ρεκορ πωλησεων ενος συγκεκριμενου βιβλιου σας (ηλεκτρονικα+χαρτινα alltogether)

 

Απλα ρωταω για να μπω στο πνευμα, και να καταλαβω για τι ποσοτητες μιλαμε, γιατι δεν το βλεπω ακριβως... ερασιτεχνικα, ή σαν χομπι (ασχετως οτι ακομα δεν εχω εκδοθει, αρα θεωρουμαι ερασιτεχνης)

 

Δεν μπορώ να το κάνω εδώ γιατί είναι διαφήμιση και απαγορεύεται. Σου έχω στείλει pm. Πάντως έχουμε πουλήσει μερικές δεκάδες χιλιάδες συνολικά με όλα τα βιβλία μας σε έντυπα (όχι δεν είμαι εκατομμυριούχος το 2006 ξεκίνησα). Σε ηλεκτρονική μορφή είναι κάποια που πουλάνε και κάποια όχι. Αυτό που έχουμε στο εξωτερικό και τα παραμύθια πουλάνε. 

 

Όσο για το αν το βλέπεις, κανείς δεν ξέρει πως θα πάει μια επιχείρηση. Το μόνο θετικό που μπορώ να σου δώσω είναι ότι σε τέτοιους καιρούς με τις τακτικές μας έχουμε μια υγιή επιχείρηση με ανταγωνιστικές τιμές και πληρώνουμε ασφάλεια και φόρους κανονικά. Υπάρχουν και μεγάλοι εκδοτικοί που πουλάνε τα βιβλία τους 3 Ε τα 2 για να σβήσουν χρέη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το έχω συζητήσει με λογιστή αλλά όπως σου ανέφερα υπήρχε το θέμα της κατανομής των κερδών που απαγορεύεται (έτσι δεν είναι ή άκουγα χαζομάρες ;). Θεωρητικά μπορείς να στήσεις μεγάλη ΑΜΚΕ με γραφίστες, επιμελητές ως και τυπογράφους, απλά προκύπτουν δύο προβλήματα πως θα δικαιολογείς πληρωμές και πως θα δέχεσαι κεφαλαιακή ενίσχυση από τυχόν επενδυτή. Είναι μια λύση σίγουρα, απλά όχι για εκτεταμένη επιχείρηση όπως λες. 

Fylatos, είναι δύσκολη η ώρα, κι επίσης οι λογιστές δε θα γίνουν κλέφτες...!

 

Στα γρήγορα:

Βεβαίως μπορείς @ μέλη (και όχι μόνο) να δικαιολογήσεις: αμοιβές, πληρωμές, αποζημιώσεις

για το χρόνο και τις ενέργειες τους -κι αν θυμάμαι σωστά, μπορείς ακόμη και κανονικό μισθό.

Πράγμα που αρκετοί, εννοείται κάνουν, καθώς το έγραψα και παραπάνω νομίζω,

ο λογιστής προσπαθεί καταρχήν, να σου ισοσκελίσει τα πάντα: έσοδα = έξοδα.

 

Όποιος ανέφερε ότι απαγορεύεται να έχεις κέρδος, ενώ θα έπρεπε να σου εξηγήσει

τι θα πρέπει να κάνετε στην περίπτωση που / αν έσοδα > έξοδα, δυστυχώς ανήκει

στο 90%, που θα σε κατευθύνουν λάθος. [Δεν τους στοιχίζει, βεβαίως, κάτι αυτό....]

 

Μια χαρά, επίσης οι A.M.K.E μπορούν να δεχθούν:

δωρεές, επιχορηγήσεις (ήμαρτον λέμε!) κ.λπ. κ.λπ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fylatos, είναι δύσκολη η ώρα, κι επίσης οι λογιστές δε θα γίνουν κλέφτες...!

 

Στα γρήγορα:

Βεβαίως μπορείς @ μέλη (και όχι μόνο) να δικαιολογήσεις: αμοιβές, πληρωμές, αποζημιώσεις

για το χρόνο και τις ενέργειες τους -κι αν θυμάμαι σωστά, μπορείς ακόμη και κανονικό μισθό.

Πράγμα που αρκετοί, εννοείται κάνουν, καθώς το έγραψα και παραπάνω νομίζω,

ο λογιστής προσπαθεί καταρχήν, να σου ισοσκελίσει τα πάντα: έσοδα = έξοδα.

 

Όποιος ανέφερε ότι απαγορεύεται να έχεις κέρδος, ενώ θα έπρεπε να σου εξηγήσει

τι θα πρέπει να κάνετε στην περίπτωση που / αν έσοδα > έξοδα, δυστυχώς ανήκει

στο 90%, που θα σε κατευθύνουν λάθος. [Δεν τους στοιχίζει, βεβαίως, κάτι αυτό....]

