Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θεμα με επαρχια αν δεν ειναι ακλος ο εγκαταστατης θα υπαρχουν προβληματα .Απο την αλλη αν γινει Αθηνα και χρειαστει κατι παλι δυσκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Το θεμα με επαρχια αν δεν ειναι ακλος ο εγκαταστατης θα υπαρχουν προβληματα .Απο την αλλη αν γινει Αθηνα και χρειαστει κατι παλι δυσκολα.

Για αυτό το λόγο κοιτάμε κάποιο σύστημα με δίκτυο συνεργατών και τεχνική υποστήριξη.

Εάν πέσεις σε ημιμαθη εγκαταστατη απλώς πας αλλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Για αυτό το λόγο κοιτάμε κάποιο σύστημα με δίκτυο συνεργατών και τεχνική υποστήριξη.

Εάν πέσεις σε ημιμαθη εγκαταστατη απλώς πας αλλου

Αν ξερω καλα μονο η Lovato απο οτι λεει εχει .

Στην Κρητη που θελει ο φιλος εχει μονο συνεργαζομενα συνεργεια  και οχι επισημους αντιπροσωπους.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/2/2020 στις 12:53 ΜΜ, sakks80 είπε

Το ξέρω αυτό. Το ερώτημα μου είναι τι δεξαμενή είναι και κοστιζει τοσο πολύ σε σχέση με μια δεξαμενη που περνάς σε συστήματα μη εργοστασιακα. 

Έλα μου ντε! Η μαμίσια. Συγκεκριμένα τη μάρκα δε θυμάμαι, αν τη δω θα τη σημειώσω. Η οποία λογικά είναι ανεκτή για γαλλικές τσέπες αλλά όχι για ελληνικές!

Το παράδοξο είναι ότι δεν υπάρχει παρόμοια περίπτωση με τη δική μου. Δε γίνεται να είμαι ο μοναδικός έλληνας με εργοστασιακό αέριο!

'Οπως και να έχει ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, steliosmavros είπε

Έλα μου ντε! Η μαμίσια. Συγκεκριμένα τη μάρκα δε θυμάμαι, αν τη δω θα τη σημειώσω. Η οποία λογικά είναι ανεκτή για γαλλικές τσέπες αλλά όχι για ελληνικές!

Το παράδοξο είναι ότι δεν υπάρχει παρόμοια περίπτωση με τη δική μου. Δε γίνεται να είμαι ο μοναδικός έλληνας με εργοστασιακό αέριο!

'Οπως και να έχει ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Είσαι βέβαιος πως για το δικό σου (εργοστασιακό) ισχύει το ίδιο με τα εκ μετατροπής;

Το έψαξες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Doubt είπε

Είσαι βέβαιος πως για το δικό σου (εργοστασιακό) ισχύει το ίδιο με τα εκ μετατροπής;

Το έψαξες;

Σάμπως είχα ποτές μου αμάξι που να του έχω κάνει τη μετατροπή...

Κάποιος που αποφασίζει κάτι τέτοιο δίνει 500-700 ευρό για τη μετατροπή και μετά από 10 χρόνια, δίνει 100-200 ευρό και αγοράζει την ίδια δεξαμενή για να είναι νόμιμος. Εγώ δε μπορώ να κάνω το ίδιο αφού κοστίζει φαρμάκι.

Αγόρασα σε ανεβασμένη τιμή το αμάξι (λόγω του εργοστασιακού) το χάρηκα 1 χρόνο και τώρα επειδή δε μου περισσεύουν εξαναγκάζομαι να βάλω ιμιτασιόν και να πληρώσω και κερατιάτικα κάτι εκατοντάδες ευρό! Χώρια ο μπελάς με το ΚΤΕΟ...

Τέπσα...

Απλά απορώ που σε όλο το νετ υπάρχουν χιλιάδες σχόλια, κανένας όμως δεν έχει γράψει "όποιος πάρει εργοστασιακό, όταν λήξει θα χρειαστεί να αγοράσει καινούριο αμάξι αφού τα ίδια θα δώσει και για τη μπουκάλα!"

