Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, villasg είπε

ΝΑ αφησω και εγω ενα λιθαρακι .
Hyundai i30 1400 2010 , 8 1/2 ετη με αεριο - απο ιουλιο του 2011 με  BRC SEQUENT PLUG & DRIVE
Χιλιόμετρα 113000 συνολικά , τα οποια 103000 με lpg και συχεχιζουμε .
Το αμαξι δεν εχει κάνει κιχ ολα αυτα τα χρονια
Το μονο που εχω κανει επιπλέον ειναι οτι εχω ηδη αλλαξει ελατήρια πισω επειδη το αμαξι "επλεε" λογω υγραεριου ( δεξαμενη 55λτ στην θεση της ρεζερβας + την ρεζερβα - κανονικος τροχος - απο πανω ). Εχω βαλει τα MAD HV-373128 που ειναι ειδικα για αυτο το σκοπό
Τώρα ψάχνομαι πλέον για την επερχόμενη αντικατάσταση δεξαμενής και πολυ-βαλβιδας λογω 10ετιας .

Στα επόμενα σχεδια ( σε συνάρτηση με την επόμενη μέτρηση βαλβίδων**** ) είναι να κατεβάσω καπάκι και να αλλάξω βαλβίδες και έδρες με ενισχυμένες για αεριο .
Μηχανικο εχω καταλήξει στο "γνωστό" μέσω Youtube που είναι στην τριπολη

**** μετρηση που ειχακανει στα 5 χρονια ( 75000 χλμ συνολικα - 65000χλμ με αεριο )

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Αποτελεσματα

1ος
εισαγωγης : 0,15 0,15
εξαγωγης : 0,22 0,20

2ος
εισαγωγης : 0,17 0,15
εξαγωγης : 0,20 0,20

3ος
εισαγωγης : 0,17 0,15
εξαγωγης : 0,22 0,22

4ος
εισαγωγης : 0,15 0,15
εξαγωγης : 0,22 0,22

Τιμες κατασκευαστη προφορικα απο την Hyundai:
εισαγωγης : 0,13 - 0,20
εξαγωγης : 0,18 - 0,26
 

Εύχομαι να με φτάσεις. opel  vectra c του 2005 υγραέριο από το 2013  , 298.000 χιλιόμετρα στο κοντέρ από τα οποία 170.000 με υγραέριο.Μηχανή δεν έχει ανοιχτεί απλά έχω αλλάξει σταδιακά πνεύμονα μπεκ και εγκέφαλο.

Οι βαλβίδες μου είναι αυτορυθμιζόμενες (μεγάλη υπόθεση) οι δικές σου δεν είναι και για πιο λόγο λες αλλαγή.Έχεις κάποια συμπτώματα;;;;

Για Τρίπολη κατάλαβα που λες εγώ δεν θα το ρισκάριζα μόνο αν έμενα εκεί.Αν χτύπα ξύλο βγει μετά κάποιο πρόβλημα θα τρέχεις Τρίπολη;;;;

Αυτός εδώ στη γειτονιά σου που βλέπω περνώντας να πάω προς Αυλωνάρι δεν λέει τίποτε;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Αυτός εδώ στη γειτονιά σου που βλέπω περνώντας να πάω προς Αυλωνάρι δεν λέει τίποτε;;;;;;

Ακριβος διπλα μου , αλλα γενικα ολοι εδω δεν παιζουν με μεγαλες επισκευες δυστηχως , μονο τα απλα πραγματα πιανουν

 

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Οι βαλβίδες μου είναι αυτορυθμιζόμενες (μεγάλη υπόθεση) οι δικές σου δεν είναι και για πιο λόγο λες αλλαγή.Έχεις κάποια συμπτώματα;;;;

Εμενα δεν ειναι υδραυλικες οι βαλβιδες , οποτε μολις δω μετρηση εκτος οριων θα κανω την επισκευη πριν "χαλασει"
Συμπτωματα οχι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/2/2020 στις 10:41 ΠΜ, @topos είπε

Εχεις κανέναν υπόψην σου?

