Προς το περιεχόμενο

Έκδοση Βιβλίου


Pantelis51

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ αισιόδοξο σε βρίσκω στο πρώτο σου έργο....επανεκδόσεις, μεταφράσεις, κυκλοφορίες στο εξωτερικό, γυρίσματα ταινίας...

 

Τεσπα, γενική συμβουλή που ισχύει για όλους τους wannabe writers... Να λες και ευχαριστώ που στο εκδίδουν και να παρακαλάς να πάει όσο καλύτερα μπορεί, ακόμα και γύρισμα χολυγουντιανής ταινίας. Πρώτη σου δουλειά είναι, λογικό και πάντα έτσι γίνεται, "θυσιάζεις" την πρώτη δουλειά για να μπορείς να διαπραγματευτείς καλύτερους όρους σε επόμενη. Ακόμα και "αμισθί" να σου εκδώσουν, πάλι σε συμφέρει, αν θα σε κάνουν γνωστό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 405
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Πάντως δεν είναι θέμα ...αισιοδοξίας. Επειδή δεν έχω κανένα ψώνιο να ...εκδοθώ, δεν είμαι και διατεθειμένος να ..."εκδοθώ". Γι` αυτό ρωτάω όσους ξέρουν, για να μου πουν την άποψή τους. πως θα μπορούσα να αποφύγω να με "κρεμάσουν" εντελώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πιστεύεις ότι το έργο σου αξίζει παραπάνω από ότι σου δίνει ο εκδοτικό οίκος, τότε προώθησε το μόνο σου, στα ελληνικά και στα αγγλικά.

 

μην περιμένεις από ελληνικό βιβλίο να ζήσεις, τα χρήματα είναι χαρτζιλίκι, το μόνο που εκμεταλλεύεσαι από τον εκδοτικό οίκο είναι η προβολή που σου κάνουν, οι διαφημίσεις του έργου σου και του όνοματος σου, κατά κάποιο τρόπο χτίζεις τους φανς σου για μετέπειτα δουλειές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Πάντως δεν είναι θέμα ...αισιοδοξίας. Επειδή δεν έχω κανένα ψώνιο να ...εκδοθώ, δεν είμαι και διατεθειμένος να ..."εκδοθώ". Γι` αυτό ρωτάω όσους ξέρουν, για να μου πουν την άποψή τους. πως θα μπορούσα να αποφύγω να με "κρεμάσουν" εντελώς.

Δεν σε κρεμάνε. Είσαι άσημος, ακόμα και αριστούργημα να έχεις γράψει, δεν πρόκειται να πουλήσεις. Αν δεν σε προωθήσει κάποιος που ξέρει. Σε συμφέρει να είναι καλό το έργο σου, να εκχωρήσεις τα δικαιώματά του, ώστε να φροντίσουν να το προωθήσουν όσο το δυνατόν καλύτερα για να βγάλουν λεφτά από εσένα.

 

Και αν όλα πάνε καλά, έρχεσαι μετά με την επόμενη δουλειά σου και "πατώντας" στην επιτυχία της πρώτης έχεις τις βάσεις για να απαιτήσεις καλύτερους όρους. Ακόμα και να μην δεχτεί ο ίδιος εκδοτικός οίκος, μπορείς να δοκιμάσεις μετά και σε άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τίθεται θέμα χρημάτων από την πλευρά μου. Το 12% που μου είπαν ήταν πολύ περισσότερο από αυτό που περίμενα. Για την ακρίβεια, περίμενα να μου ζητήσουν να βάλω και από την τσέπη μου. Απλά έχω κάποιες επιφυλάξεις για την αποκλειστική εκχώρηση των δικαιωμάτων για τα μετέπειτα (όσο απίθανο κι αν είναι κάτι τέτοιο). Δηλαδή, σαφώς δεν έχω απαιτήσεις από τον εκδότη, αν και ξέρω πως με την ετήσια εκκαθάριση πωλήσεων δεν πρόκειται να βγάλω άκρη. Αν όμως προχωρήσει σε δέυτερη έκδοση, εγώ θα έχω οικονομικό συμφέρον; Θα ισχύει το ίδιο ποσοστό ή καθόλου; Πρέπει να μπει κάτι τέτοιο στο συμφωνητικό που μου έδωσαν να υπογράψω; Κι αν όντως υπάρξει περίπτωση να χρησιμοποιηθεί οπουδήποτε αλλού (πχ σενάριο ή μετάφραση για κυκλοφορία στο εξωτερικό) εγώ έχω να περιμένω κάτι ή τα έχω εκχωρήσει όλα στον εκδότη;

