Προς το περιεχόμενο

DVD players & Media players που παίζουν (*.srt) ελληνικούς υπότιτλους στα Divx/Xvid


Asxetius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάλι θα σου πρότεινα ένα pioneer εφόσον κι αυτό έχει usb θύρα και παίζει divx ταινίες αλλά το μεγάλο ατού του είναι ότι η pioneer έχει και γα... τις κεφάλες λέιζερ που διαβάζουν τα πάντα σε δισκάκια σε σύγκριση με αλλά dvd player όπως είναι τα lg, philips, sony(Τα χειρότερα), first line κ.α. στο λέω γιατί τα έχω δοκιμάσει όλα αυτά.

η τελική απόφαση είναι καθαρά δικό σου θέμα.

 

Πιο pioneer μου προτεινεις? γιατι δεν ξερω απο μοντελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπον teachertza εγώ αγόρασα το LG DVX-340 49 ευρώ απο ηλεκτρ αθηνων (το ανέφερα 4-5 post παραπάνω).Παίζει μια χαρά ελλ υπότιτλους (αρκει να εχουν το ίδιο όνομα με το video).Αυτό που έχω να παρατηρήσω είναι ότι δεν υπαρχει φόντο απο πίσω όπως σε άλλα LG, σε γενικές γραμμες το μέγεθος εντάξει (ισως ανεβάσω και φωτο καμια μερα).Το μόνο ενοχλητικό είναι ότι κόβει μερικές λέξεις αν βρίσκονται στο τέλος της πρότασης,αλλά το συνηθίζεις.

 

Επίσης σκεφτόμουνα λίγο και ένα HYUNDAI (δεν θυμάμαι μοντέλο) που υπάρχει στο MULTIRAMA με 40 ευρώ αν δεν κάνω λάθος που έχει USB , αλλά δεν ξέρω αν αξίζει απο ποιότητα.

 

Περίμενε μήπως σου προτείνει και κανένας άλλος πιο ειδικός τιποτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, αγόρασα ενα dvd player απο το Lidl, μάρκας Silvercrest, με έξοδο hdmi usb/card reader κ.λ.π.

Διαβάζει Ελληνικούς υπότιτλους, αλλά δείχνει μόνο μια σειρά υπότιτλων, με αποτέλεσμα να χάνω ολόκληρες προτάσεις! Κάποια βοήθεια;

 

 

Ευχαριστώ :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βοηθεια χωριανοι !!!

 

Βλεπω βεβαια οτι η τεχνολογια προχωρα, θα σας γυρισω λιγω πισω αν μου επιτρεπετε:

Εχω το Yamakawa 375 - αξιολογο μηχανημα κατα τα αλλα (απο τα πρωτα με εξοdο DVI και περιβλημα χωρις πλαστικα μερη), ελληνικους υποτιτλους ομως γιοκ... Θα παρακαλουσα θερμα οποιονδηποτε (ειδικα το φιλο zavlakas) εχει καποιο firmware, εστω και πειραγμενο που να τους υποστηριζει καπου πεταμενο σε μιαν ακρη, γιατι προκειται για αρκετα παλαιοτερο μοντελο, το δε site http://www.yamakawa.de δεν λειτουργει εδω και καιρο, να μπει στον κοπο να μου το στειλει αν ειναι βεβαια διαθεσιμο.

Μενω προκαταβολικα υποχρεος για οποια βοηθεια.

Καμμια βοηθεια ακομα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, αγόρασα ενα dvd player απο το Lidl, μάρκας Silvercrest, με έξοδο hdmi usb/card reader κ.λ.π.

Διαβάζει Ελληνικούς υπότιτλους, αλλά δείχνει μόνο μια σειρά υπότιτλων, με αποτέλεσμα να χάνω ολόκληρες προτάσεις! Κάποια βοήθεια;

 

 

Ευχαριστώ :-)

 

