Προς το περιεχόμενο

Έκδοση Βιβλίου


Pantelis51

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εφόσον επανήλθε το θέμα, να επαναλάβω αυτό που έγραφα από πέρυσι (προσθέστε τον επιπλέον χρόνο που έχει μεσολαβήσει, καθώς και τη δυσχερή οικονομική συγκυρία που δεν έχει αφήσει ανεπηρρέαστο το χώρο των εκδόσεων):

 

Εκδοτικός οίκος, για λίγα κομμάτια, έκδοση χωρίς εκχώρηση δικαιωμάτων και γενικά απλά για να δώσει στο βιβλίο "επαγγελματική" όψη, δύσκολα θα ασχοληθεί. Εξαρχής λίγοι κάνουν δικές τους εκτυπώσεις, οι πιο πολλοί (και κυρίως οι μικροί) έχουν συνεργασίες εξωτερικές γι' αυτό.

 

Επειδή, όμως, το εκδοτικό σκέλος δεν είναι κομμάτι της δουλειάς μου, η καλύτερη συμβουλή που μπορώ να δώσω (ή πιο σωστά να επαναλλάβω) είναι αυτή: είτε με ολοκληρωμένο το βιβλίο, είτε έχοντας μια αρκετά σαφή εικόνα για την τελική έκτασή του (λέξεις, όχι σελίδες γιατί οι γραμματοσειρές/διάκενο κτλ. αλλάζουν τον αριθμό τους) και τα αντίτυπα που έχετε κατά νου, απευθυνθείτε σε μερικούς εκδοτικούς οίκους ώστε να πάρετε προσφορές. Ενδεχομένως οι τιμές να έχουν πέσει λόγω της κάμψης της αγοράς ή η τιμολόγηση που πήρα πέρυσι να ήταν υψηλή ακριβώς επειδή εκεί που ρώτησα δεν ενδιαφέρονταν εξαρχής και ήθελαν να αποθαρρύνουν τυχόν συζητήσεις.

 

Γενικά, έχετε υπόψη ότι οι εκδοτικοί οίκοι βομβαρδίζονται από προτάσεις βιβλίων, άρα για απλή έκδοση δεν ασχολούνται με ιδιαίτερη θέρμη.

 

 

 

 

 

κοιτα εμενα με ενδιαφερει να μαθω γενικα ποσα θα ειναι τα εσοδα και τα εξοδα μου....αν ειναι να πληρωσω δεν με βολευει γιατι υπαρχει μια καποια οικονομικη στενοτητα....Σε γενικεσ γραμμες γραμες αξιζει να δοκιμασω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 405
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν υπαρχει πιο φθηνοσ τροπος:fear:?

 

Μπορείς να το βγάλεις ψηφιακά σε 200-300 αντίτυπα, με λιγότερο συνολικό κόστος. Αλλά το θέμα είναι και το τι θέλεις εσύ τελικά. Επίσης, στα βιβλία το κόστος εκτύπωσης δεν είναι το μοναδικό κόστος. Υπάρχουν και non-recurring κόστη όπως η επιμέλεια - διόρθωση των δοκιμίων, το στήσιμο του εσωτερικού και η σχεδίαση του εξωφύλλου.

 

---------- Προσθήκη στις 09:06 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 09:04 ----------

 

Tα πνευματικά δικαιώματα μπορείς να τα ασφαλίσεις πηγαίνοντας στην Εθνική Βιβλιοθήκη και πληρώνοντας ένα ευτελές ποσό, αντί να πληρώνεις προμήθειες σε συμβολαιογράφους.

 

Το ξέρω γιατί ο πατέρας μου έγραφε στίχους για τον Ζαμπέτα και γενικά για καλλιτέχνες και τους πήγαινα ο ίδιος για καταχώρηση.

 

Αυτό πλέον το έχει καταργήσει η ΕΒτΕ.