Αυτές είναι οι απορίες μου και ζητώ βοήθεια από όποιον γνωρίζει. Έχω αποφασίσει να υπογράψω, απλά θέλω να ξέρω αν μπορώ να περιμένω και κάτι περισσότερο από αυτό το συγκεκριμένο έργο ή να το ξεχάσω εντελώς και να το αφήσω στην τύχη του.

Και πάλι ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού έφτασες σε αυτό το σημείο προχώρησε το.

δεν υπάρχει κάποιος που θα σου πει το τι πρόκειται να γίνει με τα δικαιώματα σου, γιατί αυτά καθορίζονται από τον εκδοτικό οίκο. οπότε πρέπει να τα ρωτήσεις.

εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι στα περισσότερα συμβόλαια με μικρά γράμματα, αναφέρουν ότι το παρών (δηλαδή το συμβόλαιο) ισχύει για τρία χρόνια. που αυτό σημαίνει ότι δεν αλλάζει, ότι περιγράφει αυτό ισχύει, επίσης αν στο διάστημα αυτό βγάλεις και άλλο βιβλίο, αναγκαστικά το παράγει ο συγκεκριμένος εκδοτικός οίκος, διαφορετικά πρέπει να περιμένεις μέχρι να λήξει το συμβόλαιο ώστε να το στείλεις σε άλλον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις συγκεκριμένες απαντήσεις θα πρέπει να μάθεις και τι λέει σχετικά η νομοθεσία, οπότε σε ένα φόρουμ ο καθένας απλά θα σου πει το κοντό και το στραβό του. Δικηγόρο πρέπει να ρωτήσεις, όχι άσχετους στο ίντερνετ.

 

Ιδίως όπως είπε ο προηγούμενος φίλος, για τα μικρά γράμματα, και για πόσο χρόνο σε δεσμεύουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τίθεται θέμα χρημάτων από την πλευρά μου. Το 12% που μου είπαν ήταν πολύ περισσότερο από αυτό που περίμενα. Για την ακρίβεια, περίμενα να μου ζητήσουν να βάλω και από την τσέπη μου. Απλά έχω κάποιες επιφυλάξεις για την αποκλειστική εκχώρηση των δικαιωμάτων για τα μετέπειτα (όσο απίθανο κι αν είναι κάτι τέτοιο). Δηλαδή, σαφώς δεν έχω απαιτήσεις από τον εκδότη, αν και ξέρω πως με την ετήσια εκκαθάριση πωλήσεων δεν πρόκειται να βγάλω άκρη. Αν όμως προχωρήσει σε δέυτερη έκδοση, εγώ θα έχω οικονομικό συμφέρον; Θα ισχύει το ίδιο ποσοστό ή καθόλου; Πρέπει να μπει κάτι τέτοιο στο συμφωνητικό που μου έδωσαν να υπογράψω; Κι αν όντως υπάρξει περίπτωση να χρησιμοποιηθεί οπουδήποτε αλλού (πχ σενάριο ή μετάφραση για κυκλοφορία στο εξωτερικό) εγώ έχω να περιμένω κάτι ή τα έχω εκχωρήσει όλα στον εκδότη;

Αυτές είναι οι απορίες μου και ζητώ βοήθεια από όποιον γνωρίζει. Έχω αποφασίσει να υπογράψω, απλά θέλω να ξέρω αν μπορώ να περιμένω και κάτι περισσότερο από αυτό το συγκεκριμένο έργο ή να το ξεχάσω εντελώς και να το αφήσω στην τύχη του.

Και πάλι ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

 

Καλημερα! (Υποθετω πως) εχεις αντιληφθει, οτι προκειται να υπογραψεις, μια λεοντιο συμφωνια, σωστα?

Και φανταζομαι αντιλαμβανεσαι, ποιος ειναι το λιονταρι! :shock: Οποτε, αυτα που ρωτας, ειναι (μαλλον) ατοπα...

