Προς το περιεχόμενο

Server For Rent? Where?


Nik0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Kai poly kala kaneis file mou, agorazis ena server kai ysixazeis....kostizei vevaia alla ta vagzei ta lefta tou.

 

E omws prepi na xerei na trexeis dns kai gnseis panw sta domains swsta?

kathws epishs kai pws enas apache web server mporei tautoxrona na exypiretei polles selides. ta gnerizeis auta?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 1000 ευρώ αφορούν σύστημα με 6600 conroe, 4 gb 800άρες μνήμες και 1 terra αποθηκευτικά (2x500 sata2 Raid 1) για λειτουργία 24/7.

Αν δεν θέλεις τόσο χοντρό σύστημα πάς σε ένα 6300 με 2 gb rm 667, που θα σου κοστίσει περίπου 600 ευρώ.

 

Απο εκεί και ύστερα οι ανάγκες σου είναι οδηγός. Προσωπικά (και αυτό έχω κάνει) προτιμώ να σηκώσω εγώ το δικό μο web site παρά η κάθε OTEnet.

 

Είναι και λίγο βίτσιο αυτό ε;

 

 

2x500GB σε RAID-1 δεν είναι 1 Terra αλλά 500GB...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ένα resseller πακέτο απο εδώ http://www.eukhost.com/resellers.php

και θα είσαι μια χαρα.Δοκιμασμένοι και πάρα πολυ καλό support.

Επίσης επειδή είναι αγγλία έχουν πολλοί καλές ταχύτητες με Ελλάδα.

Στο λέω γιατί είχαμε έναν server αμερική και σερνόταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος νομίζει πως μπορεί να κάνει από την ADSL σπίτι του host κάτι απαιτητικότερο από ένα απλό δυναμικό site ή ένα παρεΐστικο φορουμάκι, ας προσπαθήσει, τί άλλο να πει κανείς; Απλώς, σε περίπτωση που εξυπηρετούνται συγχρόνως 3+ χρήστες, ο καθένας τους θα νομίζει ότι η ADSL του υποβιβάστηκε σε dial-up και ξαναζεί στα '90s...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος νομίζει πως μπορεί να κάνει από την ADSL σπίτι του host κάτι απαιτητικότερο από ένα απλό δυναμικό site ή ένα παρεΐστικο φορουμάκι, ας προσπαθήσει, τί άλλο να πει κανείς; Απλώς, σε περίπτωση που εξυπηρετούνται συγχρόνως 3+ χρήστες, ο καθένας τους θα νομίζει ότι η ADSL του υποβιβάστηκε σε dial-up και ξαναζεί στα '90s...

 

Δε θέλω να σε θίξω φίλε μου αλλά προφανώς πλάκα κάνεις ή δεν έχεις δεί site να τρέχει σε upload 256. Αν ισχύει αυτό (και με παραπάνω απο 3 χρήστες ταυτόχρονα) έρχεσαι Θεσσαλονίκη, κερνάω καφεδάκι και το βλέπεις απο κοντά πως και τι γιατί παίζει. Για την ακρίβεια θα δείς 2 websites να εξυπηρετούνται από 1 Static ΙΡ πάνω σε Fedora Core 6 Λειτουργικό και με USR9107A router. Επίσης το linux τρέχει ΚΑΙ DNS Server για να κάνει τοπικά το resolution από τις DNS. Εννοείται επίσης πως τρέχει πάνω σε Apache, με mySQL, PHP κλπ. Ο καφές δικός μου όπως και να έχει.

 

2x500GB σε RAID-1 δεν είναι 1 Terra αλλά 500GB...

Με συγχωρείς αλλά σε ποιό σημείο απο αυτά που έγραψα κατάλαβες πως δεν ξέρω τί σημαίνει RAID 1;

Όπως και να το κάνεις φίλτατε χρειάζεσαι ασφάλεια δεδομένων που μεταφράζεται σε RAID 1.

 

Μόνο βίτσιο είναι...

Ισχύει και πάλι αυτό που είπα: Οδηγός οι ανάγκες μας. Άλλωστε και οι ενασχόληση με τους υπολογιστές για πολλούς σαν βίτσιο ξεκίνησε!!!

 

 

Συνήθως οι λύσεις που προτείνουμε περιορίζωνται μόνο από τις γνώσεις μας. Οι περισσότεροι σκέφτονται "...ωχ μωρέ, που να μπλέκω" και επειδή ζορίζονται καταλήγουν στο θέμα "πάρτα έτοιμα".

