Προς το περιεχόμενο

Guild Wars 2


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ειναι τιποτα σιγουρο ουτε και 100% οτι θα λειτουργησει , οπως ολα τα πραγματα

Προς το παρον λογω καλοκαιριου και επειδη το παιχνιδι αργει ακομα σχετικα δεν μπορω να μιλησω για αριθμους ουτε και ειμαι μαντης για να ξερω τι θα γινει και ποσα ατομα θα εχει το καθε guild

Στους Oneironauts atm εχουμε 60 εγγεγραμμενα ατομα στο site

Ακομα και οι μισοι να παιξουν ειναι παλι αρκετοι για εμας και περιμενουμε ακομα κι αλλους

 

Υπαρχει guild στο alliance που και τετοιες μερες ειναι 50 ατομα στο mumble

 

Δεν μπορω να εγγυηθω υτε για ατομα ουτε για αριθμους ουτε για το αν θα πετυχει αυτο που παμε να κανουμε και ειναι ακομα νωρις

 

Πως σκατά σε λένε στο guild που μου ζητάει αν ξέρω κανένα από το guild να γράψω ότι ξέρω έναν Άμπαλο εεε Άταλλο1 από το insomnia.gr μπας και κερδίσω κανα κουλουράκι?

 

Άσε Άγιε, το είδα από το ποστ με τους engineers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μην παρεξηγήσετε αυτό που θα πω (το εξηγώ παρακάτω!) αλλά διαβάζω το μεταξύ σας διάλογο και γελάω σαν παιδί που μόλις έκανε ζαβολιά :)

Ο ΙΔΙΟΣ διάλογος διαδραματίζεται σε όλες τις γλώσσες και τις άκρες του πλανήτη. Ο τρόπος που έφτιαξε (ή χάλασε) η ΑρεναΝετ τα guilds είναι αυτό που προκαλεί αυτήν την αναστάτωση :(

 

Καταλαβαίνω τόσο τον προβληματισμό σου zeniath όσο και την προσέγγισή σου/σας Attalos. Απόλυτα δικαιολογημένοι και οι δύο. Η ερώτηση "γιατί να φτιάξω alliance αφού δεν υπάρχει ο περιορισμός του guild πια" έχει μια βάση. Δεν έχω απάντηση, ακόμα. Υπάρχει αυτό εδώ το άρθρο που είναι ουσιαστικά εισαγωγή στα guilds και στον μηχανισμό τους (είναι στα αγγλικά, btw) και ίσως δίνει κάποιες απαντήσεις. Ωστόσο υπάρχουν πολλά θέματα που προβληματίζουν, όχι μόνο για το "αρχηγιλίκι" και τον προγραμματισμό των events αλλά και για τον πώς να πεις σε κάποιον που σήμερα δεν "ανήκει" ("εκπροσωπεί" είναι η λέξη, αν και δεν είναι το ίδιο πράγμα...) στην δική σου guild να ακολουθήσει το πρόγραμμά σας.

 

Δυστυχώς δεν βλέπω άλλον τρόπο: όσες guild θέλουν να λειτουργήσουν με τον 'παλιό' τρόπο (που προϋποθέτει αποκλειστικότητα και υπακοή) αναγκαστικά θα επιβάλλουν (κι εμένα δεν μου αρέσει αυτή η λέξη, δεν υπάρχει όμως άλλη) στα μέλη τους ακριβώς αυτό: αποκλειστικότητα. Νομίζω ότι επίτηδες πάντως άφησε τόσο ελεύθερο το πεδίο η ΑΝετ, ώστε να ικανοποιούνται όλοι.

 

Για εμένα, καθαρά προσωπικά, η σκέψη ότι θα μπορώ να λογγάρω και ανάλογα με τη διάθεσή μου (PvE / PvP) να μπαίνω στην Α ή στην Β guild είναι πολύ βολικό. Δεν έχω τόσο ελεύθερο χρόνο πια ενώ έχω ήδη αρκετές 'δεσμεύσεις' real-life. Στρατιωτικές υποχρεώσεις έχω εκπληρώσει, ας έχω λοιπόν μία χαλαρωτική "εικονική ζωή" - χωρίς άγχος και "πρέπει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση , θα υπαρχουν τιποτα Racial skills τα οποια θα δινουν καποιο advantage σε συνδυασμο με το καταλληλο profession?