Μια χαρά, επίσης οι A.M.K.E μπορούν να δεχθούν:

δωρεές, επιχορηγήσεις (ήμαρτον λέμε!) κ.λπ. κ.λπ.

 

 

Δεν αναφέρθηκα σε επιχορηγήσεις, απλά σε επενδυτή που θα πάρει τα λεφτά του πίσω. Θα μιλήσω με τον νυν λογιστή μου που δεν το έχω συζητήσει. Σε ευχαριστώ πάντως πολύ, θέλω να ξέρω τι παίζει στον χώρο γενικά. 

Πάμε να κοιμηθούμε τώρα.  :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αναφορά μου έγινε, γιατί ειλικρινά πιστεύω, ότι θα μπορούσε κ' να βοηθήσει
σε περιπτώσεις νέων συγγραφέων, καλλιτεχνών κλπ, που σίγουρα επιλογές
με ΟΑΕΕ κλπ νταβατζιλίκια θα τους "γονάτιζαν", με τις πληρωμές για κάθε έτος.. 

Κοίταξε, ειλικρινά δεν ξέρω, αν μπορεί να εξυπηρετήσει σε πολύ μεγαλύτερο επίπεδο,
δίχως να πρέπει να "εξευμενιστεί" ο έφορας.
Συμβαίνει μεν [δέχομαι όσα μου έχουν πει], μα δεν νομίζω κι ότι γίνεται εκεί, δίχως να
υπάρχει κάποιος "λόγος" για ο,τι συμβαίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αναφορά μου έγινε, γιατί ειλικρινά πιστεύω, ότι θα μπορούσε κ' να βοηθήσει

σε περιπτώσεις νέων συγγραφέων, καλλιτεχνών κλπ, που σίγουρα επιλογές

με ΟΑΕΕ κλπ νταβατζιλίκια θα τους "γονάτιζαν", με τις πληρωμές για κάθε έτος.. 

 

Κοίταξε, ειλικρινά δεν ξέρω, αν μπορεί να εξυπηρετήσει σε πολύ μεγαλύτερο επίπεδο,

δίχως να πρέπει να "εξευμενιστεί" ο έφορας.

Συμβαίνει μεν [δέχομαι όσα μου έχουν πει], μα δεν νομίζω κι ότι γίνεται εκεί, δίχως να

υπάρχει κάποιος "λόγος" για ο,τι συμβαίνει...

 

Καλά "εξευμενισμός" είναι το μόνο σίγουρο ότι θα χρειαστεί αν πας και του πεις θέλω την επιχείρηση μου να την κάνεις ΑΜΚΕ. Πάντως ωραίο παραθυράκι για τους νέους συγγραφείς σίγουρα! Μπράβο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά "εξευμενισμός" είναι το μόνο σίγουρο ότι θα χρειαστεί αν πας και του πεις θέλω την επιχείρηση μου να την κάνεις ΑΜΚΕ. Πάντως ωραίο παραθυράκι για τους νέους συγγραφείς σίγουρα! Μπράβο. 

 

εγώ πάλι διαβάζω τα όσα έχετε φράψει και πραγματικά δεν έχω καταλάβει γρι, που λένε...

Για τι παραθυράκι πρόκειτε? Μπορεί κάποιος να εκδόσει χωρίς να του φύγει ούτε ένα ευρώ, όπως διάβασα παραπάνω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

Υπόψιν ότι σε ψηφιακό μπορεί να φτάσει και 5-6 cent η σελίδα με πλαστικοποιημένο εξώφυλλο και 90άρι χαρτί. (αν πήγαινε 0.11 euro/ page τότε για 250 σελίδες θα ήθελες 27.5 Ε, πόσο θα το πουλούσες; Συνήθως ένα 240σέλιδο το πάμε στα 4Ε για κάτω από 100 αντίτυπα και πάνω από 20). 

4€ για τριακόσιες τριάντα σελίδες με σκληρό εξύφυλλο,κάτω από 50 τεμ τη φορά.Ασπρόμαυρο.

Θες λινκ;

 

Μίλησα για comic έγχρωμο,μιλάς για βιβλίο ασπρόμαυρο.

 

Εκδίδω τη πλάκα μου....

Επεξ/σία από pinwkolwnies
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4€ για τριακόσιες τριάντα σελίδες με σκληρό εξύφυλλο,κάτω από 50 τεμ τη φορά.Ασπρόμαυρο.

Θες λινκ;

 

Μίλησα για comic έγχρωμο,μιλάς για βιβλίο ασπρόμαυρο.

 

Εκδίδω τη πλάκα μου....

 

Ναι, θέλουμε λίνκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...