 

---------- Προσθήκη στις 09:17 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 09:06 ----------

 

Πως πληρώνεται ένας συγγραφέας αφού τον δεχθεί ο εκδοτικός οίκος; Απλά πουλάει τα πνευματικά δικαιώματα και παίρνει ένα εφ'απάξ ποσό ή παίρνει ποσοστό επί των πωλήσεων;

 

Έχω ακούσει ότι οι περισσότεροι συγγραφείς πεινάνε, τουλάχιστον οι Έλληνες. Μπορεί κάποιος να μεταφράσει αυτό που έχει γράψει και να διαπραγματευτεί με έναν εκδοτικό οίκο του εξωτερικού, όπου θα υπάρχει μεγαλύτερο αναγνωστικό κοινό; Με λίγα λόγια, αξίζει κανείς να ασχοληθεί (να προσπαθήσει να εκδόσει το έργο του εννοώ) ή χάνει τον καιρό του και τα λεφτά του;

 

Για το πρώτο: Κάποιοι συγγραφείς πουλάνε με lump sum όλα τους τα δικαιώματα και δεν ξανασχολούνται — αυτό είναι σύνηθες στο χώρο των σχολικών βοηθημάτων (επειδή π.χ. έπειτα από 2 χρόνια μπορεί να μην είναι πλέον ο Λουκιανός στη σχολική ύλη, οπότε δεν έχει νόημα να περιμένει ο συγγραφέας να αμειφθεί βάσει των πωλήσεων του σχετικού βιβλίου του). Κατά τ' άλλα, τα συμβόλαια εκχώρησης (πέραν αυτών που προείπα) έχουν διάρκεια συνήθως πέντε χρόνια (αλλά έχω δει οτιδήποτε από 3 ως 10 χρόνια), με ένα ποσοστό και ίσως κάποια προκαταβολή. Αυτά βέβαια έχουν να κάνουν και με το όνομα και το πόσο επιθυμητός είναι ένας συγγραφέας για τον εκδότη: Ένα μεγάλο όνομα παίρνει μεγάλο ποσοστό και καλή προκαταβολή. Σε αυτά τα συμβόλαια, με το πέρας τους, το περιουσιακό δικαίωμα της πνευματικής ιδιοκτησίας επανέρχεται στον συγγραφέα στη λήξη τους, αν δεν ανανεωθούν. Ένα μεγάλο όνομα θα ζητήσει εκ νέου προκαταβολή στην ανανέωση, ένας άσημος θα λέει κι «ευχαριστώ» που δεν πάνε ακόμη τα βιβλία του για πολτοποίηση.

 

Για το δεύτερο: Σκέψου την αναλογία με τους τραγουδιστές. Ελάχιστοι (αναλογικά) είναι ζάπλουτοι και φτιαγμένοι, κι όλοι οι υπόλοιποι μεροδούλι-μεροφάι και παίζουν σε γάμους και πανηγύρια. Το ξένο κοινό είναι τεράστιο, αλλά ακόμη κι εκείνοι που μπορούν να τραγουδήσουν σε μια ξένη γλώσσα δεν έχουν καμία τύχη στο εξωτερικό, πλην απειροελαχίστων εξαιρέσεων. Το να γίνει κάποιος πολύ επιτυχημένος συγγραφέας και να πλουτίσει απ' αυτό, είναι εφικτό. Απλώς είναι κι εξόχως ολιγοπίθανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλησπερα, να ζητησω και εγω καποιες διευκρινησεις γιατι βλεπω πως υπαρχουν ατομα που εργαζονται στον συγκεκριμενο χωρο.

 

Εχω γραψει ενα μυθιστορημα, κοινωνικο δραμα για την ιστορια, με μεγαλυτερη ενδεχομενη απηχηση στο γυναικειο αναγνωστικο κοινο (ισως μεγαλυτερης ηλικιας, αλλα οχι μονο) το οποιο και θα με ενδιεφερε να εκδοθει. Ο κυριος στοχος μου δεν ειναι να βγαλω χρηματα απο αυτο, ας πουμε απλα πως θα ηθελα να εκδοθει καθαρα για λογους προσωπικης ικανοποιησης. Κατα συνεπεια θα ενδιαφερομουν να πουλησω τα πνευματικα δικαιωματα lump sum οπως ανεφερε ο φιλος παραπανω.

 

Εχω εκτυπωσει ηδη 100 αντιτυπα των 260 σελιδων Α5 ως δικη μου ερασιτεχνικη αποπειρα ληψης καποιων κριτικων απο κυκλο γνωστων κλπ.

