Προς το περιεχόμενο

DVD players & Media players που παίζουν (*.srt) ελληνικούς υπότιτλους στα Divx/Xvid


Asxetius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι μόνο που ΚΑΝΕΝΑ απ' τα δυο ΔΕΝ υποστηρίζει το ποιο σημαντικό τύπο αρχείων για υψηλής ευκρίνειας ταινίες που είναι ο mkv(matroska) έχω άδικο?

Άρα για εμένα είναι πεταμένα λεφτά.

 

Προτιμώ να πάρω ένα πολύ ποιο φτηνό dvd/divx player που με ένα firmware update θα αναγνωρίζει και τους ελληνικούς υπότιτλους όπως το "pioneer dv-393" που έχω αγοράσει παρά να δώσω λεφτά γι' αυτό που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπεριζω το topic του forum,

Μετα απο ενδελεχή ερευνα και την βοηθεια ολων των posts του topic -για τα οποια ευχαριστω θερμοτατα ολους τους συντελετες για τα διαφωτιστικότατα σχολια τους- κατεληξα και αγορασα το funai 3705a μιας και αυτο ταιριαζε περισσοτερο στις δικες μου απαιτησεις.

Πολυ ευχαριστημενος απο την αγορα μου καθως αυτο που πηρα ηταν ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο που περιμενα συμφωνα με οσα ειχα διαβασει εδω.

Εχω ομως ενα προβλημα και δεν ξερω αν εχει να κανει με τη συσκευη ή με την ποιοτητα των ταινιων και το αναφερω μηπως και καποιος αλλος το αντιμετώπισε ή ξερει να μου δωσει απάντηση

Το προβλημα συνίσταται στο εξής:

Σε μερικες (οχι παντα και οχι σε ολες) ταινιες η εικονα παγωνει και χρειαζεται stop-play για να ξαναπαιξει οπου ομως πηδαει στο επομενο screen με αποτελεσμα να γυριζω fast reward για να δω τα ιδια απο την αρχη. Στο δε σημειο που κολλαγε πριν δεν κολλαει την επομενη φορα αλλα κολλαει μετα απο λιγο και πάλι απο την αρχη... πραγμα αρκετα σπστικο οταν θες να δεις μια ταινια.

Αυτ το κανει σε καποιες ταινειες που εχω και οχι σε ολες

Στην περιπτωση που εχω 2 ή περισσοτερες ταινειες σε ενα dvd σε άλλες το κανει και σε άλλες οχι

Στη περιπτωση που εχω μια ταινια σε ενα dvd αν το κανει το κανει μονιμα ή δεν το κανει καθολου

Η ερωτηση μου ειναι αν πρεπει να το δωσω για αντικατασταση σαν ελατωματικο μιας και τωρα που ειμαι εντος εγγύησης εχω την δυνατοτητα ή αν ειναι κατι που οφειλεται σε άλλους λόγους που δεν γνωρίζω και εδω ζητω τα φωτα σας

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μόνο που ΚΑΝΕΝΑ απ' τα δυο ΔΕΝ υποστηρίζει το ποιο σημαντικό τύπο αρχείων για υψηλής ευκρίνειας ταινίες που είναι ο mkv(matroska) έχω άδικο?

Άρα για εμένα είναι πεταμένα λεφτά.

 

 

3 μοντέλα που παίζουν.

Τιμές εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Θα ηθελα να αγοράσω ένα DVD player που να αναγνωρίζει ελληνικούς υπότιτλους. Από όσα έχω διαβάσει το LG DVX-298H είναι αρκετά καλό. Ίσως η ερώτησή μου είναι χαζή, αλλά θα το εκτιμούσα αν κάποιος μου απαντούσε: Κατεβάζω ταινίες σε διάφορες μορφες π.χ. DVDrip, KVCD, CAM, SCREENER...Τα πιο πολλά έχουν κατάληξη avi, .bin, .cue και συμπίεση XVID ή DivX. Δεν ξέρω τι σημαίνουν ολα αυτά, αλλά μπορώ με το συγκεκριμένο LG να γράφω 5-6 ταινίες τέτοιων τύπων σε ένα DVD ως data και να τις παίζει κανονικά με τους υπότιτλους τους όπως τις βλέπω ως τώρα στο laptop; Χίλια συγγνώμη αν σας κούρασα με το post! Σας ευχαριστώ πολύ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 μοντέλα που παίζουν.

Τιμές εδώ.

 

Ναι αλλά αυτά φίλτατε είναι πανάκριβα αν είναι να δώσει κάποιος 400 ευρώ και άνω τότε πάω και αγοράζω ένα media pc ποιο φτηνά θα μου έρθει απ' το να αγοράσω αυτά τα media players δε συμφωνείς???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά αυτά φίλτατε είναι πανάκριβα αν είναι να δώσει κάποιος 400 ευρώ και άνω τότε πάω και αγοράζω ένα media pc ποιο φτηνά θα μου έρθει απ' το να αγοράσω αυτά τα media players δε συμφωνείς???

 

O καθένας έχει τις προτεραιότητες του, και τις προτιμήσεις του. :-)

Για την ώρα το βλέπω πιο βολικό, πιο αθόρυβο, και πολύ πιο μικρό απο ένα pc. :-)

Οταν το πάρω θα σου πω εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O καθένας έχει τις προτεραιότητες του, και τις προτιμήσεις του. :-)

Για την ώρα το βλέπω πιο βολικό, πιο αθόρυβο, και πολύ πιο μικρό απο ένα pc. :-)

Οταν το πάρω θα σου πω εντυπώσεις.