Κι εγώ το αγόρασα. Κυκλοφόρησε στα LIDL 24/4 και μάλιστα πήρα 2 τεμάχια. Έχω το ίδιο πρόβλημα ακριβώς. Δεν μπορεις να παρακολουθησεις ταινία. Ειδικα αν δεν ξερεις Αγγλικά! Ήδη τηλεφώνησα στην εξυπηρετηση πελατων του Lidl, τους ανεφερα το προβλημα και μου ειπαν να παω και να παρω πισω τα λεφτα μου. Τους ειπα ομως οτι κατα τα αλλα ειμαι ευχαριστημενος απο το DVD player με όλες τις λειτουργίες που έχει και δεν θέλω να το επιστρέψω αλλά να το διορθώσω. Μου δώσανε, λοιπόν, ένα τηλέφωνο για service, το οποίο κάλεσα αλλά δεν απαντάει προφανώς επειδή είναι μεγάλη παρασκευή. Το τηλ. για όποιον ενδιαφέρεται είναι 800 11 27 888. Είναι χωρίς χρέωση και είναι οι μόνοι που μπορούν να μας βοηθήσουν. Ειδικά αν μαζευτούμε πολλοί. Να σημειώσω παρολα αυτά πως το DVD αυτό αρχικά με άφησε αναβδο από τις λειτουργίες του. Και θεωρησα πως ήταν η καλύτερη αγορά που έχω κάνει. Αν διορθώσουμε το πρόβλημα με τους υπότιτλους, τότε όντως θα είναι.

Ας αναφέρω μερικά από τα χαρακτηριστικά του:

 

-Βγαίνει σε 2 χρώματα (ασημί και μαύρο), με σχετικά όμορφη εμφάνιση για τα 60 ευρώ.

-Συμπεριλαμβάνει manual στα ελληνικά.

-Συμπεριλαμβάνει μπαταρίες για το τηλεχειριστήριο, καλώδιο RCA και SCART.

-Έχει ρύθμιση για την πράσινη οθόνη του, ώστε να μην σε ενοχλεί στα μάτια.

-Βγάζει εξόδους εικόνας: SCART, RGB, S-VIDEO, VGA, COMPONENT και HDMI!!!!

-Βγάζει εξόδους ήχου: STEREO, DOLBY 5.1 DECODER, COAXIAL και οπτική ίνα!!!!

-Έχει υποδοχές για memory cards

-Έχει υποδοχή usb 2 (Το τονίζω αυτό γιατί είναι το μόνο που βρήκα με usb2!, επίσης δοκίμασα να συνδέσω πάνω του usb hub και αναγνώρισε και τα 2 φλασάκια που σύνδεσα ταυτόχρονα)

-Υποστηρίζει Hi definition μέχρι 1080

-Έχει αρκατά αναλυτικό μενού με ρυθμίσαεις και για τον ήχο και για την εικόνα.

-Από το power off του τηλεχειριστηρίου μπαίνει σε stand by mode, ενώ από το power off που έχει στην μπροστινή όψη, κλείνει εντελώς (το τονίζω γιατί το upXus που είχα πριν από το Silvercrest mου κάηκε επειδή το ξέχασα μια εβδομάδα ανοιχτό!)

-Είναι εντελώς αθόριβο (Ίσως κακό γιατί δεν έχει ανεμιστήρα)

-Υποστηρίζει πολλές γλώσσες (και για μενού αλλά και για υπότιτλους)

-Εμφανίζει την γκρίζα λωρίδα πίσω από τους υπότιτλους

-Παρέχει δυνατότητα μετατροπής cd ήχου σε mp3 σε flash disk ή memory card

-Είναι πολύ ελαφρύ (Τόσο που πας να πατήσεις ένα κουμπί και μετακινείται ολόκληρη η συσκευή)

-Αρνητικό θεωρώ το χρώμα και τον σχεδιασμό του τηλεχειριστηρίου

-Αρνητικό θεωρώ το μέγεθος των υποτίτλων (θα μπορούσαν να είναι μεγαλύτεροι)

-Αρνητικό θεωρώ την ποιότητα κατασκευής (Έχει σημεία πολύ εύθραυστα, όπως το πορτάκι του dvd Και το πορτάκι για τις κάρτες)

-Επίσης στις οδηγίες διάβασα ότι υποστηρίζει usb μέχρι 1gb. Εγώ έβαλα 2gb stick και λειτούργησε κανονικότατα.

-Μου άρεσε πολύ που έχει αναλυτικές ρυθμίσεις για το μέγεθος της εικόνας. πχ pan scan, τέντωμα, τέντωμα κατα ύψος ή κατα πλάτος κλπ

-Τις ταινίες από το usb αργεί λίγο να τις φορτώσει, όπως όλα άλλωστε.