 

Υπαρχουν καποιοι εκδοτικοι οικοι που θα μου προτεινατε να προσεγγισω, οι οποιοι αφενος να ειναι περισσοτερο δεκτικοι απο αλλους σε καποια τετοια συμφωνια, αφετερου να ειδικευονται σε εκδοσεις βιβλιων τετοιου υφους?

 

Και βασικα τι συμφερει περισσοτερο τον εκδοτη και τι τον συγγραφεα, η απολυτη αποκτηση των πνευματικων δικαιωματων ή καποιο συμβολαιο διαρκειας χ ετων?

 

Εχω ηδη μιλησει με δυο οι οποιοι μου ανεφεραν πως εχουν κλεισμενες τις μελλοντικες τους εκδοσεις προς το παρον και δεν θα τους ενδιεφερε καποια συνεργασια. Το παραπανω διχως να εχω στειλει καποιο αντιτυπο.

 

Ελπιζω να μην κουρασα, απλα ειμαι παντελως ασχετος με τον κοσμο των εκδοσεων (τουλαχιστον απο αυτην την πλευρα του καθρεφτη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να το βγάλεις ψηφιακά σε 200-300 αντίτυπα, με λιγότερο συνολικό κόστος. Αλλά το θέμα είναι και το τι θέλεις εσύ τελικά. Επίσης, στα βιβλία το κόστος εκτύπωσης δεν είναι το μοναδικό κόστος. Υπάρχουν και non-recurring κόστη όπως η επιμέλεια - διόρθωση των δοκιμίων, το στήσιμο του εσωτερικού και η σχεδίαση του εξωφύλλου.

 

ευχαριστω γ τν βοηθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Καλησπερα, να ζητησω και εγω καποιες διευκρινησεις γιατι βλεπω πως υπαρχουν ατομα που εργαζονται στον συγκεκριμενο χωρο. [...]

 

Εφόσον έχεις ουσιαστικά ολοκληρώσει το κείμενο από την πλευρά σου (τουλάχιστον αρκετά ώστε να αποφασίσεις να το δέσεις και να ζητήσεις εντυπώσεις) το επόμενο βήμα είναι να ρωτήσεις παντού. Δεν είναι ντροπή, δεν είναι αντιδεοντολογικό, αντίθετα είναι η συνηθέστερη και πλέον ενδεδειγμένη τακτική για νέο συγγραφέα.

 

Θα ξαναπώ ότι, δυστυχώς, η περίοδος δεν είναι καλή. Αυτή τη στιγμή υπάρχουν έτοιμες, εξοφλημένες μεταφράσεις (άρα ήδη πληρωμένα δικαιώματα σε ξένους ατζέντηδες/συγγραφείς, μεταφραστές, επιμελητές) στα συρτάρια εκδοτικών οίκων, οι οποίες δεν εκδίδονται λόγω της κάμψης της αγοράς.

 

Στα θετικά, στη δική σου περίπτωση και, φυσικά, με τη βασικότατη επιφύλαξη ότι δεν έχω δει το κείμενό σου, είναι το θέμα και το κοινό στο οποίο απευθύνεται (στηλοβάτης της αγοράς το γυναικείο αγοραστικό κοινό, συνήθως όμως οι μικρότερες ηλικίες, 30's, 40's).

 

Για να σχηματίσεις μια ιδέα για το ποιος εκδοτικός οίκος πιθανόν θα ενδιαφερόταν για το βιβλίο σου, μια απλή μέθοδος είναι να επισκεφτείς τα site τους και να δεις τους τίτλους που κυκλοφορούν αυτοί οι οίκοι. Θεωρητικά, οι Μοντέρνοι Καιροί θα ήταν δεκτικοί, ενδεχομένως οι Εκδόσεις Λιβάνη, ανάλογα του θέματος οι Εκδόσεις Ψυχογιός. Όπως προείπα, δοκίμασε παντού (εκτός φυσικά από εκεί όπου έλαβες ήδη αρνητική απάντηση και ελπίζω να μην ήταν κάποιος από τους παραπάνω οίκους).

