Προς το περιεχόμενο

Έκδοση Βιβλίου


Pantelis51

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Είμαι μεταφραστής. Ενίοτε κάνω και εισηγήσεις μετά από ανάγνωση βιβλίων, όχι πολύ συχνά όμως.

 

Σε σχέση με αυτά που έχω γράψει πρόσφατα, δυστυχώς δεν έχω ευχάριστα νέα: ο χώρος των εκδόσεων βρίσκεται σε φάση ύφεσης. Ό,τι σκέφτεστε να κάνετε, θέλει πολύ προετοιμασία ώστε να περάσει τουλάχιστον από τον πρώτο αναγνώστη για να συζητηθεί σοβαρότερα. Οι πρώτες απόπειρες συνήθως θυσιάζονται για την επαφή, την έκδοση, το ξεκίνημα (best seller έχουν πληρωθεί λίγες χιλιάδες ευρώ, εφάπαξ, αλλά στη συνέχεια φυσικά αυτό ισοσκελίστηκε).

 

Για την ανάγνωση βιβλίων: παλιά, έψαχναν κόσμο (ρωτούσαν τους συνεργάτες αν ήθελαν να αναλάβουν, αν ήξεραν έμπιστα άτομα κτλ). Κι αυτό έχει πέσει πολύ, κυρίως γιατί έχει πέσει ο αριθμός των βιβλίων που εκδίδονται μέχρι να δουν τι θα κάνει η αγορά αλλά και γιατί (σε κάποιες περιπτώσεις που ξέρω) είχαν άστοχες πρώτες εκθέσεις, έφτανε σε προχωρημένο στάδιο η υπόθεση και σκάλωνε στους πεπειραμένους εισηγητές. Οπότε, πορεύονται με γνωστούς/έμπιστους που ξέρουν και εμπιστεύονται την κρίση τους.

 

Τώρα, για την προσέγγιση, εξαρτάται πολύ από το μέγεθος του εκδοτικού οίκου και τη γενική πολιτική. Δεν μπορώ να μπω σε πολλές λεπτομέρειες, αν και νομίζω έχω αναφέρει στο παρελθόν κάποια πράγματα, όμως να έχετε υπόψη ότι όσο πιο μεγάλος, τόσο δυσκολότερα προσεγγίζεται και όσο πιο μικρός, τόσο δυσκολότερα να πάρει την απόφαση να ρισκάρει (σε αυτή τη φάση, παλιότερα δεν ίσχυε το δεύτερο σκέλος τόσο πολύ).

 

Εκδοτικός οίκος που να πάρει αντίγραφο, ολοκληρωμένο ή ημιτελές, και να αρχίσει να το διαβάζει, χωρίς περίληψη και κάτι που να τραβήξει το ενδιαφέρον, δύσκολο. Προσωπικά, δε θυμάμαι τέτοιες περιπτώσεις, αλλά όπως προείπα είναι μια δουλειά που πλέον δεν την κάνω συχνά.

 

Υπάρχουν εκδοτικοί οίκοι που ασχολούνται με sci-fi, αλλά επειδή υπάρχει πολύ υλικό προς μετάφραση, δεν ξέρω τι κάνουν με τους νέους/πρωτοεμφανιζόμενους Έλληνες. Από την άλλη εβδομάδα που θα έχω κάποια προσωπική επαφή, θα ρωτήσω από κοντά να μάθω πώς πάνε τα πράγματα, αν και, κρίνοντας από τη μετάφραση, ισχύει ό,τι σας είπα στην αρχή. Θέλει υπομονή αυτή την περίοδο και να μην απογοητευτείτε. Όλοι ακολουθούν σφιχτή πολιτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 405
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απαντώ με την ιδιότητα του συνιδιοκτήτη (κατά 50%) ενός μικρού εκδοτικού οίκου (λίγο παραπάνω από 60 τίτλοι σε κυκλοφορία).

 