Δε ξέρω σόρυ κι όλας, έχω χάσει τη ψυχραιμία μου, ίσως σε άλλα αυτοκίνητα με εργοστασιακό οι μαμίσιες μπουκάλες να στοιχίζουν φτηνότερα κι εγώ να έπεσα στην περιπτωσάρα🙃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, steliosmavros είπε

Δε ξέρω σόρυ κι όλας, έχω χάσει τη ψυχραιμία μου, ίσως σε άλλα αυτοκίνητα με εργοστασιακό οι μαμίσιες μπουκάλες να στοιχίζουν φτηνότερα κι εγώ να έπεσα στην περιπτωσάρα🙃

Γιατί δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο σε αντιπροσωπεία που πουλάει μοντέλο εργοστασιακό lpg να ρωτήσεις τι ισχύει;

(Τάχα πελάτης που ενδιαφέρεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Doubt είπε

Γιατί δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο σε αντιπροσωπεία που πουλάει μοντέλο εργοστασιακό lpg να ρωτήσεις τι ισχύει;

(Τάχα πελάτης που ενδιαφέρεται)

Μα πήρα, το έγραψα πιο πάνω. Οκ δε ρώτησα για άλλα μοντέλα (γιατί το συγκεκριμένο ρενό δεν το πουλάνε πια) αλλά αυτό είναι το καθεστώς, τέτοιες ταρίφες παίζουν... Ο υπάλληλος μου είπε (όπως έγραψα) μετά από κουβέντα κατανοώντας την κατάσταση, ότι όταν τους λέει την τιμή στις ελάχιστες περιπτώσεις που του έχουν τύχει, του κλείνουν το τηλ.

Το αλλόκοτο είναι ότι δεν έχουν δημοσιοποιηθεί τέτοια περιστατικά. Κάθονται όλοι και γράφουν πόσα γλιτώσουν, μετράνε, τσιγκουνεύονται, υπολογίζουν τα χλμ κι αλλά όταν έχει έρθει η ώρα να αντικαταστήσουν την εργοστασιακή...πλήρης άγνοια!

Επεξ/σία από steliosmavros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτα ενα σοβαρο εγκαταστατη lpg να σου πει αν μπορεις να βαλεις απο αυτες του εμποριου.Θεωρω πως ναι αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, meletis_m είπε

Για αυτό το λόγο κοιτάμε κάποιο σύστημα με δίκτυο συνεργατών και τεχνική υποστήριξη.

Εάν πέσεις σε ημιμαθη εγκαταστατη απλώς πας αλλου

Ναι αλλά αν το βάλεις πχ Αθήνα και το πας επαρχεία ακόμα μια ρύθμιση να θέλει μετά, ας είναι κάτι απλό, ο άλλος μαστορας το 50ρικο θα στο παρει αέρα. Ενώ αν το πας εκεί που έχεις κάνει εγκατάσταση τουλάχιστον στην αρχή μέχρι να στρώσει η ρύθμιση θα στο κάνει δωρεάν. Ότι βαράνε επαρχεία είναι γνωστό.Εγω αυτό που θέλω να βάλω στο βρίσκω 180ευρ πάνω από την Αθήνα αλλά δεν μπορείς να κάνεις και κάτι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Ρωτα ενα σοβαρο εγκαταστατη lpg να σου πει αν μπορεις να βαλεις απο αυτες του εμποριου.Θεωρω πως ναι αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

Φυσικά και ρώτησα φίλε Γιάννη και δυστυχώς αυτό θα γίνει στο τέλος...

Απλά τον πόνο μου να πω και να ενημερώσω ότι ποτέ δεν αγοράζουμε μεταχειρισμένο αυτοκίνητο με εργοστασιακό αέριο...Κυρίως όταν κλείνει η δεκαετία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, steliosmavros είπε

Απλά τον πόνο μου να πω και να ενημερώσω ότι ποτέ δεν αγοράζουμε μεταχειρισμένο αυτοκίνητο με εργοστασιακό αέριο...Κυρίως όταν κλείνει η δεκαετία

Αυτό μπορεί να ισχύει για τη δική σου την περίπτωση, ας μη γενικεύουμε για άλλα μοντέλα, άλλων εταιρειών. Σίγουρα πάντως ο υποψήφιος αγοραστής πρέπει να το ψάξει το θέμα.

Γιατί δεν δοκιμάζεις να απευθυνθείς στα κεντρικά της Renault?

https://group.renault.com/en/ask-your-question-to-groupe-renault/

Κρίμα δεν είναι να το αφήσεις έτσι;;

 

Χτλο.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/2/2020 στις 10:53 ΠΜ, meletis_m είπε

Ρώτησε στις Μοίρες έχουν γραφτεί καλές κριτικές , κάνε μια αναζητηση , θυμάμαι είσαι από Κρήτη.