 

Αν λάβεις αρνητικές απαντήσεις αυτή την περίοδο, μην απογοητευτείς. Επίσης, είναι καλό το ότι ξεκινάς με περιορισμένες (ρεαλιστικές, θα τις έλεγα) προσδοκίες και απαιτήσεις, όμως στην πρώτη προσέγγιση μην αναφερθείς σε αυτές. Τα βασικά: μια καλή περιγραφή του βιβλίου (σε περίληψη, εκτός του πλήρους κειμένου) μπορεί να βοηθήσει. Εφόσον δεν ξεκόψουν το ενδεχόμενο από την αρχή (οπότε επιστρέφουμε στην πρώτη φράση αυτής της παραγράφου), αφήνεις το υλικό (περίληψη, κείμενο), στοιχεία επικοινωνίας (έτοιμα ήδη, επάνω στην περίληψη ή σε κάρτα) και περιμένεις. Μπορείς να τους ρωτήσεις πότε, περίπου, θα έχεις νέα τους, αλλά εφόσον δεχτούν να παραλάβουν αυτό το υλικό μπορεί να περάσει καιρός (μου έχουν δώσει για ανάγνωση χειρόγραφο έτους το οποίο εκδόθηκε μετά από ενάμισι χρόνο μετά την εισήγησή μου).

 

Επαναλαμβάνω, δεν είναι αυτό το βασικό αντικείμενο της δουλειάς μου, επομένως δε γνωρίζω πώς λειτουργούν ακριβώς, τα παραπάνω είναι από εμπειρίες που είχα ως αναγνώστης υποψηφίων για έκδοση βιβλίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου, καπως ετσι θα κινηθω λοιπον. :-)

 

Μια τελευταια ερωτηση απο μενα, αν και ισως αφελης. Ως μεσο επικοινωνιας θα θεωρουσες καλυτερο (και συναμα αποδοτικοτερο) την παρουσια μου στον χωρο του εκδοτικου ή την τηλεφωνικη/ψηφιακη ενοχληση για αρχη?

Τι ειθισται?

Με τους εκδοτικους που εχω ηδη μιλησει (οχι καποιους απο εκεινους που προανεφερες) επελεξα τον δευτερο παρεμπιπτοντως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πρώτα θα πρέπει να επικοινωνήσεις τηλεφωνικά, για να δεις ποιο στέλεχος του εκδοτικού οίκου είναι υπεύθυνο για τον τομέα των Ελληνικών βιβλίων. Θα σου δώσουν κάποιο εσωτερικό ή θα σε συνδέσουν.

 

Μιλάς με αυτά τα άτομα και τους λες με λίγα λόγια πως έχεις ένα κείμενο/μυθιστόρημα που θα ήθελες να θέσεις υπόψη τους. Λίγα λόγια για τη θεματική του κατηγορία, χωρίς να μπεις σε λεπτομέρειες για την πλοκή (συνήθως βιάζονται και δέχονται μεγάλο αριθμό προτάσεων). Βασικό, και αξίζει να το τονίσεις, εφόσον είσαι σίγουρος για τη δουλειά σου, ότι είναι κάτι ολοκληρωμένο. Εφόσον είναι δεκτικοί σε πιθανές νέες συνεργασίες, θα σου ζητήσουν να το στείλεις.

 

Λογικά συνάντηση θα επιδιώξουν εκείνοι, εάν δουν κάτι που τους ενδιαφέρει. Θα μπορούσες να περάσεις από τον εκδοτικό οίκο να δώσεις ένα από τα δεμένα αντίτυπα, όμως από τις ελάχιστες φορές που έχω δει κάτι τέτοιο, θα έλεγα ότι είναι μάλλον αμήχανες οι στιγμές. Ούτως ή άλλως, απλά θα παραλάβουν το πακέτο, θα σε ευχαριστήσουν, θα ανταποδώσεις, χαίρεται. Αν σου πουν για attachment, πρότεινέ τους να τους στείλεις ένα από τα δεμένα αντίτυπα (το οποίο ούτως ή άλλως ξεχνάς, ειδικά αν έχεις την τύχη να περάσει στο στάδιο του αναγνώστη και τους ενδιαφέρει σοβαρά, θα το γεμίσουν σημειώσεις και σχόλια).