 

Ριξε μια ματια εδω και νομιζω θα καλυφθεις http://guildwars2pc.com/articles/racial-abilities/

 

@Valiant Εγω προσωπικα δεν εχω λογο να αλλαζω guild καθε 3 και λιγο και δεν βλεπω και το νοημα να ειμαι αγνωστος μεταξυ αγνωστων

Μ'αρεσει να εχω μια σταθερη παρεα να παιζω και να γνωριζω τα ατομα , ετσι και εχω κανει και με τα περισσοτερα παιδια που θα παξουμε GW2 ως guild εχουμε παιξει κι αλλα παιχνιδια και ταιριαζουν και οι φιλοσοφιες μας ως ατομα

Η αποκλειστικοτητα και το πως "χειριζεται" ο καθενας τα μελη του νομιζω ειναι θεμα του εκαστοτε guild leader , εμεις επειδη δεν εχουμε εναν και δεν μας αρεσει το ολο one to rule them all thing , ειμαστε 4-5 ατομα που ειμαστε απλα ενα σκαλι ας το πουμε ετσι πανω απο τους υπολοιπους και κανονιζουμε τα παντα σχετικα με το guild

 

Anyways

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση , θα υπαρχουν τιποτα Racial skills τα οποια θα δινουν καποιο advantage σε συνδυασμο με το καταλληλο profession?

 

@bal89: Racial skills θα υπάρχουν, αλλά δεν προσφέρουν αυτό το αβαντάζ που λες.

 

 

@Atallos: δεν διαφωνώ ότι δεν μ'αρέσει το "άγνωστος μεταξύ αγνώστων". Οι περισσότεροι απ' όσους έκανα παρέα στο Αιον θα είναι στη λεγεώνα μου ή έστω στην alliance μας, επιπλέον αυτών που γνώρισα στο GW1. Το θέμα είναι άλλο όμως: να ευχαριστιέται κάποιος αυτό που κάνει. Δεν συμφωνείς; Το "αλλάζω guild κάθε 3 και λίγο" είναι κάπως κακοδιατυπωμένο. Φυσικά είναι θέμα οπτικής. Ποια η διαφορά του "ανήκω σε μία guild η οποία είναι μέλος ενός alliance και συμμετέχω σε ένα event του alliance" από το "ανήκω σε 3 guild και σήμερα παίζω με μία από αυτές;". Το κλειδί είναι οι influence points και το πού θα τους διαθέσεις, έτσι όπως έχει φτιαχτεί.

 

Ο τρόπος διοίκησης που περιγράφεις (με 4-5 άτομα και όχι one to rule them all) είναι πολύ καλός και μπράβο σας που το έχετε καταφέρει να λειτουργεί. Από την -πικρή- μου πείρα έχω δει ότι οι Έλληνες θέλουμε δικτατορία για να κάνουμε κάτι σωστά :((

 

 

@zeniath: έπαιξα Engineer σε 2 από τις beta και έχει μεν πλάκα αλλά κάτι δεν μου κούμπωσε. Μπήκα ωστόσο σε μία σπηλιά παρέα με κάποιον άλλον που έπαιζε engineer με το εξής build (αν θυμάμαι καλά) και ρίξαμε ΠΟΛΥ ξύλο! Δεν μας πλησίαζε τίποτα και τα σπάγαμε όλα σε χρόνο μηδέν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Valiant Φυσικα και πρεπει να ευχαριστιεται κανεις αυτο που κανει, για αυτο παιζουμε αλλωστε οχι για να βγαλω εγω τα κομπλεξ μου με το αρχηγηλικι μου στον αλλο που εχει οπως και ολοι μας τα προβληματα του στην καθημερινη του ζωη

Οταν εχεις απο πριν ενα community και εχεις και τα ατομα για να κανεις αυτο που θες γιατι να μην πας με ατομα που γνωριζεις?Εγω εκει στεκομαι περισσοτερο και οχι κατα ποσο "σωστο" ειναι να αλλαζει καποιος guild

Εμεις στο guild δεν εχουμε κανενα προβλημα να διαθεσουμε τα μελη μας σε αλλο guild , εντος της συμμαχιας παντα.

 

Οσον αφορα την δικτατορια δεν συμφωνω , αν θελουμε ενα μαστιγιο πανω απο το κεφαλι μας για να εχουμε μια σωστη συμπεριφορα σαν ανθρωποι μεσα σε ενα παιχνιδι τοτε κακο του κεφαλιου μας . Προσωπικα τα κοροιδευω και τα απεχθανομαι τα αρχηγηλικια και το πως το βλεπουν καποια ατομα το ολο θεμα . Νομιζω αν υπαρχει καλη θεληση και συννενονηση ολα γινονται χωρις βουρδουλα . Η ετσι απλα νομιζω εγω anyways...