 

Ναι μπορεί να είναι λίγο μεγαλύτερο και λίγο ποιο θορυβώδες από αυτά που λες αλλά σκέψου τι μπορεί να κάνει το media pc σε σχέση με το media player που πρότεινες κάποια ποστ ποιο πάνω.

Πάντως υπάρχει πολύ ποιο φτηνή λύση(Ακόμα και με τα τελωνειακά έξοδα αποστολής που θα χρειαστεί να πληρώσεις γιατί δεν υπάρχει στην ελλαδα(Τουλάχιστον όχι ακόμα)) media player που είναι αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μπορεί να είναι λίγο μεγαλύτερο και λίγο ποιο θορυβώδες από αυτά που λες αλλά σκέψου τι μπορεί να κάνει το media pc σε σχέση με το media player που πρότεινες κάποια ποστ ποιο πάνω.

Πάντως υπάρχει πολύ ποιο φτηνή λύση(Ακόμα και με τα τελωνειακά έξοδα αποστολής που θα χρειαστεί να πληρώσεις γιατί δεν υπάρχει στην ελλαδα(Τουλάχιστον όχι ακόμα)) media player που είναι αυτή.

 

Το Dvico 6500 βρίσκεις στο pixmania.

Το κυριότερο για μένα έχει HDMI 1.3 ,το όποιο δεν γνωρίζω(δεν το έχω ψάξει) αν το έχει κάποια κάρτα γραφικών η οποία είναι οικονομική.

 

Παλαιότερα μοντέλα τα βρίσκεις και στην Ελλάδα (http://www.hardshop.gr)

 

Οσο για το Popcorn Hour γνωστό είναι, το βρίσκεις στην Γερμανία με 219euro

 

Και στις 2 περιπτώσεις δεν έχουμε τελωνείο.

Το μόνο που με καθυστερεί για την αγορά τους είναι ότι δεν γνωρίζω αν παίζουν Ελληνικούς υπότιτλους.

Το Dvico 6500 θα το πάρει σύντομα ένας φίλος που παλαιότερα είχε το 4100.

Υπομονή μέχρι τότε. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να μην παίζουν μπορείς πολύ απλά να ενσωματώσεις(Είτε σε mkv αρχείο είναι η ταινία είτε σε avi) τους ελληνικούς υπότιτλους στο αρχείο της ταινίας και είσαι οκ.

Όσο για το popcon τι εννοείς λέγοντας οτι το βρίσκεις στην γερμανία με 219ευρω? Εγω θελω να το παραγγείλω Ελλάδα δεν θα πληρώσω και έξοδα αποστολής από γερμανία που θα έρθει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....Όσο για το popcon τι εννοείς λέγοντας οτι το βρίσκεις στην γερμανία με 219ευρω? Εγω θελω να το παραγγείλω Ελλάδα δεν θα πληρώσω και έξοδα αποστολής από γερμανία που θα έρθει?

 

Απ'ότι είδα 18.90? τα μεταφορικά για Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη πάει 220 + 20(έξοδα αποστολής) = 240 ευρώ και έρχεται σπίτι σου.

Καλή δεν είναι η τιμή του ρε φίλε?

 

Αλλά με το θέμα εγγύησης τι γίνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη πάει 220 + 20(έξοδα αποστολής) = 240 ευρώ και έρχεται σπίτι σου.

Καλή δεν είναι η τιμή του ρε φίλε?

 

Αλλά με το θέμα εγγύησης τι γίνετε?

 

Προσωπικά την βρίσκω καλή τιμή.

Με το θέμα εγγύησης δε πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα.

Με τα Ελληνικά τι θα κάνουμε? :cry:

Δεν έχω ψάξει για να δω τι γίνετε, περιμένω τον φίλο να πάρει το άλλο (Tvix 6500).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι? Στο Philips HTS3154 λεει η λιστα οτι για να το κανουμε να παιξει ελληνικους υποτιτλους πρεπει να κανουμε ενα firmware update. Κατεβαζω το αρχειο και εχει μεσα 3 αρχεια, και το ενα ειναι οδηγιες. Η ερωτηση μου λοιπον ειναι αν θα πρεπει τα αλλα 2 αρχεια να τα γραψω σε cd μαζι η αν ειναι διαφορετικες εκδοσεις, και εαν ειναι, ποια ειναι καλυτερα να γραψω.. Και κατι αλλο, αν το παρω τελικα και βαλω στο flash μου μια ταινια με υποτιτλους στο root με το ιδιο ονομα τα αρχεια θα τα παιξει?? ξερεται τι υποτιλους παιζει (srt, sub??). Ευχαριστω και σορρυ για το μεγαλο ποστ, αλλα πρεπει να μαθω μη το παρω τζαμπα :-)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα σου απάντησα ποιο πάνω τι μπορείς να κάνεις με τους ελληνικούς υπότιτλους ρε φίλε.

 

To πρόγραμμα του dhmk το ξέρω απο την αρχή(03-04-07) της δημιουργίας του, και με την τελευταία του έκδοση(χθες) είναι τέλειο.

 

Το θέμα είναι να αποφύγω την έξτρα δουλειά για να δω ένα έργο.

Ετσι κάνω με το Silvercrest που παίζει srt υποτίτλους, και έτσι θέλω να συνεχίσω με το νέο μηχάνημα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...