Προς το περιεχόμενο

Aion: Tower of Eternity


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το καταλαβαίνω απόλυτα, το διατύπωσα (πιο σύντομα βέβαια) στην προτελευταία παράγραφο προηγούμενου ποστ μου (αν και η συζήτηση είχε διαφορετικό θέμα).

 

Πιστεύω, όμως, πως όλο το θέμα πρέπει να παίζεται στις παραμέτρους. Το Crysis, όπως όλοι ξέρουμε, είναι σημείο αναφοράς για τα γραφικά ακόμα και σήμερα, αλλά μπορεί να παίξει με πολύ χαμηλές ρυθμίσεις σε πολύ αδύναμες κάρτες γραφικών.

 

Βέβαια, επιφυλάσσομαι για τα γραφικά του Aion γιατί ένας φίλος μας (πιθανόν να ήσουν κι εσύ) είπε πριν ότι το παιχνίδι μπορεί να φτάσει σε πάρα πολύ ικανοποιητικά επίπεδα με τις κατάλληλες ρυθμίσεις (παρόλο που δεν του έκατσε τελικά το βίντεο), επομένως θα περιμένω να το δω τραβηγμένο σε κάποιο αρκετά high-end μηχάνημα για να κρίνω πιο σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μακαρι να γινει και συντομα μαλιστα, αν και το ΑΙΟΝ με την cry engine κανει μια καλη αρχη!

Αλλα θα ηθελα να φτιαξουμε και το Ιντερνετ μας ως χωρα. Νιωθω πολυ μεγαλο κοροιδο οταν βλεπω τις αλλες χωρες τοσο τεχνολογικα ανεπτυγμενες και εμεις να χρυσοπληρωνουμε τα "24" σαν να ειναι δορυφορικο internet.

 

Mην υπερβάλλουμε από την άλλη όμως. Η χώρα μας πλέον είναι σε μια καλή θέση στην ΕΕ όσον αφορά το internet. Εχουμε οι περισσότεροι συνδέσεις άνω των 10Μbps/1Mbps, δεν έχουμε bandwidth caps, το traffic shaping έκανε ελάχιστες εμφανίσεις και δεν "ευδοκίμησε" και τα ποσοστά αύξησης της διείσδυσης στον πληθυσμό είναι από τα υψηλότερα στον κόσμο. Δεν είναι όλα ρόδινα αλλά είμαστε καλά και βελτιωνόμαστε κάθε μέρα - σε αυτό τον τομέα. Δε νομίζω πως πρέπει να γκρινιάζουμε τόσο. Αν ψάξεις στα γερμανικά forums θα βρεις επίσης γκρίνια από κάποιους.

 

Δεν υπάρχει "τέλειο" internet πουθενά. Και οι άνω των 24Mbps ταχύτητες που αναφέρεις χρησιμοποιούν την τεχνολογία VDSL και παρέχονται σε ελάχιστες περιοχές στην Γερμανία. Μην τα παραλέμε - εκεί θέλω να καταλήξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καταλαβαίνω απόλυτα, το διατύπωσα (πιο σύντομα βέβαια) στην προτελευταία παράγραφο προηγούμενου ποστ μου (αν και η συζήτηση είχε διαφορετικό θέμα).

 

Πιστεύω, όμως, πως όλο το θέμα πρέπει να παίζεται στις παραμέτρους. Το Crysis, όπως όλοι ξέρουμε, είναι σημείο αναφοράς για τα γραφικά ακόμα και σήμερα, αλλά μπορεί να παίξει με πολύ χαμηλές ρυθμίσεις σε πολύ αδύναμες κάρτες γραφικών.

 

Βέβαια, επιφυλάσσομαι για τα γραφικά του Aion γιατί ένας φίλος μας (πιθανόν να ήσουν κι εσύ) είπε πριν ότι το παιχνίδι μπορεί να φτάσει σε πάρα πολύ ικανοποιητικά επίπεδα με τις κατάλληλες ρυθμίσεις (παρόλο που δεν του έκατσε τελικά το βίντεο), επομένως θα περιμένω να το δω τραβηγμένο σε κάποιο αρκετά high-end μηχάνημα για να κρίνω πιο σωστά.

 

Οχι δεν ημουν εγω αλλα το ειπε ο φιλος που εχει το guild στον κινεζικο σερβερ. Οσο για το Crysis μην ακουω μου αναβουν τα λαμπακια. Η μηχανη γραφικων του ειναι απο τις τραγικοτερες που υπαρχουν. Θελω να πω οτι το scaling το οποιο εχει το παιχνιδι ειναι για κλαμματα. Αυτη η μηχανη θα επρεπε να πεταει και οχι να σερνεται. Ενα παιχνιδι σαν αυτο θα πρεπει να εχει ΚΑΙ αποδοση εκτος απο "φωτορεαλιστικους φοινικουλιδες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα διαφωνήσω για τις τεράστιες απαιτήσεις του. :P

 

Παρόλα αυτά, οι ρυθμίσεις μπορούσαν να αυξήσουν πάρα πολύ την απόδοση (έστω και σε βάρος της εξαιρετικής του ποιότητας), επομένως νομίζω ότι κάλυπτε πολλές κατηγορίες καρτών γραφικών.

