Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω. Ποιες είναι αυτή τη στιγμή, οι καλές εταιρείες ή τα καλά συστήματα υγραερίου;

Ψάχνω να πάρω μεταχειρισμένο αμάξι και σκέφτομαι να το πάω αντίστροφα, δηλαδή να πάρω μάρκα , μοντέλο αυτοκινήτου που επιβεβαιωμένα να δουλεύει καλά και χωρίς προβλήματα αξιοπιστίας με υγραέριο.

 

ΥΓ Οι λαδιέρες φαντάζομαι είναι μύθος έτσι; Είμαι ναυπηγός μηχανολόγος και δεν μπορώ να φανταστώ γιατί να θέλουν λίπανση οι βαλβίδες από το καύσιμο μιας και έχουν ήδη λίπανση από το κύκλωμα λίπανσης. Φαντάζομαι οι αστοχίες στις βαλβίδες εξαγωγής θα έχουν να κάνουν με την υψηλότερη θερμοκρασία καύσης του υγραερίου. Εκτός και αν οι κινητήρες αυτοκινήτου έχουν άλλο τρόπο λίπανσης.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, liakjim είπε

Να ρωτήσω. Ποιες είναι αυτή τη στιγμή, οι καλές εταιρείες ή τα καλά συστήματα υγραερίου;

Ψάχνω να πάρω μεταχειρισμένο αμάξι και σκέφτομαι να το πάω αντίστροφα, δηλαδή να πάρω μάρκα , μοντέλο αυτοκινήτου που επιβεβαιωμένα να δουλεύει καλά και χωρίς προβλήματα αξιοπιστίας με υγραέριο.

ΥΓ Οι λαδιέρες φαντάζομαι είναι μύθος έτσι; Είμαι ναυπηγός μηχανολόγος και δεν μπορώ να φανταστώ γιατί να θέλουν λίπανση οι βαλβίδες από το καύσιμο μιας και έχουν ήδη λίπανση από το κύκλωμα λίπανσης. Φαντάζομαι οι αστοχίες στις βαλβίδες εξαγωγής θα έχουν να κάνουν με την υψηλότερη θερμοκρασία καύσης του υγραερίου. Εκτός και αν οι κινητήρες αυτοκινήτου έχουν άλλο τρόπο λίπανσης.

Ορθή σκέψη , και άμα μπορείς δές και οχήματα με υδραυλικά ωστήρια.

Τώρα απο μάρκες είναι αναλόγως πόσα μπορείς να διαθέσεις .

Υπάρχουν Ιταλικά , Πολωνικά συστήματα

Το σημαντικότερο είναι η ρύθμιση των Fuel Trims ( αναλογία καυσίμου) οποιοδήποτε σύστημα και να βάλεις.

Εγώ έχω καταλάβει οτί την βενζίνη την βάζουν πρώτα για τα μπέκ βενζίνης που δεν χρησιμοποιούνται όσο δουλεύεις το υγραέριο και για να καεί το υγραέριο.

Για τη μη φθορά των βαλβιδών εξαγωγής πρέπει να είναι σψστά ρυθμισμένα τα μείγματα.

Πάντως εγω σε Ιαπωνικο Honda έκανα με υγραέριο 140.000 χιλιόμετρα με υγραέριο σε 3 χρόνια.

Με σωστή ρύθμιση δέν είδα να μεταβάλλεται το διάκενο βαλβιδών εισαγωγής - εξαγωγής .