Κι εγώ μάλλον από βδομάδα ετοιμάζομαι για τοποθέτηση σε Nissan micra k12. Θα βάλω το LOVATO. Στο Ηρακλειο έχει 2 συνεργάτες. Μετά από επικοινωνία μέσω τηλεφώνου ,πήγα και από κοντά σε αυτόν που κατάλαβα ότι είναι πιο ψαγμένος. Αν θες σου δίνω στοιχεία και για τους 2. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, merfis106 είπε

Κι εγώ μάλλον από βδομάδα ετοιμάζομαι για τοποθέτηση σε Nissan micra k12. Θα βάλω το LOVATO. Στο Ηρακλειο έχει 2 συνεργάτες. Μετά από επικοινωνία μέσω τηλεφώνου ,πήγα και από κοντά σε αυτόν που κατάλαβα ότι είναι πιο ψαγμένος. Αν θες σου δίνω στοιχεία και για τους 2. 

Σε όποιον πάς να ρωτήσεις και για το καταλύτη σου εάν χρήζει αλλαγή απο κεραμικό σε μεταλλιkό ( εάν θυμάμαι) έχει αναφερθεί σε Nissan, επιπλέον μάθε τι βαλβίδες έχεις .

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Εύχομαι να με φτάσεις. opel  vectra c του 2005 υγραέριο από το 2013  , 298.000 χιλιόμετρα στο κοντέρ από τα οποία 170.000 με υγραέριο.Μηχανή δεν έχει ανοιχτεί απλά έχω αλλάξει σταδιακά πνεύμονα μπεκ και εγκέφαλο.

Οι βαλβίδες μου είναι αυτορυθμιζόμενες (μεγάλη υπόθεση) οι δικές σου δεν είναι και για πιο λόγο λες αλλαγή.Έχεις κάποια συμπτώματα;;;;

Για Τρίπολη κατάλαβα που λες εγώ δεν θα το ρισκάριζα μόνο αν έμενα εκεί.Αν χτύπα ξύλο βγει μετά κάποιο πρόβλημα θα τρέχεις Τρίπολη;;;;

Αυτός εδώ στη γειτονιά σου που βλέπω περνώντας να πάω προς Αυλωνάρι δεν λέει τίποτε;;;;;;

Eγω χωρίς παράπανω έκανα 160.000 χιλιόμετρα απο το 2016 εώς 2019 που με χτύπησαν , από βαλβίδες το αμάξι εάν και μηχανικές δεν είχε παρατηρηθεί μεταβολή σε 4 ελέγχους . Αναλώσιμα είχα αλλάξει ( μπέκ, επισκευή πνεύμονα, και αλλαγή Map ). Σύνολο είχε 500.000 χιλιόμετρα το Honda .

Σε λίγο θα βάλω και στο Mazda 6 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, meletis_m είπε

Σε όποιον πάς να ρωτήσεις και για το καταλύτη σου εάν χρήζει αλλαγή απο κεραμικό σε μεταλλιkό ( εάν θυμάμαι) έχει αναφερθεί σε Nissan, επιπλέον μάθε τι βαλβίδες έχεις .

Eγω χωρίς παράπανω έκανα 160.000 χιλιόμετρα απο το 2016 εώς 2019 που με χτύπησαν , από βαλβίδες το αμάξι εάν και μηχανικές δεν είχε παρατηρηθεί μεταβολή σε 4 ελέγχους . Αναλώσιμα είχα αλλάξει ( μπέκ, επισκευή πνεύμονα, και αλλαγή Map ). Σύνολο είχε 500.000 χιλιόμετρα το Honda .

Σε λίγο θα βάλω και στο Mazda 6 

 

12 ώρες πριν, meletis_m είπε

Σε όποιον πάς να ρωτήσεις και για το καταλύτη σου εάν χρήζει αλλαγή απο κεραμικό σε μεταλλιkό ( εάν θυμάμαι) έχει αναφερθεί σε Nissan, επιπλέον μάθε τι βαλβίδες έχεις .

