Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

33 λεπτά πριν, daPro είπε

Καλημέρα.Λεω να βάλω μπουζί LPG.Αλλα έχω μπερδευτεί.. θυμάμαι παλιά είχαν πάνω από 40 ευρώ και τώρα τα βλέπω 16..έχασα κάτι?

Για ποιο λόγο θες ; Συμφωνώ ότι δεν ζοριζεις τόσο τους πολλαπλασιαστές . Αλλά εάν βάλεις πλατίνα και μειώσεις το διάκενο , το ίδιο είναι. Θα τα αλλάζεις στα 20.000-25000 . .Εάν παίρνει το αμάξι από το κατασκευαστή ιριδίου δεν μπορείς απλά να πειράξεις το διακενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , μια ενημέρωση που ισως ενδιαφέρει : στο Hyundai i30 εχω τοποθετημένο σύστημα BRC sequent plug and drive από το 2011 .
Φέτος πέρναγα έλεγχο ΚΤΕΟ 6/2020.
Η δεξαμενή μου όμως λήγει τον 6/2021 ( οπότε θα έπρεπε να ξαναπεράσω κτεο κανονικό και υγραερίου του χρόνου μετα την αλλαγή δεξαμενής ).

Αποφάσισα να την αλλάξω λοιπον φέτος και να περάσω μαζι κτεο υγραερίου και κανονικό ( 55€ + 81€ ) .
Άλλαξα λοιπον δεξαμενή καθως και την πολυβαλβιδα ( δεν ειχε κάποιο πρόβλημα) , κόστος με εργασία 190€ ( 145 τα υλικά )
Η δεξαμενη που ειχα ηταν 55lt και η νεα 59lt

δεξαμενη TV GAS

xIBMkMX.jpg

 

Πολυβαλβιδα : 220-225mm Internal 30° Tomasetto AT-02 Multivalve

utviXWh.jpg

 

Η παλια δεξαμενη & πολυβαλβιδα

ZcVnKxV.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, villasg είπε

Καλησπέρα , μια ενημέρωση που ισως ενδιαφέρει : στο Hyundai i30 εχω τοποθετημένο σύστημα BRC sequent plug and drive από το 2011 .
Φέτος πέρναγα έλεγχο ΚΤΕΟ 6/2020.
Η δεξαμενή μου όμως λήγει τον 6/2021 ( οπότε θα έπρεπε να ξαναπεράσω κτεο κανονικό και υγραερίου του χρόνου μετα την αλλαγή δεξαμενής ).

Αποφάσισα να την αλλάξω λοιπον φέτος και να περάσω μαζι κτεο υγραερίου και κανονικό ( 55€ + 81€ ) .
Άλλαξα λοιπον δεξαμενή καθως και την πολυβαλβιδα ( δεν ειχε κάποιο πρόβλημα) , κόστος με εργασία 190€ ( 145 τα υλικά )
Η δεξαμενη που ειχα ηταν 55lt και η νεα 59lt

δεξαμενη TV GAS

xIBMkMX.jpg

Πολυβαλβιδα : 220-225mm Internal 30° Tomasetto AT-02 Multivalve

utviXWh.jpg

Η παλια δεξαμενη & πολυβαλβιδα

ZcVnKxV.jpg

Καλή μάρκα πολυβαλβίδας έβαλες. 

Εγω αναρωτιέμαι γιατί αλλάζουμε και την δεξαμενή υγραερίου στα 10 χρόνια και όχι μόνο την πολυβαλβίδα(βάσει νομοθεσίας) . Είδες την παλιά σου δεξαμενή να έχει κάτι ; Για τήνπολυβαλβίδα εντάξει.

Επίσης παρατήρησα και τα καλώδια ρεύματος - ακροδέκτες . Σωστά τα έχεις , αλλά φτιάξε απο χοντρό καλώδιο σε ηλεκτρολόγο. Δεν τα εμπιστεύομαι τα φθηνιάρικα σετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, daPro είπε

Επειδή κ εγώ πρέπει να αλλάξω δεξαμενή σε ένα χρόνο.. πρέπει να αλλάξω και την πολυβαλβιδα?είναι υποχρεωτικό?

Ναι είναι υποχρεωτικό . 

Και προτίμησε δεξαμενη μάρκας TMS. Τώρα το έμαθα εγώ , είναι βαμμένες και εσωτερικά, εάν είχα τη δυνατότητα θα έβαζα τέτοια εταιρεία .

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, meletis_m είπε

Εγω αναρωτιέμαι γιατί αλλάζουμε και την δεξαμενή υγραερίου στα 10 χρόνια

(Υποθέτω) έχει να κάνει με το πλαίσιο κανόνων των δοχείων υπό πίεση. Για κάθε δοχείο υπό πίεση (πυροσβεστήρες, φιάλες αναπνευστικών συσκευών κλπ) προβλέπεται στη 10ετία υδραυλική δοκιμή και, αν επιβιώσει το δοχείο της δοκιμής, παίρνει παράταση ζωής άλλα 10 χρόνια, δλδ 20 συνολικά που είναι το μέγιστο δυνατό.

Τώρα θα μου πεις, γιατί δεν γίνεται και στη δεξαμενή του συστήματος υγραεριοκινησης υδραυλική δοκιμή και παράταση για άλλα 10 χρόνια; Δεν ξέρω, αλλά και να ίσχυε, πάλι θα ήταν προτιμότερο να βάλεις καινούρια δεξαμενή από το να πληρώσεις για υδραυλική δοκιμή της παλιάς. Το κόστος εργασίας για το κατέβασμα- ανέβασμα θα παρέμενε ίδιο, αλλά με μια μικρή διαφορά της τάξης των 10αδων €, ίσως και καθόλου, θα είχες μια έξτρα δικλείδα ασφαλείας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, meletis_m είπε

Είδες την παλιά σου δεξαμενή να έχει κάτι ;

Δεν μπορεις να δεις πολλα απεξω παρα μονο εαν κανεις gas free και την κοψεις

 

2 ώρες πριν, daPro είπε

πρέπει να αλλάξω και την πολυβαλβιδα?είναι υποχρεωτικό?