Τζανέτο, ρώτησες αν αξίζει τον κόπο να ψάξεις κατευθείαν για ξένο εκδότη. Ο κανόνας είναι ότι οι μεγάλοι ξένοι εκδότες δεν μιλούν ποτέ απευθείας με συγγραφείς· θα πρέπει να σε εκπροσωπεί ατζέντης. Αλλά το να ξεκινήσεις να μεταφράζεις 213 κεφάλαια (ή να πληρώσεις για να σου τα μεταφράσουν), χωρίς να γνωρίζεις τι λέει για το έργο σου η ελληνική εκδοτική αγορά (όχι ότι βέβαια οι εκδότες καταλαβαίνουν αμέσως το μπεστ-σέλερ· πρβλ. περιπτώσεις Βάλσαμο για την Ψυχή που απορρίφθηκε από 140 εκδότες κι έχει πουλήσει 112.000.000 αντίτυπα, το Όσα Παίρνει ο Άνεμος που απορρίφθηκε από 38 και κέρδισε Πούλιτζερ, το Ο Γλάρος Ιωνάθαν Λίβινγκστον που απορρίφθηκε από 18 κ.ά.) φρονώ πως είναι μεγάλο ρίσκο. Μπορείς να εκμεταλλευτείς την 7η Διεθνή Έκθεση Βιβλίου Θεσσαλονίκης (http://www.thessalonikibookfair.com/) που είναι αυτές τις μέρες (22-25/04) για να βρεις έλληνες και ξένους ατζέντηδες (είναι σχεδόν βέβαιο ότι δεν θα μπορέσεις να έχεις συνάντηση μαζί τους επειδή είναι συνήθως κλεισμένοι φουλ από πριν, αλλά τουλάχιστον θα μπορέσεις να έχεις κάποια στοιχεία επικοινωνίας μαζί τους). Πολύ περισσότερους ατζέντηδες (και ξένους εκδότες) θα βρεις εδώ: http://www.book-fair.com/en/, αλλά σου είπα ήδη τη γνώμη μου για το αιθεροβαμονικό τού να απευθυνθείς με τη μία στο εξωτερικό.

 

Για την kate23, τώρα, που ρώτησε αν υπάρχει δουλειά με περιγραφή καθηκόντων την ανάγνωση και επιλογή νέων τίτλων. Στους μικρούς και τους προσωποπαγείς εκδοτικούς οίκους αυτή τη δουλειά την κάνει συνήθως ο ιδιοκτήτης. Στους μεγάλους εκδοτικούς υπάρχει τέτοια θέση εργασίας, κι είχα και κάποιους γνωστούς παλιότερα. Αλλά σε όλες τις περιπτώσεις επρόκειτο για πολύ έμπειρα στελέχη, με πολλά χρόνια στον ίδιο οίκο, με πολύ καλή σχέση με το αφεντικό και με ισχυρή και θετική προσωπική σχέση με έλληνες συγγραφείς που ήταν δυνατά ονόματα.

 

Κατά τα λοιπά, δώστε βάση σε όσα προείπε ο Snoob: Η αγορά είναι πολύ μουδιασμένη (όχι τόσο επειδή το βιβλίο βρίσκεται σε τρομερή κρίση, αλλά επειδή δεν υπάρχει το παραμικρό περιθώριο για στραβοπατήματα και απώλειες χρημάτων) κι όλοι έχουν γίνει ακραία συντηρητικοί. Κανονικά η κρίση ευνοεί κατά μία έννοια το βιβλίο, διότι είναι μια φτηνή μορφή διασκέδασης. Οπότε, ρίξτε πάλι μια ματιά στα τέσσερα μπούλετ που έγραψα πιο πάνω: Αν καταφέρετε να δημιουργήσετε ισχυρό ρεύμα για τη δουλειά σας (μέσω social media κ.τ.ό.), θα βρείτε αφτιά που θα θέλουν να σας ακούσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zazula ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Σε όσα λέτε έχετε δικίο και θα συμφωνήσω μαζί σας. Απλά είναι κάπως δύσκολο να συμμετάσχω στο φεστιβάλ γιατί είμαι πολύ φορτωμένος... Και πάλι ευχαριστώ για τις συμβουλές και την απάντηση!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τυχαία σκέψη: γιατι δεν βάζεις το βιβλίο σου σε blog και αν έχεις πολλές επισκέψεις θα βρεις ευκολα εκδοτικό οικο να το εκδώσεις...

 

Πιστεύω ότι αφήνοντας το ελεύθερο στο ιντερνετ χωρίς να κατωχυρώσω τα δικαιώματα μου πρώτα είναι σιγουρο ότι θα το χάσω... :(

Και δυστυχώς έχω πρόβλημα με το πως να τα κατωχυρώσω... :(

Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα σε όλους. Σήμερα γράφτηκα στο πολύ ενδιαφέρων forum σας. Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με τις εκδόσεις.

Έχω καταλάβει την τυπική διαδικασία υποβολής έργου (στέλνεις – περιμένεις και μετά ξαναστέλνεις στην περίπτωση αρνητικής απάντησης). Αν υποθέσουμε πως αγνοείς την παραπάνω διαδικασία επειδή την θεωρείς απίστευτα χρονοβόρα και δεσμευτική (3/μηνη αναμονή Χ 5 εκδοτικούς = 1,5 χρόνος).