Eγω χωρίς παράπανω έκανα 160.000 χιλιόμετρα απο το 2016 εώς 2019 που με χτύπησαν , από βαλβίδες το αμάξι εάν και μηχανικές δεν είχε παρατηρηθεί μεταβολή σε 4 ελέγχους . Αναλώσιμα είχα αλλάξει ( μπέκ, επισκευή πνεύμονα, και αλλαγή Map ). Σύνολο είχε 500.000 χιλιόμετρα το Honda .

Σε λίγο θα βάλω και στο Mazda 6 

Καταλύτης δεν χρειάζεται αλλαγή.οι  βαλβίδες είναι μηχανικές και χρειάζονται έλεγχο μετά από κάποια χιλιόμετρα. Τώρα έχω 130.000 και δεν έχει γίνει ποτέ έλεγχος. Πιστεύω μην πάθει κάτι μόλις μπει το υγραέριο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, merfis106 είπε

Καταλύτης δεν χρειάζεται αλλαγή.οι  βαλβίδες είναι μηχανικές και χρειάζονται έλεγχο μετά από κάποια χιλιόμετρα. Τώρα έχω 130.000 και δεν έχει γίνει ποτέ έλεγχος. Πιστεύω μην πάθει κάτι μόλις μπει το υγραέριο .

ίσως χρειαστεί αλλαγή μπουζοκαλώδια.θα φανεί στό υγραέριο , θα κάνει κοψίματα .

Το καλύτερο είναι να κάνεις έλεγχο διάκενων βαλβίδων τώρα και εάν χρειαστεί και ρύθμιση , να πάς σταόρια κατασκευαστή.

Εφόσον το αμάξι ρυθμιστεί στο δρόμο εν κίνησει , δουλεύει σωστά στην βενζίνη (πρίν τη μετατροπή) δέν θα έχεις θέμα.'

Έπεια απο 25000 χιλιόμετρα που θα κάνεις μευγράεριο ξανά κάνεις έλεγχο διάκενων να δείς που βρίσκεσαι 

Και εγω αμάξι με μηχανικές βαλβίδες για αυτό σου προτείνωκάθε 25000-30000 να κανεις έλεγχο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, Έχω ένα Nissan Almera N15 με σύστημα υγραερίου BRC PLUG & DRIVE με συμπιεστή MB1200. Λόγο ότι το πήγα σε έναν μηχανικό μου είπε πως πρέπει να αλλάξω μπεκ ψεκασμού, σκέφτομαι να βάλω αυτά που έχει η BRC τύπου βενζίνης, απλός αυτά βγαίνουν σε 3 εκδόσεις (Μπλε, Πορτοκαλί, Κίτρινο). Είμαι ανάμεσα στα μπλε και στα πορτοκαλί αλλά δεν ξέρω που να καταλήξω. Έχει κανείς να προτείνει κάτι?

Screenshot_1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, nestoras10 είπε

Γεια σας, Έχω ένα Nissan Almera N15 με σύστημα υγραερίου BRC PLUG & DRIVE με συμπιεστή MB1200. Λόγο ότι το πήγα σε έναν μηχανικό μου είπε πως πρέπει να αλλάξω μπεκ ψεκασμού, σκέφτομαι να βάλω αυτά που έχει η BRC τύπου βενζίνης, απλός αυτά βγαίνουν σε 3 εκδόσεις (Μπλε, Πορτοκαλί, Κίτρινο). Είμαι ανάμεσα στα μπλε και στα πορτοκαλί αλλά δεν ξέρω που να καταλήξω. Έχει κανείς να προτείνει κάτι?

Screenshot_1.png

Αν έχεις το 14αρι με τα 87 τότε σίγουρα μπλε. Αν έχεις το 1600 με τα 100 πάλι τα μπλε, σε καλύπτουν μια χαρά αλλά σε παίρνει και για τα πορτοκαλί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα στη εβδομάδα θα πάω το Mazda 6 για εγκατασταση υγραερίου. Του άλλαξα μπουζοκαλωδια που χρειαζόταν και μέχρι στιγμής δουλεύει άψογα στη βενζίνη.

Σύστημα θα μπει σίγουρα από Πολωνία.

