Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, donstefano είπε

Επειδή κάποιοι φίλοι γράφουν βάλε γκάζι και λιωστο να διευκρινίσω να το λιωσετε στα χιλιόμετρα και όχι να το γκαζωνεται.θα το πάρετε στο χέρι το αμάξι.

Ήρεμη συντηρητική οδήγηση και εάν θέλετε να το σπάσετε γιατί έτσι σας κάπνισε πρώτα γύρισμα βενζίνη.

60000 απροβληματιστα μέχρι τώρα έχω σε κορολλα....

Όλο το παιχνίδι είναι ο εγκαταστάτης να το βγάλει στο δρόμο να φτιάξει σωστά μείγματα.

Προσωπικά το πήγαινα όπως το πήγαινα και με βενζίνη . Εάν ήθελα να το πατήσω αρκετα το είχα ρυθμίσει να γυριζει μετα τις 4000 μονιμα βενζινη ή το γυρνούσα βενζίνη.

Επειδή βλέπω και εσύ οτί έχεις ιαπωνικό κάνε ενα έλεγχο διάκενων βαλβίδων να ξέρεις που βρίσκεσαι.

Εγω έκανα σε Honda Accord 160.000 σε 3 χρόνια και σύνολο 500.000.

Εάν δεν με είχαν χτυπήσει το αμάξι δούλευε άψογα ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

36 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Όλο το παιχνίδι είναι ο εγκαταστάτης να το βγάλει στο δρόμο να φτιάξει σωστά μείγματα.

Προσωπικά το πήγαινα όπως το πήγαινα και με βενζίνη . Εάν ήθελα να το πατήσω αρκετα το είχα ρυθμίσει να γυριζει μετα τις 4000 μονιμα βενζινη ή το γυρνούσα βενζίνη.

Επειδή βλέπω και εσύ οτί έχεις ιαπωνικό κάνε ενα έλεγχο διάκενων βαλβίδων να ξέρεις που βρίσκεσαι.

Εγω έκανα σε Honda Accord 160.000 σε 3 χρόνια και σύνολο 500.000.

Εάν δεν με είχαν χτυπήσει το αμάξι δούλευε άψογα ! 

Έχω κάνει ήδη 2 και σε λίγα χιλ θα κάνω και την 3η μέτρηση διακενων.δεν είχαν πέσει πάντως καθόλου στις προηγούμενες μετρήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.. Εχθές έκλεισα ένα Toyota Yaris με εργοστασιακό LPG μοντέλο του 2010.Το αμάξι είναι για την σύζυγο που μέχρι τώρα είχε ένα WV Polo του 01..

Στην αρχή κοιτούσα μόνο για βενζίνη αλλά πιστεύω ότι το εργοστασιακό lpg δεν θαχει κάνα θέμα.Το αμάξι είναι από Ιταλία..λογικά οι Ιταλοί είναι πιο έμπειροι στο θέμα του lpg.σιγουρα μεγάλο ρόλο παίζει η συντήρηση που είχε το αμάξι (έχει βιβλίο σερβις όλα στην Toyota)..Ελπίζω να μας βγει καλο κ πολλά απροβληματιστα χιλιόμετρα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, daPro είπε

Καλημέρα.. Εχθές έκλεισα ένα Toyota Yaris με εργοστασιακό LPG μοντέλο του 2010.Το αμάξι είναι για την σύζυγο που μέχρι τώρα είχε ένα WV Polo του 01..

Στην αρχή κοιτούσα μόνο για βενζίνη αλλά πιστεύω ότι το εργοστασιακό lpg δεν θαχει κάνα θέμα.Το αμάξι είναι από Ιταλία..λογικά οι Ιταλοί είναι πιο έμπειροι στο θέμα του lpg.σιγουρα μεγάλο ρόλο παίζει η συντήρηση που είχε το αμάξι (έχει βιβλίο σερβις όλα στην Toyota)..Ελπίζω να μας βγει καλο κ πολλά απροβληματιστα χιλιόμετρα..

Καλοριζικο ...Πε  μας  εντυπωσεις απο καταναλωση .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, daPro είπε

Καλημέρα.. Εχθές έκλεισα ένα Toyota Yaris με εργοστασιακό LPG μοντέλο του 2010.Το αμάξι είναι για την σύζυγο που μέχρι τώρα είχε ένα WV Polo του 01..