Μου είχε ενεργοποιήσει και το παράλληλο ψεκασμό βενζίνης και δέν είχα τοποθετήσει λαδιέρα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα συμφορουμιτες.Λοιπον το θεμα με το υγραεριο ειναι ενα μεγαλο θεμα γενικα.Παντως πιστευω οτι το καθε αμαξι αντιστοιχα μπορει να δουλεψει σωστα με υγραεριο αρκει να υπαρχει η καταλληλη τεχνογνωσια για να μπορει να γινει η τοποθετηση.Δυστηχως στην Ελλαδα ολα τα μαστορια προσπαθουνε να πειραξουνε και να πειραματιστουνε με την περιουσια του αλλου.Επισης δυσκολα θα βρεις ενα καλο μεταχεριρισμενο με υγραεριο που να ειναι σωστα ρυθμισμενο.Το μονο που αξιζει για μενα προσωπικα ειναι να παρεις ενα αμαξι που θα εχει βγει απο το εργοστασιο μαζι με το υγραεριο.Ακομα και μετα απο μια 10 ετια το υγραεριο ειναι περιεργο θεμα για συζητηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες μάστορα να το κατέχει και να καθίσει να ασχοληθεί με τον τύπο του αυτοκινήτου σου και το ίδιο το αυτοκίνητο, εκτός του να σου κάνει καλή εγκατάσταση, να φτιάξει σωστά τον χάρτη λειτουργίας του εγκεφάλου. Εμένα π.χ. το Corsa ενώ είναι 1.4 έχει για κάποιο λόγο από το εργοστάσιο, μπεκ για 1.6. Άντε να το ξέρει ή να το βρει αυτό, ο εγκαταστάτης (βρέθηκε σε κάποιο πρόβλημα που είχε βουλωμένο μπεκ). Έτσι το σύστημα δεν έπαιζε σωστά με τις προκαθορισμένες ρυθμίσεις, και κάθισε σε πορεία και το βελτιστοποίησε σε διάφορα φορτία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πήρα το αυτοκίνητο από τον εγκαταστατη. Τα μπεκ βενζίνης τόσο θόρυβο κάνουν; Επίσης κάτι που ένιωσα (ίσως να ήταν και η ιδέα μου) όσο ήμουν στο αμάξι μέχρι να παω σπίτι είχα μια γεύση πικρή στο στόμα μου, υπάρχει περίπτωση να είναι από το υγραέριο η από το φίλτρο καμπίνας που θέλει αλλαγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thory είπε

Τα μπεκ βενζίνης τόσο θόρυβο κάνουν;

Τα μπεκ υγραερίου μάλλον εννοείς.....αν ακούγεται σαν ντιζελοκινητηρας από ταξί, προφανώς σου έβαλε μπεκ τύπου ηλεκτροβαλβίδας οπότε ναι, είναι λογικό να ακούγεται έτσι. Τα τύπου βενζίνης (HANA π.χ) ακούγονται λιγότερο έως καθόλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Greektrooper είπε

Τα μπεκ υγραερίου μάλλον εννοείς.....αν ακούγεται σαν ντιζελοκινητηρας από ταξί, προφανώς σου έβαλε μπεκ τύπου ηλεκτροβαλβίδας οπότε ναι, είναι λογικό να ακούγεται έτσι. Τα τύπου βενζίνης (HANA π.χ) ακούγονται λιγότερο έως καθόλου.

Μου ειπε οτι ειναι μπεκ τυπου βενζινης. Για να πω την αληθεια, με ανοιχτο καπο ακουγεται αρκετά, μεσα στην καμπινα κανει κατι σαν γουργουρητο που και που και δεν ακουγεται τοσο.

Κατι άλλο, το πήγα βολτα 100χλμ για να δω τι παίζει. Ενω ήταν στη ρεζερβα ο δείκτης πήγα να το φουλάρω, στο πρώτο βενζιναδικο λεω φουλαρέτο, βάζει 14 ευρω(20 λιτρα) και σταματάει μονο του, λεω αποκλείεται,μπαινω στο αμαξι ειχαν γίνει πράσινες 2 γραμμές. πάω σε 2ο βενζινάδικο λέω φουλαρέτο και βάζει 5 ευρώ και μετα σταματάει(δλδ εχει φουλάρει) μπαίνω στο αμάξι απο 2 οι γραμμές ειχαν γίνει 4. Εκανα 100χλμ και τώρα ειμαι πάλι στις 2 γραμμές? Τί έχει παιχτεί?Πόσο έκαψα τελικά? Ο εγκαταστάτης μου είχε πει οτι αυτη η μπουκάλα που μου έβαλε γεμίζει με 35-37 ευρω. 