 

Βασικά, θέλει ψυχραιμία: τον κόπο σου θέλεις να δεις να εκδίδεται, αλλά δε θα λιποθυμήσεις κι από τη χαρά σου που σου κάνουν την τιμή να μιλάνε μαζί σου. Λίγα λόγια, χωρίς ενθουσιασμούς και φλυαρίες, να δείξεις πως είσαι σίγουρος για τον εαυτό σου. (Προτρέχω αρκετά, αλλά να ξέρεις ότι υπάρχει περίπτωση εφόσον προχωρήσει το θέμα να ζητήσουν αρκετές αλλαγές σε αυτό που έχεις γράψει -όχι μόνο τυχόν συντακτικές ή γραμματικές αστοχίες, αλλά και στη ροή του κειμένου. Οπότε, έχε σε μια άκρη του μυαλού σου και το αν θέλεις να το κάνεις αυτό. Υπάρχουν περιπτώσεις που οι υποψήφιοι συγγραφείς είναι ανένδοτοι σε αυτό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ τη γνώμη μου, παρότι με το αντικείμενο έχω μηδαμινή σχέση. Πρόσφατα είχα την ευκαιρία να μιλήσω με τον συγγραφέα του βιβλίου Metro 2033, πάνω στο οποίο βασίζεται ένα εξαιρετικό παιχνίδι που κυκλοφορεί την Παρασκευή.

 

Ο εν λόγω τύπος λοιπόν, ένας Ρώσος ονόματι Dmitry Glukhovsky, έψαχνε πριν μερικά χρόνια, όπως μου είπε, να βρει εκδότη για το βιβλίο του. Το είχε σχεδόν τελειώσει αλλά δεν έβρισκε κανέναν -προφανώς μιλάμε για τη ρωσική αγορά. Έτσι λοιπόν, το ανέβασε online μην έχοντας κάτι καλύτερο να κάνει. Σιγά-σιγά άρχιζε να το μαθαίνει κόσμος που μάλιστα με τον καιρό έδινε και συμβουλές για διορθώσεις στον Glukhovsky. Τελικά, για να μην τα πολυλογώ το βιβλίο έτσι έγινε γνωστό, εκδόθηκε, έχει πουλήσει πάνω από 500.000 κομμάτια στη Ρωσία, έχει μεταφραστεί σε 5-6 γλώσσες ενώ παραμένει ακόμα online και δωρεάν στα ρώσικα έχοντας διαβαστεί πάνω από δύο εκατομμύρια φορές!

 

Το Metro 2033 έγινε τώρα παιχνίδι για Xbox 360 και PC (κυκλοφορεί από μια εκ των μεγαλύτερων εταιρειών στη βιομηχανία, την THQ) ενώ όπως μου εκμυστηρεύτηκε ο Glukvovsky, βρίσκεται ήδη σε συζητήσεις με studios του Hollywood για τη μεταφορά του στον κινηματογράφο. Καθ' ότι τυχαίνει να γνωρίζω κάποια άτομα που γράφουν/έχουν γράψει βιβλίο, νομίζω ότι η ιστορία του Metro 2033 και του Dmitry Glukhovsky αποτελεί την έμπρακτη απόδειξη ότι αν κάτι αξίζει και προωθηθεί στοιχειωδώς ορθά, τότε μπορεί να πετύχει και να πουλήσει.

 

Βέβαια η ρωσική αγορά διαφέρει από την ελληνική αλλά όπως και να 'χει μιλάμε για πραγματικό περιστατικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα περισσότερα από τα ερωτήματα που έχουν τεθεί απάντησε ήδη (και ορθά) ο/η Snoob, οπότε εγώ θα κάνω μόνο λίγες μικροπροσθήκες.

 

Ένας τυπικός εκδότης (ο ίδιος ή εκείνος που έχει οριστεί υπεύθυνος για τους νέους τίτλους) δέχεται καθημερινά κρούσεις από ανθρώπους που φιλοδοξούν να δουν κάποιο έργο τους τυπωμένο σε μορφή βιβλίου. Αν ο εκδοτικός οίκος ασχολείται με ακαδημαϊκά ή/και τεχνικά βιβλία, και η κρούση γίνει από διδάσκοντα σε ΑΕΙ/ΤΕΙ, τότε η υποδοχή είναι με ανοιχτές αγκάλες (αν πρόκειται για τέτοια περίπτωση, στείλτε μου και ΡΜ, μην ντρέπεστε ;)). Σε όλες όμως τις άλλες περιπτώσεις, ο εκδότης είναι πλέον σχεδόν προγραμματισμένος να ρίχνει πόρτα σε όλους αυτούς που τον προσεγγίζουν, και μάλιστα χωρίς πολλά-πολλά. Ειδικά στην ποίηση (για όσους από εσάς ασχολείστε). Κι επειδή τέθηκε το ερώτημα: Σε λογοτεχνία, πλήρη παραχώρηση όλων των δικαιωμάτων από τον συγγραφέα στον εκδότη, δεν πρόκειται να τη δεχτεί κανείς εκδότης. Μπορώ να το αναλύσω, αν θέλετε, αλλά πάντως έτσι είναι.

