Προς το περιεχόμενο

Έκδοση Βιβλίου


Pantelis51

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας ευχαριστώ όλους θερμά. Το θέμα των απολαβών δεν με ενδιαφέρει στην παρούσα φάση. Είμαι ικανοποιημένος διότι ο εκδοτικός οίκος μου απάντησε σχεδόν αμέσως (σε δύο μέρες) οτι το θέλει το έργο και θα το εκδώσει με δικά του έξοδα. Απλά αναρωτιέμαι για το μετά. Αν τυχόν πάει καλά (η άμεση ανταπόκρισή τους κάτι δείχνει) και γίνει κι άλλη έκδοση ή μετάφραση για το εξωτερικό (έχω λόγους που το λέω) ή ο,τιδήποτε άλλο προς εκμετάλλευση. Το οτι δίνω ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ τα πνευματικά δικαιώματα σημαίνει οτι εγώ βγαίνω έξω από όλα τα παραπάνω; Δεν έχω να περιμένω τίποτα; Μπορεί ο εκδότης να εκμεταλλευτεί όπως θέλει το έργο μου, χωρίς να με ρωτήσει και χωρίς εγώ να έχω κάποιο όφελος; Αυτή είναι η απορία μου. Κατά τα άλλα, είμαι έτοιμος να υπογράψω, απλά ήθελα την άποψη κάποιων φίλων του φόρουμ που γνωρίζουν το χώρο.

 

ΥΓ: Επίσης μου είπαν οτι η λιανική τιμή θα είναι μάλλον 18 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 405
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

συγνώμη κιόλας αλλά για να το κοστολογήσουν 18ευρω, μάλλον έχεις γράψει αριστούργημα!!!

για τις ερωτήσεις, εγώ δύστυχος δεν μπορώ να ξέρω, συνήθως διαφέρουν ανά συμβόλαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους θερμά. Το θέμα των απολαβών δεν με ενδιαφέρει στην παρούσα φάση. Είμαι ικανοποιημένος διότι ο εκδοτικός οίκος μου απάντησε σχεδόν αμέσως (σε δύο μέρες) οτι το θέλει το έργο και θα το εκδώσει με δικά του έξοδα. Απλά αναρωτιέμαι για το μετά. Αν τυχόν πάει καλά (η άμεση ανταπόκρισή τους κάτι δείχνει) και γίνει κι άλλη έκδοση ή μετάφραση για το εξωτερικό (έχω λόγους που το λέω) ή ο,τιδήποτε άλλο προς εκμετάλλευση. Το οτι δίνω ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ τα πνευματικά δικαιώματα σημαίνει οτι εγώ βγαίνω έξω από όλα τα παραπάνω; Δεν έχω να περιμένω τίποτα; Μπορεί ο εκδότης να εκμεταλλευτεί όπως θέλει το έργο μου, χωρίς να με ρωτήσει και χωρίς εγώ να έχω κάποιο όφελος; Αυτή είναι η απορία μου. Κατά τα άλλα, είμαι έτοιμος να υπογράψω, απλά ήθελα την άποψη κάποιων φίλων του φόρουμ που γνωρίζουν το χώρο.

 

ΥΓ: Επίσης μου είπαν οτι η λιανική τιμή θα είναι μάλλον 18 ευρώ.

Όπως το σκέφτηκες είναι,αν υπέγραψες ό,τι μας περιέγραψες.

Πάρε τα τεμάχια που σου παρέχουν και μοίραστα είτε σε signing,είτε χέρι-χέρι σε δικούς σου,είτε κομμάτι κομμάτι στα βιβλιοπωλεία μόνος σου σε καθεστώς χονδρικής·εκπτώσεις στην αναγραφώμενη και πολύ τρέξιμο.

 

Στρώσου και στο επόμενο και παζάρεψε το τομάρι σου και αλλού,περιμένοντας τα οικομομικά αποτελέσματα του πρώτου σου πονήματος.

 

Υ.Γ.Δός μας τίτλο,isbn κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το έβαλες με μικρά γράμματα; 10% δώσατε εσείς, 12% δηλώνει ότι του δίνουν. Μάλλον την πηδήξατε τελικά την κοπέλα οπως φαίνεται....