Επεξ/σία από thory
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, thory είπε

Μου ειπε οτι ειναι μπεκ τυπου βενζινης. Για να πω την αληθεια, με ανοιχτο καπο ακουγεται αρκετά, μεσα στην καμπινα κανει κατι σαν γουργουρητο που και που και δεν ακουγεται τοσο. 

Κατι άλλο, το πήγα βολτα 100χλμ για να δω τι παίζει. Ενω ήταν στη ρεζερβα ο δείκτης πήγα να το φουλάρω, στο πρώτο βενζιναδικο λεω φουλαρέτο, βάζει 14 ευρω(20 λιτρα) και σταματάει μονο του, λεω αποκλείεται,μπαινω στο αμαξι ειχαν γίνει πράσινες 2 γραμμές. πάω σε 2ο βενζινάδικο λέω φουλαρέτο και βάζει 5 ευρώ και μετα σταματάει(δλδ εχει φουλάρει) μπαίνω στο αμάξι απο 2 οι γραμμές ειχαν γίνει 4. Εκανα 100χλμ και τώρα ειμαι πάλι στις 2 γραμμές? Τί έχει παιχτεί?Πόσο έκαψα τελικά? Ο εγκαταστάτης μου είχε πει οτι αυτη η μπουκάλα που μου έβαλε γεμίζει με 35-37 ευρω

Μην κοιτάς τις γράμμες, είναι απλά ενδεικτικές δεν είναι ακριβείας. Μπορεί να είσαι πχ στο κόκκινο και να έχεις άλλα 100 χλμ, μπορεί και 50. Άσε το να αδειάσει τελείως κάνε τα χιλιόμετρά σου και πήγαινε φουλάρισέ το από άδειος να δεις πόσο θα πάρει. Είσαι σίγουρος ότι φουλάρει με 35€ ή σου έβαλε 35lt μπουκάλα, και φουλάρει με 25€???

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, thory είπε

Μόλις πήρα το αυτοκίνητο από τον εγκαταστατη. Τα μπεκ βενζίνης τόσο θόρυβο κάνουν; Επίσης κάτι που ένιωσα (ίσως να ήταν και η ιδέα μου) όσο ήμουν στο αμάξι μέχρι να παω σπίτι είχα μια γεύση πικρή στο στόμα μου, υπάρχει περίπτωση να είναι από το υγραέριο η από το φίλτρο καμπίνας που θέλει αλλαγή;

Καλοτάξιδο , τι αμάξι και τι σύστημα έβαλες ;

Εάν σου έχει τοποθετήσει τα απλά μπέκ (ηλεκτροβαλβίδες) είναι φυσιολογικό ο θόρυβος.

Τώρα στην ένδειξη της στάθμης μην δίνεις και τόσο ακρίβεια. Γεμισε το 4-5 φορές και μέτρησε το με το μερικό χιλιομετρητή μέχρι να σε γυρίσει απο μονο του σε βενζίνη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω που αλλαξα δυο φορες μπεκ και εβλα τυπου βενζίνης και τα hana και τα omvl (αλλαχτηκε ολο το συστημα...)δεν κανουν θορυβο.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Εγω που αλλαξα δυο φορες μπεκ και εβλα τυπου βενζίνης και τα hana και τα omvl (αλλαχτηκε ολο το συστημα...)δεν κανουν θορυβο.

Επειδή γνωρίζω τη δική σας περίπτωση.

Όταν αλλάχτηκε το σύστημα θα κράταγα τα Hana ξανά , ήταν απόλυτα συμβατά. Απλώς ήθελαν να το πουλήσουν ολοκληρωμένο το κίτ.

Τα κρατήσατε τα Hana όταν αλλάξατε το κίτ , θυμάμαι δέν είχαν δουλέψει πολύ .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Επειδή γνωρίζω τη δική σας περίπτωση.

Όταν αλλάχτηκε το σύστημα θα κράταγα τα Hana ξανά , ήταν απόλυτα συμβατά. Απλώς ήθελαν να το πουλήσουν ολοκληρωμένο το κίτ.

Τα κρατήσατε τα Hana όταν αλλάξατε το κίτ , θυμάμαι δέν είχαν δουλέψει πολύ .