 

Γενικά είναι super. Αρκεί να παίξει και η δεύτερη γραμμή των υποτίτλων. Αλλιώς θα τα πάω πίσω και θα πάω να πάρω κανα hyundai με 35 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Πήρα και δύο.... τί τα θελα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα αυτα που αναφερονται ειναι γνωστα στα τελευταια cilvercrest, καθως και στα F&U. Αυτο που παρουσιαζεται 1η φορα ειναι το προβλημα στους υποτιτλους και τη δευτερη σειρα. Μηπως ειναι προβλημα overscan της τηλεορασης? Για δοκιμασε να ανεβασεις τους υποτιτλους λιγο παραπανω με την αντιστοιχη ρυθμιση που υπαρχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ειναι προβλημα overscan της τηλεορασης? Για δοκιμασε να ανεβασεις τους υποτιτλους λιγο παραπανω με την αντιστοιχη ρυθμιση που υπαρχει...

 

Δεν γνωρίζω τι είναι αυτό που μου λες να κάνω. Πάντως το dvd player δεν έχει κάποια ρύθμιση για την θέση των υποτιτλων, απόσο το έψαξα τουλάχιστον. Η τηλεόραση μου είναι μια απλή 4:3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και Χρόνια πολλά σε όλους. Τελικά το πρόβλημα στο καινούργιο DVD του Lidl silver crest με τους υπότιτλους δεν διορθώνεται από ρυθμίσεις μέσα από το μηχάνημα εκτός και αν κάποιος από εδώ κάνει τα “μαγικά” του. Χρόνια πολλά και πάλι και περιμένουμε τα νεώτερα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RAIDSONIC IB-MP303S-B ICY BOX 3.5'' HDD MULTIMEDIAPLAYER[/url]

 

Η νέα πρόταση της Raidsonic στον χώρο είναι εδώ! Πρόκειται για μία εξωτερική θήκη σκληρού 3,5" για αποθήκευση δεδομένων αλλά και με δυνατότητα μετατροπής του σε μία συσκευή οικιακής ψυχαγωγίας. Μπορείτε να μεταφέρετε παντού την συλλογή σας από μια μεγάλη ποικιλία διαφορετικών Format εικόνας και ήχου με υποστήριξη ελληνικών υπότιτλων .srt (επιλέγοντας την γραμματοσειρά UB Helvetica) και να πραγματοποιήσετε την αναπαραγωγή τους στην οθόνη της τηλεόρασης, χωρίς την ανάγκη χρήσης ηλεκτρονικού υπολογιστή!

# Τύπος Συσκευής: Εξωτερική Θήκη 3.5" Multimedia.

# Υποδοχή δίσκου: SATA 3.5'', υποστήριξη μέχρι 500GB.

# Θύρες επικοινωνίας: USB 2.0.

# Έξοδοι: Audio: Stereo (RCA), SPDIF optical digital. Video: Composite, S-Video, VGA, Component (RGB).

# Υποστηριζόμενα πρότυπα Αναπαραγωγής:Video: MPEG-1, MPEG-2 (AVI, VOB, ISO), MPEG-4 (AVI, DivX, DivX VOD, XviD). Audio: WMA, WAV, MP3, AAC, AC3, OGG Vorbis. Image: JPEG. Υποστήριξη ελληνικών υπότιτλων .srt (επιλέγοντας την γραμματοσειρά UB Helvetica)....

 

 

Λοιπον εγω το αγορασα το συγκεκριμενο κουτακι.

Αρκετα ομορφο, ευκολο στην χρηση, με παρα πολυ εικονα κατα την γνωμη μου και με προοπτικη να βαλω καλωδιακι για ηδμι στο μελλον..

Αλλα το μεγα προβλημα ειναι οτι δεν εχω καταφερει ακομα να το κανω να παιζει ελληνικους υποτιτλους!!!

Μου εχει σπασει τα νευρα, κανω ακριβως οτι λεει αλλα τπτ!!

Μηπως το εχει αγορασει κανεις και το εχει καταφερει να παιζει??

Βοηθειααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εγω το αγορασα το συγκεκριμενο κουτακι.

Αρκετα ομορφο, ευκολο στην χρηση, με παρα πολυ εικονα κατα την γνωμη μου και με προοπτικη να βαλω καλωδιακι για ηδμι στο μελλον..

Αλλα το μεγα προβλημα ειναι οτι δεν εχω καταφερει ακομα να το κανω να παιζει ελληνικους υποτιτλους!!!

Μου εχει σπασει τα νευρα, κανω ακριβως οτι λεει αλλα τπτ!!

Μηπως το εχει αγορασει κανεις και το εχει καταφερει να παιζει??

Βοηθειααα

 

Είμαι σίγουρος ότι αυτό είναι ένας izak κλώνος.

