Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο μόνος σοβαρός κίνδυνος που έχει παραπάνω το ΥΓΡΑΕΡΙΟ σαν καύσιμο, από την βενζίνη, είναι αυτός της έκρηξης BLEVE. Αν και δεν ξέρω τα 20-30 lt υγραερίου που έχει μέσα μια δεξαμενούλα, αν ανοίξουν οι ασφαλιστικές βαλβίδες, θα αδειάσουν σχετικά γρήγορα...

Τι είναι το BLEVE (boiling liquid expanding vapor explosion): Όταν μια δεξαμενή με υγραέριο εκτεθεί σε υψηλή θερμοκρασία, αρχίζει το υγραέριο μέσα και παράγει υδρατμούς (μετατρέπεται σε αέρια φάση)...από την μετατροπή αυτή αυξάνεται η πίεση μέσα στο δοχείο η οποία μπορεί να αυξηθεί τόσο πολύ που περνά το όριο αντοχής της δεξαμενής και γίνεται έκρηξη η οποία είναι ΠΟΛΥ ισχυρή σαν βόμβα!. Τρόπος αντιμετώπισης είναι η ΑΜΕΣΗ ψύξη της δεξαμενής με μεγάλες ποσότητες νερού και το γρήγορο άδειασμά της να μην προλάβει το υγραέριο να σκάσει. Πρακτικά: Τρεχάτε να σωθείτε. Ωστόσο ξαναλέω τα 20-30 lt που έχει ένα αμάξι αδειάζουν γρήγορα πριν προλάβει να γίνει bleve!

 

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Μην τα λες έτσι απότομα φίλε και στεναχωρείς τους ειδικούς της αυτοκίνησης στο φόρουμ. :D

Το 99% των οδηγών με υγραέριο δεν εχουν καν πυροσβεστήρα στο αυτοκίνητο και αν έχουν, είναι παλιός και σε μη λειτουργική κατάσταση.

Φίλε μου, το συμπέρασμα που βγάζω από όσα μας έχεις πει (ή έχεις υπονοήσει) είναι ότι πριν κάνουμε εγκατάσταση συστήματος lpg στο αυτοκίνητό μας, καλώ είναι να κάνουμε προηγουμένως ένα μεταπτυχιακό σχετικό με την διαδικασία παραγωγής του, τους κινδύνους που εγκυμονεί η μη τήρηση των προδιαγρφών ασφαλείας και τα μειονεκτήματά του σε σχέση με τα υπόλοιπα καύσιμα. Και μετά να αποφασίσουμε ότι δεν θα προβούμε σε εγκατάσταση...

Χωρίς διάθεση ειρωνίας, πραγματικά αυτό καταλαβαίνω.

Επεξ/σία από jp77s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasgr78 είπε

Μην τα λες έτσι απότομα φίλε και στεναχωρείς τους ειδικούς της αυτοκίνησης στο φόρουμ. :D

Το 99% των οδηγών με υγραέριο δεν εχουν καν πυροσβεστήρα στο αυτοκίνητο και αν έχουν, είναι παλιός και σε μη λειτουργική κατάσταση.

Το αστειο ειναι οτι απο το μηνυμα του φιλου κρατησες ο,τι σε συμφερει. 

Αληθεια, γιατι τοση καψα εναντιον του αεριου; Ο ιδιος λες οτι θα παρεις αυτοκινητο με CNG. Οποτε αφησε μας ησυχους να παιζουμε τη ζωη μας κορωνα-γραμματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, jp77s είπε

Φίλε μου, το συμπέρασμα που βγάζω από όσα μας έχεις πει (ή έχεις υπονοήσει) είναι ότι πριν κάνουμε εγκατάσταση συστήματος lpg στο αυτοκίνητό μας, καλώ είναι να κάνουμε προηγουμένως ένα μεταπτυχιακό σχετικό με την διαδικασία παραγωγής του, τους κινδύνους που εγκυμονεί η μη τήρηση των προδιαγρφών ασφαλείας και τα μειονεκτήματά του σε σχέση με τα υπόλοιπα καύσιμα. Και μετά να αποφασίσουμε ότι δεν θα προβούμε σε εγκατάσταση...

Χωρίς διάθεση ειρωνίας, πραγματικά αυτό καταλαβαίνω.