Έχω επιλογές είτε το Stag Qbox 4 plus ή Europegas Avance 32 και τα 2 με μπεκ Hana και πνεύμονα Tomasseto και εννοείται και καινούργιες γραμμές. Θα πάω στον εγκαταστατη που μου διόρθωσε το Honda και ξέρω ότι το βγάζει και στο δρόμο για παραμετροποίηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άφησα σήμερα το Mazda 6 για υγραέριο.Σύστημα μπήκε το Europegas Avance 32 , με μπεκ της Hana .Είχαν αλλαχτεί από πριν μπουζοκαλωδια λόγω διακοπών .

Το αμάξι πήγε σε εγκαταστατη που μου είχε διορθώσει και το προηγούμενο αμάξι με υγραέριο.

Το Σάββατο θα το παραλάβω . 

Θα έχω περισσότερα νεότερα , σίγουρα θα ενεργοποιηθεί και ο παράλληλος ψεκασμός.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε toyota ravv4 του 15 ( αυτοματο)  που ρωτησα μου ειπαν δεν μπαινει , το ειπε επισης και η αντιπροσωπεια . Το γραφω εδω μηπως καποιος εχει ακουσει κατι αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, gbras είπε

Σε toyota ravv4 του 15 ( αυτοματο)  που ρωτησα μου ειπαν δεν μπαινει , το ειπε επισης και η αντιπροσωπεια . Το γραφω εδω μηπως καποιος εχει ακουσει κατι αλλο

Το λόγο σου το είπαν. Δεν ξέρω για τη συγκεκριμένη χρονολογία αλλά σε Rav 4 του 2008 έχω δει στο συνεργείο το δικό μου

Τόσο υγρού ψεκασμού (χωρίς πνεύμονα) όσο και συστημα με πνεύμονα.

Όταν θα σου βγάλει πρόβλημα στις βαλβίδες θα έχεις κάνει >150.000

Καθοριστικό ρόλο παίζει η ρύθμιση αλλά και τα χιλιόμετρα που κανείς ετησίως .

Παλιότερα οι αντιπροσωπείες της Toyota έβαζαν συστηματα vialle (κάνε περαιτέρω αναζήτηση). Να ξέρεις ότι εάν έχεις εγγύηση ίσως βρουν πάτημα λόγω μετατροπής.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Το λόγο σου το είπαν. Δεν ξέρω για τη συγκεκριμένη χρονολογία αλλά σε Rav 4 του 2008 έχω δει στο συνεργείο το δικό μου

Τόσο υγρού ψεκασμού (χωρίς πνεύμονα) όσο και συστημα με πνεύμονα.

Όταν θα σου βγάλει πρόβλημα στις βαλβίδες θα έχεις κάνει >150.000

Καθοριστικό ρόλο παίζει η ρύθμιση αλλά και τα χιλιόμετρα που κανείς ετησίως .

Παλιότερα οι αντιπροσωπείες της Toyota έβαζαν συστηματα vialle (κάνε περαιτέρω αναζήτηση). Να ξέρεις ότι εάν έχεις εγγύηση ίσως βρουν πάτημα λόγω μετατροπής.

Σε παλιοτερα ξερω οτι μπαινει. Στα καινουγια ομως οχι απο οτι λενε. Νομιζω εχει να κανει με τις υψηλοτερες θερμοκρασιες που αναπτυσσει το υγραεριο.

Επεξ/σία από gbras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, gbras είπε

Σε παλιοτερα ξερω οτι μπαινει. Στα καινουγια ομως οχι απο οτι λενε. Νομιζω εχει να κανει με τις υψηλοτερες θερμοκρασιες που αναπτυσσει το υγραεριο.

Με σωστή ρύθμιση μειγμάτων στο εν κινήσει δεν έχεις πρόβλημα ένα αρυθμιστο όχημα όντως θα έχει υπάρξει πρόβλημα .

Και εάν θες να είσαι και πιο σωστός ο εγκαταστατης να βάλει και αναλυτή καυσαερίων κατά τη ρύθμιση.

Ψάξε και διάβασε τι ισχύει με τα Fuel Trims ώστε να τα βάλεις στη σειρά όπως έχουν τα πραγματα

Επεξ/σία από meletis_m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...