Ελαχιστα ειχαν δουλεψει τα hana ...Ο εγκατασταης τα αλλαξε χωρις να με ρωτησει ...Μου ειπε ταχα οτι δεν ηταν συμβατα με omvl ...Προφανως ψεμματα αλλα με εχασε απο πελατη .

Τα περι μαστορων τα εχουμε ζησει καλα Μελετη ...ολοι καλοι μεχρι να μας τυχει κατι στραβο.Παντως κοντα 2 χρονια με λιγα ομως χλμ δεν ειχα προβληματα μετα την αλλαγη εγκεφαλου .Μειωση καυσιμου που μου εταζε ...παπαριες !!!

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, meletis_m είπε

Καλοτάξιδο , τι αμάξι και τι σύστημα έβαλες ;

Εάν σου έχει τοποθετήσει τα απλά μπέκ (ηλεκτροβαλβίδες) είναι φυσιολογικό ο θόρυβος.

Τώρα στην ένδειξη της στάθμης μην δίνεις και τόσο ακρίβεια. Γεμισε το 4-5 φορές και μέτρησε το με το μερικό χιλιομετρητή μέχρι να σε γυρίσει απο μονο του σε βενζίνη.

Ευχαριστώ. Lovato c-obd2. Άμεσου ψεκασμού με μπεκ τύπου βενζίνης (και καλά). 

Δηλαδή ενώ το ξεκαθαρίσαμε τόσες φορές παίζει να μου βάλε ηλεκτροβαλβιδες; Βασικά όταν δίνω γκάζι τότε ακούω τα μπεκ σαν να γριλιζουν. Πέρα από τον θόρυβο πως αλλιώς μπορώ να το διαπιστώσω; Μου χει δώσει κάτι χαρτιά που γράφουν κάτι serial number πάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thory είπε

Ευχαριστώ. Lovato c-obd2. Άμεσου ψεκασμού με μπεκ τύπου βενζίνης (και καλά). 

Δηλαδή ενώ το ξεκαθαρίσαμε τόσες φορές παίζει να μου βάλε ηλεκτροβαλβιδες; Βασικά όταν δίνω γκάζι τότε ακούω τα μπεκ σαν να γριλιζουν. Πέρα από τον θόρυβο πως αλλιώς μπορώ να το διαπιστώσω; Μου χει δώσει κάτι χαρτιά που γράφουν κάτι serial number πάνω.

Βγάλε μια φωτογραφία τα μπέκ σου.

Η Lovato έχει αρκετά καλά μπέκ , τα δουλεύει ως Lovato μάρκα ,

2097872858_.PNG.1550ae7cb2e5336d54dee460d1dec325.PNG

Το προβλημα δεν ειναι εκει , εάν εχει γινει σωστη χαρτογράφηση στο δρομο σε πορεια δεν θα εχεις προβλημα.

Και εγω λοβατο ειχα στο Honda.

Να αλλάζεις φίλτρα στο σύστημα ανα 20.000 χιλιόμετρα.

Για τα μπέκ να ανησυχ΄σεις μετά τίς 60.000 χιλιόμετρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, meletis_m είπε

Βγάλε μια φωτογραφία τα μπέκ σου.

Η Lovato έχει αρκετά καλά μπέκ , τα δουλεύει ως Lovato μάρκα ,

2097872858_.PNG.1550ae7cb2e5336d54dee460d1dec325.PNG

Το προβλημα δεν ειναι εκει , εάν εχει γινει σωστη χαρτογράφηση στο δρομο σε πορεια δεν θα εχεις προβλημα.

Και εγω λοβατο ειχα στο Honda.

Να αλλάζεις φίλτρα στο σύστημα ανα 20.000 χιλιόμετρα.

Για τα μπέκ να ανησυχ΄σεις μετά τίς 60.000 χιλιόμετρα

Αυτά είναι τα μπεκ. Έχω βγάλει και ενα βίντεο που ακούγεται πως κάνει.

Δηλαδή παίζει να μου έχει βάλει τα σωστά εξαρτήματα αλλά λόγω χαρτογράφησης να ακούγεται θόρυβος? Δεν έχω καταλάβει.

IMG_20190621_172954.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...