 

Ας μη μιλήσουμε, όμως, άλλο για το Crysis στο thread του Aion. Πολύ πιθανό να έχεις δίκιο, εγώ απλά έφερα την ποιότητα των μέγιστων δυνατών γραφικών του ως μέτρο σύγκρισης. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To AION το παιζω με ολα τερμα (και απλα με χαιδευει) και οντος εχει πανεμορφο οπτικο αποτελεσμα, ειδικα οι θαλασες η τα ποταμια του ειναι μια πανδεσια, μακαρι να μπορουσα να σας το δειξω αλλα που να ανεβασω τοσο τεραστιο βιντεο....Εκανα οτι μπορουσα στα βιντεο που εχω στην σελιδα μου.

Φιλε ikaruga24 αν λες εμενα δεν εχω guild (βασικα Λεγεωνα λεγεται στο AION) στον κινεζικο! Απλα παιζω εκει για να μπορω να ενημερωνω σε οτι με ρωτανε τα μελη της ομαδας μου, τον Ευρωπαικο περιμενουμε ολοι για να ξεκινησουμε ολοι μαζι δυναμικα.

 

Μια μικρη γευση

http://www.aion-el.ucoz.com/photo/3-0-65-3

http://www.aion-el.ucoz.com/photo/3-0-66-3

http://www.aion-el.ucoz.com/photo/3-0-64-3

Που και παλι ειναι καλυτερο

Επεξ/σία από aposperittis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για το Crysis μην ακουω μου αναβουν τα λαμπακια. Η μηχανη γραφικων του ειναι απο τις τραγικοτερες που υπαρχουν.

 

Screenshot taken :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Screenshot taken :P

 

Ξαναλεω για να μην παρεξηθω. Δεν μιλαω αποκλειστικα απο την αποψη τους πως δειχνει το παιχνιδι σε screenshots. Μιλαω για την γενικη αποδοση της μηχανης. Αν για παραδειγμα μου πεις οτι το unreal engine 3 ειναι κατα πολυ χειροτερη του Cryengin 2 με αμεσες συγκρισεις και παραδειγματα τοτε θα δικαιολογησω την διαφορα αποδοσης γιατι οπως και να το κανουμε αλλο 100+ frames με την καρτα μου σε ενα παιχνιδι οπως το unreal 3 και αλλο 25-35 οπως στο crysis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω ότι στο θεωρητικό τμήμα υπάρχει πολλή συμμετοχή, ποιος όμως είναι πρόθυμος να μπει στον κόπο και να το δοκιμάσει ώστε να έχει και προσωπική εμπειρία; Εκτός από τον aposperitis και τον GabrielConnor υπάρχει κανείς άλλος που να το έχει παίξει;

 

Μάλλον θα είμαι ο τρίτος...

 

Αν πάντως θελήσει κάποιος να το επιχειρήσει, του εύχομαι υπομονή και γερά νεύρα.

Α, να έχει και το BabelFish φορτωμένο σε ένα tab του Firefox...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την πλευρα μου μπορω να βοηθησω οποιον ειναι Αθηναιος και βαριετε να κατεβαζει ολο αυτο το πραμα και μετα να περιμενει και 2 μερες updates να περασει απο την Στουρναρη που δουλευω με εναν εξωτερικο σκληρο και να του δωσω τον client. Ειναι ομως ο κορεατικος! Αυτον δοκιμασα εκει εφτιαξα ολους τους παικτες μεχρι 25 level και με αυτον συνεχιζω. Αν θελετε με μεγαλη μου χαρα να σας τα δωσω ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την πλευρα μου μπορω να βοηθησω οποιον ειναι Αθηναιος και βαριετε να κατεβαζει ολο αυτο το πραμα και μετα να περιμενει και 2 μερες updates να περασει απο την Στουρναρη που δουλευω με εναν εξωτερικο σκληρο και να του δωσω τον client. Ειναι ομως ο κορεατικος! Αυτον δοκιμασα εκει εφτιαξα ολους τους παικτες μεχρι 25 level και με αυτον συνεχιζω. Αν θελετε με μεγαλη μου χαρα να σας τα δωσω ολα.