 

O engineer παιζει να ειναι και τα πιο UP class στο GW2 λογω του range και μονο , οσο hyped ημουν πριν το παιχνιδι αλλο τοσο ξενερωσα και μαλλον δεν θα παιξω αυτο στο release

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ για την αξία της δημοκρατίας. Ούτε ότι μέσα από αυτήν τα λογικά και πολιτισμένα άτομα μπορούν να πετύχουν πολλά. Η (προ-)ιστορία μας ως λαός το αποδεικνύει. Αυτό που έχει όμως επίσης αποδείξει ο (νεο-)έλληνας είναι αυτό ακριβώς που είπα: βούρδουλας ftw γιατί πλέον δεν είμαστε λογικά αλλά άλογα όντα. Πήραμε αυτό που τόσο σοφά δημιουργήσαμε (την δημοκρατία) και την ξεχειλώσαμε. Μα τελείως όμως! Δυστυχώς.

 

Στο παιχνίδι τώρα: επειδή λίγο ως πολύ ο καθένας προβάλει ένα κομμάτι του εαυτού του στον τρόπο που παίζει, μικρό ή μεγάλο, τα παραπάνω βρίσκουν εφαρμογή και στο παιχνίδι. Γιατί άλλωστε έχουμε, οι έλληνες, τόσο κακό όνομα στα ΜΜΟ? Δεν μ'αρέσει, στο χέρι μας είναι να το αλλάξουμε. Πώς; Διώχνοντας πυξ-λαξ τα κακοποιά στοιχεία, όπου και όποτε τα βρίσκουμε. Το "να φύγετε κύριε, να πάτε αλλού" δεν έγινε τόσο μεγάλο σουξέ χωρίς λόγο.

 

Disclaimer: δεν είμαι αναρχικός. Απλά πιστεύω ότι ακόμα και η δημοκρατία θέλει το χαλινάρι της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην θεωρία καλή είναι η δημοκρατία, στην πράξη όμως όχι.

 

Δεν γίνεται να υπάρχει δημοκρατία σε ΜΜΟ την στιγμή που κάποιος πάντα θα πρέπει να βάζει τους άλλους σε μία γραμμή και ένα πρόγραμμα.

 

Δεν υπάρχει δημοκρατία από την στιγμή που υπάρχουν guild ranks.

 

Δεν υπάρχει δημοκρατία γιατί όταν κάποιος που είναι στο guild για ένα χρόνο θα πρέπει οπωσδήποτε να έχει μεγαλύτερη βάση η άποψή του από κάποιον που είναι μόλις 2 βδομάδες.

 

Σε όλα τα guilds υπάρχει ολιγαρχία ή δικτατορία. Σε όλα τα guilds υπάρχει βαθμοφορία (unofficial) σύμφωνα με την παλαιότητα.

 

Όλα τα άλλα είναι σκέψεις, ωραίες στο μυαλό αλλά αδύνατον να υπάρξουν. Αυτό φαίνεται και από το γεγονός ότι τα περισσότερα guild που μένουν δεμένα έχουν έναν πυρήνα διοίκησης και δεν είναι ο καθένας να λέει το μακρύ του και το κοντό του. Τα δημοκρατικά guilds πεθαίνουν γρήγορα γιατί κάποιος που έχει ξοδέψει 100 ώρες στο παιχνίδι δεν θα κάτσει να δεχτεί την άποψη αυτού που έχει παίξει μόνο 30 ώρες γιατί έχει μεγαλύτερη εμπειρία.

 

Edit: Από πρόσφατο ποστ στο Picture Thread πιστεύω κολλάει

 

430926_301823533206238_1627418586_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην θεωρία καλή είναι η δημοκρατία, στην πράξη όμως όχι.

 

Δεν γίνεται να υπάρχει δημοκρατία σε ΜΜΟ την στιγμή που κάποιος πάντα θα πρέπει να βάζει τους άλλους σε μία γραμμή και ένα πρόγραμμα.

 

Δεν υπάρχει δημοκρατία από την στιγμή που υπάρχουν guild ranks.

 

Δεν υπάρχει δημοκρατία γιατί όταν κάποιος που είναι στο guild για ένα χρόνο θα πρέπει οπωσδήποτε να έχει μεγαλύτερη βάση η άποψή του από κάποιον που είναι μόλις 2 βδομάδες.

 

Σε όλα τα guilds υπάρχει ολιγαρχία ή δικτατορία. Σε όλα τα guilds υπάρχει βαθμοφορία (unofficial) σύμφωνα με την παλαιότητα.

 

Όλα τα άλλα είναι σκέψεις, ωραίες στο μυαλό αλλά αδύνατον να υπάρξουν. Αυτό φαίνεται και από το γεγονός ότι τα περισσότερα guild που μένουν δεμένα έχουν έναν πυρήνα διοίκησης και δεν είναι ο καθένας να λέει το μακρύ του και το κοντό του. Τα δημοκρατικά guilds πεθαίνουν γρήγορα γιατί κάποιος που έχει ξοδέψει 100 ώρες στο παιχνίδι δεν θα κάτσει να δεχτεί την άποψη αυτού που έχει παίξει μόνο 30 ώρες γιατί έχει μεγαλύτερη εμπειρία.