 

Αν θελεις και για λογους αρχης ακομη, κατι τετοιο ή παρομοιο, δεν θα υπεγραφα,

βρε που να με κρεμαγανε 3 μερες αναποδα = παντοτε οχι & οχι, θα τους ελεγα :mad:

 

Τα 200 αντιτυπα, σου τα δινουν αφενος για...να συγγραφο(χαζο)χαρεις: "εχω τωρα το βιβλιο μου στα χερια μου!",

και αφεδυου για να υποστηριξουν [(και λογιστικα) αν ποτε χρειαστει να γινει] οτι σου εδωσαν κατι ακριβο(δικαιο)

.... :angry:

 

Το 12% θα μπορουσε μια χαρα να ηταν και 92%, τι σε νοιαζει? Αφου, ουτε σεντ, απο αυτα δεν προκειται να δεις!

:blink:

 

Αν θελεις (και τολμας) να τεσταρεις, τι ειδους εκδοτες ειναι αυτοι που θα συνεργαστεις, αντιπροτεινε το εξης απλο:

- Κυριοι, πιστευετε στο βιβλιο μου και το θελετε? Πολυ ωραια, λοιπον μπορειτε να βγαλετε οποιο τιραζ εξυπηρετει

  απο 500-5000 αντιτυπα σε μια 1η εκδοση, αριθμημενα και μετα θα τα υπογραψω εγω ολα = καθε αντιτυπο B)

  Τα δικαιωματα κ' για 2η εκδοση, παραμενουν σε εμενα & αν (τυχη αγαθη) ξεπουλησει η 1η εκδ. τοτε ξαναμιλαμε!

  Εχετε το λογο μου (αν θελετε κ' συμβολαιο), πως θα μιλησω πρωτα με εσας, που αγαπησατε τοσο το βιβλιο μου

;)

 

Υ.Γ.

εννοειται πως το τι θα εκανα, ή δε θα εκανα εγω, ειναι μια light συμβουλευτικη (sic), κατι εντελως προσωπικο

& συναμα συναρτηση πραγματων που γνωριζω, επομενως καθενας αποφασιζει ο ιδιος, για τις ενεργειες του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εννοείται ότι αν ακούσεις την συμβουλή του από πάνω δεν πρόκειται να δεις ούτε σελίδα εκτυπωμένη, παρά μόνο από εκτυπωτή γραφείου...

 

Φίλε, αυτά που συμβουλεύεις μπορεί να τα διαπραγματευτεί γνωστός συγγραφέας με κοινό, όχι κάποιος που τον γνωρίζει μόνο η μάνα του, μην καις κόσμο, άστον τουλάχιστον να πάει σε δικηγόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα τελευταία και στην Ελλάδα λειτουργεί το print on demand. Ένας νέος συγγραφέας με λιγότερα έξοδα στην πλάτη του εκδίδει ένα συγκεκριμένο αριθμό αντιτύπων και αν υπάρχει ζήτηση ξανά εκδίδει.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό συνήθως το προτιμούν όσοι θέλουν να εκδώσουν αλλά δεν βρίσκουν οίκο να πάρει τα έργα τους.

Γνώμη μου, εκτός κι αν έχεις και γαμώ τις γνωριμίες και δημόσιες σχέσεις, να θυσιάσεις 1-2 έργα σου για να σε προωθήσουν οι του κλάδου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εννοείται ότι αν ακούσεις την συμβουλή του από πάνω δεν πρόκειται να δεις ούτε σελίδα εκτυπωμένη, παρά μόνο από εκτυπωτή γραφείου...

 

Φίλε, αυτά που συμβουλεύεις μπορεί να τα διαπραγματευτεί γνωστός συγγραφέας με κοινό, όχι κάποιος που τον γνωρίζει μόνο η μάνα του, μην καις κόσμο, άστον τουλάχιστον να πάει σε δικηγόρο.

Ενω το να μην ανηκει ΤΙΠΟΤΑ μετα την υπογραφη του, στο συγγραφεα, απο το βιβλιο που μπορει να του πηρε

ενδεχομενως ακομη και 2-3 χρονια να το γραψει-ολοκληρωσει (υπαρχουν & τετοιες περιπτωσεις, δεν ειναι λιγες)

βοηθαει σε τι ακριβως? [Αν εξαιρεσουμε προσκαιρα ψυχολογικα αποτελεσματα...(ικανοποιηση ματαιοδοξιας κοκ]  

:fear:

Πότε εγραψα εγω, να ΜΗΝ παει ο οποιοσδηποτε σε δικηγορο? Αυτα τα "συμβολαια-δεσιματα κλοπης" =

ετσι τα ελεγα παντοτε (και οχι μονο δεν τα εχω υπογραψει, αλλα δεν εχω ζητησει να συνταχθουν τετοια..)

