Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, και από βενζίνη. Δυστυχώς δεν μαθαίνουμε πολλά. Έχουμε μπει στη γυάλα τόσα χρόνια και κάποτε ό,τι δεν παιζόταν στην τηλεόραση δεν το βλέπαμε ως πραγματικότητα και πλέον ό,τι δεν το βλέπουμε στο Διαδίκτυο, επίσης θεωρούμε ότι δεν είναι πραγματικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, Doubt είπε

off topic αλλά ίσως να φανεί χρήσιμο σε κάποιον κάποτε. Μη διανοηθείτε να μαζέψετε χυμένη βενζίνη με ηλεκτρική σκούπα. 

Από δράματα λόγω βλακείας, άπειρα...άλλος πάει να φυσήξει τα ρούχα εργασίας του, αντί για πεπιεσμένο αέρα, με ΟΞΥΓΟΝΟ...ξέρετε, αυτό το οποίο χρειάζεται για να γίνει η... καύση!!!!

Στα σεμινάρια της πυροσβεστικής που παρακολούθησα πέρυσι, μας ανέφεραν δεκάδες περιστατικά... :( πχ για έναν που πήγε στο βενζινάδικο να ελέγξει αν το λαστιχο του χάνει αέρα ...ανάβοντας αναπτήρα :( και πολλά πολλά άλλα που να κάτσω να θυμηθώ να σας λέω... πάντως για καμμένο αμάξι από υγραέριο όχι δεν μας είπαν (από βενζίνη ΝΑΙ αλλά έκανε μλκ ο οδηγός και άνοιξε το καπό για να σβήσει την πυρκαγιά, και του κάηκε ολοσχερώς)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, vitsa είπε

Καλησπερα.για ford focus cmax 2005 1800 duratec τι κιτ προτεινετε?

Πολλα μπορει να ειναι καλα.Βρες ενα  εγκαταστατη πρωτα καλο και αυτος θα σου προτεινει .Οποιο και να βαλεις να βαλεις μπεκ τυπου βενζινης .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή ήθελα να αποκτήσω ένα διαγνωστικό και να είμαι ανεξάρτητος , καθώς με ενδιαφέρει να ελέγχω τη κατάσταση του οχήματος προμηθεύτηκα το διαγνωστικό βλαβών : Autel AutoLink AL419

Με το συγκεκριμένο βλέπεις δεδομένα που μπορούν να διαβάσουν οι αισθητήρες , κωδικούς βλαβών , και το πιο σημαντικό τα Fuel Trims ( Αναλογία μείγματος φτωχό-πλούσιο). Πιο πολύ για αυτό το λόγο το πήρα για να δώ τη διαφορά τους καθώς όλο διαβάζω σχετικά με το υγραέριο.

Με το υγραέριο έχω διανύσει >105.000 χλμ σε λιγότερο απο 3 χρόνια. Μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα που προέρχεται απο το γκάζι παρόλο που έχει αρκετά χιλιόμετρα ο κινητήρας.

6 ώρες πριν, vitsa είπε

Καλησπερα.για ford focus cmax 2005 1800 duratec τι κιτ προτεινετε?

Πόσα χιλιόμετρα κάνεις ετησίως;

Να γνωρίζεις οτι τα Ford είναι ευαίσθητα στην αντλία καυσίμου και χωρίς να έχουν υγραέριο.

Γνωστός σε Maverick έχει αλλάξει 4 φορές.

Το Α&Ω είναι η ρύθμιση του κίτ , όπως και να μήν έχει πρόβλημα το αμάξι πρίν την τοποθέτηση του υγραερίου.

Επεξ/σία από meletis_m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Να ρωτησω κι εγώ για το θέμα που με απασχολεί:

Εχω ένα φορτηγό Ford Transit 2000cc του 91 βενζίνη. Είναι παλιο αλλά δεν έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα (150000). Του έκανα πρόσφατα ρεκτιφιέ και συμμάζεμα και δουλεύει πολύ καλά. 

Επειδη καίει πολύ θέλω να βάλω αέριο. 

Γινεται? Ρωτάω επειδή είναι παλιο και δεν ξέρω αν θα αντέχουν τα εξαρτήματα του (βαλβίδες, μέταλλα 30 ετών κλπ). 

Επισης αν μπορεί να μπει να μου λέγατε ποιας τεχνολογίας, γενιάς, ίσως και εταιρείας θα μου προτείνατε για ένα τέτοιο παλιο κινητήρα.

Πιθανολογώ ότι επειδή είναι παλιο μπορεί να μην βγάζουν όλες οι εταιρείες για αυτόν τον κινητήρα. 

Ευχαριστώ Εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/9/2018 στις 9:30 ΜΜ, vitsa είπε

Καλησπερα.για ford focus cmax 2005 1800 duratec τι κιτ προτεινετε?

Γενικά τα περισσότερα ford είναι σε κόκκινη λίστα για υγραέριο.

Κάνε καλή έρευνα και μην απαναπαύεσαι αν σου πει κάποιος θα βάλουμε ταυτόχρονο ψεκασμό βενζίνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/9/2018 στις 9:41 ΠΜ, ILIAS ASP είπε

Να ρωτησω κι εγώ για το θέμα που με απασχολεί:

Εχω ένα φορτηγό Ford Transit 2000cc του 91 βενζίνη. Είναι παλιο αλλά δεν έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα (150000). Του έκανα πρόσφατα ρεκτιφιέ και συμμάζεμα και δουλεύει πολύ καλά. 