 

Πάμε τώρα στο τι να κάνετε για να έχετε καλύτερες πιθανότητες να γίνει δεκτό το έργο σας από κάποιον εκδότη (απλώς προσθέτω στα όσα ήδη ειπώθηκαν):

  • Αναρωτηθείτε γιατί θα πρέπει να εκδώσει κάποιος το έργο σας. Κάντε τον συνήγορο του διαβόλου και αντικρούστε όσα επιχειρήματα σκεφτήκατε. Μένει κάτι αξιόλογο; Καταγράψτε το σε μια συγκροτημένη παράγραφο. Πρέπει να είναι ακαταμάχητα πειστική — τόσο, που να βάζει τα κλάματα ο εκδότης που δεν έχει λεφτά να σας δώσει για το βιβλίο σας.
  • Διαβάστε τη σύνοψη του έργου σας, την οποία κάνατε σε εκτέλεση της συμβουλής τού/τής Snoob. Σας λέει τίποτα αυτό που διαβάσατε; Θα αγοράζατε ένα τέτοιο βιβλίο εσείς ή οι γνωστοί σας; Ακούγεται μήπως κουραστικό, βαρετό ή deja-vu; Μήπως την ώρα που κάνατε την εν λόγω περίληψη, διαπιστώσατε ότι το έργο σας έχει σημεία όπου κάνει κοιλιά ή χάνεται ο ρυθμός ή δεν προσφέρουν τίποτα στην πλοκή; Μήπως τελικά δεν είναι αυτό το καλύτερο που μπορείτε; Μη στεναχωριέστε — αν πραγματικά αγαπάτε τη συγγραφή, τότε με την πρώτη (ή τη δεύτερη) αυτή προσπάθεια απλώς στρώνετε την πένα σας. Καθήστε και γράψτε τώρα κάτι που να είναι πραγματικά συγκλονιστικό, που να το διαβάζει ο άλλος και να του πέφτουν οι κάλτσες.
  • Πιάστε έναν αξιόπιστο γνωστό σας ο οποίος αντικατοπτρίζει για εσάς τον αναγνώστη-στόχο για το έργο σας. Εκμυστηρευθείτε του ότι μέρος τής δουλειάς σας (μην μπλέκετε με πολλές εξηγήσεις) περιλαμβάνει και το να κάνετε reviewing/screening (έτσι πείτε το) σε έργα που υποβάλλονται στον εργοδότη σας (ή στον εκδότη θείο σας, στον οποίο τάχατες κάνετε μιαν εκδούλευση). Παρακαλέστε τον να σας βοηθήσει — στους ανθρώπους αρέσει να προσφέρουν τη βοήθειά τους, οπότε πιθανότατα θα δεχτεί. Δώστε του το βιβλίο σας (που δεν θα το παρουσιάσετε ως δικό σας), και ζητήστε του να σας πει επί πόση συνεχόμενη ώρα το διάβαζε τις πρώτες τρεις φορές που το 'πιασε στα χέρια του (καλό θα ήταν να το τέλειωνε ολόκληρο, αλλά δεν μπορείτε να έχετε τέτοιες απαιτήσεις παρά μόνον αν προσφερθεί ο ίδιος να το κάνει). Έτσι θα μετρήσετε το πόσο συναρπαστικό είναι το έργο σας, το πόσο δυνατά κερδίζει τον αναγνώστη και τον κάνει να μη θέλει να τ' αφήσει κάτω. Αν σας μιλήσει για δεκάλεπτα κι εικοσάλεπτα (ενώ είχε χρόνο διαθέσιμο), ξεκινήστε άλλο βιβλίο (ή άλλο χόμπι). Αν σας πει ότι δεν είχε χρόνο και δεν μπορούσε να τ' αφήσει απ' τα χέρια του, τότε είστε σε καλό δρόμο. Κάντε το ίδιο και με άλλους γνωστούς σας με το ίδιο αναγνωστικό προφίλ, αν έχετε τη δυνατότητα. Συλλέξτε όσο περισσότερη, ευρύτερη, δηκτικότερη και πιο εύστοχη κριτική μπορείτε. Κάντε βελτιώσεις και διορθώσεις, αν γίνεται. Αποτυπώστε το προφίλ των αναγνωστών στους οποίους άρεσε το έργο σας στο μανιφέστο «γιατί να εκδοθεί το έργο μου» που θα δίνετε στους εκδότες σύμφωνα με την πρώτη παράγραφο.
  • Χρησιμοποιήστε τα social media για να γίνετε γνωστοί, για να δημιουργήσετε ντόρο για το πρόσωπό σας και το έργο σας, για να αποκτήσετε ρεύμα. Προδημοσιεύστε μικρά πρόσφορα κομμάτια στο ιστολόγιό σας. Συλλέξτε κριτικές. Συντηρήστε μεγάλη ομάδα από φίλους, ώστε να μπορείτε να την παρουσιάσετε ως επιχείρημα δημοτικότητας (επομένως και αναμενόμενης αποδοχής).