 

Το αν θα ωφελήσει ή όχι τον συγγραφέα να θυσιάσει δουλειά του εξαρτάται πρώτον από το πόσο καλό είναι το έργο του και δεύτερον από το πόσο καλή δουλειά θα κάνει ο εκδότης στο προμοτάρισμα. Το ένα χωρίς το άλλο δεν μπορεί να υπάρξει. Και άσημος συγγραφέας δεν μπορεί να διαπραγματευτεί ευνοικούς γι'αυτόν όρους δυστυχώς.

Τωρα σοβαρα, μας τρολαρεις λεβεντικα ετσι? 10% ακαθαριστων, ισον

το λιγοτερο οτι δεν θελεις (και δεν υπαρχει τροπος) να κλεψεις κανεναν!

Ειναι σιγουρα χρηματα @ τσεπη πχ βγαζουμε 4000 αντιτυπα = 4000ευ.

 

Αν ακουγε τις δικες σου παροτρυνσεις, θα ειχε παρει τιποτα! Εμεις ομως

τις αποδωσαμε..μερικες χιλιαδες ευρω (με τα οποια μαλιστα, ξεκινησε σε

αλλη χωρα διαφορετικη ζωη -οσο γνωριζω, ετερο βιβλιο, δεν χρειαστηκε)

 

Τα λαμογια, ας προσφερουν και 90% του 0%... Ψαχνουμε, ποσο ειναι αυτο?

Για πλακα, θα σου πουνε και οτι μπηκανε μεσα ακομη. Γνωστο το θεατρικο!

 

Και επιτελους, βρισκομαστε στο 2013-14. Οχι στο 1993-94 οταν πραγματικα

ηταν πολυ λιγα, οσα μπορουσε (?) να κανει καποιος, διχως τους εκδοτικους...

 

Σημερα, καθενας μπορει να διαπραγματευτει υπερ του,

αναλογως παντοτε: τι δημιουργημα, εχει στα χερια του.

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα σοβαρα, μας τρολαρεις λεβεντικα ετσι? 10% ακαθαριστων, ισον

το λιγοτερο οτι δεν θελεις (και δεν υπαρχει τροπος) να κλεψεις κανεναν!

Ειναι σιγουρα χρηματα @ τσεπη πχ βγαζουμε 4000 αντιτυπα = 4000ευ.

Αν ακουγε τις δικες σου παροτρυνσεις, θα ειχε παρει τιποτα! Εμεις ομως

τις αποδωσαμε..μερικες χιλιαδες ευρω (με τα οποια μαλιστα, ξεκινησε σε

αλλη χωρα διαφορετικη ζωη -οσο γνωριζω, ετερο βιβλιο, δεν χρειαστηκε)

Τα λαμογια, ας προσφερουν και 90% του 0%... Ψαχνουμε, ποσο ειναι αυτο?

Για πλακα, θα σου πουνε και οτι μπηκανε μεσα ακομη. Γνωστο το θεατρικο!

Και επιτελους, βρισκομαστε στο 2013-14. Οχι στο 1993-94 οταν πραγματικα

ηταν πολυ λιγα, οσα μπορουσε (?) να κανει καποιος, διχως τους εκδοτικους...

Σημερα, καθενας μπορει να διαπραγματευτει υπερ του,

αναλογως παντοτε: τι δημιουργημα, εχει στα χερια του.

 

Αφού είστε τόσο καλοί και τίμιοι ενώ οι άλλοι λαμόγια, στείλε πμ στον χρήστη για συνεργασία να του εκδώσεις 4.000 βιβλία και να του δώσεις 7.200 στο χέρι, τι μας πρήζεις εδώ πέρα και μας μιλάς για πράσινα άλογα;

 

Και στη σημερινή εποχή κιόλας που το βιβλίο πάει κατά διαόλου....άσε μας βραδυάτικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Θα ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής...

(Όποιος ξέρει ας με διαφωτίσει, σας παρακαλώ.)