εαν ησουν εστω λιγο του χωρου, θα τα γνωριζες/θα τα ειχες δει: εξασφαλιζουν (!) οτι στο συγγραφεα δεν

θα ανηκει απολυτως τιποτα! Βεβαιως, οποιος επιθυμει, βαζει το κεφαλι του...στο στομα του λιονταριου

:shock:

 

Δεκτον, το δικαιωμα επιλογης καθενος ειναι ενα πραγμα. Ομως το να του πω, οτι αυτο συγκεκριμενα,

-δηλαδη το να κ*λοδώσει, σε διαφορα λαμογια!- θα ειναι ξερωγω "το ενδεδειγμενο", ή "το πρεπον",

στην εκδοτοπιατσα, απο μερους μου τουλαχιστον, θα ηταν (το λιγοτερο) εμετικο = ουτε για αστειο :wacko:

 

~ ~

Παρεπιπτοντως, σε παντελως αγνωστη συγγραφεα, ειχαμε πληρωσει 1ευρω/αντιτυπο@βιβλιο

που πουλιοταν 10ευρω (9.99!). Της δωσαμε δηλαδη, 10% επι των ακαθαριστων, ακριβως γιατι

πιστευαμε σε αυτο. Δε μπηκαμε μεσα (το αντιθετο) και δε τη πηδηξαμε τη κοπελα! Ολα καλα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενω το να μην ανηκει ΤΙΠΟΤΑ μετα την υπογραφη του, στο συγγραφεα, απο το βιβλιο που μπορει να του πηρε

ενδεχομενως ακομη και 2-3 χρονια να το γραψει-ολοκληρωσει (υπαρχουν & τετοιες περιπτωσεις, δεν ειναι λιγες)

βοηθαει σε τι ακριβως? [Αν εξαιρεσουμε προσκαιρα ψυχολογικα αποτελεσματα...(ικανοποιηση ματαιοδοξιας κοκ]  

:fear:

 

Πότε εγραψα εγω, να ΜΗΝ παει ο οποιοσδηποτε σε δικηγορο? Αυτα τα "συμβολαια-δεσιματα κλοπης" =

ετσι τα ελεγα παντοτε (και οχι μονο δεν τα εχω υπογραψει, αλλα δεν εχω ζητησει να συνταχθουν τετοια..)

εαν ησουν εστω λιγο του χωρου, θα τα γνωριζες/θα τα ειχες δει: εξασφαλιζουν (!) οτι στο συγγραφεα δεν

θα ανηκει απολυτως τιποτα! Βεβαιως, οποιος επιθυμει, βαζει το κεφαλι του...στο στομα του λιονταριου :shock:

Δεκτον, το δικαιωμα επιλογης καθενος ειναι ενα πραγμα. Ομως το να του πω, οτι αυτο συγκεκριμενα,

-δηλαδη το να κ*λοδώσει, σε διαφορα λαμογια!- θα ειναι ξερωγω "το ενδεδειγμενο", ή "το πρεπον",

στην εκδοτοπιατσα, απο μερους μου τουλαχιστον, θα ηταν (το λιγοτερο) εμετικο = ουτε για αστειο :wacko:

~ ~Παρεπιπτοντως, σε παντελως αγνωστη συγγραφεα, ειχαμε πληρωσει 1ευρω/αντιτυπο@βιβλιο

που πουλιοταν 10ευρω (9.99!). Της δωσαμε δηλαδη, 10% επι των ακαθαριστων, ακριβως γιατι

πιστευαμε σε αυτο. Δε μπηκαμε μεσα (το αντιθετο) και δε τη πηδηξαμε τη κοπελα! Ολα καλα.

 

Γιατί το έβαλες με μικρά γράμματα; 10% δώσατε εσείς, 12% δηλώνει ότι του δίνουν. Μάλλον την πηδήξατε τελικά την κοπέλα οπως φαίνεται....