 

Edit: Από πρόσφατο ποστ στο Picture Thread πιστεύω κολλάει

 

430926_301823533206238_1627418586_n.jpg

 

Διαφωνώ εξ' ολοκλήρου. Καταρχήν η φωτό προϋποθέτει ότι η πλειοψηφία είναι βλάκες και ο ένας ξέρει γιατί είναι διαφορετικός και έχει σπουδάσει κάπου. μέγα λάθος.

 

Επίσης, αυτό που περιέγραψες εσύ σαν δομή guild δεν είναι δημοκρατία. Πές το ολιγαρχία, πες το αριστοκρατία πες το όπως θές αλλά δεν είναι δημοκρατία άρα η δημοκρατία δεν αποτυγχαίνει αφού σπάνια έως καθόλου εφαρμόζεται σωστά. Και αν δεν την εφαρμόσεις σωστά και παντού δεν είναι δημοκρατία.

 

Η δημοκρατία δουλέυει και στην πράξη απλά δε εφαρμόζεται ποτέ γιατί η δημοκρατία πηγάζει μόνο μέσα από τους πολλούς. και οι πολλοί δεν την απαιτούν ούτε στην πραγματικότητα σιγά μην την απαιτήσουν σε guild

 

 

EDIT: Μ' αρέσει που βλέπω σιγά σιγά να σχηματιζονται ομάδες για το sPvP, ανεξάρτητες από τα guilds.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δημοκρατία δουλέυει και στην πράξη απλά δε εφαρμόζεται ποτέ γιατί η δημοκρατία πηγάζει μόνο μέσα από τους πολλούς. και οι πολλοί δεν την απαιτούν ούτε στην πραγματικότητα σιγά μην την απαιτήσουν σε guild

 

 

Πως ξέρουμε ότι δουλεύει στην πράξη αν δεν εφαρμόζεται ποτέ; Για μία περίοδο 2 μηνών σε ένα guild που ήμουν, το πηγαίναμε δημοκρατικά. Αποτέλεσμα; Ο καθένας να κάνει ότι θέλει γιατί κανένας δεν συμφωνούσε με άλλον. Με το που άρχισε η "δικτατορία" όλα έφτιαξαν.

 

Οι άνθρωποι είναι ζώα που θέλουν να έχουν έναν αρχηγό να τους λέει τι να κάνουν γιατί αλλιώς κάνει ο καθένας του κεφαλιού του και δεν υπάρχει συνοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από προσωπική εμπειρία σαν leader σε οργανωμένο pvp ελληνικής guild(necrosis για όσους μας ξέρουν) στο Warhammer online(κατεξοχήν pvp WvW game με pvp lakes κτλ) η δικτατορία είναι υποχρεωτική στο leading,όπως επίσης και η καλή alliance.Σε αυτό που διαφωνώ με τις παραπάνω απόψεις όμως είναι ότι είναι θέμα ελληνικό.Όχι είναι θέμα παγκόσμιο των gamer που όλοι νομίζουν ότι το leading ενός group και δει στο pvp είναι εύκολο.Οι φορές που έχω πει στο VT μιλάω μόνο εγώ και όποιος έχει διαφορετική άποψη πέρνει το αστεράκι ή που έχω κάνει kick απτο wb ήταν άπειρες αλλά δυστυχώς ήταν ο μόνος τρόπος για να ακολουθήσει η μάζα με αποτέλεσμα άκρως εκπληκτικό.Εχω δει σε defence από keep 24 άτομα να παίρνουν 400+ kills (εναντίον γύρω στους 150).

 

Που όμως έγκειται η δημοκρατία ενός guild?Μα φυσικά όλα τα παραπάνω τα είχαμε συμφωνήσει όλοι σαν community!Αν το comunity ήθελε απλά να βγαίνουμε να leacharoume και να slackaroume από εδώ και από εκεί τότε αυτό θα γινόταν.Γίνονταν ανα μήνα με 2 μήνες VT guild meeting όπως και alliance meetings(των officers και guild leaders) που συζητούσαμε αυτά τα θέματα και με ψηφοφορία αποφασίζαμε πως θα κινείτε το guild,από θέματα οργανωτικά μέχρι και forum officer είχαμε!Guild leader του alliance είχε φτιάξει και φοβερό guide για raid leading που το χε μοιράσει σε αυτούς που έκαναν.Και δεν μιλάμε για hardcore καταστάσεις απλά υπήρχε οργάνωση και το αποτέλεσμα μπορείτε να το δείτε στο παρακάτω video http://www.youtube.com/watch?v=uxkJA6RTBBU&feature=related

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...