Προς το περιεχόμενο

Έκδοση Βιβλίου


Pantelis51

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ πάλι διαβάζω τα όσα έχετε φράψει και πραγματικά δεν έχω καταλάβει γρι, που λένε...

Για τι παραθυράκι πρόκειτε? Μπορεί κάποιος να εκδόσει χωρίς να του φύγει ούτε ένα ευρώ, όπως διάβασα παραπάνω???

 

Πληρώνοντας μόνο τα έξοδα της έκδοσης και του λογιστή. 

 

4€ για τριακόσιες τριάντα σελίδες με σκληρό εξύφυλλο,κάτω από 50 τεμ τη φορά.Ασπρόμαυρο.

Θες λινκ;

 

Μίλησα για comic έγχρωμο,μιλάς για βιβλίο ασπρόμαυρο.

 

Εκδίδω τη πλάκα μου....

 

Αμέ γιατί όχι θέλω λινκ. Σε ποια βιβλιοπωλεία κυκλοφορεί; Η πλάκα σου εννοώ./ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 405
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αμέ γιατί όχι θέλω λινκ. Σε ποια βιβλιοπωλεία κυκλοφορεί; Η πλάκα σου εννοώ./ 

http://comicon-shop.gr/ekdoseis/biblia/legeona-ton-psukhon.html

 

Εγώ μπορεί να πουλάω τρελίτσα αλλά πλάκα με το ψωμάκι μου δεν κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://comicon-shop.gr/ekdoseis/biblia/legeona-ton-psukhon.html

 

Εγώ μπορεί να πουλάω τρελίτσα αλλά πλάκα με το ψωμάκι μου δεν κάνω.

 

Για το τυπογραφείο θέλω βρε λινκ, ούτε είπα ότι κάνεις πλάκα με το ψωμάκι σου. Συμφωνώ σε αυτά που λες στο "εκδόσεις". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το τυπογραφείο θέλω βρε λινκ, ούτε είπα ότι κάνεις πλάκα με το ψωμάκι σου. Συμφωνώ σε αυτά που λες στο "εκδόσεις". 

Έχεις δύο p.m.

Μία απάντηση για τη πρόσκληση και μία ηλεκτρονική διεύθυνση για μία υπεύθυνη ομάδα εκτυπωτικών εργασιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα φίλοι μου! 

 

Μετά την ανέλπιστη επιτυχία του πρώτου από τις εκδόσεις Bookstar...

 

H νέα μου συγγραφική δουλειά από κανονικό εκδοτικό οίκο που με ανακάλυψε μέσα από την δουλειά μου και πλέον με μανατζάρει κανονικά και με τον νόμο !

 
 
Πρώτη παρουσίαση 12 Οκτωβρίου ημέρα Σάββατο 7.30 το απόγευμα στο cafe -bar OASIS στο Ζάπειο! http://www.oasiszappeio.gr/

 


Εκδόσεις Ελληνική Πρωτοβουλία. 
 
Είστε όλοι και όλες καλεσμένοι να σας γνωρίσω με μεγάλη μου χαρά!
Επεξ/σία από aposperittis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλοι μου! 

 

Μετά την ανέλπιστη επιτυχία του πρώτου από τις εκδόσεις Bookstar...

 

H νέα μου συγγραφική δουλειά από κανονικό εκδοτικό οίκο που με ανακάλυψε μέσα από την δουλειά μου και πλέον με μανατζάρει κανονικά και με τον νόμο !

 

http://www.marioskarakatsanis.gr/e-sumphonia/

 

Πρώτη παρουσίαση 12 Οκτωβρίου ημέρα Σάββατο 7.30 το απόγευμα στο cafe -bar OASIS στο Ζάπειο! http://www.oasiszappeio.gr/

 

 

Εκδόσεις Ελληνική Πρωτοβουλία. 

 

Είστε όλοι και όλες καλεσμένοι να σας γνωρίσω με μεγάλη μου χαρά!

Μπράβο, χαίρομαι, άντε με το καλό και μεταφράσεις στο εξωτερικό!

Αν μπορούσα θα ερχόμουν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γεια σας , διάβασα με ενδιαφέρον το θέμα και μπορώ να πω ότι είναι αρκετά κατατοπιστικό .Έχω όμως μερικές πιθανότατα απλές απορίες που θα μπορούσαν να δημιουργήσουν πρόβλημα σε μια έκδοση.