 

Με... έσκισες αποσπερίτη! Την Παρασκευή έφυγα από Αθήνα και χτες έφαγα όλη τη μέρα -και όλη τη νύχτα!- για να κατεβάσω τον client, αφού η ευλογημένη η HoL αποφάσισε ότι δεν άξιζα να συνδεθώ στα 16 ως συνήθως αλλά στα 5 χτες ειδικά :cry:

Άσε που κόντευα να μάθω Κινέζικα για να κάνω register και να πάρω το id card ή όπως αλλιώς το λένε. Τέλος πάντων, απόψε θα το δοκιμάσω -ελπίζω. Έχω να βάλω και τα 'patch' για το αγγλικό. Και μετά έχει και updates, έτσι; Βράστα κι άστα. Να σου πληρώσω ένα DVD-DL και το κούριερ να μου το στείλεις; :eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι 13gb ο Client και 9,20 το τελικο του install (χτες εκανε και ενα μεγαλο update δε ξερω ποσο παραπανω ανεβηκε) οπως και να εχει δε χωραει σε Dvd!

Ετσι οπως τα λες ειναι φιλε the_valliant μονο που το παιχνιδι τρεχει πλεον μονο απο το site της NCSOFT και οχι απευθειας απο τον client.

Εδω αναφερουμε ολη την διαδικασια http://www.aion-el.ucoz.com/forum/16-69-1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι 13gb ο Client και 9,20 το τελικο του install (χτες εκανε και ενα μεγαλο update δε ξερω ποσο παραπανω ανεβηκε) οπως και να εχει δε χωραει σε Dvd!

Ετσι οπως τα λες ειναι φιλε the_valliant μονο που το παιχνιδι τρεχει πλεον μονο απο το site της NCSOFT και οχι απευθειας απο τον client.

Εδω αναφερουμε ολη την διαδικασια http://www.aion-el.ucoz.com/forum/16-69-1

 

Το διάβασα ότι θα έκανε major update χτες και το σκεφτόμουν αν ήταν καλή ιδέα να περιμένω να ανεβεί ο updated client πριν το κατεβάσω, ήταν όμως ήδη αργά αφού είχα ήδη κατεβάσει τα 2 από τα 5 αρχεία από τη δουλειά μου.

 

Μέχρι τώρα έχω ακολουθήσει ένα guide που έκανε post ο GabrielConnor (στη σελ. 8 αν θυμάμαι καλά) κι έχω κατεβάσει τα αρχεία εγκατάστασης (~8GB) και έχω πάρει κι ένα ID card/digital number (δεν θυμάμαι ακριβώς πως το λένε) από το site http://www.sdo.com. Υποτίθεται ότι παίζει 6 ώρες δωρεάν πριν χρειαστεί να πληρώσεις χρόνο. Είμαι σε καλό δρόμο ή πρέπει να τα σβήσω όλα και να αρχίσω το δικό σου/σας οδηγό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θελω να σε παρω στον λαιμο μου! Δεν εχω δει τι εχει κανει ο GabrielConnor αφου παιζω μια χαρα απο εκει που σου ειπα. Μπορει να ειναι το ιδιο πραμα! Λογικα ομως για να γραψει ολα αυτα ο φιλος τα εχει δοκιμασει και δουλευουν οποτε μη ξεγραψεις τιποτα.

Αν μπορουσα να σου δωσω τα δικα μου αρχεια αμεσως ναι θα επαιζες.

 

Κατι που γινεται μονο στον Κορεατικο γιατι απο τι μου εχουν πει ορισμενα μελη μου ο κινεζικος θελει install καθε φορα που τον βαζεις σε καποιο pc.

Α και κατι αλλο! Δεν εχω περασει καθολου το Αγγλικο πατσακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θελω να σε παρω στον λαιμο μου! Δεν εχω δει τι εχει κανει ο GabrielConnor αφου παιζω μια χαρα απο εκει που σου ειπα. Μπορει να ειναι το ιδιο πραμα! Λογικα ομως για να γραψει ολα αυτα ο φιλος τα εχει δοκιμασει και δουλευουν οποτε μη ξεγραψεις τιποτα.

Αν μπορουσα να σου δωσω τα δικα μου αρχεια αμεσως ναι θα επαιζες.

 

Κατι που γινεται μονο στον Κορεατικο γιατι απο τι μου εχουν πει ορισμενα μελη μου ο κινεζικος θελει install καθε φορα που τον βαζεις σε καποιο pc.

Α και κατι αλλο! Δεν εχω περασει καθολου το Αγγλικο πατσακι.

 

Μόλις διάβασα μερικά ποστ του φόρουμ σας και... ψόφησα. Εν ολίγοις λέει ότι ο Κινέζικος client 'πιθανότατα' είναι προβληματικός, ιδίως μετά το χρονοβόρο update του -οπότε τζάμπα τον κατέβασα. Ωστόσο, μιας και έκανα τον κόπο θα το πάω μέχρι τέλους.

 

Για να μην πρήζω και τους υπόλοιπους εδώ, μάλλον θα κάνω register στο forum σας για ζαλίζω μόνο εσάς εκεί :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...