Τι γίνεται όμως στην περίπτωση που αποφασίσει κάποιος να στείλει το έργο του ταυτόχρονα σε 5-10 (υποθετικά) εκδοτικούς; Σε ορισμένους από ότι έχω πληροφορηθεί σου ζητάνε να υπογράψεις κάποια δέσμευση πως δεν μπορείς να το στείλεις σε άλλους μέχρι να τελειώσουν την αξιολόγηση του έργου σου. Τι γίνεται στην περίπτωση που το έχεις ήδη στείλει και σε άλλους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

Παιδιά ξέρει κανείς να μου πει τι γίνεται με τα επιστημονικά βιβλία (οικονομικά, τεχνολογικά, κλπ) και όχι με τα λογοτεχνικά. Ποια είναι η διαδικασία έκδοσης? Με το θέμα εσόδων - εξόδων τι γίνεται, υπάρχει κέρδος? Γενικά ισχύει ότι και στα λογοτεχνικά βιβλία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ξέρει κανείς να μου πει τι γίνεται με τα επιστημονικά βιβλία (οικονομικά, τεχνολογικά, κλπ) και όχι με τα λογοτεχνικά. Ποια είναι η διαδικασία έκδοσης? Με το θέμα εσόδων - εξόδων τι γίνεται, υπάρχει κέρδος? Γενικά ισχύει ότι και στα λογοτεχνικά βιβλία?

 

Δεν ξέρω πολλά αλλα έχω την εντύπωση (με κάτι κουβέντες που εχω κάνει με καθηγητές) οτι δεν βγάζουν τπτ. Οι περισσότεροι το κάνουν για την κ@υλα τους και επειδή τους αρέσει. Τα λεφτά πρέπει να παίζουν στα βοηθήματα, άμα γράψεις κάτι που πραγματικά βοηθάει, θα βγάλεις μπόλικο κέρδος. (Βλέπε Γκαρούτσος - Ο τύπος δεν έχει κάνει τπτ τρομερό αλλα όλοι οι φοιτητές σχετικού αντικειμένου έχουνε και μερικά απο τα βιβλία του)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Για εχω γραψει ενα βιβλιο με ποιηματα και θελω να το εκδωσω αλλα λενε πως η ποιηση παιρναει κριση ισχυει? και θα ηθελα να μου προτεινετε εν εκδοτικο οικο που στηριζει την ποιηση η καποιον αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Διάβασα όλα τα ποστ του φόρουμ και πραγματικά τα βρήκα πολύ ενδιαφέροντα αν και για να σας πω την αλήθεια όσο περισσότερο το ψάχνω απογοητεύομαι όλο και πιο πολύ. Τέλειωσα επιτέλους ένα βιβλίο, είναι γύρο στις 170 σελίδες και γενικά το θεωρώ δύσκολο καθώς μπλέκετε με επιστημονικά ζητήματα και η γραφή του είναι ωμη και κοφτή. Είναι πολύ μεγάλος ο κόπος να τελειώσεις ένα βιβλίο και προσωπικά μου πήρε γύρο στα 2 χρόνια με τους τελευταίους 5 μήνες να το δουλεύω πυρετωδώς καθημερινά. Ο λόγος που γράφω εδω είναι πρωτ απ όλα για να συνομιλήσω με ομοιοπαθείς που προφανώς μοιραζόμαστε κοινές αγωνίες, απογοητεύεστε, την παλεύετε, αντέχεται, αξίζει τον κόπο τελικά τόσος χρόνος?? Ο άλλος λόγος είναι να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει εκδοτικούς οίκους που εκδίδουν νέους συγγραφείς, οι περισσότεροι είναι δεκτικοί στην πρώτη επικοινωνία αλλά δεν νομίζω η δεκτικότητα να συνεχίζεται μέχρι την τελική έκδοση, είναι μάλλον απλά ευγενικοί… Καλώς σας βρήκα λοιπόν και ελπίζω να βγει κάτι απ όλο αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εχω γραψει ενα βιβλιο με ποιηματα και θελω να το εκδωσω αλλα λενε πως η ποιηση παιρναει κριση ισχυει? και θα ηθελα να μου προτεινετε εν εκδοτικο οικο που στηριζει την ποιηση η καποιον αλλο.

 

Λιγες εταιριες ασχολουντε με ποιηση,πιο πολυ με μυθιστορηματα...δυστυχως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

κανεις να με βοηθησει?