Πήγαινε στην σελίδα http://www.unibrain.com/Products/iZak/Custom_GUI.htm

και αν οι φωτογραφίες είναι περίπου ίδιες με το menu του δικού σου player τότε είναι σίγουρα izak κλώνος.

 

Αν αντί για ελληνικά βλέπεις κινεζικα, τότε άνοιξε το αρχείο των υποτίτλων με το notepad και σώσε το σαν νέο αρχείο. Αλλα στην επιλογή enconding επέλεξε unicode αντί για ANSI.

 

A, και το βύσμα δεν είναι HDMI. απλός έχει το ίδιο σχήμα. Αυτό που μπορείς να πάρεις είναι ένα ccomponent καλώδιο και να έχεις upscale σε 720p. δεν παίζει HD video. Μονο SD.

 

Αν τα καταφέρεις πόσταρε το γιατί θέλω να το πάρω και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ το αγόρασα. Κυκλοφόρησε στα LIDL 24/4 και μάλιστα πήρα 2 τεμάχια. Έχω το ίδιο πρόβλημα ακριβώς. Δεν μπορεις να παρακολουθησεις ταινία. Ειδικα αν δεν ξερεις Αγγλικά! Ήδη τηλεφώνησα στην εξυπηρετηση πελατων του Lidl, τους ανεφερα το προβλημα και μου ειπαν να παω και να παρω πισω τα λεφτα μου. Τους ειπα ομως οτι κατα τα αλλα ειμαι ευχαριστημενος απο το DVD player με όλες τις λειτουργίες που έχει και δεν θέλω να το επιστρέψω αλλά να το διορθώσω. Μου δώσανε, λοιπόν, ένα τηλέφωνο για service, το οποίο κάλεσα αλλά δεν απαντάει προφανώς επειδή είναι μεγάλη παρασκευή. Το τηλ. για όποιον ενδιαφέρεται είναι 800 11 27 888. Είναι χωρίς χρέωση και είναι οι μόνοι που μπορούν να μας βοηθήσουν. Ειδικά αν μαζευτούμε πολλοί. Να σημειώσω παρολα αυτά πως το DVD αυτό αρχικά με άφησε αναβδο από τις λειτουργίες του. Και θεωρησα πως ήταν η καλύτερη αγορά που έχω κάνει. Αν διορθώσουμε το πρόβλημα με τους υπότιτλους, τότε όντως θα είναι.

Ας αναφέρω μερικά από τα χαρακτηριστικά του:

 

-Βγαίνει σε 2 χρώματα (ασημί και μαύρο), με σχετικά όμορφη εμφάνιση για τα 60 ευρώ.

-Συμπεριλαμβάνει manual στα ελληνικά.

-Συμπεριλαμβάνει μπαταρίες για το τηλεχειριστήριο, καλώδιο RCA και SCART.

-Έχει ρύθμιση για την πράσινη οθόνη του, ώστε να μην σε ενοχλεί στα μάτια.

-Βγάζει εξόδους εικόνας: SCART, RGB, S-VIDEO, VGA, COMPONENT και HDMI!!!!

-Βγάζει εξόδους ήχου: STEREO, DOLBY 5.1 DECODER, COAXIAL και οπτική ίνα!!!!

-Έχει υποδοχές για memory cards

-Έχει υποδοχή usb 2 (Το τονίζω αυτό γιατί είναι το μόνο που βρήκα με usb2!, επίσης δοκίμασα να συνδέσω πάνω του usb hub και αναγνώρισε και τα 2 φλασάκια που σύνδεσα ταυτόχρονα)

-Υποστηρίζει Hi definition μέχρι 1080

-Έχει αρκατά αναλυτικό μενού με ρυθμίσαεις και για τον ήχο και για την εικόνα.

-Από το power off του τηλεχειριστηρίου μπαίνει σε stand by mode, ενώ από το power off που έχει στην μπροστινή όψη, κλείνει εντελώς (το τονίζω γιατί το upXus που είχα πριν από το Silvercrest mου κάηκε επειδή το ξέχασα μια εβδομάδα ανοιχτό!)

