Προς το περιεχόμενο

Έκδοση Βιβλίου


Pantelis51

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλιστα. Αυτό πρέπει να το κάνω και με τους στίχους από κάποιο τραγούδι; Μη φανταστείς ότι είναι γεμάτο από τέτοια αλλά π.χ. σίγουρα έχω 1-2 στίχους από κάποιο τραγούδι.

 

Επίσης, αν τελικά πάνε όλα καλά, και έχω παραλείψε κάτι (να μην αναφέρω από που πήρα κάποιο απόσπασμα π.χ.) θα το επισημάνει αυτό ο εκδοτικός οίκος; Εγώ δηλαδή θα πρέπει να έχω φροντίσει να γίνουν αυτές οι αναφορές πριν ακόμα το δώσω σε κάποιον εκδοτικό οίκο να εκτιμήσει το έργο μου μπας και το εκδώσουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 405
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Ναι, οτιδήποτε καλύπτεται από το νόμο περί πνευματικών δικαιωμάτων καλό είναι να το αναφέρεις.

 

Όσο πιο προσεγμένη είναι μια δουλειά, τόσο καλύτερη εντύπωση κάνει, αλλά αυτά που συζητάμε τώρα είναι λεπτομέρειες. Και να σου ξεφύγει κάτι, θα το δουν οι επιμελητές. Ενδεχομένως να μην υπάρχει τόσο αυστηρή τήρηση των τύπων (ας πούμε σε πρόσφατη δουλειά ξένου συγγραφέα ακόμη και βιβλία που καλύπτονται από πνευματικά δικαιώματα τα είχε με απλή αναφορά στο συγγραφέα και τον τίτλο, χωρίς λεπτομέρειες έκδοσης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ πολύ και πάλι. Ίσως χρειαστεί να ρωτήσω κι άλλα πράγματα στο άμεσο μέλλον. Καμιά φορά είναι κάποιες λεπτομέρειες που δεν τις λαμβάνουμε πολύ υπόψη αλλά επειδή όλα μετράνε, καλύτερα να είμαστε προσεκτικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, στο δεύτερο μυθιστόρημα, χρησιμοποιώ έναν φανταστικό τόπο ο οποίος έχει χρησιμοποιηθεί και σε ένα άλλο μυθιστόρημα. Εκεί ο τόπος δεν ήταν φανταστικός (υπάρχει) αλλά ήταν το όνομα του. Εγώ για τον φανταστικό μου τόπο, χρησιμοποίησα αυτό το όνομα. Τι λέτε; Μήπως θα έχω πρόβλημα και πρέπει να τα ξανακοιτάξω όλα αυτά;

Αλήθεια, όσον αφορά αυτό: το όνομα του τόπου όπου διαδραματίζεται η ιστορία μου είναι το όνομα ενός τόπου από άλλο μυθιστόρημα -τόπος πραγματικός, όνομα φανταστικό για εκείνο το άλλο μυθιστόρημα-, λέτε να έχω κάποιο πρόβλημα; Εγώ δεν χρησιμοποιώ την "γεωγραφία" του παρά μόνο το όνομα (τόπος και όνομα είναι εξίσου φανταστικά). Υπάρχει περίπτωση να κολήσει πουθενά το θέμα; Δεν είναι τίποτα να αλλάξω όνομα, απλά το έβαλα για να με εξιτάρει περισσότερο, λόγω κάποιων δικών μου, καθαρά προσωπικών, λόγων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλησπέρα και απο εμένα,

 

Πρόσφατα μπήκα στο club των επίδοξων νέων συγγραφέων.

Διάβασα όλα τα post στο forum και είναι πολύ ενδιαφέροντα.

Έχω γράψει και εγώ το πρώτο μου μυθιστόρημα που κινείτε στο ιστορικό - επιστημονικό πεδίο.

Ερώτηση πρώτη:

Μίλησα φιλικά με κάποιον εκδότη και μου ανέφερε πως πρέπει να προσέξω για πιθανή κλοπή της ιδέας ή του σεναρίου του βιβλίου μου ακόμα και από τους μεγάλους εκδοτικούς οίκους, έστω και εάν το έχω ήδη κατοχυρώσει σε συμβολαιογράφο. Ο εκδότης αυτός δραστηριοποιήτε σε άλλου είδους βιβλία οπότε δεν είχε προφανή λόγο να με τρομάξει. Ισχύει όντως κάτι τέτοιο? Ανησυχώ γιατί πρόκειται για μια έρευνα περίπου 4 χρόνων που ξετυλίγεται μέσα στο βιβλίο και πολύ εύκολα θα μπορούσε κάποιος να κλέψει την ιδέα μου και να γράψει κάτι παρεμφερές.