 

1. Στον επιμελητή δίνουμε το βιβλίο μας σε ψηφιακή μορφή και αυτός/ή κάνει τις απαραίτητες διορθώσεις και μας το παραδίδει έτοιμο; 'Η εκτυπωμένο και έπειτα αναλαμβάνουμε εμείς να κάνουμε τις όποιες προσθαφαιρέσεις;

2. Αν αποφασίσω να κινηθώ μέσω αυτοέκδοσης κάνω αυτομάτως και άνοιγμα επιχείρησης, σωστά;

3. Αν κάποιος εκδοτικός οίκος ενδιαφερθεί να το εκδώσει τότε δεν χρειάζεται άνοιγμα επιχείρησης; Είναι σαν να εργαζόμαστε για αυτούς;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

 

1. Στον επιμελητή δίνουμε το βιβλίο μας σε ψηφιακή μορφή και αυτός/ή κάνει τις απαραίτητες διορθώσεις και μας το παραδίδει έτοιμο; 'Η εκτυπωμένο και έπειτα αναλαμβάνουμε εμείς να κάνουμε τις όποιες προσθαφαιρέσεις;

Το πιο βολικο ειναι να το δωσεις σε ψηφιακη μορφη, να κανει τις διοθωσεις, να στο δωσει πισω και βλεποντας το να κανεις εσυ τις οποιες δικες σου προσθαφαιρεσεις στις διορθωσεις και να το στειλεις παλι. Γενικα υπαρχει αμφιδρομη συνεννοηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Γεια σας κοριτσια. Ψαχνω και εγω ενα τροπο να εκδοσω το βιβλιο.

βρηκα λοιπον αυτο: Free Publisching

Τι νομιζετε για αυτο;

Έχω εκδώσει το βιβλίο μου εκεί. http://www.bookstars.gr/User/BookDetails.aspx?Id=TDT1W70U9K9Snb%2F%2FqcawRw%3D%3D&CId=49ZlzbrVvqo%3D Αν δεν θέλεις επιμέλεια, που θα πληρώσεις παραπάνω, και διακίνηση, που θα πληρώσεις παραπάνω, μόνο με 80 ευρώ εκδίδεις το βιβλίο σου. Δεν έχεις κανένα αντίτυπο παρά μόνο αν το παραγγείλεις. Εγώ έκανα μια μικρή διαφήμιση με σελίδα στο Facebook   https://www.facebook.com/pages/%CE%9F%CE%99-%CE%91%CF%80%CF%8C%CE%B3%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%B9-%CE%B2%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%AF%CE%BF-1-Jacques/450656095004479 . Αν δεν έχεις απαιτήσεις για πολλά έσοδα είναι η καλύτερη επιλογή.

Για όσους σκέφτεστε την αγγλόφωνη αγορά: Οι ξένοι εκδοτικοί οίκοι κατά κανόνα δεν δέχονται unsolicited υποβολές "χειρογράφων". Θα πρέπει να έχετε ατζέντη για να υπολογίζετε πως κάτι ενδεχομένως να βγει απ' την ιστορία.

Και οι ξένοι εκδοτικοί οίκοι, όπως και οι ελληνικοί θέλουν χρήματα για αυτοέκδοση. Μόνο η Lulu δεν θέλει τίποτα, αλλά όλη τη δουλειά την κάνεις εσύ (σελιδοποίηση, προώθηση κλπ.) Βέβαια αν είσαι λίγο καλός με το Word όπου γράφεις όλα είναι παιχνιδάκι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εκδώσει το βιβλίο μου εκεί. http://www.bookstars.gr/User/BookDetails.aspx?Id=TDT1W70U9K9Snb%2F%2FqcawRw%3D%3D&CId=49ZlzbrVvqo%3D Αν δεν θέλεις επιμέλεια, που θα πληρώσεις παραπάνω, και διακίνηση, που θα πληρώσεις παραπάνω, μόνο με 80 ευρώ εκδίδεις το βιβλίο σου. Δεν έχεις κανένα αντίτυπο παρά μόνο αν το παραγγείλεις. Εγώ έκανα μια μικρή διαφήμιση με σελίδα στο Facebook   https://www.facebook.com/pages/%CE%9F%CE%99-%CE%91%CF%80%CF%8C%CE%B3%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%B9-%CE%B2%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%AF%CE%BF-1-Jacques/450656095004479 . Αν δεν έχεις απαιτήσεις για πολλά έσοδα είναι η καλύτερη επιλογή.