 

 

 

1)Τι γίνεται με την περιγραφή κτηρίων που υπάρχουν και είναι ιδιωτικά . Πχ μπορώ να χρησιμοποιήσω και να περιγράψω στην πλοκή μου χρησιμοποιώντας το όνομα του ένα ιδιωτικό κτίσμα. Πχ τα village cinemas , το empire state building κτλ.Αν όχι μπορώ να το περιγράψω και να μην αναφέρω το όνομα του αλλά να προκύπτει από την περιγραφή ποιο είναι;Μπορώ να βάλω μια απεικόνιση τους;

 

 

2)Μπορώ με την ίδια λογική να έχω ήρωες διάσημα ιστορικά πρόσωπα (όχι ζωντανά) πχ θα μπορούσε να είναι ήρωας ενός βιβλίου μυθοπλασίας ο Αϊνστάιν ; Φυσικά θα αναφέρεται στην εισαγωγή ότι η ιστορία είναι προϊόν μυθοπλασίας.

 

 

3)Μπορώ να χρησιμοποιήσω αποσπάσματα από κείμενα που υπάρχουν και υπόκεινται σε πνευματικά δικαιώματα (μερικές λέξεις) με παραπομπή ότι είναι copy-paste από εκεί;

 

 

4)Όταν το κείμενο που θα γίνεται copy είναι παλαιότερο από 70 χρόνων μετά τον θάνατο του συγγραφέα ισχύει το ίδιο; Μιλάω γιατί υπάρχουν ιδρύματα που διαχειρίζονται πολλές φορές την κληρονομιά κάποιων (οικονομική και πνευματική) (παραπομπή θα μπαίνει έτσι και αλλιώς)

 

 

5)Όπως και στην ερώτηση (2) που αφορά το όνομα και την πλοκή μπορώ να χρησιμοποιήσω τις απεικονίσεις ιστορικών προσώπων από πίνακες ή φωτογραφίες κτλ; πχ πίνακες ζωγραφικής ή την φωτογραφία κάποιου αν ο φωτογράφος δεν αξιώνει πνευματικά δικαιώματα. Το ρωτάω αυτό σε σχέση με το πρόσωπο που θα χρησιμοποιήσω και όχι με την πνευματική ιδιοκτησίας της εικόνας που η Μόνα Λίζα δεν έχει πια. Αν όμως η Μόνα Λίζα ήταν υπαρκτό πρόσωπο τι θα γινόταν;Όπως πχ ο Καβάφης , θα υπήρχε περίπτωση κάποιος να ενοχλούταν από τους συγγενείς-ιδρύματα κτλ και να μου δημιουργούσε πρόβλημα (εννοείται ότι το περιεχόμενο δεν θα είναι χυδαίο ή προσβλητικό) 

 

 

6)Ονόματα ηρώων άλλων μυθιστορημάτων με την ίδια λογική , παραπομπή κτλ

 

 

Ίσως να ακούγονται υπερβολικά κάποια από αυτά αλλά εφόσον δεν έχω συγκεκριμένη γνώση για το πως δουλεύει το σύστημα θα μπορούσαν να μου δημιουργήσουν μεγάλο πρόβλημα αν βασιζόταν μια πλοκή σε αυτά και μετά έπρεπε αυτή η πλοκή να αλλάξει. Αυτά προς το παρών και ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους με βοηθήσουν

 

 

Θα εκτιμούσα φυσικά να απαντήσουν όσοι γνωρίζουν τις απαντήσεις (όχι εκτιμήσεις , πιθανολογίες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θ´ αλλάξεις τα ονόματα,θα βάλες "ντικλέϊμερ" και θα χρησιμοποιήσεις/τροποποιήσεις ό,τι σε βολεύει στη δημιουργία του πονήματός σου.

 

Όλοι έτσι κάνουν και δεν έχει βγει ακόμα πατέντα για το αλφάβητο.

 

Προχώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θ´ αλλάξεις τα ονόματα,θα βάλες "ντικλέϊμερ" και θα χρησιμοποιήσεις/τροποποιήσεις ό,τι σε βολεύει στη δημιουργία του πονήματός σου.

 

Όλοι έτσι κάνουν και δεν έχει βγει ακόμα πατέντα για το αλφάβητο.

 

Προχώρα.

