Προς το περιεχόμενο

PS3 vs XBOX 360


*D@Rk P-yChO*

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ειναι απλα περισσοτερες. Ισως το ΧΒΟΧ εχει περισσοτερα, δεν το ξερω αυτο.

Σιγουρα ομως εχει ποιοτικοτερες !!! :)

 

οτι αλληλοσυμπληρωνονται ναι εκει θα συμφωνησω

Το ποιος εχει τα ποιοτικοτερα άστο καλύτερα. Είναι καθαρα θέμα υποκειμενικο. Άλλος προτιμάει Gears of war και άλλος uncharted, άλλος το forza και άλλος το GT κτλ.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σαφως και ειναι υποκειμενικο,αλλα στο Ps3 για καθε GeoW υπαρχει Uncharted και last of us.

Για καθε halo εχει killzone,resistance.

Εκει ειναι η διαφορα συν το οτι εχει περισσοτερα studios που δουλευουν σε διαφορετικα και νεα ips.

 

 

Το να μην βλεπουμε το πλεονεκτημα του ps3 στα παιχνιδια ειναι σαν να μην βλεπουμε το πλεονεκτημα της σταθεροτητας κ.α του Live σε συγκριση με το psn.

Περα απο τις προτιμησεις(γιατι και εγω δεν θελω κατι περισσοτερο απο το Psn) η γενικη αληθεια δεν ειναι τοσο υποκειμενικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφως και ειναι υποκειμενικο,αλλα στο Ps3 για καθε GeoW υπαρχει Uncharted και last of us.

Για καθε halo εχει killzone,resistance.

Εκει ειναι η διαφορα συν το οτι εχει περισσοτερα studios που δουλευουν σε διαφορετικα και νεα ips.

 

 

Το να μην βλεπουμε το πλεονεκτημα του ps3 στα παιχνιδια ειναι σαν να μην βλεπουμε το πλεονεκτημα της σταθεροτητας κ.α του Live σε συγκριση με το psn.

Περα απο τις προτιμησεις(γιατι και εγω δεν θελω κατι περισσοτερο απο το Psn) η γενικη αληθεια δεν ειναι τοσο υποκειμενικη.

Έλα ρε PDS μην βάζεις Gears και Uncharted στο ίδιο καλάθι με το Last of Us. Είναι κρίμα από το θεό δηλαδή. :P

 

Για κάθε Gears υπάρχει Uncharted;;;;;;;;; πλάκα κάνεις.

 

Νομίζω ότι ατελείωτος κόσμος πήρε xbox για την σειρά Gears. Best game ever αυτής της γενιάς κατά πολλούς.

Και άλλοι τόσοι πολλοί θεωρούν το Uncharted 2 καλύτερο game της γενιάς. Όπως επίσης πολύ κόσμος πήρε το PS3 για τη σειρά Uncharted. Μην τα κοιτάς όλα μόνο από τη μια πλευρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε PDS μην βάζεις Gears και Uncharted στο ίδιο καλάθι με το Last of Us. Είναι κρίμα από το θεό δηλαδή. :P

 

Και άλλοι τόσοι πολλοί θεωρούν το Uncharted 2 καλύτερο game της γενιάς. Όπως επίσης πολύ κόσμος πήρε το PS3 για τη σειρά Uncharted. Μην τα κοιτάς όλα μόνο από τη μια πλευρά.

 

Μα βλέπω σε όλο το τόπικ μια μανία ντε και καλά ορισμένους να θέλουν να καταλήξουμε ότι ναι το ps3 είναι κάπως καλύτερο από το xbox. Ε για μένα δεν είναι ρε φίλε. Με το ζόρι δηλαδή; ο άλλος πεθαίνει για Halo ας πούμε και Alan Wake.... πως θα γίνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι ατελείωτος κόσμος πήρε xbox για την σειρά Gears. Best game ever αυτής της γενιάς κατά πολλούς.

Ναί, είμαι ένας απο αυτούς, αλλά εκεί είναι η διαφορά.

Το Χ360 το πήρα για τα Gears.

To PS3 το πήρα για τα 24 παιχνίδια που έχω αυτή τη στιγμή στην κατοχή μου και άλλα 3-4 που θέλω να πάρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα βλέπω σε όλο το τόπικ μια μανία ντε και καλά ορισμένους να θέλουν να καταλήξουμε ότι ναι το ps3 είναι κάπως καλύτερο από το xbox. Ε για μένα δεν είναι ρε φίλε. Με το ζόρι δηλαδή; ο άλλος πεθαίνει για Halo ας πούμε και Alan Wake.... πως θα γίνει!