Εκεί θα το πάω και εγώ δε θέλω να του κάνω διαφήμιση αλλά είναι καλός και την ξέρει τη δουλειά, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑ αφησω και εγω ενα λιθαρακι .
Hyundai i30 1400 2010 , 8 1/2 ετη με αεριο - απο ιουλιο του 2011 με  BRC SEQUENT PLUG & DRIVE
Χιλιόμετρα 113000 συνολικά , τα οποια 103000 με lpg και συχεχιζουμε .
Το αμαξι δεν εχει κάνει κιχ ολα αυτα τα χρονια
Το μονο που εχω κανει επιπλέον ειναι οτι εχω ηδη αλλαξει ελατήρια πισω επειδη το αμαξι "επλεε" λογω υγραεριου ( δεξαμενη 55λτ στην θεση της ρεζερβας + την ρεζερβα - κανονικος τροχος - απο πανω ). Εχω βαλει τα MAD HV-373128 που ειναι ειδικα για αυτο το σκοπό
Τώρα ψάχνομαι πλέον για την επερχόμενη αντικατάσταση δεξαμενής και πολυ-βαλβιδας λογω 10ετιας .

Στα επόμενα σχεδια ( σε συνάρτηση με την επόμενη μέτρηση βαλβίδων**** ) είναι να κατεβάσω καπάκι και να αλλάξω βαλβίδες και έδρες με ενισχυμένες για αεριο .
Μηχανικο εχω καταλήξει στο "γνωστό" μέσω Youtube που είναι στην τριπολη

 

**** μετρηση που ειχακανει στα 5 χρονια ( 75000 χλμ συνολικα - 65000χλμ με αεριο )

Spoiler

Αποτελεσματα

1ος
εισαγωγης : 0,15 0,15
εξαγωγης : 0,22 0,20

2ος
εισαγωγης : 0,17 0,15
εξαγωγης : 0,20 0,20

3ος
εισαγωγης : 0,17 0,15
εξαγωγης : 0,22 0,22

4ος
εισαγωγης : 0,15 0,15
εξαγωγης : 0,22 0,22

Τιμες κατασκευαστη προφορικα απο την Hyundai:
εισαγωγης : 0,13 - 0,20
εξαγωγης : 0,18 - 0,26
 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Doubt είπε

Αυτό μπορεί να ισχύει για τη δική σου την περίπτωση, ας μη γενικεύουμε για άλλα μοντέλα, άλλων εταιρειών. Σίγουρα πάντως ο υποψήφιος αγοραστής πρέπει να το ψάξει το θέμα

Σωστά, αλλά οι άλλες περιπτώσεις που είναι?😊

Ρώτησα συγκεκριμένο μαστόρι τις τελευταίες μέρες που ασχολείται με εργοστασιακά της ρενό και μου το είπε το παραπάνω, δεν το έβγαλα από το μυαλό μου. Αγοράζουν αμάξια με εργοστασιακά και λίγο πριν τη δεκαετία τα πωλούν. Εκτός αν είναι φραγκάτοι..

 

21 ώρες πριν, Doubt είπε

Γιατί δεν δοκιμάζεις να απευθυνθείς στα κεντρικά της Renault?

Απευθύνθηκα όπως έγραψα στην ελληνική αντιπροσωπεία, αλλά και τι να τους πω...Γιατί βάζετε ακριβές δεξαμενές? 'Η να τους παρακαλέσω για κανα σκόντο? Θα μου πουν ας μην πιανόσουν κορόϊδο μεγάλε.. Πιο ουσιαστικό ίσως να στείλω στην αντιπροσωπεία της δεξαμενής..Αλλά κι εκεί τι να τους ρωτήσω? Γιατί πουλάτε τη μπουκάλα 3.200ευρό?

Ένας φίλος πρότεινε να λαδώσω κάποιον κτεατζη κ να περάσω έτσι...Αλλά ποιος μου εγγυάται μετά ότι η δεξαμενή είναι οκ, δε θα έχει πιάσει ξέρω γω καμμιά σκουριά και δε θα γίνει κανά μπραφ..?Τέσπα..

Ένας άλλος πάλι μάστορας (ναι ζαλίζω κι άλλους όχι μόνο εσάς😁) μου είπε ότι να περάσω την ιμιτασιόν αφού δεν έχει καμμία διαφορά με την εργοστασιακή και να ησυχάσω.. Βέβαια δε μου απάντησε γιατί η μία από την άλλη έχουν 3000ευρο διαφορά!

Σ΄ ευχαριστώ πολύ πάντως φίλε για την ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...