 

Ερώτηση δεύτερη:

Πόσο θα μου στοίχιζε περίπου μια καλή μετάφραση του βιβλίου στα αγγλικά? Το βιβλίο είναι κοντά στις 83000 λέξεις.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις και την βοήθειά σας.

Φιλικά

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γιώργο, αν κάποιος εμπνευστεί από τη δική σου ιδέα, είτε αυτή έχει ήδη εκδοθεί σε βιβλίο είτε όχι, δεν υπάρχει κάτι που μπορείς να κάνεις. Ο νόμος σε προστατεύει από το να μην σου ξεπατικώσει κάποιος το κείμενό σου στεγνά — αλλά αυτές καθαυτές οι ιδέες δεν πατεντάρονται, η συγκεκριμένη κατά περίπτωση υλοποίησή τους μόνον μπορεί να κατοχυρωθεί. Οπότε, όπως αν δεν κάνω λάθος έχω ξαναγράψει εδώ, το κλειδί βρίσκεται στο να κάνεις το έργο σου αμέσως όσο το δυνατόν ευρύτερα γνωστό γίνεται, προκειμένου να αποθαρρυνθεί κάποιος επίδοξος λογοκλόπος. Αλλά κι εσύ μην ξεχνάς ποτέ τη γνωστή ρήση ότι οι μεγάλοι δημιουργοί κλέβουν, ενώ οι μικροί μιμούνται — οπότε, αν η ιδέα σου αρέσει σ' έναν ήδη καταξιωμένο συγγραφέα, μπορεί να εμπνευστεί από αυτήν και να κάνει εκείνος το μπεστ-σέλερ. Απ' την άλλη όμως κι εσύ κοίτα να απαλλαγείς από αυτήν τη σκέψη, διότι τότε δεν πρόκειται ποτέ να κάνεις το πρώτο βήμα.

 

Τώρα, όσον αφορά τη λογοτεχνική μετάφραση EL>EN, αν πας σ' έναν αξιόπιστο μεταφραστή το κόστος θα είναι τέτοιο που θα πρότεινα να το σκεφτείς αφότου θα έχεις πρώτα αποκτήσει κάποια εικόνα από το τι ανταπόκριση θα βρει η ελληνική έκδοση κι η προβολή της μέσω κοινωνικών δικτύων κττ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γιώργο, αν κάποιος εμπνευστεί από τη δική σου ιδέα, είτε αυτή έχει ήδη εκδοθεί σε βιβλίο είτε όχι, δεν υπάρχει κάτι που μπορείς να κάνεις. Ο νόμος σε προστατεύει από το να μην σου ξεπατικώσει κάποιος το κείμενό σου στεγνά — αλλά αυτές καθαυτές οι ιδέες δεν πατεντάρονται, η συγκεκριμένη κατά περίπτωση υλοποίησή τους μόνον μπορεί να κατοχυρωθεί. Οπότε, όπως αν δεν κάνω λάθος έχω ξαναγράψει εδώ, το κλειδί βρίσκεται στο να κάνεις το έργο σου αμέσως όσο το δυνατόν ευρύτερα γνωστό γίνεται, προκειμένου να αποθαρρυνθεί κάποιος επίδοξος λογοκλόπος. Αλλά κι εσύ μην ξεχνάς ποτέ τη γνωστή ρήση ότι οι μεγάλοι δημιουργοί κλέβουν, ενώ οι μικροί μιμούνται — οπότε, αν η ιδέα σου αρέσει σ' έναν ήδη καταξιωμένο συγγραφέα, μπορεί να εμπνευστεί από αυτήν και να κάνει εκείνος το μπεστ-σέλερ. Απ' την άλλη όμως κι εσύ κοίτα να απαλλαγείς από αυτήν τη σκέψη, διότι τότε δεν πρόκειται ποτέ να κάνεις το πρώτο βήμα.