ΟΧΙ η δεξαμενή ειναι , εγώ άλλαξα πολυβαλβιδα από μόνος μου
Βάση Νομοθεσίας (Πρότυπο 65R) η Δεξαμενή LPG/Autogas πρέπει να αντικαθιστάται με την συμπλήρωση δέκα (10) ετών από την κατασκευή της (και όχι από την τοποθέτησή της όπως κακώς θεωρείται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, daPro είπε

Έχει κάνει κανείς αποδω απεγκατασταση του lpg?ποια η διαδικασία?

Έχεις και θές να το βγάλεις ; Εάν ναι για ποιό λόγο;

H διαδικασία από όσο φαντάζομαι θα έχει ως εξής

Κλείσιμο της εισαγωγής , πίσω που έχει τη δεξαμενή , ένωμα τα κολάρα νερού ή καλύτερα αντικατάσταση και ξανά επέμβαση στην πλεξούδα από όπου έχει πάρει γραμμές για μπέκ και λοιπά.

Η υπόλοιπη διαδικασία θα είναι γραφειοκρατεία , ξανά ΚΤΕΟ για έλεγχο και αλλαγή άδειας κυκλοφορίας ξανά  

Επεξ/σία από meletis_m
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2020 στις 1:49 ΠΜ, meletis_m είπε

Έχεις και θές να το βγάλεις ; Εάν ναι για ποιό λόγο;

H διαδικασία από όσο φαντάζομαι θα έχει ως εξής

Κλείσιμο της εισαγωγής , πίσω που έχει τη δεξαμενή , ένωμα τα κολάρα νερού ή καλύτερα αντικατάσταση και ξανά επέμβαση στην πλεξούδα από όπου έχει πάρει γραμμές για μπέκ και λοιπά.

Η υπόλοιπη διαδικασία θα είναι γραφειοκρατεία , ξανά ΚΤΕΟ για έλεγχο και αλλαγή άδειας κυκλοφορίας ξανά  

Τελικά έκλεισα ραντεβού για Δευτέρα αλλαγή δεξαμενής (όχι και της πολυβαλβιδας,μου είπε δεν χρειάζεται)150 ευρώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, daPro είπε

Τελικά έκλεισα ραντεβού για Δευτέρα αλλαγή δεξαμενής (όχι και της πολυβαλβιδας,μου είπε δεν χρειάζεται)150 ευρώ..

Εγώ θα τήν άλλαζα πάντως για δική μου ασφάλεια . Η νομοθεσία το γράφει οτι χρειάζεται και η πολυβαλβίδα πάντως.

Εγώ την άλλαξα πάντως τώρα στο Mazda 6 

 

Επεξ/σία από meletis_m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Εγώ θα τήν άλλαζα πάντως για δική μου ασφάλεια . Η νομοθεσία το γράφει οτι χρειάζεται και η πολυβαλβίδα πάντως.

Εγώ την άλλαξα πάντως τώρα στο Mazda 6 

Δεν ξέρω ρε φίλε ο άλλος γιατί μου είπε δεν χρειάζεται?κέρδος θα έβγαζε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, daPro είπε

Δεν ξέρω ρε φίλε ο άλλος γιατί μου είπε δεν χρειάζεται?κέρδος θα έβγαζε..

Διάβασε το ΦΕΚ 2733 Β / 12/2015

Ξεκαθαρίζει οτι εάν βάλεις ίδια δεξαμενή ίδιων διαστάσεων τότε μπορείς να μην αλλάξεις πολυβαλβίδα , αλλά αλλά εάν μπεί άλλη δεξαμενή διαφορετικών διαστάσεων τότε είσαι υποχρεωμένος να αλλάξεις και τα παρελκόμενα της. Μια πολυβαλβίδα πάντως καλής εταιρείας εγω Tomasetto έβαλα 30-40€ κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούστε τι έπαθα σήμερα..ήταν να αλλάξω την Δευτέρα την δεξαμενή αλλά επειδή έχω ακόμα μισό χρόνο περιθώριο για το κτεο, αποφάσισα να την αλλάξω σε κάνα 4μηνο..

Πάω σήμερα να φουλαρω lpg και ακούω ένα σφύριγμα αποκει που μπαίνει το υγραέριο στην τάπα..κοιτάω από κάτω και στάζει lpg απτο σωληνάκι που γεμίζει την δεξαμενή..χστηκα πάνω μου μεπιασε ένας πανικός..με πιάνει ο βενζινας κ μου λέει ηρέμησε το σωληνάκι προς την δεξαμενή χάνει..απτην δεξαμενή στο σωληνάκι δεν πρόκειται να γυρίσει το υγραέριο..κ όμως μετά από κάνα λεπτό σταμάτησε η διαρροή..

Αφού έκανα το σταυρο μου πάω στο πλησιέστερο συνεργείο..του εξηγώ το συμβάν κ μου λέει ότι μου είπε ο βενζινας..Έλα αύριο να αλλάξουμε το σωληνάκι..η βαλβίδα δεν γυρνάει πίσω το υγραέριο.εισαι ασφαλής..

Όντως δεν υπάρχει διαρροή τώρα ούτε μυρίζω υγραέριο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...