 

Αν τελικά πιο πολύ σάς ενδιαφέρει να δείτε ένα εκδοθέν βιβλίο που να φέρει το όνομά σας, παρά το να πείσετε κάποιον εκδότη να σας το εκδώσει εκείνος, σκεφτείτε και τη δυνατότητα που σας προσφέρει η Publibook: http://www.enet.gr/?i=news.el.texnes&id=106350.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφερθηκε και στην αρχη. Ενας πολυ απλος τροπος για εκδοση λιγων αντιτυπων ειναι το http://www.lulu.com

Τους στελνεις το πρωτοτυπο, και το τυπώνουν σε μορφη βιβλίου. Μπορεις να παραπέμπεις τους πελάτες σου μετά κατευθείαν στην ιστοσελιδα και να προμηθευονται το βιβλιο ταχυδρομικα στο σπίτι τους έναντι του ποσου που κρατα το lulu σαν εξοδα εκτυπωσης + αποστολής, συν ενα ποσο που οριζεις εσυ για τον εαυτό σου το οποιο και σου αποδιδεται. Υπαρχουν δικλειδες προστασιας των πνευματικων δικαιωματων σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας.

 

Είμαι ο Τζανέτος και γράφτηκα σημερα στο Forum καθώς ερευνούσα το θέμα αυτό στο google το οποιο πραγματικά με "καιει". Διάβασα όα ειναι ήδη γραμμένα και ήθελα να σας γραψω την άποψη μου, το πρόβλημα που έχω καθώς και κάποιες ερωτήσεις που έχω. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

 

Είμαι 16 χρονών και είμαι μαθητής της Α' Λυκείου. Ξεκίνησα πέρυσι, για να περάσω τον χρόνο μου, να γράφω ένα μυθιστόρημα επιστημονικής φαντασίας. Δεν ήταν η πρώτη φορα που το επιχείρησα, αλλα οι προηγούμενες απόπειρες μου ήταν αποτυχημένες. Έγραψα λοιπόν το βιβλίο και το έδωσα σε έναν φίλο μου να το διαβάσει. Αντίθετα απ' ότι περίμενα, η αντίδραση μετά το διάβασμα ήταν θετική. Άρχισε λοιπόν να με ψήνει να το συνεχίσω και το έδινα και σε άλλους φίλους μου, οι οποίοι κόλλησαν και αυτοί. Στην κυριολεξία μια ολόκληρη χρονια δεν με "άφηναν σε χλωρο κλαρί" αφού ήθελαν να δούν την συνέχεια και όλο με ρωτούσαν τι θα γίνει. Αποφάσισα να το συνεχίσω λοιπόν. Έκανα την ιστορία σε ένα προσχέδιο και μου βγήκαν 9 βιβλία και 213 κεφάλαια. Έχωντας και τις λεπτομέρειες στο μυαλό μου συνέχισα να γράφω και τώρα είμαι στο τρίτο βιβλίο και έχω καθαρογράψει το πρώτο. Σιγά-σιγά ετοίμασα έως τώρα μια δουλειά 900 σελίδων. Βλέποντας όλα αυτά οι γονείς μου τους, αποφάσισαν να τα διαβάσουν και να με υποστηρίξουν. Μέχρι στιγμής έχω ακούσει μόνο θετικά σχόλια, χωρίς να θέλω να φανώ υπερόπτης.

