Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 λεπτά πριν, nik416 είπε

Δεν είναι Ηana?

Hana είναι η εταιρεία κατασκευής , όχι ο τύπος . Είναι τύπου βενζίνης από όσο φαίνεται , και τα εμπορεύεται η Stag ,όπως ήδη γράφτηκε πιο πάνω 

Διάβασε εδώ https://www.stag.gr/μπεκ/hana

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 6/3/2020 στις 12:47 ΜΜ, nik416 είπε

Και εγώ Ηράκλειο μένω μήπως μπορείς να μου πεις για τους δύο μαστορπυς που βρίσκονται γιατί ψάχναμε για υγραέριο και εγω

Καλημέρα φίλε. Σήμερα είδα το μνμ σου. Τι έκανες . έβαλες υγραεριο τελικά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fiat Bravo 2010 T-JET με 150 CV, έκδοση TOP (η πιο γεμάτη έκδοση) ποιο σύστημα θα συστήνατε και με τι κόστος;

Αμφιταλαντεύομαι να το πάρω και σε έκδοση MTJ (σε άριστη κατάσταση 2013 μοντέλο και με εργοστασιακό NAVI), αλλά η έκδοση βενζίνης που βρήκα είναι 2000 ευρώ πιο κάτω και με περισσότερα extra (το MTJ δεν έχει cruise control, διζωνικό κλιματισμό, parktronic, αισθητήρα βροχής).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Black Flag είπε

Fiat Bravo 2010 T-JET με 150 CV, έκδοση TOP (η πιο γεμάτη έκδοση) ποιο σύστημα θα συστήνατε και με τι κόστος;

Αμφιταλαντεύομαι να το πάρω και σε έκδοση MTJ (σε άριστη κατάσταση 2013 μοντέλο και με εργοστασιακό NAVI), αλλά η έκδοση βενζίνης που βρήκα είναι 2000 ευρώ πιο κάτω και με περισσότερα extra (το MTJ δεν έχει cruise control, διζωνικό κλιματισμό, parktronic, αισθητήρα βροχής).

Βάλε άφοβα και ειδικά σε Fiat . Αλλά μήν βιαστείς στήν επιλογή εγκαταστάτη , κάνε τήν έρευνα πάρε απόψεις τι συστήματα βάζει ο καθένας και αναλυτικά τι μάρκες θα χρησιμοποιήσουν σε εξαρτήματα  . 

Αυτό που δέν γνωρίζω είναι εάν ο κινητήρας σου είναι άμεσου ψεκασμού οπότε πάς σε ειδική κατηγορία συστημάτων. Υπάρχουν 2 κατηγορίες συστημάτων υγραερίου άμεσου ή έμμεσου ψεκασμού / Όχι όμως οτι δέν θα δουλέψει και με συστήματα με μειωτήρα πίεσης ή αλλιώς πνεύμονα . Να προτιμήσεις σύστημα το οποίο να υποστηρίζει μπέκ τύπου βενζίνης . Να έχεις υπ όψιν ότι το αμάξι πρέπει να δουλεύει σωστά στήν βενζίνη.

Τέλος παράγοντας είναι και η γνώση απο μεριά εγκαταστάτη και ειδικά στήν ρύθμιση. Έχω ήδη σε 2 αυτοκίνητα υγραέριο και στο 1ό έχω συμπληρώσει 160.000+ με υγραέριο σε 3,5 χρόνια.

Επεξ/σία από meletis_m
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/4/2020 στις 9:16 ΠΜ, merfis106 είπε

Καλημέρα φίλε. Σήμερα είδα το μνμ σου. Τι έκανες . έβαλες υγραεριο τελικά; 

Ναι φιλεμου έβαλα τελικά Αθήνα 

Επεξ/σία από nik416
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 6/3/2020 στις 9:37 ΜΜ, meletis_m είπε

Καλησπερα. Πήγα σήμερα και πήρα το Mazda 6 . Μπήκε συστημα Europe Gas με μπεκ βενζίνης .

Το αμάξι δούλευε σωστά στη βενζίνη , είχα αλλάξει ότι χρειαζόταν. Ρυθμίστηκε στο δρόμο και δεν αντιλαμβάνεσαι οποιαδήποτε κομπιασμα ή αστάθεια ρελαντί . Είχα και το προηγούμενο αμάξι (Honda Accord) . 

Το γέμισα και με υγραέριο και σε 1000 χιλιόμετρα θα ξανά επισκεφθώ το εγκαταστατη για να συννενοηθουμε ποσό θέλω να ρίχνει παράλληλα βενζίνη.

Κόστος ΚΤΕΟ για αρχική εγκατάσταση είναι 80€ σε όλα τα ΚΤΕΟ. Θα γίνει γρήγορα απόσβεση λόγω ότι κάνω 40.000 χιλιόμετρα/ετησίως 

Λόγω της κατάστασης / πανδημίας το είχα αφήσει το αμάξι.
Με το υγραέριο συμπλήρωσα 2500 χιλιόμετρα.
Σήμερα πήγα στο εγκαταστατη, για έλεγχο και κούμπωμα στο Η/Υ. Περιμενω και ενα δικο μου καλώδιο συνδεσης με τη μοναδα ελέγχου 
Οι καμπύλες ήταν ταυτόσημες  βενζινης- υγραερίου 
Όσο αφορά το εμπλουτισμό βενζίνης - προστασία βαλβίδων που το γράφει το πρόγραμμα , ενεργοποιήθηκε αναλόγως το φορτίο του κινητήρα να κανονιζει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα.Λεω να βάλω μπουζί LPG.Αλλα έχω μπερδευτεί.. θυμάμαι παλιά είχαν πάνω από 40 ευρώ και τώρα τα βλέπω 16..έχασα κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, daPro είπε

Καλημέρα.Λεω να βάλω μπουζί LPG.Αλλα έχω μπερδευτεί.. θυμάμαι παλιά είχαν πάνω από 40 ευρώ και τώρα τα βλέπω 16..έχασα κάτι?

Και δε χαίρεσαι;; ποια βλέπεις ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Doubt είπε

Και δε χαίρεσαι;; ποια βλέπεις ακριβώς;

Απλά έριξα μια ματιά στο σκρουτζ..το θέμα είναι πως θα μάθω ποια ακριβώς πρέπει να πάρω για το αμάξι μου?(getz με BRC)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...