Στην αρχή κοιτούσα μόνο για βενζίνη αλλά πιστεύω ότι το εργοστασιακό lpg δεν θαχει κάνα θέμα.Το αμάξι είναι από Ιταλία..λογικά οι Ιταλοί είναι πιο έμπειροι στο θέμα του lpg.σιγουρα μεγάλο ρόλο παίζει η συντήρηση που είχε το αμάξι (έχει βιβλίο σερβις όλα στην Toyota)..Ελπίζω να μας βγει καλο κ πολλά απροβληματιστα χιλιόμετρα..

εχω την εντυπωση οτι το yaris δεν βγαινει με εργοστασιακο υγραεριο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελει να παρει καποιος σημερα καποιο μεσαιο - μικρομεσαιο  καινουργιο αυτοκινητο. Βγαινει κανενα με LPG?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, daPro είπε

Καλημέρα.. Εχθές έκλεισα ένα Toyota Yaris με εργοστασιακό LPG μοντέλο του 2010.Το αμάξι είναι για την σύζυγο που μέχρι τώρα είχε ένα WV Polo του 01..

Στην αρχή κοιτούσα μόνο για βενζίνη αλλά πιστεύω ότι το εργοστασιακό lpg δεν θαχει κάνα θέμα.Το αμάξι είναι από Ιταλία..λογικά οι Ιταλοί είναι πιο έμπειροι στο θέμα του lpg.σιγουρα μεγάλο ρόλο παίζει η συντήρηση που είχε το αμάξι (έχει βιβλίο σερβις όλα στην Toyota)..Ελπίζω να μας βγει καλο κ πολλά απροβληματιστα χιλιόμετρα..

Kαλοταξιδο , δηλαδή τι σύστημα έχει επάνω , συνήθως η Τoyota έβαζε vialle.

Θα του εκανα πλήρες service πάντως καθώς δεν εμπιστεύομαι προσωπικά βιβλία συντήρησης , έχουν ακουστεί κατά καιρούς διαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tempes είπε

εχω την εντυπωση οτι το yaris δεν βγαινει με εργοστασιακο υγραεριο

Υποθέτω ότι βρήκε κάτι τέτοιο. Και μένα τις προάλλες μου ήρθε συνάδελφος με Matiz εξ Ιταλίας με εργοστασιακό lpg...... ούτε καν ήξερα ότι υπήρχε τέτοιο μοντέλο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/12/2019 στις 9:06 ΠΜ, daPro είπε

Καλημέρα.. Εχθές έκλεισα ένα Toyota Yaris με εργοστασιακό LPG μοντέλο του 2010.Το αμάξι είναι για την σύζυγο που μέχρι τώρα είχε ένα WV Polo του 01..

Στην αρχή κοιτούσα μόνο για βενζίνη αλλά πιστεύω ότι το εργοστασιακό lpg δεν θαχει κάνα θέμα.Το αμάξι είναι από Ιταλία..λογικά οι Ιταλοί είναι πιο έμπειροι στο θέμα του lpg.σιγουρα μεγάλο ρόλο παίζει η συντήρηση που είχε το αμάξι (έχει βιβλίο σερβις όλα στην Toyota)..Ελπίζω να μας βγει καλο κ πολλά απροβληματιστα χιλιόμετρα..

Φίλος είχε πάρει από Ελληνική αντιπροσωπεία κούτα αντίστοιχο yaris 1,1 αν δεν κάνω λάθος, με σύστημα υγραερίου. Στον χρόνο πάνω και στα 30.000χλμ χτύπησε κινητήρα γιατί είχε αργήσει το σέρβις κατά 23 χιλιόμετρα. Η Ελληνική αντιπροσωπεία στην αρχή δεν του κάλυπτε την βλάβη λόγω του ότι είχε αργήσει έστω για αυτά τα λίγα χιλιόμετρα να το πάει για σέρβις. Έστειλε email στα κεντρικά της ΤΟΥΟΤΑ Ευρώπης (νομίζω Βέλγιο?) η οποία του απάντησε ότι κανένα μοντέλο δεν βγαίνει με σύστημα υγραερίου από το εργοστάσιό της και ζήτησε περισσότερες διευκρινήσεις. Όπως καταλαβαίνετε η βλάβη καλύφθηκε από την Ελληνική αντιπροσωπεία άμεσα......