 

 

Δηλαδη ετσι, ευκολα, με ελαχιστα κοστη, ο καθε 'συγγραφεας', ευκολα μπορει να εκδοση βιβλιο, μεσω του bookstars?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Super Moderators

Είναι πολύ σφιγμένα τα πράγματα στο χώρο των εκδόσεων (δεν αναφέρομαι στις αυτοεκδόσεις, εννοώ το κλασικό μοντέλο).

 

Σαφώς στα ελληνικά βιβλία δίνουν πολλές περισσότερες ευκαιρίες, σε σχέση με αυτά που χρειάζονται μετάφραση (και έχουν πολύ μεγαλύτερο κόστος για τον εκδότη) αλλά πηγαίνουν σε "σίγουρες", δοκιμασμένες επιλογές κατά κύριο λόγο.

 

Νέος συγγραφέας, δύσκολα να πάρει ευκαιρία αυτή την εποχή, οπότε η αυτοέκδοση ίσως να είναι μονόδρομος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ σφιγμένα τα πράγματα στο χώρο των εκδόσεων (δεν αναφέρομαι στις αυτοεκδόσεις, εννοώ το κλασικό μοντέλο).

 

Σαφώς στα ελληνικά βιβλία δίνουν πολλές περισσότερες ευκαιρίες, σε σχέση με αυτά που χρειάζονται μετάφραση (και έχουν πολύ μεγαλύτερο κόστος για τον εκδότη) αλλά πηγαίνουν σε "σίγουρες", δοκιμασμένες επιλογές κατά κύριο λόγο.

 

Νέος συγγραφέας, δύσκολα να πάρει ευκαιρία αυτή την εποχή, οπότε η αυτοέκδοση ίσως να είναι μονόδρομος.

Λες?? (με συγχωρεις για το θαρρος του ενικου)

Αυτοεκδοση ωστοσο, δεν αποτελει συνηθως το καταφυγιο του -συχνα αταλαντου- ψωνιου?  Περαν της κοροιδιας των χρηματων, για μια προωθηση που δεν γινεται ποτε...

Μου προτεινε ενας εκδοτικος αυτοεκδοση, αλλα δεν πολυεμπιστευομαι...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα! Με συγχωρείτε που ανασύρω το θεμα, αλλα θα ηθελα να σας πω κι εγω τον νταλκα μου (οσοι εχουν μπλεξει με το συγγραφιλικι ξερουν ποσο βαρυς ειναι)...

 

Λοιπον, καταρχας, ειμαι 22... Το καλοκαιρι τελειωσα ενα βιβλιο (συγχρονο μυθιστορημα) που εγραφα τα προηγουμενα 2 χρονια. Οταν το τελειωσα το εστειλα σε καμια 15αρα εκδοτες που δεχονταν με mail, και περιμενα απαντησεις...

 

Απαντηση τελικα πηρα απο 3 εκδοτικους, μεσω τηλ, οι οποιοι μου ειπαν πολυ καλα λογια (ακομα και οτι ειχε στεναχωρηθει ποσο καιρο ο ενας που τελικα δεν μπορουσε να το εκδωσει <_< :lol: ), ότι ηταν πολυ καλογραμμενο (ειδικα για την ηλικια μου), οτι τους αρεσε και ταυτιστηκαν κ θυμηθηκαν τα νεανικα τους χρονια κ μπλα μπλα μπλα, αλλα στο τελος μου ειπαν ο ενας οτι οι εκδοσεις ειναι δυστυχως παρα πολυ περιορισμενες λογω κρισης, ο αλλος οτι δεν μπορει ν εκδωσει βιβλια με πολιτικη χροια (εχει πραγματι αντιφασιστικες ιδεες, αλλα καμια κατηχηση, ισα ισα ειναι κυνικο προς ολες τις κατευθυνσεις, οποτε   :huh: <_< ), και ο τριτος, οτι δυστυχως "ειλικρινα" δεν εχει που να το πουλησει, γιατι στις ηλικιες 16 με 23 που απευθυνεται δεν διαβαζει κανεις, κι οτι ακομα κι αν διαβαζαν, παραειναι σκοτεινο ή "εξυπνο" σε καποια σημεια.