 

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση σου , γνωρίζω ότι μπορείς (και επιβάλλεται ίσως) να αποποιηθείς όμως δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό μου δίνει την δυνατότητα να μιλάω για το empire state building ή τον Αϊνστάιν με το όνομα τους. Αν κάποιος γνωρίζει συγκεκριμένες απαντήσεις ιδίως για τα ερωτήματα 1,2 θα το εκτιμούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση σου , γνωρίζω ότι μπορείς (και επιβάλλεται ίσως) να αποποιηθείς όμως δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό μου δίνει την δυνατότητα να μιλάω για το empire state building ή τον Αϊνστάιν με το όνομα τους. Αν κάποιος γνωρίζει συγκεκριμένες απαντήσεις ιδίως για τα ερωτήματα 1,2 θα το εκτιμούσα.

 

Κοίτα... μάλλον δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε όνομα, καθώς τα χρησιμοποιούν ήδη πάρα πολλοί άλλοι. Για παράδειγμα, θα βρεις σε πάρα πολλά βιβλία και ταινίες οτι ο τάδε ήρωας σιγοτραγουδούσε το τάδε κομμάτι. Και διάφορα άλλα τέτοια. Δεν νομίζω πως κάποιος τους έχει κάνει μύνηση για αυτό. Πού νομίζεις πως ανέβηκε ο King Kong στην πρώτη ασπρόμαυρη ταινία???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα... μάλλον δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε όνομα, καθώς τα χρησιμοποιούν ήδη πάρα πολλοί άλλοι. Για παράδειγμα, θα βρεις σε πάρα πολλά βιβλία και ταινίες οτι ο τάδε ήρωας σιγοτραγουδούσε το τάδε κομμάτι. Και διάφορα άλλα τέτοια. Δεν νομίζω πως κάποιος τους έχει κάνει μύνηση για αυτό. Πού νομίζεις πως ανέβηκε ο King Kong στην πρώτη ασπρόμαυρη ταινία???

 

Καλημέρα , συμφωνούμε απόλυτα σε αυτό,  απλά επειδή η πλοκή μου είναι μυθιστορηματική αλλά και παράλληλα ιστορική και χρησιμοποιώ ως ήρωες κάποια αληθινά (νεκρά πάντα) πρόσωπα θέλω να είμαι σίγουρος ότι δεν θα έχω πρόβλημα σε μια ενδεχόμενη έκδοση. Εδώ έβλεπα πρόσφατα μια σειρά το Da Vinci's Demons που ο Ντα Βίντσι είναι χτισμένος μεν με βασικά ιστορικά του χαρακτηριστικά αλλά το έχουν κάνει λάστιχο. Έχω κάνει μια μικρή έρευνα και ακόμα δεν έχω κατασταλάξει τι είναι απόλυτα νόμιμο και τι όχι και ρώτησα εδώ μπας και κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω. Σκέψου οτι τον παππού σου τον λένε Γιώργο Νικολάου και οτι ήταν γυναικολόγος και εγω γράφω για αυτόν βάζοντας και την φωτογραφία του λέγοντας οτι πχ έκανε το οτιδήποτε. Μετά βάζω αποποίηση οτι η ιστορία είναι φανταστική και εσένα δεν σου αρέσουν αυτά που γράφω για εκείνον. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση; Το ίδιο ρωτάω και με τα κτήρια... ο Κινγ Κονγκ χρησιμοποιήσε αδιάφορα (απλά ανέβαινε) στο empire state αν όμως ήταν αρνητική η χρήση του και όχι αδιάφορη .Πχ οι ιδιοκτήτες του empire state building βασάνιζαν ζώα σε όλο το κτήριο ...τι γίνεται τότε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα , συμφωνούμε απόλυτα σε αυτό,  απλά επειδή η πλοκή μου είναι μυθιστορηματική αλλά και παράλληλα ιστορική και χρησιμοποιώ ως ήρωες κάποια αληθινά (νεκρά πάντα) πρόσωπα θέλω να είμαι σίγουρος ότι δεν θα έχω πρόβλημα σε μια ενδεχόμενη έκδοση. Εδώ έβλεπα πρόσφατα μια σειρά το Da Vinci's Demons που ο Ντα Βίντσι είναι χτισμένος μεν με βασικά ιστορικά του χαρακτηριστικά αλλά το έχουν κάνει λάστιχο. Έχω κάνει μια μικρή έρευνα και ακόμα δεν έχω κατασταλάξει τι είναι απόλυτα νόμιμο και τι όχι και ρώτησα εδώ μπας και κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω. Σκέψου οτι τον παππού σου τον λένε Γιώργο Νικολάου και οτι ήταν γυναικολόγος και εγω γράφω για αυτόν βάζοντας και την φωτογραφία του λέγοντας οτι πχ έκανε το οτιδήποτε. Μετά βάζω αποποίηση οτι η ιστορία είναι φανταστική και εσένα δεν σου αρέσουν αυτά που γράφω για εκείνον. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση; Το ίδιο ρωτάω και με τα κτήρια... ο Κινγ Κονγκ χρησιμοποιήσε αδιάφορα (απλά ανέβαινε) στο empire state αν όμως ήταν αρνητική η χρήση του και όχι αδιάφορη .Πχ οι ιδιοκτήτες του empire state building βασάνιζαν ζώα σε όλο το κτήριο ...τι γίνεται τότε;