 

Το αν θα ωφελήσει ή όχι τον συγγραφέα να θυσιάσει δουλειά του εξαρτάται πρώτον από το πόσο καλό είναι το έργο του και δεύτερον από το πόσο καλή δουλειά θα κάνει ο εκδότης στο προμοτάρισμα. Το ένα χωρίς το άλλο δεν μπορεί να υπάρξει. Και άσημος συγγραφέας δεν μπορεί να διαπραγματευτεί ευνοικούς γι'αυτόν όρους δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

200 κομμάτια αν τα πουλάς εσύ σε κάποια events που θα σου οργανώσουν αυτοί,είναι καλά,κανα τριαράκι χιλ δηλαδή.

 

Ξέρω καταξιωμένους δημιουργούς που περιμένουν τον Αη Βασίλη κάθε χρόνο-χρόνια τώρα κι αυτός ο ξενόφερτος Αη Μπουχέσας μια Πορς τους επιδαψιλεύει κάθε φορά που πάνε για εκκαθάριση.

 

Πού θα είναι το 12%,στα καθαρά της λιανικής,στην ακαθάριστη είσπραξη,στη χοντρική,πως δηλαδή αποτιμιέται το κομμάτι σε απλή € ική γλώσσα;

 

Τό ότι δεν είναι κοράκια και δεν σε δαγκώσανε στην έκδοση,είναι καλό σημάδι,είναι τουλάχιστον επαγγελματίες του χώρου και όχι κάποιο καινούργιο φρούτο "σου εκδίδουμε και σε προωθούμε άμα μας πληρώσεις".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

200 κομμάτια αν τα πουλάς εσύ σε κάποια events που θα σου οργανώσουν αυτοί,είναι καλά,κανα τριαράκι χιλ δηλαδή.

 

Ξέρω καταξιωμένους δημιουργούς που περιμένουν τον Αη Βασίλη κάθε χρόνο-χρόνια τώρα κι αυτός ο ξενόφερτος Αη Μπουχέσας μια Πορς τους επιδαψιλεύει κάθε φορά που πάνε για εκκαθάριση.

 

Πού θα είναι το 12%,στα καθαρά της λιανικής,στην ακαθάριστη είσπραξη,στη χοντρική,πως δηλαδή αποτιμιέται το κομμάτι σε απλή € ική γλώσσα;

 

Τό ότι δεν είναι κοράκια και δεν σε δαγκώσανε στην έκδοση,είναι καλό σημάδι,είναι τουλάχιστον επαγγελματίες του χώρου και όχι κάποιο καινούργιο φρούτο "σου εκδίδουμε και σε προωθούμε άμα μας πληρώσεις".

 

τα 200 το πολύ 2.000 ευρώ (εάν τα πουλήσει 10ευρω έκαστος κάτι το οποίο είναι δύσκολο)

συνήθως αυτά τα βιβλία πάνε σε διαγωνισμούς, σε φίλους και σε καμιά βιβλιοθήκη της γειτονιάς.

 

το 12% σημαίνει ότι για κάθε βιβλίο θα του δίνουν 1.20 ευρώ (εάν κοστολογήσουν το βιβλίο 10ευρω) αλλά θα αρχίσει να πληρώνετε μόλις ξεχρεώσει τα 200 αντίτυπα που θα του στείλουν. Επίσης δεν υπάρχει κανένα αποδεικτικό στοιχείο από τον εκδοτικό οίκο για το πόσα αντίτυπα έχουν πουλήσει, συνεπώς έαν θέλουν να σε κλέψουν θα το κάνουν.

 

όποιος έχει ενδοιασμούς, δεν πρέπει να θεωρεί το έργο του αναντικατάστατο (δηλαδή να θεωρεί το έργο του, το καλύτερο που έχει γράψει στη ζωή του), οι ιδέες πάνε και έρχονται. Εγώ θα σου έλεγε σε πρώτη φάση και εφόσον το συμβόλαιο και τα δικαιώματα του έργου σε ικανοποιούν κλείσε συμφωνία μαζί του. Είναι καλύτερα τώρα στην αρχή να έχεις ιδέα των οίκων, παρά όταν μεγαλώσεις και έχεις το κοινό σου, τότε θα μπορείς να βγάζεις και ανεξάρτητες δουλειές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...