 

Τώρα, όσον αφορά τη λογοτεχνική μετάφραση EL>EN, αν πας σ' έναν αξιόπιστο μεταφραστή το κόστος θα είναι τέτοιο που θα πρότεινα να το σκεφτείς αφότου θα έχεις πρώτα αποκτήσει κάποια εικόνα από το τι ανταπόκριση θα βρει η ελληνική έκδοση κι η προβολή της μέσω κοινωνικών δικτύων κττ.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

 

Σίγουρα αυτά που λες έχουν νόημα και μάλλον δεν υπάρχουν πολλά που μπορώ να κάνω σχετικά.

Φαίνεται να γνωρίζεις καλά τον χώρο οπότε θα καταχραστώ την εμπειρία σου κάνοντας ακόμα μια τελευταία ερώτηση.

Πρόκειται για ένα ιστορικό επιστημονικό μυθιστόρημα.

Ποιους εκδοτικούς οίκους κατα την γνώμη σου θα ήταν καλύτερα να προσεγγίσω πρώτα? Άκουσα πως μερικοί έχουν και προβλήματα ρευστότητας και ίσως κλείσουν.

 

Σε ευχαριστώ και πάλι εκ των προτέρων για τον χρόνο σου.

 

Φιλικά

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους ,

 

Αναζητώντας κάποιες πληροφορίες στο internet , κόλλησα στην κυριολεξία στη σελίδα σας και διάβασα όλα όσα έχετε γράψει μέχρι σήμερα . Βλέποντας , λοιπόν πως υπάρχουν άτομα με αρκετές γνώσεις στην παρέα σας , θέλησα κι εγώ με τη σειρά μου να ρωτήσω για κάποιες λεπτομέρειες , για τι οποίες δεν έχω βρει πουθενά απάντηση , με την ελπίδα πως κάποιος από εσάς θα μπορεί να με βοηθήσει .

 

Μόλις ολοκλήρωσα το πρώτο μου παραμύθι . Το έχει ελέγξει και φιλόλογος κάνοντας τις απαραίτητες διορθώσεις .

Αποφάσισα λοιπόν πως έχει έρθει η στιγμή να το στείλω σε κάποιους εκδοτικούς οίκους, μήπως και βρει την τύχη του . Κάπου διάβασα όμως πως το κείμενο πρέπει να έχει κάποια συγκεκριμένη μορφή για να το δεχτούν ως προς τη γραμματοσειρά , το μέγεθος , το διάστιχο κ.τ.λ.

Πουθενά όμως δεν βρήκα λεπτομέρειες γι'αυτά . Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μου πει πώς ακριβώς πρέπει να είναι το κείμενό μου? Για να μπορέσω να το στείλω με αξιοπρεπή μορφή και όχι όπως εγώ νομίζω καλύτερα.

 

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας και σε κάτι άλλο . Πιστεύετε πως στο βιογραφικό του συγγραφέα είναι μεγάλο μείον το να μην έχει τελειώσει κάποιο πανεπιστήμιο , και γενικώς όσα αναφέρει για σπουδές , γνώσεις και εργασία να μην έχουν καμία σχέση με τη συγγραφή ?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων , Μαρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλημέρα,

 

Δεν είναι πολύ αυστηρά τα πράγματα, θα έλεγα όχι γραμματοσειρά μικρότερη της 12 σε times new roman ή arial και διάκενο 1,5 (όχι 2, "αραιώνει" πολύ το κείμενο αλλά αυτό είναι περισσότερο θέμα προτίμησης). Καλό είναι να το δώσεις και σε ηλεκτρονική μορφή, ώστε να "κυκλοφορήσει" στους υπολογιστές των διαφόρων συνεργατών του εκδοτικού οίκου.

 

Το βιογραφικό δεν απαιτεί σπουδές σχετικές με το αντικείμενο, το βασικό είναι το γραπτό σου να κινήσει το ενδιαφέρον στους εκδοτικάριους, ώστε να πάει μετά σε αναγνώστες και να βρει τη σειρά του.