Όπως έχω γράψει παραπάνω, αναφέρομαι αποκλειστικά στην καταναλωτική συνείδηση. Πρέπει όταν αγοράζουμε κάτι, να γνωρίζουμε τί είναι αυτό πλήρως σε προδιαγραφές. Αυτή τη στιγμή πολλοί βάζουν υγραέριο και αγνοούν πολλά γι' αυτό. Όσοι γνωρίζουν και το επιλέγουν συνειδητά, καλά κάνουν και το επιλέγουν καθώς έχουν αξιολογήσει τις παραμέτρους, δεν θα κρίνω αυτήν την επιλογή.

Το σημαντικό είναι να γνωρίζουμε και απλά θα μείνω σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Όπως έχω γράψει παραπάνω, αναφέρομαι αποκλειστικά στην καταναλωτική συνείδηση. Πρέπει όταν αγοράζουμε κάτι, να γνωρίζουμε τί είναι αυτό πλήρως σε προδιαγραφές. Αυτή τη στιγμή πολλοί βάζουν υγραέριο και αγνοούν πολλά γι' αυτό. Όσοι γνωρίζουν και το επιλέγουν συνειδητά, καλά κάνουν και το επιλέγουν καθώς έχουν αξιολογήσει τις παραμέτρους, δεν θα κρίνω αυτήν την επιλογή.

Το σημαντικό είναι να γνωρίζουμε και απλά θα μείνω σε αυτό.

Ναι αλλά μας το είπες αυτό πολλές φορές. Σαν να μην θέλεις να μείνεις απλά εκεί... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Όπως έχω γράψει παραπάνω, αναφέρομαι αποκλειστικά στην καταναλωτική συνείδηση. Πρέπει όταν αγοράζουμε κάτι, να γνωρίζουμε τί είναι αυτό πλήρως σε προδιαγραφές. Αυτή τη στιγμή πολλοί βάζουν υγραέριο και αγνοούν πολλά γι' αυτό. Όσοι γνωρίζουν και το επιλέγουν συνειδητά, καλά κάνουν και το επιλέγουν καθώς έχουν αξιολογήσει τις παραμέτρους, δεν θα κρίνω αυτήν την επιλογή.

Το σημαντικό είναι να γνωρίζουμε και απλά θα μείνω σε αυτό.

Ακόμα δεν βοήθησες να το ξεκαθαρίσουμε , εγώ βλέπεις και αγράμματος είμαι και άσχετος και δεν έχω χρόνο να ψάξω όλα αυτά που  λες. Εσύ μιας που έχεις γνώσεις και πιθανών και πτυχία γιατί δεν μας βοηθάς.Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω , έχεις γράψει τόσες φόρες επαναλαμβάνοντας τα ίδια και τα ίδια , αλλά δεν κάνεις τον κόπο να γράψεις αυτά που ξέρεις ώστε να βοηθήσεις και τους υπολοιπους . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tempes είπε

Ακόμα δεν βοήθησες να το ξεκαθαρίσουμε , εγώ βλέπεις και αγράμματος είμαι και άσχετος και δεν έχω χρόνο να ψάξω όλα αυτά που  λες. Εσύ μιας που έχεις γνώσεις και πιθανών και πτυχία γιατί δεν μας βοηθάς.Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω , έχεις γράψει τόσες φόρες επαναλαμβάνοντας τα ίδια και τα ίδια , αλλά δεν κάνεις τον κόπο να γράψεις αυτά που ξέρεις ώστε να βοηθήσεις και τους υπολοιπους . 

 

Αναφορά σε κείμενο

Ο καθένας λαμβάνει πληροφορίες και επεξεργάζεται τα στοιχεία που βλέπει. Δυστυχώς όλοι τα θέλουν όλα στο πιάτο με απαντήσεις στο 5λεπτο. Δεν βρισκόμαστε σε consultancy meeting για να γράψουμε report.

 

🤷‍♂️

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω διαβασει αυτο , αλλα συνεχιζει με το ιδιο υφος και μιας και δεν εχω χρονο και φυσικα γνωσεις για να ψαξω και να "μαθω", ας κανει το κοπο να μας τα δωσει στο πιατο . Με αυτο τον τροπο θα βοηθησει και θα προσφερει στην συζητηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/9/2018 στις 8:41 ΠΜ, kostasgr78 είπε

Να σημειώσουμε ότι ήδη σε πολλές χώρες απαγορεύεται η είσοδος των LPG οχημάτων σε κλειστά πάρκινγκ.