-Είναι εντελώς αθόριβο (Ίσως κακό γιατί δεν έχει ανεμιστήρα)

-Υποστηρίζει πολλές γλώσσες (και για μενού αλλά και για υπότιτλους)

-Εμφανίζει την γκρίζα λωρίδα πίσω από τους υπότιτλους

-Παρέχει δυνατότητα μετατροπής cd ήχου σε mp3 σε flash disk ή memory card

-Είναι πολύ ελαφρύ (Τόσο που πας να πατήσεις ένα κουμπί και μετακινείται ολόκληρη η συσκευή)

-Αρνητικό θεωρώ το χρώμα και τον σχεδιασμό του τηλεχειριστηρίου

-Αρνητικό θεωρώ το μέγεθος των υποτίτλων (θα μπορούσαν να είναι μεγαλύτεροι)

-Αρνητικό θεωρώ την ποιότητα κατασκευής (Έχει σημεία πολύ εύθραυστα, όπως το πορτάκι του dvd Και το πορτάκι για τις κάρτες)

-Επίσης στις οδηγίες διάβασα ότι υποστηρίζει usb μέχρι 1gb. Εγώ έβαλα 2gb stick και λειτούργησε κανονικότατα.

-Μου άρεσε πολύ που έχει αναλυτικές ρυθμίσεις για το μέγεθος της εικόνας. πχ pan scan, τέντωμα, τέντωμα κατα ύψος ή κατα πλάτος κλπ

-Τις ταινίες από το usb αργεί λίγο να τις φορτώσει, όπως όλα άλλωστε.

 

Γενικά είναι super. Αρκεί να παίξει και η δεύτερη γραμμή των υποτίτλων. Αλλιώς θα τα πάω πίσω και θα πάω να πάρω κανα hyundai με 35 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Πήρα και δύο.... τί τα θελα??

 

Το πήρα Μεγάλη Παρασκευή και έχω πρόβλημα με τα DVD της Disney.

Παίζουν μια φορα, ίσως και δεύτερη και μετά δεν ξαναπαίζουν. το DVD διαβάζει τον τίτλο και δεν κάνει τίποτα. Μετά από 1 λεπτό κολλάει και πρέπει να το κλείσω για να βγάλω το DVD από το tray.

 

Το έχει παρατηρήσει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σίγουρος ότι αυτό είναι ένας izak κλώνος.

Πήγαινε στην σελίδα http://www.unibrain.com/Products/iZak/Custom_GUI.htm

και αν οι φωτογραφίες είναι περίπου ίδιες με το menu του δικού σου player τότε είναι σίγουρα izak κλώνος.

 

Αν αντί για ελληνικά βλέπεις κινεζικα, τότε άνοιξε το αρχείο των υποτίτλων με το notepad και σώσε το σαν νέο αρχείο. Αλλα στην επιλογή enconding επέλεξε unicode αντί για ANSI.

 

A, και το βύσμα δεν είναι HDMI. απλός έχει το ίδιο σχήμα. Αυτό που μπορείς να πάρεις είναι ένα ccomponent καλώδιο και να έχεις upscale σε 720p. δεν παίζει HD video. Μονο SD.

 

Αν τα καταφέρεις πόσταρε το γιατί θέλω να το πάρω και εγώ.

 

Φιλε μου ενα εχω να σου πω..αν εισουν εδω ειχες κερδισει το λιγοτερο καφε!!

Επιτελους το καταφερα!!πηγα στο λινκ που μου εστειλες και τελικα η παπαρια που εκανα λαθος ηταν οτι ηθελε ενα φακελο που να γραφει φοντ και οχι χυμα μεσα στο firmware!! βλακεια μου και εμενα που δεν το σκεφτηκα, αλλα αυτοι δεν το εγραφαν πουθενα.

Τελος παντων το κουτακι ειναι πολυ καλο, για τα δικα μου στανταρ κορυφαιο.

Και δεν εχω δοκιμασει τον ψηφιακο ηχο με την οπτικη ινα που διαβασα οτι ειναι τελειος.

Το καλωδιο που λες μαλλον ειναι component παντως απο το μενου εχεις επιλογη να πας την αναλυση μεχρι τα 1080, οχι τα 720.

Αν καταλαβα καλα απλα δεν παιζει fullhd, αλλα παιζει στις τηλεορασεις hdready.. αν καταλαβα καλα..

Παντως στις κανονικες τηλεορασεις που το εχω βαλει ως τωρα η ποιοτητα ειναι απλα τελεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρέθηκε λύση για το LaCie LaCinema Premier:-)

Ευχαριστούμε τον φίλο insaver απο το avsite

Firmware κατεβάζουμε απο εδώ.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Δυστυχώς το link δε δουλεύει πλέον και φαίνεται ότι με το firmware που έχει η Lacie στο σάιτ δε γίνεται δουλειά. Μήπως μπορεί κανείς να μου το στείλει (ας μου στείλει PM να του δώσω το μέιλ μου) ή να το ανεβάσει κάπου;

Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...