 

Nαι, όντως. Αυτό δεν το είχα σκεφτεί. Τότε μάλλον αν μιλάς με τόσο συγκεκριμένα στοιχεία, ίσως και να πρέπει να πάρεις κάποια άδεια. Όπως για παράδειγμα αν αναφέρεις πως πίνεις coca cola η οποία σε κάθε της γουλιά σου προκαλεί αηδία, τότε μάλλον η coca cola θα στραβώσει. Πάντως αυτό που ξέρω σίγουρα είναι πως τα δικαιώματα αποθανόντων τα διαχειρίζονται κάποιες εταιρείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αγαπητοί φίλοι,

Θα ηθελα τη βοήθειά σας. Έχω ολοκληρώσει το πρώτο μου μυθιστόρημα (περίπου 120.000 λέξεων) και ένας εκδοτικός οίκος (όχι από τους πολύ μεγάλους) έχει δεχθεί να το εκδώσει. Το συμφωνητικό που μου προτάθηκε αναφέρει οτι εγώ θα παραλάβω 200 αντίτυπα και ποσοστό 12% επί των εισπράξεων (το οποίο θα προκύψει μετά την αφαίρεση της αξίας των 200 βιβλίων που θα παραλάβω εξ αρχής).

Επίσης αναφέρεται οτι "εκχωρώ, παραχωρώ και μεταβιβάζω στον εκδότη το αποκλειστικό δικαίωμα να χρησιμοποιήσει τα συγκεκριμένα κείμενα στο συγκεκριμένο έργο, καθώς και σε οποιοδήποτε έργο κρίνει ο ίδιος στο μέλλον".

Άλλα σημεία του συμφωνητικού αναφέρουν οτι:

"Ο συγγραφέας αναγνωρίζει ότι η αμοιβή του, όπως συμφωνήθηκε παραπάνω, καλύπτει απόλυτα την αξία της εργασίας του και ανταποκρίνεται απόλυτα στις τρέχουσες τιμές πληρωμής πνευματικών δικαιωμάτων και γι’ αυτό δεν έχει καμμιά παραπέρα απαίτηση, οικονομική ή άλλη.

Mε όλους τους αναφερόμενους στην παρούσα όρους, μεταβιβάζονται με τη σύμβαση αυτή από την συγγραφέα αποκλειστικά στον εκδότη όλα τα δικαιώματα πνευματικής ιδιοκτησίας της πάνω στο συγκεκριμένο έργο.

Ο εκάστοτε χρόνος και ο εκάστοτε τόπος παραγωγής ή έκδοσης του Έργου, η εκάστοτε εμφάνιση των αντιτύπων του Έργου (σχήμα, στοιχεία, χαρτί κτλ.), ο αριθμός των αντιτύπων του Έργου που θα παράγονται κάθε φορά, η εκάστοτε τιμή χονδρικής ή/και λιανικής πώλησης των αντιτύπων του Έργου και γενικά ό,τι αφορά την έκδοση και εκμετάλλευση, προώθηση και διανομή τον Έργου με τη μορφή αντιτύπων ή οποιαδήποτε άλλη μορφή θα καθορίζονται αποκλειστικά από τον Εκδότη".

 

Παρακαλώ όποιος μπορεί ας γράψει την άποψή του επί των ανωτέρω, αφού είμαι παντελώς άσχετος με το αντικείμενο. Κυρίως με ενδιαφέρει το ζήτημα των πνευματικών δικαιωμάτων. Εγώ δεν θα έχω κανένα όφελος από μελλοντική εκμετάλλευση του έργου; (Μετάφραση, επανεκδόσεις, κυκλοφορία στο εξωτερικό, πιθανή οπτικοποίηση). 

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια από την πλευρά σας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...