 

Αρχισα λοιπόν να σκέφτομαι να δοκιμάσω με τους δικούς μου να προωθήσω την δουλειά αυτή. Έχω κοπιάσει όμως πάρα πολύ για αυτήν την δουλειά, ώρες ατελείωτες, και για αυτό δεν θα ήθελα να την στείλω κάπου και να ρισκάρω να την χάσω... Και σε όλους τους τρόπους κατωχύρωσης που διάβασα, υπάρχουν πολλά ρίσκα. Για αυτό ήθελα να ρωτήσω μήπως τελικά υπάρχει και κάποιος άλλος τρόπος κατωχύρωσης, γιατι ανησυχώ τρομερά, αλλά θα ήθελα και πολύ να δω αν η δουλειά μου αυτή αξίζει.

 

Ένα άλλο πρόβλημα που με ανησυχεί, είναι το ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχουν καθόλου καλές προοπτικές για τους ανθρώπους του χώρου αυτού. Ήθελα να ρωτήσω επειδή δεν γνωρίζω, μήπως τελικά συμφέρει κάποιος να στείλει στο εξωτερικό την δουλειά του, μετεφρασμένη.

 

Σας ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σας και συγγνώμη αν σας κούρασα με αυτό το κατεβατό!

 

Με εκτίμηση,

Τζανέτος. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

 

Είμαι ο Τζανέτος και γράφτηκα... Με εκτίμηση,

Τζανέτος. :)

 

Γεια σας παιδια. Ειμαι και γω περιπου στα ιδια με τον τζανετο (δεν το εχω τελειωσει ακομη) και η8ελα να κανω και εγω μερικες ερωτησεις.

@Snoob: Εσυ δουλευεις σε εκδοτικο οικο? Σου δινουν βιβλια και τα διαβαζεις??( γιατι με ενδιαφερει απειρα αυτη η δουλεια). Επισης, (αν και διαβασα τα παραπανω ειπα να ρωτησω), βρισκω εναν εκδοτικο οικο και του στελνω ενα αντιγραφο και περιμενω να επικοινωνησουν εκεινοι μαζι μου? Ή στελνω μια περιληψη, και αν εκεινοι 8ελουν μου λενε να τους στειλω το αντιγραφο?

Εγω προσωπικα δεν ενδιαφερομαι για τα χρηματα, απλα 8ελω αυτο που φανταζουμαι να μπορεσω να το μεταδωσω και στους αλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
Γεια σας παιδια. Ειμαι και γω περιπου στα ιδια με τον τζανετο (δεν το εχω τελειωσει ακομη) και η8ελα να κανω και εγω μερικες ερωτησεις.

@Snoob: Εσυ δουλευεις σε εκδοτικο οικο? Σου δινουν βιβλια και τα διαβαζεις??( γιατι με ενδιαφερει απειρα αυτη η δουλεια). Επισης, (αν και διαβασα τα παραπανω ειπα να ρωτησω), βρισκω εναν εκδοτικο οικο και του στελνω ενα αντιγραφο και περιμενω να επικοινωνησουν εκεινοι μαζι μου? Ή στελνω μια περιληψη, και αν εκεινοι 8ελουν μου λενε να τους στειλω το αντιγραφο?

Εγω προσωπικα δεν ενδιαφερομαι για τα χρηματα, απλα 8ελω αυτο που φανταζουμαι να μπορεσω να το μεταδωσω και στους αλλους.

 

Τους στέλνεις όλο το βιβλίο μαζί με μια περίληψη κι ένα μικρό βιογραφικό σου και στοιχεία επικοινωνίας μέσα σε 2 με 3 μήνες, ανάλογα με τον οίκο, σου απαντούν (ή τουλάχιστον έτσι λένε). Σε κάποια websites εκδοτικών οίκων τα αναφέρουν. Δες ένα τυχαίο παράδειγμα (εκεί που λέει "υποβολή προτάσεων")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...