27-11-2010 .

newbook mpla-mpla

Αγαπητέ φίλε , έχω ψάξει καί έχω καταλήξει ότι , αν δεν πληρωσεις δεν "κρεμιέσαι" στο βιβλιοπωλείο . Το πρώτο μυθιστόρημα που έγραψα τελικά το έδωσα σε "έκδωσε μόνος σου" . Η γνώμη μου αν την θες είναι ότι δεν έχει "ψητό" η γραφή . Πρέπει να προσπαθήσεις μόνος και υπερήφανος . Έχεις να κάνεις με θηρία . Ας κάνω μιά υπόθεση εργασίας , την αποκαλούν . Θέλεις να ανοίξεις ένα κατάστημα ψιλικών στην γειτονιά σου . Πρέπει να αγοράσεις την ταμειακή μηχανή , να αγοράσεις την προθήκη των ξηρών καρπών , ένα δύο αιρ-κοντίσιον (αλλιώς θα σκάνε ή θα κρυώνουν οι πελάτες μαζί σου) , συναγερμό , πινακίδα με λογότυπο της επιχείρησης ( όχι αυτή του τύπου "ρόμα κόλα" στις δύο άκρες) , ράφια , κλπ . Άρα για να ξεκινήσεις θέλεις κεφάλαιο . Θέλω να πω ότι το αποτέλεσμα της γραφής , είναι και αυτό ένα προιόν που για να ξεκινήσει να πουλά , θέλει "αιρ-κοντίσιον , ράφια , κλπ" . Προσωπικά έχω γραμμένα στα παλαιότερα των υποδημάτων μου τα πνευματικά δικαιώματα (δεν σου κρύβω ότι τα φροντίζω)ως προτεραιότητα . Πρέπει να το φροντίζει κάποιος , όταν έχει αποκτήσει "όνομα" . Να μου κλέψει κάποιος το θέμα μου και να κάνει εισπράξεις , την στιγμή που εγώ δεν το καταφέρνω , τελικά εθελοτυφλώ . Το πρόβλημα είναι το "όνομα" πρώτα και το πνευ. δικαίωμα (λίγο μετά)αργότερα .

Προσωπικά το δεύτερο (ανακοινώσιμο) μυθιστόρημα που έχω γράψει , το "1803" , το στέλνω δωρεάν στο μπλά-μπλά (εξη πρώτες σελ και έπεται το υπόλοιπο) , για να δεχτώ κριτικές , προτάσεις , αντιρρήσεις , συμβουλές . Πλούσιος με το πρώτο βιβλίο , με άγνωστο όνομα , έχω αντιληφθεί ότι είναι αδύνατο . Εύχομαι βέβαια σε όλους που ασχολούνται με το "άθλημα" να είναι κάποιος τους τυχερός και να τα "εισπράξει" . Όμως θυμήσου , στην περιπτωσή μας ονομάζονται ράφια , προθήκες ξηρών καρπών κλπ . Σε ευχαριστώ που με ανάγνωσες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι αφήνοντας το ελεύθερο στο ιντερνετ χωρίς να κατωχυρώσω τα δικαιώματα μου πρώτα είναι σιγουρο ότι θα το χάσω... :(

Και δυστυχώς έχω πρόβλημα με το πως να τα κατωχυρώσω... :(

Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση!! :)

Αγαπητέ , θα σου πω το εξής . Οι Κινέζοι αντέγραψαν το σμάρτ κάρ . Όχι πιστά , μα μοιάζει πολύ με το αυθεντικό . Σε τρακάρισμα , δεν σου λέω τίποτα . Όμως το αντέγραψαν . Αυτός λοιπόν που θα θελήσει να στο κλέψει , θα το κάνει . Ότι και αν εσύ κάνεις . Πίσω από το σμαρτάκι υπάρχει η μερσέντες ... , πίσω από εμάς τι υπάρχει ; , το τίποτε σου απαντώ δειλά . Άρα ξεκινώ (έχω προστατέψει όσο γίνεται τα πνευ. δικ. ) να με μάθουν πρώτα οι φίλοι που γουστάρουν να διαβάσουν το μυθιστόρημα "1803" που έχω στείλει στο μπλά-μπλά (ή όπου αλλού κρίνει κάποιος άλλος) και περιμένω τους φίλους και τις φίλες που θα μου απαντήσουν θετικά αλλά και αρνητικά .

Όταν δέχτηκα το ενδιαφέρον μερικών μέμπερς ότι θέλουν το "1803" να το διαβάσουν , σε πληροφορώ ότι "κατουρήθηκα" (επιτρέψτε μου την έκφραση) από την χαρά μου . Σκίστε το , κάψτε το , κλέψτε το . Η γνώμη μου είναι ότι την ψυχή μου δεν θα την "πάρετε" .

Κατάλαβες ; .

Στείλε το να το μάθουν οι φίλοι του μπλά-μπλά ή όπου αλλού . Επειδή δεν πληρώνουν , θα έχεις ατόφια κριτική . Εάν δεν αξίζει , θα στο πούν . Κάτι που αξίζει θα διαπιστώσεις ότι ήδη έχεις αποκτήσει πολύτιμους φίλους και αναγνώστες που έμαθαν το ονομά σου και ίσως αν αξίζεις , να σου δείξουν ότι επιθυμούν να δουν το επόμενο που θα γράψεις .

Σε ευχαριστώ . Από newbook/bla-bla

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...