Προς το περιεχόμενο

Προσφορά Dell XPS M1210 12.1''


@sterios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι έτοιμος να αγοράσω το παρακάτω μηχάνημα:

XPS M1210 Core 2 Duo Processor T5500(1.66GHz,2MB L2 cache,667 MHz FSB)

12.1 inch WXGA (1280 X 800) Display with TrueLife with Integrated Camera

2048MB 667MHz DDR2 SDRAM (2x1024)

80GB (5,400 rpm) Hard Drive

8X DVD+/-RW with Software

65W AC Adapter,Primary 9-cell 80WHr Li-Ion Battery

Intel Graphics Media Accelerator 950

UK - Modem Cable and Adapter European

Dell TrueMobile 355 internal Bluetooth Module

Intel® Pro Wireless 3945 802.11a/b/g Mini-PCI Card (for Core 2 Duo Processor)

Base Warranty 2 Years NBD (Next Business Day) On-site Inspiron Order

English - Vista Home Premium.

Τιμή 1303,05 ευρώ με 19% φπα.

 

Και τώρα 2 ερωτήσεις:

1)Το aero των vista home premium θα τρέχει καλά με την συγκεκριμένη κάρτα γραφικών ή θα σέρνονται τα vista?

2)Δεδομένου ότι με ενδιαφέρει κυρίως η φορητότητα, δηλαδή μονιτορ 12.1'' και δεν με ενδιαφέρουν καθόλου τα παιχνίδια είναι τελικά μια καλή επιλογή το συγκεκριμένο notebook?

 

Αν έχετε να προτείνετε κάτι καλό στα ίδια λεφτά με τα ίδια χατακτηριστικά εκτός απο Siemens & acer, περιμένω προτάσεις γιατί δεν βρίσκω κάτι καλό.

 

Υ.Γ 1 Η αρχική τιμή του είναι 1079 ευρώ με 19% φπα αλλά με 1gb ram (2X512 533Mhz) και χωρίς Bluetooth.

Υ.Γ 2 Η dell Hellas δεν έχει το συγκεκριμένο μηχάνημα στο site της. Την προσφορά την είδα στο Ram και πήρα τηλέφωνο στην Dell

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) θα παιζει μια χαρα στα Vista

2) εξαιρετικη επιλογη

 

Θα προτεινα να παρεις μνημη 1GB σε 1DIMM μονο αν γινετε να το κανουν και να παρεις λιγο ταχυτερη CPU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα vista ναι, θα τα παιζει μια χαρα, με το aero ομως δε ξερω τι γινεται. Οι προδιαγραφες του aero λενε για 256ΜΒ μνημης, και το τσιπακι γραφικων δεσμευει 64ΜΒ (αλλο αν σχεδιαστικα παει μεχρι 224ΜΒ), οποτε ισως κατι να παει στραβα.

 

Αλλα, αφου δεν σε ενδιαφερουν τα παιχνιδια (ελεω DX10), ποιος ο λογος να βαλεις vista? Δεν εχουν κατι πια ΤΟΟΣΟΟΟΟ διαφορετικο και πρωτοποριακο. Επισης, η οθονη που περιγραφεις παραπανω ειναι η 'γυαλιστερη'. Κι οταν δουλευεις εξω ή μετακινεισαι συνεχως, αυτο μπορει να σου δημιοργησει προβλημα στη χρηση του.

 

Ακομα, στη θεση σου θα εβαζα κατι παραπανω και θα αγοραζα (εκτος της extra μνημης) την 3ετη εγγυηση.

 

Κατα τα αλλα, μια χαρα μηχανημα ειναι.Κι εγω dell 12αρι εχω, αλλα ειναι εποχης P-mobile (1.2MHZ). Τα'χει βγαλει τα λεφτα του μεχρι δεκαρας και ειναι σκυλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα vista ναι, θα τα παιζει μια χαρα, με το aero ομως δε ξερω τι γινεται. Οι προδιαγραφες του aero λενε για 256ΜΒ μνημης, και το τσιπακι γραφικων δεσμευει 64ΜΒ (αλλο αν σχεδιαστικα παει μεχρι 224ΜΒ), οποτε ισως κατι να παει στραβα.

 

Παντα για τα Aero μιλαμε, στα Vista. Το GMA950 ειναι Aero capable.

 

Επισης, η οθονη που περιγραφεις παραπανω ειναι η 'γυαλιστερη'. Κι οταν δουλευεις εξω ή μετακινεισαι συνεχως, αυτο μπορει να σου δημιοργησει προβλημα στη χρηση του.

Το ιδιο προβλημα μπορει να εχει ομως και αμα δεν ειναι glossy και εχει αδυναμο backlit. Μια η αλλη αμα οι συνθηκες δεν ειναι καλες θα δυσκολευτει. Παντως εγω προτιμησα με glossy και δεν εχω προβλημα... Ισα ισα, την βρηκα εν τελει πολυ καλυτερη. Βγαινουν ποιο ζεστα και ζωντανα τα χρωματα... χαιρεσαι να δουλευεις.

 

Ακομα, στη θεση σου θα εβαζα κατι παραπανω και θα αγοραζα (εκτος της extra μνημης) την 3ετη εγγυηση.

 

Εχει μωρε ηδη 2ετη εγγυηση... δεν θα ελεγα πως αξιζει να βαλει κι αλλο χρονο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω δει απο κοντα το μηχανημα και ειναι πραγματικα φανταστικο. Το μονο "ψεγαδι" του θα μπορουσες να πεις ειναι οτι η οθονη ειναι λιγο κουραστικη για την αναλυση αυτη. Kατα αλλα η προσφορα ειναι πολυ καλη απο οικονομικη αποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ομως φορητο για τα καλα με τοσο λιγο βαρος και μπορεις να το παρεις μαζι σου οποιαδηποτε στιγμη, μου αρεσει και μενα και το σκεφοτμαι αρκετα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...