Εδώ είναι το "ζουμί" νομίζω. Προφανώς εννοεί κλειστά υπόγεια πάρκινγκ.

http://parkinghalastulecia.pl/en/wiadomosci/tutaj-zaparkujesz-nawet-z-lpg/

http://www.autogaspol.co.uk/blog/2014/11/09/can-lpg-cars-be-parked-in-underground-parking-areas/

 

"Οι οδηγοί οχημάτων που κινούνται με LPG επιβάλλεται να ενημερώνουν τους υπεύθυνους του Σταθμού και έχουν ακεραία την ευθύνη για τυχόν διαρροή και τις συνέπειές της. Συνιστάται η ενημέρωση του Σταθμού για τον αριθμό του τηλεφώνου τους ώστε σε περίπτωση τυχόν διαρροής να είναι εύκολη η ειδοποίησή τους."

http://polispark.gr/el/p/stathmeysi/kanonismos-leitoyrgias-ysa

 

Περιμένω να δω απόδειξη του ισχυρισμού "σε πολλές χώρες απαγορεύεται.."

Επεξ/σία από Doubt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kostasgr78

Επειδή έχουμε μαζευτεί αρκετοί που σου λέμε το ίδιο πράγμα, ότι δηλαδή προσπαθούμε από μισόλογα κι υπαινιγμούς να καταλάβουμε τι εννοείς και το για ποιό λόγο «σπέρνεις πανικό», υπονοώντας μεταξύ άλλων ότι οι περισσότεροι εγκαταστάστες είναι άσχετοι και τα ιδιωτικά ΚΤΕΟ πετάνε χαρταετό, νιώθω την ανάγκη να σου παραθέσω ένα παράδειγμα για να καταλάβεις πόσο ουσιαστικά είναι αυτά που γράφεις. Δεν αμφισβητώ το γεγονός ότι έχεις περισσότερες γνώσεις από εμάς, θέλω να τονίσω ότι μιλάς εδώ και μέρες χωρίς να λες τίποτα.

Έστω λοιπόν ότι αποφασίζεις να φτιάξεις το σπίτι σου και πηγαίνεις σε έναν πολιτικό μηχανικό ο οποίος αναλαμβάνει τη διαδικασία έκδοσης της οικοδομικής αδείας. Τελειώνει η διαδικασία και αφού έχεις πάρει τον φάκελο της αδείας στα χέρια σου, έρχεται άλλος μηχανικός στο σπίτι σου για καφέ ( φίλος σου που εργάζεται ως μηχανικός ασφαλείας σε κάποια εταιρία), και σου ζητάει να δει την στατική μελέτη.

Βλέπεις να στραβομουτσουνιάζει και ακολουθεί ο διάλογος:

Μηχ.: Δεν ξέρω, δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος από την μελέτη.

Εσύ: Μα γιατί, δεν τηρήθηκαν οι προδιαγραφές ασφαλείας?

Μηχ.: Κοίταξε να δεις, κατά τη γνώμη μου τόσο ο Ελληνικός Αντισεισμικός Κανονισμός όσο και ο Κανονισμός Τεχνολογίας Σκυροδέματος, είναι αρκετά ελαστικοί σε ότι αφορά κάποιους συντελεστές ασφαλείας που λαμβάνουν υπόψη τους κατά τον σχεδιασμό των κατασκευών.

Εσύ: Μα δεν τους γράφουν άνθρωποι που γνωρίζουν αυτούς τους κανονισμούς? Ποιος τους γράφει? Ο Μάκης ο μπετατζής κι ο Σάκης ο σιδεράς? Και επιπλέον, δεν ελέγχθηκε η στατική μελέτη από την πολεοδομία?

Μηχ.: Οι πολεοδομίες κάνουν έναν εντελώς τυπικό έλεγχο, τίποτα ουσιαστικό. Ό,τι τους πάς, το εγκρίνουν, αρκεί να μην υπάρχει χονδροειδές σφάλμα. Εξάλλου σκέψου ότι και στον σεισμό της Αθήνας το '97-'98 (δεν θυμάμαι πότε ακριβώς ήταν), υπήρχαν αυτοί οι κανονισμοί αλλά δες τι έγινε πάλι.

Εσύ: Εγώ άκουσα ότι στη Ρικομεξ είχαν γίνει σοβαρά κατασκευαστικά λάθη και γι’ αυτό έγινε ότι έγινε. Τι να κάνω δηλαδή? Να κάνω επίβλεψη μαζί με τον μηχανικό ή να πάρω τροχόσπιτο και να μένω εκεί?

Μηχ.: Αααα!!!!!!!!!  Μην τα περιμένεις όλα στο πιάτο! Εγώ σου δίνω κάποια δεδομένα για να γνωρίζεις τι συμβαίνει και εσύ ΨΑΞΟΥ και αποφάσισε τι θα κάνεις.

