Προς το περιεχόμενο

DVD players & Media players που παίζουν (*.srt) ελληνικούς υπότιτλους στα Divx/Xvid


Asxetius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επειδή δεν γνωρίζω, με το playstation 3 μπορώ να δω ταινίες με ελληνικούς υπότιτλους;

 

Φίλε μου μπορείς να κάνεις τα πάντα με το PS3. Και ελληνικούς υπότιτλους και αρχεία που δεν υποστηρίζει να παίξεις. Τα Πάντα γίνονται με το TVersity με file streaming στο PS3 (http://tversity.com/download)

 

Επικουρικά και αν θέλεις να ξοδέψεις λίγα ευρώ, σε παραπέμπω στο περιοδικό "HITECH" και ειδικά στα τεύχη Ιαν. 2008, "ΔΙΑ ΤΑΥΤΑ", σελ. 112-118, άρθρο για το TVersity, Φεβ. 2008, "ΔΙΑ ΤΑΥΤΑ", σελ. 103-105, "PS3: Πόσο καλό Media Player είναι;", σελ. 106-109, "TVersity και υπότιτλοι στο PS3". Εναλακτικά μπορείς να μπεις στο site http://www.hitech.gr και να τους στείλεις e-mail με τις απορίες σου.

 

Επίσης μπορείς να πας στο forum section που αναφέρει για το ps3.

Ελπίζω να σε βοήθησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παρακαλω θελω να ρωτησω αν μπορω να αλλαξω το firmware του pionner dv 380 για να μου αναγνωριζει τους υποτιτλους srt. Βin αρχεια με πιο προγραμμα μπορω να τα διαχηριζωμαι?

 

Δες στο http://www.pioneerfaq.info/english/dv585.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

 

γνωρίζετε (δεν ξέρω αν έχει ήδη ειπωθεί) εάν υπάρχει αυτή τη στιγμή στην Ελληνική αγορά Blue Ray Home Cinema που φυσικά εμφανίζει υπότιτλους καθαρούς κλπ κλπ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Πέμπτη 24 Απριλίου υπάρχει προσφορά του LIDL στα 60 ? ένα DVD Player HDMI, είναι νεότερη έκδοση του ΚΗ 6515 ή καμία σχέση;

 

Επειδή έχω διαβάσει τα θετικά για το εν λόγω player και περιμένω να ξαναβγεί η προσφορά αναρωτιέμαι αν είναι αυτή.

 

Πάντως θύρα usb έχει αλλά στο έντυπο δεν αναφέρει για DivX ή Xvid, μόνο για WMA και MEG4.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σε όλους. θα ήθελα να κάνω δύο ερωτήσεις.

1) τι είναι το region code σε μια συσκευή dvd και γιατί την χακάρουμε για να γίνει region free?

2) τι player να πάρω χωρίς να τον "πειράξω" και να παίζει εξωτερικούς υπότιτλους ευανάγνωστους?

ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει πάρει κανείς κανένα dvd-divx-xvid player απο mediamrkt;

Μπορεί να προτείνει κανείς κάποιο γιατί θέλω να το πάρω δώρο;

Το μόνο που θέλω είναι να διαβάζει ελληνικούς υπότιτλους.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει πάρει κανείς κανένα dvd-divx-xvid player απο mediamrkt;

Μπορεί να προτείνει κανείς κάποιο γιατί θέλω να το πάρω δώρο;

Το μόνο που θέλω είναι να διαβάζει ελληνικούς υπότιτλους.

 

Ευχαριστώ

 

Εχω παρει εγω δυο LG δεν θυμαμαι μοντελλο και παιζουν μια χαρα ελληνικους υποτιτλους.Γενικα ολα τα LG δεν εχουν προβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
καλημέρα σε όλους. θα ήθελα να κάνω δύο ερωτήσεις.

1) τι είναι το region code σε μια συσκευή dvd και γιατί την χακάρουμε για να γίνει region free?

2) τι player να πάρω χωρίς να τον "πειράξω" και να παίζει εξωτερικούς υπότιτλους ευανάγνωστους?

ευχαριστώ.

 

1. Οι δίσκοι DVD κωδικοποιούνται σε περιοχές (regions) ανάλογα με την αγορά στην οποία απευθύνονται. Για παράδειγμα στην Ευρώπη και την Ιαπωνία έχουμε Region 2 ενώ στις ΗΠΑ και στον Καναδά έχουν Region 1. Αντίστοιχα με τους δίσκους, τα DVD players βγαίνουν σε Regions, ανάλογα με την περιοχή στην οποία πωλούνται.

Όσοι "πειράζουν" τους DVD players τους, το κάνουν για να μπορούν να αναπαράγουν DVD διαφορετικού Region από αυτό που είναι ο player τους, δηλαδή να μπορούν να παίξουν DVD Region 1 σε μηχάνημα Region 2.

 

2. Κοίτα στο αρχικό Post αυτού του thread, έχει ολόκληρη λίστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια.Να κάνω μια ερωτησούλα?

Το dvd player LG DVX-340 ξέρει κανείς αν παίζει κανονικά ελληνικούς υπότιτλους?

Το έψαξα στη λίστα του excel αλλά δεν υπάρχει.Εχω διαβάσει στα ποστ σας ότι γενικά τα LG έναι εντάξει και παίζουν ελλ υπότιτλους out-of-the-box.Απλά αν κάποιος το έχει αγοράσει και ξέρει σίγουρα ας πει.(και να συμπληρωθει και στη λίστα να υπαρχει μήπως ρωτήσει και κανένας άλλος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.εχω διαβασει αρκετα απο αυτο το φορουμ,σχετικα με τα dvd που υποστιριζουν divx και ελλ.υποτιτλους.αλλα δεν μπορω να καταλαβω πιο ειναι το καλητερο.θα ηθελα να αγορασω ενα dvd με divx που να δεχετε ελλ.υποτιτλους.μπορειτε να μου προτινετε μερικα dvd?? μεχρι 100 ευρω.εχο 21 ιντσων τηλεοραση crt.τουλαχιστον να μην εχω προβλημα με τους υποτιτλους. ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.εχω διαβασει αρκετα απο αυτο το φορουμ,σχετικα με τα dvd που υποστιριζουν divx και ελλ.υποτιτλους.αλλα δεν μπορω να καταλαβω πιο ειναι το καλητερο.θα ηθελα να αγορασω ενα dvd με divx που να δεχετε ελλ.υποτιτλους.μπορειτε να μου προτινετε μερικα dvd?? μεχρι 100 ευρω.εχο 21 ιντσων τηλεοραση crt.τουλαχιστον να μην εχω προβλημα με τους υποτιτλους. ευχαριστω πολυ.

 

 

Θα σου προτεινα αναπιφυλακτα ενα LG.Μαλιστα με 100 ευρω μπορεις να παρεις και με usb θυρα που να βαζεις μια ταινια σε φλασακι να την βλεπεις. Δεν εχω δοκιμασει αν βλεπει και εξωτερικο σκληρο δισκο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θα σου πρότεινα ένα pioneer εφόσον κι αυτό έχει usb θύρα και παίζει divx ταινίες αλλά το μεγάλο ατού του είναι ότι η pioneer έχει και γα... τις κεφάλες λέιζερ που διαβάζουν τα πάντα σε δισκάκια σε σύγκριση με αλλά dvd player όπως είναι τα lg, philips, sony(Τα χειρότερα), first line κ.α. στο λέω γιατί τα έχω δοκιμάσει όλα αυτά.

η τελική απόφαση είναι καθαρά δικό σου θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...