Κανείς δεν θέλει να καταλήξει πως το PS3 είναι καλύτερο του 360. Ούτε εγώ το πιστεύω αυτό. Όπως είπα και στο προηγούμενο post μου, το καθένα υπερισχύει σε ορισμένους τομείς. Δικιά μας δουλειά ωστόσο δεν είναι να κάτσουμε να τους μελετήσουμε έναν έναν αλλά να κάτσουμε να ευχαριστηθούμε τα παιχνίδια που μας προσφέρουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου μιλάω εγώ που δεν είμαι μικρός, αλλά μου αρέσουν τα games, η τεχνολογία γενικά και το ps3. Απλά πλέον δε δίνω βάση τόσο πολύ στα γραφικά και στα cuscenes και στα βίντεο. Θέλω αμεσότητα και gameplay και δυστυχώς το gaming εξελίσσεται σε θέατρο.

 

Και γω έβαλα το uncharted και είπα, πω ρε φίλε ωραία γραφικά και σε μισή ώρα το βγαλα και δεν το ξανάβαλα. Και σαν και μένα σίγουρα είναι πολλοί. Ούτε μπορούμε να πούμε μακάκες 90 εκατομ. κόσμο. Είναι γενικότερη η κουβέντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθολου.

Το gears για παραδειγμα δεν βγηκε ποτε μαζικα Game of the Year.

Το uncharted 2 ειχε σαρωσει εκεινη την χρονια,βραβεια,βαθμους,καλα σχολια.

 

Σαφως ο καθενας εχει την αποψη του βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PRIVATEER TO POLL!!! :lol: :lol:

Overall, μιας και φτάσαμε στα τέλη της γενιάς, πιστεύω η καλύτερη κονσόλα είναι το PS3.


Π.χ το Blu-Ray>DVD δεν είναι υποκειμενικό. Και όποιος πεί "μόνο για ταινίες" κτλ, του θυμίζω οτι στο 360 πολλά απο τα νεα παιχνίδια βγαίνουν σε 2-3 δισκάκια. Πρακτικές που θυμίζουν PS1.

Γενικά θεωρώ οτι:

- Exclusives (απ' το 2010 και μετά ο όρος αυτός για το 360 είναι σχεδόν άγνωστος. Τουλάχιστον στους ΑΑΑ τίτλους).
- Blu-Ray
- Free online & PS Plus

είναι οι τρείς λόγοι στους οποίους είναι αυτή τη στιγμή καλύτεροι λόγοι για να αγοράσει κάποιος το PS3. Και όλα αυτά τα λέω με πολύ "αγάπη" προς το 360 όπου το είχα τόσα χρόνια και έχει φυσικά τα δικά του πλεονεκτήματα (καλύτερο και πιο οργανωμένο online, καλύτερα multi). Αλλά με την πάροδο του χρόνου το PS3 πέρασε μπροστά με σωστές κινήσεις απο την SCE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου γνώμη είναι:

 

- από τα περί ου ο λόγος exclusives, ζήτημα να έχω παίξει 5-6 (Heavy Rain, Uncharted 2/3, MLB The Show, άντε και λίγο GoW3 μαζί με Infamous 2 και Buzz). Μάλλον φταίει που γενικά δεν παίζω ιαπωνικά παιχνίδια και ειδικά beat/slash-em-up. Ψήνομαι πάνω από χρόνο να ξανα-"σπάσω" την κονσόλα αλλά δεν έχω βρει ακόμα σοβαρό λόγο να το κάνω.

 

- ποιος αγοράζει/νοικιάζει ακόμα δισκάκια; στο PS3 μου δεν θυμάμαι ποτέ να έχω βάλει μέσα δισκάκι. Τα BR πρακτικά αξίζουν μόνο για το 3D, αλλά όποιος μου βρει πάνω από 5-10 3D ταινίες της προκοπής προτίθεμαι να του τις αγοράσω. Πρόσφατα απέκτησα 3D τηλεόραση και δεν νομίζω να έχω δει πάνω από πέντε τρισδιάστατες ταινίες/ντοκιμαντέρ και το κακό είναι πως δεν υπάρχουν κι άλλες...

 

- δεν έχεις άδικο αλλά το XBL παραδοσιακά προσέφερε αρκετές περισσότερες δυνατότητες από το PSN, σε κόστος γύρω στα 3 ευρώ το μήνα (και πολλά λέω). Για να μη θυμηθούμε και τι είχε γίνει με το PSN και τις πιστωτικές...

 

Έχοντας και τις δύο κονσόλες εδώ και χρόνια (σπασμένες και μη), εμένα μου φαίνεται πως το αποτέλεσμα πάει προς την ισοπαλία. Αν όμως έπρεπε οπωσδήποτε να διαλέξω ένα από τα δύο, αυτό μάλλον θα ήταν το 360 (που μεταξύ άλλων δεν κατατροπώθηκε με συνοπτικές διαδικασίες, όπως πολλοί περίμεναν/εύχονταν το... μακρινό 2006).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νάσο έτσι και αλλιώς τα περισσότερα AAA exclusive του 360 είναι απο δυτικά studio. Πλήν MGS4/GT5 όλα τα άλλα είναι απο Άγγλους/Αμερικανούς/Γάλλους. Στο λέω επειδή θυμάμαι που έλεγες παλιότερα οτι δεν σου αρέσουν τα ιαπωνικά παιχνίδια.