Τον τελευταίο καιρό επίσης με τις συνδέσεις που ξεκίνησαν να κυκλοφορούν αναβαθμίζεται αισθητά και το upload. Άρα λύνεις και το θέμα αυτό (στην περίπτωση που σηκώνεις ποιο μεγάλα και ποιο σοβαρά sites).

 

Εδώ μέσα θα βρείς βοήθεια για πολλά πράγματα που σε απασχολούν. Αυτό που χρειάζεσαι το ξέρεις ΜΟΝΟ ΕΣΥ και κανένας άλλος. Όλοι μας ιδέες δίνουμε και τίποτε άλλο.

 

Γνώσεις για DNS και λοιπά αθλήματα από έναν συμφορουμίτη γάτο εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θέλω να σε θίξω φίλε μου αλλά προφανώς πλάκα κάνεις ή δεν έχεις δεί site να τρέχει σε upload 256. Αν ισχύει αυτό (και με παραπάνω απο 3 χρήστες ταυτόχρονα) έρχεσαι Θεσσαλονίκη, κερνάω καφεδάκι και το βλέπεις απο κοντά πως και τι γιατί παίζει. Για την ακρίβεια θα δείς 2 websites να εξυπηρετούνται από 1 Static ΙΡ πάνω σε Fedora Core 6 Λειτουργικό και με USR9107A router. Επίσης το linux τρέχει ΚΑΙ DNS Server για να κάνει τοπικά το resolution από τις DNS. Εννοείται επίσης πως τρέχει πάνω σε Apache, με mySQL, PHP κλπ. Ο καφές δικός μου όπως και να έχει.

 

Φίλε The_Mentor, Apache και FTP server έχω στήσει κι εγώ για χομπίστικους λόγους σε ένα από τα PC μου (μέσω DynDNS όμως, λόγω απουσίας static ip). Δεν είπα ότι δε γίνεται να στηθούν όλα αυτά σε μηχάνημα που βγαίνει προς τα έξω από μία ADSL. Αμφισβήτησα την αίσθηση ταχύτητας που θα δίνει σε περίπτωση που οι χρήστες (και άρα και οι απαιτήσεις για traffic) ξεπεράσουν το στάδιο του αυστηρού ερασιτεχνισμού.

 

Ευχαριστώ για την προσφορά του καφέ, I may take you up on it, όντας Σαλονικιός (ανεβαίνω που και που). Αλλά και ολόκληρο το Insomnia να καλέσεις και να μας δείξεις τον server, δεν έχει καμμία αξία μπροστά στο πιο απλό τεστ του να βάλεις την ίδια στιγμή 5-10* άτομα με συγχρονισμένα ρολόγια να κατευθύνουν τους browsers τους στο site σου...

 

 

*Edit: ΟΚ, ήμουν υπερβολικός. 5-6 αρκούν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vasika paidia egw mexri stigmis 2 pelates exw opote an kataferw kai stisw swsta to Fedora Core 6(i ubuntu den exw apofasei/den xerw poio na dialexw) tote isws na pezei kala i selida. Vasika dne skeftomai oute kana nagorasw diko mou server alla tha to kanw apo to pc pou grafw kai tha to exw mera nyka noikto.

 

Apo tin alli omws, ti atha ginei otan thelw na aknw boot se windows kai eimai wr mesa se auta? den tha mporoun oi allo na dous tis seldes.....einai provlima to dula booting system ektos vevaia an stisw dns kai ta sxetika ola se xp.

 

an ginetai...apache, mysql, perl, php idi trexw.

Epishs den xerw pws tha exypiretounte 2-3 diaforetika websites apo enan apache server, mou leipon gnwseis panw se auto.......

 

Oute static ip exw alla tou stl. no-ip.org.

 

The_Mentor ti les tha ta kataferw?

 

ps. Ta websites den tha exoun ypervoliko traffic...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Apo tin alli omws, ti atha ginei otan thelw na aknw boot se windows kai eimai wr mesa se auta? den tha mporoun oi allo na dous tis seldes.....einai provlima to dula booting system ektos vevaia an stisw dns kai ta sxetika ola se xp.

...

...

ps. Ta websites den tha exoun ypervoliko traffic...

 

Υπό την προϋπόθεση που είναι με bold, νομίζω ότι αξίζει να ψάξεις για ένα μεταχειρισμένο μηχανάκι PIII όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο και χαμηλών ενεργειακών απαιτήσεων, το οποίο θα μπει πάνω στο LAN σου, εκεί θα στήσεις μία μινιμαλιστική διανομή (π.χ. Debian από netinstall CD) και θα αναλάβει το βάρος του hosting. H διαχείρισή του μπορεί να γίνει με KVM switch ή remotely μέσω δικτύου (αν δε θες να το έχεις δίπλα στο main PC)...