Εσύ:

 

 

miitsiikfknsfbsfiea10-1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα δομικά και στατικά, λόγω σεισμογενούς περιοχής, τα ελληνικά πρότυπα είναι σημαντικά προχωρημένα και αξιόπιστα εδώ και δεκαετίες. Μιας και το ρώτησες όμως, στο σπίτι μου, έχω βάλει προδιαγραφές σημαντικά πιο ισχυρές από ό,τι ορίζει ο αντισεισμικός κανονισμός. Για τις Πολεοδομίες γελάω. Γνωρίζοντας εσωτερικά σε auditing τους μηχανισμούς της. Απλά γελάω ..........................................................................

Αυτή τη στιγμή η αυτοκίνηση της χώρας έχει μείνει σημαντικά πίσω σχετικά με τα διεθνή standards. Και λόγω απαρχαιωμένου νομοθετικού πλαισίου και λόγω ανικανότητας της πολιτείας να ελέγξει και να «πάρει κεφάλια» σε όσους πιστοποιούν παράτυπα πράγματα (βλ. ΙΚΤΕΟ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Στα δομικά και στατικά, λόγω σεισμογενούς περιοχής, τα ελληνικά πρότυπα είναι σημαντικά προχωρημένα και αξιόπιστα εδώ και δεκαετίες. Μιας και το ρώτησες όμως, στο σπίτι μου, έχω βάλει προδιαγραφές σημαντικά πιο ισχυρές από ό,τι ορίζει ο αντισεισμικός κανονισμός. Για τις Πολεοδομίες γελάω. Γνωρίζοντας εσωτερικά σε auditing τους μηχανισμούς της. Απλά γελάω ..........................................................................

Αυτή τη στιγμή η αυτοκίνηση της χώρας έχει μείνει σημαντικά πίσω σχετικά με τα διεθνή standards. Και λόγω απαρχαιωμένου νομοθετικού πλαισίου και λόγω ανικανότητας της πολιτείας να ελέγξει και να «πάρει κεφάλια» σε όσους πιστοποιούν παράτυπα πράγματα (βλ. ΙΚΤΕΟ).

Απ' ο,τι καταλαβαίνω, οι μοναδικοί στην Ελλάδα που κάνουν σωστά τη δουλειά τους πρέπει είσαι εσύ και οι συνεργάτες σου (πολεοδομίες, ΚΤΕΟ, τεχνικοί, εγκατστάτες LPG και λοιποί είτε λαδώνονται, είτε είναι στραβάδια).

Επιπλέον, μιας και άλλαξε το 2016 ο Κανονισμός Τεχνολογίας Σκυροδέματος και απαιτεί την ενσωμάτωση καλύτερης ποιότητας σκυροδέματος στις κατασκευές, κρίνω φρόνιμο σύμφωνα με τα δικά σου standards, να το σκοτώσεις όσο όσο το σπίτι σου και να φτιάξεις ένα καινούριο με προδιαγραφές Ιαπωνίας γιατί δεν ξέρεις τι γίνεται.

Δε μας τα έλεγες αυτά από την αρχή, να μη τρώμε το χρόνο μας μαζί σου ρε φίλε?

 

Επεξ/σία από jp77s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μιλάμε για υγραέριο, υπάρχουν πολύ λίγοι αξιόπιστοι εγκαταστάτες ανά την επικράτεια. Αυτή τη στιγμή κυκλοφορούν γύρω μας κινητές βόμβες από παράτυπες εγκαταστάσεις.

Κι επειδή αρκετοί γκασμάδες (κατά τα ελληνικά πρότυπα) βλέπουν το δάχτυλο και και όχι το πρόβλημα, το ότι μιλάμε για το υγραέριο εδώ και λέμε για την επικινδυνότητά του, οφείλεται στο ότι ΘΕΜΑ αναφέρεται στην ΥΓΡΑΕΡΙΟΚΙΝΗΣΗ. Δεν οφείλεται σε καμία κάψα, όπως ανέφερε κάποιος. Σε άλλα θέματα, συζητάμε για άλλα πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, jp77s είπε

Να σκάσει μύτη το επόμενο παρατράγουδο παρακαλώ.

Κλασικός ελληνάρας με το κιλό σε αυτή τη χώρα. Κάποιος αναφέρεται σε προδιαγραφές και αποκλειστικά στο θέμα συζήτησης, κι αυτός απαντάει κάνοντας προσωπικούς χαρακτηρισμούς. Έχεις κάνει πάλι τέτοιες αναφορές παραπίσω στη συζήτηση και τις έχω αγνοήσει.

Επεξ/σία από kostasgr78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...