Επειδη καίει πολύ θέλω να βάλω αέριο. 

Γινεται? Ρωτάω επειδή είναι παλιο και δεν ξέρω αν θα αντέχουν τα εξαρτήματα του (βαλβίδες, μέταλλα 30 ετών κλπ). 

Επισης αν μπορεί να μπει να μου λέγατε ποιας τεχνολογίας, γενιάς, ίσως και εταιρείας θα μου προτείνατε για ένα τέτοιο παλιο κινητήρα.

Πιθανολογώ ότι επειδή είναι παλιο μπορεί να μην βγάζουν όλες οι εταιρείες για αυτόν τον κινητήρα. 

Ευχαριστώ Εκ των προτέρων. 

Σου έχω απαντήσει και σε διπλανή κοινότητα.

Μπορείς να βάλεις σύστημα με μονού ψεκασμού.

Το αμάξι δέν νομίζω να είναι injection

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/9/2018 στις 9:41 ΠΜ, ILIAS ASP είπε

Να ρωτησω κι εγώ για το θέμα που με απασχολεί:

Εχω ένα φορτηγό Ford Transit 2000cc του 91 βενζίνη. Είναι παλιο αλλά δεν έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα (150000). Του έκανα πρόσφατα ρεκτιφιέ και συμμάζεμα και δουλεύει πολύ καλά. 

Επειδη καίει πολύ θέλω να βάλω αέριο. 

Γινεται? Ρωτάω επειδή είναι παλιο και δεν ξέρω αν θα αντέχουν τα εξαρτήματα του (βαλβίδες, μέταλλα 30 ετών κλπ). 

Επισης αν μπορεί να μπει να μου λέγατε ποιας τεχνολογίας, γενιάς, ίσως και εταιρείας θα μου προτείνατε για ένα τέτοιο παλιο κινητήρα.

Πιθανολογώ ότι επειδή είναι παλιο μπορεί να μην βγάζουν όλες οι εταιρείες για αυτόν τον κινητήρα. 

Ευχαριστώ Εκ των προτέρων. 

Να σου πω την γνώμη μου, ισως να μην αξίζει να επενδύσεις κανένα χιλιάρικο, σε τόσο παλιό μοντέλο (παρότι είναι καλοδιατηρημένο), μήπως να κάνεις μια έρευνα αγοράς σε κάτι πιο νέο μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση;

Τώρα αν δεν βρίσκεις τίποτα που να επιτρέπουν τα οικονομικά σου και πρέπει να κρατήσεις αυτό, νομίζω ότι σε αυτά τα παλιά δεν είναι ίσως δύσκολο το τεχνικό θέμα, όσο το θέμα ρύθμισης (χάρτης κινητήρα κλπ) γιατί δεν είναι εύκολο να επικοινωνήσει το σύστημα με τον εγκέφαλο, ούτε είναι εύκολο να αλλάξεις τους χρονισμούς κατά το δοκούν !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή στις δεξαμενές υγραεριου σας.

Πήγα σήμερα να περάσω περιοδικό έλεγχο ένα αμάξι που είχε γίνει εγκατάσταση υγραεριου τον 2/2013 και ενώ η αρχική βεβαίωση εγκαταστατη έγραφε ημερομηνία για την δεξαμενή 6/2012 η δεξαμενή είχε ημερομηνία παραγωγής 10/2009
Κάπου 4 χρόνια πιο παλιά. Αποτέλεσμα επειδή του χρόνου θέλει αλλαγή ή δεξαμενή η σημερινή βεβαίωση του ΚΤΕΟ να έχει ισχύ για ένα μόνο χρόνο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Προσοχή στις δεξαμενές υγραεριου σας.

Πήγα σήμερα να περάσω περιοδικό έλεγχο ένα αμάξι που είχε γίνει εγκατάσταση υγραεριου τον 2/2013 και ενώ η αρχική βεβαίωση εγκαταστατη έγραφε ημερομηνία για την δεξαμενή 6/2012 η δεξαμενή είχε ημερομηνία παραγωγής 10/2009
Κάπου 4 χρόνια πιο παλιά. Αποτέλεσμα επειδή του χρόνου θέλει αλλαγή ή δεξαμενή η σημερινή βεβαίωση του ΚΤΕΟ να έχει ισχύ για ένα μόνο χρόνο

Γιάννη η ημερομηνία που λες είναι σε εμφανές σημείο ώστε να ξέρουμε τι μας γίνεται γιατί και εγώ 3/2013 έκανα την εγκατάσταση.

΄'Ενα μήνα μικρότερος από σένα.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Γιάννη η ημερομηνία που λες είναι σε εμφανές σημείο ώστε να ξέρουμε τι μας γίνεται γιατί και εγώ 3/2013 έκανα την εγκατάσταση.

΄'Ενα μήνα μικρότερος από σένα.:P

Απο οτι μου ειπε η κορη μου που το πηγε σημερα ΚΤΕΟ ναι .Θα το κοιταξω αυριο ...3 τεχνικοι το κοιταζαν σημερα και δεν το πιστευαν στο ΚΤΕΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Γιάννη η ημερομηνία που λες είναι σε εμφανές σημείο ώστε να ξέρουμε τι μας γίνεται γιατί και εγώ 3/2013 έκανα την εγκατάσταση.

΄'Ενα μήνα μικρότερος από σένα.:P

Η ημερομηνια είναι χαραγμενη στην δεξαμενη εμενα ήταν του 10/2015 και τοέβαλα τον Ιανουαριο2016

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...