Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 18/3/2018 στις 7:27 ΜΜ, Γιάννης Platano είπε

Πονεμενος και πληγωμενος πολυ κι εγω....

Κι εγω οταν φουλαρω παντα μηδενιζω τον ενα απο τους δυο μερικους χιλιομετρητες αλλα εντος μου βγαζει 250-260 χλμ και εξω καπου στα 320

εγω οταν σβηση ενα λαμπακι  εντος εχω κανει 190χλμ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα και χρονια πολλα...ερωτηση:εχω ενα chevrolet lacetti του 2008 1600cc σκεφτομαι να κανω μετατροπη σε υγραεριοκινηση..αλλα δεν ξερω σε ποια απο τις 3 ιταλικες εταιριες να καταλήξω.ειμαι αναμεσα σε romano , lovato και brc..μπορειτε να βοηθησετε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fire man83 είπε

καλημερα και χρονια πολλα...ερωτηση:εχω ενα chevrolet lacetti του 2008 1600cc σκεφτομαι να κανω μετατροπη σε υγραεριοκινηση..αλλα δεν ξερω σε ποια απο τις 3 ιταλικες εταιριες να καταλήξω.ειμαι αναμεσα σε romano , lovato και brc..μπορειτε να βοηθησετε?

To A και το Ω είναι ο εγκαταστάτης να είναι καλός, αυτός θα σου υποδείξει και ποια είναι η καλύτερη για το αμάξι σου...οι 2 τελευταίες είναι πολύ καλές την romano προσωπικά δεν την ξέρω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fire man83 είπε

καλημερα και χρονια πολλα...ερωτηση:εχω ενα chevrolet lacetti του 2008 1600cc σκεφτομαι να κανω μετατροπη σε υγραεριοκινηση..αλλα δεν ξερω σε ποια απο τις 3 ιταλικες εταιριες να καταλήξω.ειμαι αναμεσα σε romano , lovato και brc..μπορειτε να βοηθησετε?

Πρόσεξε το εγκατάστατη , καθως ρόλο παίζει ρύθμιση του Κιτ.

Δες Lovato , Aeb,Brc ,EuropeGas

Πριν τη μετατροπή να γίνει έλεγχος ότι δουλεύει άψογα στη βενζίνη το αμάξι γιατί εάν υπάρχει οποιοδήποτε πρόβλημα θα είναι 10 φορές εντονότερο στο υγραέριο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Όπως έχουμε αναφέρει ξανά σε πιο πίσω σελίδες του θέματος, δεν είναι τυχαίο ότι σε άπειρα κλειστά πάρκινγκ του εξωτερικού, απαγορεύεται η είσοδος σε οχήματα με LPG.

Κάποια έχουν αρχίσει να το εφαρμόζουν και στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/3/2019 στις 9:42 ΜΜ, Γιάννης Platano είπε

Για αυτο λεμε "ενα καλο εγκαταστατη" .

Και σε καλό εγκατάστατη , υπάρχει ενδεχόμενο να υπάρξει διαρροή.

Για αυτό στη συντήρηση του συστήματος , να γίνεται έλεγχος από διαρροές.

Υπάρχει και σπρέι αλλά και μηχάνημα.

Κάτι που οι περισσότεροι δεν το κάνουν 

Μου έκανε περιέργεια σε εμένα που το κοιτάει κάθε φορά στην αλλαγή φιλτρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/3/2019 στις 10:40 ΜΜ, kostasgr78 είπε

Όπως έχεις αναφέρει ξανά σε πιο πίσω σελίδες του θέματος, δεν είναι τυχαίο ότι σε άπειρα κλειστά πάρκινγκ του εξωτερικού, απαγορεύεται η είσοδος σε οχήματα με LPG.

Κάποια έχουν αρχίσει να το εφαρμόζουν και στην Ελλάδα.

Properly edited...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό με το υγραέριο σε κλειστούς χώρους, είναι ότι καθώς είναι βαρύτερο από τον αέρα, δεν φεύγει προς το περιβάλλον όπως το φυσικό αέριο. Κάθεται κάτω, εκτοπίζοντας τον αέρα προς τα πάνω σιγά-σιγά. Όταν μαζευτεί πάνω από μια κρίσιμη συγκέντρωση, και παρουσία κάποιας πηγής θερμότητας μπορεί να προκαλέσει πυρκαγιά... όπου πηγή θερμότητας μπορεί να είναι ένα βραχυκύκλωμα, ένας σπινθήρας στην έναρξη ενός μοτέρ, ένας καυτός καταλύτης εξάτμισης, κλπ...

Δεν έχει να κάνει με την ασφάλεια των αυτοκινήτων υγραερίου, αυτή καθ' αυτή, δηλαδή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
25 λεπτά πριν, daPro είπε

Κάθε πότε αλλάζουμε την δεξαμενή? ξέρει κανείς?

Η νομοθεσία επιβάλλει κάθε δέκα χρόνια.

Η ημερομηνία παραγωγής της είναι σε πινακίδα ή χαραγμένη επάνω της. 

Για περισσότερη ασφάλεια θα την άλλαζα στα 8,5 - 9. 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

Η νομοθεσία επιβάλλει κάθε δέκα χρόνια.

Η ημερομηνία παραγωγής της είναι σε πινακίδα ή χαραγμένη επάνω της. 

Για περισσότερη ασφάλεια θα την άλλαζα στα 8,5 - 9. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Και ενώ ήμασταν έτοιμοι να εγκαταστήσουμε υγραέριο, σε φολκσβάγκεν γκολφ 1,4 του 2006, περπατάει προχθές ο αδερφός μου στο Μαρούσι με το σκύλο, και μυρίζει αέριο από ένα παρκαρισμένο. Φωνάζει την πυροσβεστική, η πυροσβεστική έρχεται και επιβεβαιώνει ότι το αυτοκίνητο είχε μεγάλη διαρροή υγραερίου. Απέκλεισαν την περιοχή μέχρι να λυθεί το ζήτημα. Πλέον εγκατέλειψα την ιδέα εγκαταστάση αερίου στο αυτοκίνητο. Θα πληρώνω παραπάνω και ας έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Μαλιστα είχε τόση διαρροή το συγκεκριμένο, που αν δεν το καταλάβαινε ο αδερφος μου και ερχόταν ο ιδιοκτήτης και έβαζε μπρος θα τον βρίσκαμε στην ταράτσα της διπλανής πολυκατοικίας.

Επεξ/σία από n4sleep
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...