 

Το θετικό είναι ότι οι περισσότεροι εκδοτικοί οίκοι στην Αθήνα ενδιαφέρονται για το παραμύθι ως κατηγορία και γενικά ευκολότερα θα "ρισκάρουν" σε αυτή την κατηγορία (αν και το κόστος της εικονογράφησης περιορίζει την ευκολία με την οποία θα έλεγαν το "ναι").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ ειλικρινά για την άμεση απάντηση σας . Με το θέμα του βιογραφικού το είχα ένα άγχος γιατί τα περισσότερα που έχω διαβάσει από συγγραφείς στον τομέα των παραμυθιών γράφουν για φιλολόγους , παιδαγωγούς , νηπιαγωγούς και τα σχετικά . Καμία σχέση δηλαδή με το δικό μου αντικείμενο :rolleyes: .

 

Τώρα θα κάνω εγώ την κίνηση να το στείλω σε μερικούς οίκους και από εκεί και πέρα ποιός ξέρει? Πάντα πρέπει να τρέφουμε μια ελπίδα !

 

Σας ευχαριστώ και πάλι , Μαρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω εαν γνωρίζετε για την Αμάντα Χόκινγκ και τη σειρά βιβλίων TRYLLE που έχει εκδόσει.

Έπεσε στα χέρια μου ένας κατάλογος βιβλίων του 2011 από τις εκδόσεις Λιβάνη και αναφέρετε στην εν λόγω συγγραφέα.

Αντιγράφω από τον κατάλογο...

 

Η Αμάντα Χόκινγκ είναι μόλις 26 χρονών και μια από τις ποιο πλούσιες συγγραφείς παρά την τόσο νεαρή ηλικία της.

Μέχρι πρότινος τα βιβλία της δεν κυκλοφορούσαν από κάποιο εκδοτικό οίκο αλλά σαν e-book στο Amazon.Κάθε μήνα πουλάει πάνω από 100.000 αντίτυπα κερδίζοντας $200.000.Έχει ήδη γράψει πάνω από 17 μυθιστορήματα.

Τα δικαιώματα της τριλογίας Trylle έχουν αγοραστεί για ταινία.

 

"Μόνο τον Ιανουάριο του 2011 πούλησε περισσότερα από 450.000 αντίτυπα όλων των τίτλων της.Το 99% των πωλήσεων ήταν σε e-book"

USA Today

 

"Η Αμάντα Χόκινγκ θεωρείται κάτι σαν παιδί-θαύμα.Σε ηλικία μόλις 26 ετών,το κορίτσι αυτό, που κατάγεται από τη Μινεσότα, έχει γράψει συνολικά 17 βιβλία"

The Huffington Post

 

"Το πιο θεαματικό παράδειγμα συγγραφέα που βρίσκει φλέβα χρυσού μέσα από τα e-books"

The Observer

 

Ακολούθησε την Αμάντα Χόκινγκ στο Tweeter:

http://twitter.com/#!/amanda_hocking

 

Mπες στο Blog της Αμάντα

http://amandahocking.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Είχα γράψει και πιο παλιά και θα ήθελα μια γνώμη από κάποιον που γνωρίζει. Τελικά κατάφερα να βρω άκρη με την έκδοση... η έτσι νομίζω τουλάχιστον. Έγινε δεκτό από έναν μικρο εκδοτικό, συμφωνήσαμε στα 500 αντίτυπα για αρχή (140 σελ) και φυσικά θα πληρώσω 1500 ευρώ. Στην συμφωνία είναι η διανομή σε διάφορα κεντρικά βιβλιοπωλεία χωρίς φυσικά να ξέρω κατά πόσο μπορούν να εγγυηθούν κάτι τέτοιο... Το συμβόλαιο είναι στα 5 χρόνια... Τι λέτε, κοροϊδία η να το προχωρήσω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Αν είναι το πάθος σου, δώσε τα 1.500€ χωρίς να περιμένεις να τα πάρεις πίσω. Έτσι δεν θα έχεις και τύψεις. Αν πάλι νομίζεις ότι είσαι ο επόμενος Stephen King, φτιάξε το βιβλίο σου σε pdf και μοίρασέ το δωρεάν στο διαδίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά, o νέος stephen king με τίποτα... το θέμα μου είναι ότι αν θες να το βγάλεις σε εκδοτικό δεν παίζει να μην πληρώσεις, έχω ακούσει και για 3000 και 4000 ευρώ για μυθιστόρημα.. το θέμα μου είναι αν η προσφορά ακούγετε λογική για να κάνει κάποιος μια αρχή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...