 

 

Π.χ. ρίξε μία ματιά στο PC3 που έχω στα specs της υπογραφής μου. Το έφτιαξα με κομμάτια από δω κι από κει γι'αυτήν ακριβώς τη δουλειά. Αν είχε και λίγη RAM παραπάνω, θα πετούσε ακόμη κι αν του έβαζα Gnome ή KDE!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπό την προϋπόθεση που είναι με bold, νομίζω ότι αξίζει να ψάξεις για ένα μεταχειρισμένο μηχανάκι PIII όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο και χαμηλών ενεργειακών απαιτήσεων, το οποίο θα μπει πάνω στο LAN σου, εκεί θα στήσεις μία μινιμαλιστική διανομή (π.χ. Debian από netinstall CD) και θα αναλάβει το βάρος του hosting. H διαχείρισή του μπορεί να γίνει με KVM switch ή remotely μέσω δικτύου (αν δε θες να το έχεις δίπλα στο main PC)...

 

Συμφωνώ και επαυξάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί μόλις στηθούν σωστά αυτά που θες, τον σερβεράκο θα τον ξεχάσεις ότι υπάρχει. Ενώ σε Windows PC, αν είναι δε και το main pc σου, ε...όλο και κάποιο hardware θα προστεθεί, όλο και κάποιο νέο προγραμματάκι θα θέλεις να τεστάρεις, όλο και κανένα restart θα χρειαστεί, όλο και καμμία μπλε οθόνη θα σκάσει, όλο και κανένα φρέσκο σκουλήκι που δεν έπιασε ακόμη το antivirus σου θα κόβει βόλτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nai wraia. oso gia ton dianomi linux paidia Fedora Core 6 or /ubuntu v7 pou prokeiti twra na prwtokuykloforisei?

 

Vasika paidia egw mexri stigmis 2 pelates exw opote an kataferw kai stisw swsta to Fedora Core 6(i ubuntu den exw apofasei/den xerw poio na dialexw) tote isws na pezei kala i selida. Vasika dne skeftomai oute kana nagorasw diko mou server alla tha to kanw apo to pc pou grafw kai tha to exw mera nyka noikto.

 

Apo tin alli omws, ti atha ginei otan thelw na aknw boot se windows kai eimai wr mesa se auta? den tha mporoun oi allo na dous tis seldes.....einai provlima to dula booting system ektos vevaia an stisw dns kai ta sxetika ola se xp.

 

an ginetai...apache, mysql, perl, php idi trexw.

Epishs den xerw pws tha exypiretounte 2-3 diaforetika websites apo enan apache server, mou leipon gnwseis panw se auto.......

 

Oute static ip exw alla tou stl. no-ip.org.

 

The_Mentor ti les tha ta kataferw?

 

ps. Ta websites den tha exoun ypervoliko traffic...

 

psishs plz pite mou 2 logia kai giauta....an thelete

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά να ξέρεις πως σε επίπεδο server ο όγκος των εγκαταστάσεων γίνεται σε Debian. Προσωπικά χρησιμοποίησα fedora μόνο επειδή ήταν στημένη καλά στο σύστημα και την είχα ψιλοβρεί μαζί της. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια πως δεν είναι καλή. Έχω την εντύπωση πως είναι στις πρώτες 5 καλύτερες διανομές παγκοσμίος.

Ubuntu αν και θεωρείται κορυφή σε διάφορα επίπεδα (δεν ξέρω αν ισχύει αυτό και σε διαχείριση δικτύων) στα δικά μου συστήματα έσπαγε ο διάολος το πόδι του και κάθε φορά θα μου εμφάνιζε κάποιο πρόβλημα...

 

Βασικό είναι να καταλάβεις πως το Linux είναι ένα. Τα διάφορα distros είναι που κάνουν την διαφορά έχοντας αλλα πράγματα η μία ενσωματωμένη και άλλα η άλλη - σε σχέση με το target group που στοχεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Malista, apo oti xerw to ubuntu einai debian based kai afou opws mou les kata koron se epipedo server oi egatastaseis ginonte se debian tha vale auto.

 

to ubuntu einai diladi debian alla me xaraktiristiki eukolia, pio auto-configures apo to debian sarge.

 

Osos gia to fedora(.rpm packages) to exw aporia deb einai kalyter ai rpm na xrisimopoei kaneis i einai to idio?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...