Η Ελληνική αντιπροσωπεία της ΤΟΥΟΤΑ από όσο έχω μάθει βάζει σύστημα υγραερίου με δική της ρύθμιση το οποία είναι "συμβατό" με τους κινητήρες των μοντέλων. 

Βέβαια για να μην τα παρουσιάζουμε όλα μαύρα και αρνητικά, γνωστός με LandCruiser 120 βενζίνη, έχει κάνει 100.000 χλμ με το εν λόγω σύστημα και δεν έχει κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, daPro είπε

Παίδες το ακύρωσα το αμάξι γιατι ο άνθρωπος ήταν ότι να ναι..

Καλα εκανες.....Ποτε αμαξι με προεγκατεστημενο υγραεριο εκτος και αν ξερουμε τον ιδιοκτητη.

Απαραιτητος ελεγχος απο εγκαταστατη πριν.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, plasTOST είπε

Φίλος είχε πάρει από Ελληνική αντιπροσωπεία κούτα αντίστοιχο yaris 1,1 αν δεν κάνω λάθος, με σύστημα υγραερίου. Στον χρόνο πάνω και στα 30.000χλμ χτύπησε κινητήρα γιατί είχε αργήσει το σέρβις κατά 23 χιλιόμετρα. Η Ελληνική αντιπροσωπεία στην αρχή δεν του κάλυπτε την βλάβη λόγω του ότι είχε αργήσει έστω για αυτά τα λίγα χιλιόμετρα να το πάει για σέρβις. Έστειλε email στα κεντρικά της ΤΟΥΟΤΑ Ευρώπης (νομίζω Βέλγιο?) η οποία του απάντησε ότι κανένα μοντέλο δεν βγαίνει με σύστημα υγραερίου από το εργοστάσιό της και ζήτησε περισσότερες διευκρινήσεις. Όπως καταλαβαίνετε η βλάβη καλύφθηκε από την Ελληνική αντιπροσωπεία άμεσα......

Η Ελληνική αντιπροσωπεία της ΤΟΥΟΤΑ από όσο έχω μάθει βάζει σύστημα υγραερίου με δική της ρύθμιση το οποία είναι "συμβατό" με τους κινητήρες των μοντέλων. 

Βέβαια για να μην τα παρουσιάζουμε όλα μαύρα και αρνητικά, γνωστός με LandCruiser 120 βενζίνη, έχει κάνει 100.000 χλμ με το εν λόγω σύστημα και δεν έχει κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής!

Ίσως δεν ευθυνόταν το Service του υγραερίου αλλά η ρύθμιση του του υγραερίου δεν ήταν σωστά. 

Γιατι και να αργήσεις τα φίλτρα του υγραερίου δεν παθαίνει κάτι.

Το αμάξι οποιοδήποτε μπει πάνω υγραέριο πρέπει να δουλεύει σωστά πρώτα από ολα στην βενζίνη.

Σου μιλάω καθώς έκαως έκανα ~160.000 με υγραεριο σε Ιαπωνικό - Honda σε 3 χρόνια , που υποτίθεται είναι πιο ευαίσθητα στο υγραέριο

3 ώρες πριν, daPro είπε

Παίδες το ακύρωσα το αμάξι γιατι ο άνθρωπος ήταν ότι να ναι..

Με υπομονή βρές όσο πιο καθαρό σε βενζίνη , κάντου πλήρες service και βάλτου ενα πολωνικό σύστημα, με κατάλληλη έρευνα για εγκαταστάτη, υπάρχουν αρκετοί ημιομαθείς 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/12/2019 στις 11:38 ΠΜ, MSC3169 είπε

Το Corsa σίγουρα. Θα έρθει και το Clio μάλλον. 

Αυτόματο από ότι βλέπω όμως γιοκ. Μάλλον το ξεχνάς αν θες lpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ο πατέρας μου πρόσφατα αγόρασε ένα μεταχειρισμένο Suzuki Jimny του 2005 στα 205.000 χλμ. Επειδή εγώ έχω πετρελαιοκίνητο και πλήρη άγνοια για τα συστήματα υγραερίου, έχετε κάτι να προτείνετε για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο; Πχ προελέγχους, συστήματα που έχει καποιος περάσει σε αυτό το μοντέλο κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...