Επίσης οι ταινίες δεν χρειάζεται να είναι 3D, οτιδήποτε έχει βγεί σε DVD εδώ κι χρόνια πλέον υπάρχει και σε BD. Πίστεψε με ακόμα και σε παλιές ταινίες π.χ Terminator 2. η εμπειρία στο Blu-Ray είναι η μέρα με τη νύχτα.

Για το XBL θα συμφωνήσω εν μέρει, π.χ τώρα έβαλε και ΝΒΑ TV. Αλλά λίγο-πολύ προτιμώ να μου δίνουν τσάμπα games. League pass έχω και στο PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, καλά θυμάσαι. Καλώς ή κακώς η συντριπτική πλειοψηφία των ιαπωνικών παιχνιδιών με αφήνει αδιάφορο (αν και υπάρχουν εξαιρέσεις, πχ. τα FF7 και MGS 1-2 τα θεωρώ από τα καλύτερα παιχνίδια που έχω παίξει τα τελευταία 25 χρόνια).

 

Όσο για τις ταινίες εννοείται πως δεν κάνω σύγκριση με την ποιότητα του DVD αλλά μιλάω για HD ματρόσκες των 720p ή -τώρα πια με τη μεγαλύτερη τηλεόραση- των 1080p. Από τη στιγμή που οποιαδήποτε ταινία μπορώ να την -γκουχ- κατεβάσω σε HD αρχείο 5-15GB, δεν βλέπω γιατί να μπλέκω με δισκάκια.

 

Από την  άλλη δεν μπορούμε να αγνοήσουμε το γεγονός ότι το PS3 στα γεννοφάσκια του ήταν πολύ ελκυστική πρόταση ως BR player (αν και όχι όσο το PS2 ως DVD). Τώρα πια όμως τα BR players έχουν πέσει σε τιμές κάτω των 100 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

soooo

μιας και ολοι εχετε διαλεξει πλευρα και εχετε παιξει εκατομυρια gaemes. 

Εχω 2 ερωτησεις:

 

  1. γιατι δεν υπαρχουν πολλα jrpg της προκοπης και στις 2 κονσολες
  2. γιατι τα παιχνιδια [in general] εχουν μικρη διαρκεια και αδιαφορο σεναριο

T.HANKS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα βλέπω σε όλο το τόπικ μια μανία ντε και καλά ορισμένους να θέλουν να καταλήξουμε ότι ναι το ps3 είναι κάπως καλύτερο από το xbox. Ε για μένα δεν είναι ρε φίλε. Με το ζόρι δηλαδή; ο άλλος πεθαίνει για Halo ας πούμε και Alan Wake.... πως θα γίνει!

Ναι το ps3 σε θεμα exclusives εχει καλυτερους τιτλους απτο x360...πως να το κανουμε τωρα?Οπως ειπε και αλλος ενας συμφορουμιτης ναι παραδεχομαστε το live του x360 εστω και με συνδρομη (αλλωστε δεν ειναι ακριβη πλεον για 365 μερες) αλλα στα παιχνιδια δεν το εχει σε σχεση με τα exclusives του ps3.

Συμφωνω με το GeoW και το uncharted, ειναι δυο κορυφαιες σειρες που ειναι αναλογα με το γουστο του καθε gamer ποια θα τον τραβηξει περισσοτερο...εμενα με τραβηξε το uncharted...ποτε μου ομως δεν ετυχε να ασχολειθω με το GeoW οποτε δεν μπορω να εκφερω γνωμη.

Οπως καποιος πεθαινει για Halo αλλοι τοσοι πεθαινουν για killzone (νταξει δεν εχουν τους ιδιους fan σε αριθμο, το halo σαφως και εχει περισσοτερους...πχ ομως εμενα δεν μου αρεσε καθολου το halo απο κατι gameplay που εχω δει).

Επεισης στην κριση του gamer ειναι αν θα του αρεσει το GT ή το forza (εδω ετυχε να δοκιμασω μονο forza4 και μου αρεσε πολυ).

Που να δει ομως το x360 παιχνιδια σαν το Heavy Rain?Που να δει παιχνιδι σαν το μαγευτικο journey?Που να δει παιχνιδι σαν αυτα που ερχοντε για το PS3 σε λιγους μηνες (Beyond,The Last of US)...εχει το x360 κατι αναλογο ετσι ωστε να "χτυπησει" τα συγκεκριμενα παιχνιδια?Και μην μου πεις πως δεν σαρεσει το Heavy Rain ή δεν σεχουν εντυπωσιασει τα gameplay/trailers που εχουμε δει απο τα αλλα δυο παιχνιδια που ανεφερα γιατι μετα το λες απο μονο σου πως εισαι Sony hater.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...