 

Συνεπως, και συγγνωμη αν σας κουρασα, ειμαι ενα ράκος. Θυσιασα 1-2 χρονια με περιορισμενες εξοδους (ενα 6μηνο δεν εβγαινα παρα 1 φορα την βδομαδα, κ ξενυχτουσα πανω απο το πισι πινοντας και γραφοντας), εχεσα την σχολη (δεν το μετανιωνω βεβαια), και τελικα κατεληξα στο ΤΙΠΟΤΑ...

 

Υ.Γ.: Αν καποιος "επουστηθιος" φιλος τυπου Μανθος Φουστανος εχει φιλο του πατερα του εκδοτη, ας με βοηθησει παρακαλω.  cheesy.gif

Δεν ήξερες ότι αυτό ήταν και το πιθανότερο σενάριο; Δυστυχώς δηλαδή αλλά μάλλον έπρεπε να το περιμένεις....μη το βάζεις κάτω όμως, καλή επιτυχία εύχομαι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήξερες ότι αυτό ήταν και το πιθανότερο σενάριο; Δυστυχώς δηλαδή αλλά μάλλον έπρεπε να το περιμένεις....μη το βάζεις κάτω όμως, καλή επιτυχία εύχομαι!

Το περιμενα... Απο τοτε ειχα βρει αυτο το νημα, απο γκουγκλαρισματα.

Απλως ηλπιζα και ονειρευομουν...

Ειναι το μεγαλο μου ονειρο, και νιωθω μια μεγαλη αποτυχια (και απελπισια) απλως.

Σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου και τον χρονο σου παντως, να εισαι καλα Ζio :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν υπάρχει λόγος να απελπίζεσαι. Η συγγραφή θέλει επιμονή και υπομονή σε όλα στα στάδια, όχι μόνο στο δημιουργικό. Μη φανώ υπερβολικός και πω ότι η συνέχεια, δηλαδή μετά τη συγγραφή, είναι το πιο κουραστικό κομμάτι, μέχρι να κάνεις την αρχή, τουλάχιστον.

 

Ειλικρινά, η περίοδος δεν είναι ευνοϊκή (σιγά τι είπα τώρα, και για ποιον είναι...) αλλά ούτως ή άλλως σπάνια θα μπει στο χώρο με την πρώτη ένας νέος συγγραφέας.

 

Παλιότερα, που τα πράγματα ήταν πιο χαλαρά, σαφώς έδιναν οι εκδοτικοί περισσότερες ευκαιρίες, αλλά και πάλι, 120 βιβλία που έχω μεταφράσει, κάτω από τα 30 να ήταν 1-2 συγγραφείς, ίσως (και πρόχειρα δεν μπορώ να θυμηθώ ούτε έναν...) Κι αυτά στο εξωτερικό, εδώ ακόμη πιο ζόρικα για τους νέους. Αλλά και καταλόγους που φτιάχναμε για το εξωτερικό, για εκθέσεις βιβλίου κτλ., οι νέοι συγγραφείς που έμπαιναν σε αυτούς ήταν ελάχιστοι (θυμάμαι 1, σε πάνω από 300 βιβλία που έχω συμπεριλάβει σε καταλόγους, γύρω στην ηλικία του GregoryHouse, κι αυτός αρχές δεκαετίας του '00, τελείως άλλες εποχές).

 

Δεν σημαίνει, βέβαια, πως δεν εκδίδονται νέοι συγγραφείς, αλλά οι τάσεις νομίζω είναι σαφείς.

 

Οπότε, ρεαλιστικά, η αυτοέκδοση είναι η πιο βατή επιλογή για να "κρατήσεις" το βιβλίο στα χέρια σου.

 

Μια άλλη λύση θα ήταν να το προωθήσεις μέσω ενός blog, σε συνέχειες ή μέρη, να δεις τι ανταπόκριση υπάρχει. Εκεί, βέβαια, "καις" εμπορικά το βιβλίο. Στο εξωτερικό, που υπάρχουν sites φίλων διαφόρων συγγραφέων, έχει παρατηρηθεί να "ξεπετιούνται" νέα ονόματα μέσα από αυτά, έχοντας κερδίσει τις εντυπώσεις εκεί (λ.χ., η Στέφανι Μάιερ, των Twilight, έτσι πρωτακούστηκε. Σύμφωνοι, ιδιαίτερη περίπτωση, αλλά συμβαίνει).

 

Θέλει σκέψη το θέμα, δεν είναι εύκολο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...