Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, daPro είπε

Ακούστε τι έπαθα σήμερα..ήταν να αλλάξω την Δευτέρα την δεξαμενή αλλά επειδή έχω ακόμα μισό χρόνο περιθώριο για το κτεο, αποφάσισα να την αλλάξω σε κάνα 4μηνο..

Πάω σήμερα να φουλαρω lpg και ακούω ένα σφύριγμα αποκει που μπαίνει το υγραέριο στην τάπα..κοιτάω από κάτω και στάζει lpg απτο σωληνάκι που γεμίζει την δεξαμενή..χστηκα πάνω μου μεπιασε ένας πανικός..με πιάνει ο βενζινας κ μου λέει ηρέμησε το σωληνάκι προς την δεξαμενή χάνει..απτην δεξαμενή στο σωληνάκι δεν πρόκειται να γυρίσει το υγραέριο..κ όμως μετά από κάνα λεπτό σταμάτησε η διαρροή..

Αφού έκανα το σταυρο μου πάω στο πλησιέστερο συνεργείο..του εξηγώ το συμβάν κ μου λέει ότι μου είπε ο βενζινας..Έλα αύριο να αλλάξουμε το σωληνάκι..η βαλβίδα δεν γυρνάει πίσω το υγραέριο.εισαι ασφαλής..

Όντως δεν υπάρχει διαρροή τώρα ούτε μυρίζω υγραέριο..

Σωστά σου είπε . Υπάρχει δικλείδα ασφαλείας . Μόλις είδε οτι έχασε πίεση σταμάτησε .

Πάντως επειδή ρώτησες σε προηγούμενο μήνυμα εάν πρέπει να αλλάξεις και πολυβαλβίδα στη δεξαμενή. Εγώ προσωπικά θα τήν άλλαζα . Είναι ένα εξάρτημα ασφαλείας και σιγά το ποσό στο συνολικό ποσό εξοικονόμησης τών 10 χρόνων . Το ίδιο μπορεί να συμβεί και μπροστα στα μπεκιέρα. Για αυτό όταν το πάμε στον εγκαταστάτη  κάνει γενικό έλεγχο. Γιατί οι περισσότεροι αλλάζουν τα φίλτρα. Εάν έχεις παρακολουθήσει ρίχνουν σαπουνάδα για να φανεί τύχον διαρροή  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι θα την αλλάξω μετά το σημερινό..

Απορία..αν υπάρχει διαρροή στον σωλήνα απτην δεξαμενή προς το μοτέρ στην καύση..εκεί τι γίνεται?

Επεξ/σία από daPro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, daPro είπε

Ναι θα την αλλάξω μετά το σημερινό..

Απορία..αν υπάρχει διαρροή στον σωλήνα απτην δεξαμενή προς το μοτέρ στην καύση..εκεί τι γίνεται?

Πάλι το ίδιο θα κόψει . Μπροστά στόν κινητήρα έχουμε το αισθητήρα Map του υγραερίου που διαβάζει τη πίεση και τον πνεύμονα όποτε θα σε πετάξει σε βενζίνη.

Εμένα πέρσι στο προηγούμενο όχημα μου πετάχτηκε τρακτέρ απο χωράφι με αποτέλεσμα να πετάξει και να φέρει τούμπες το αμάξι. Δούλευε υγραέριο. Εγω κατάλαβα τι είχε γίνει όταν βρέθηκα μα αναποδογυρισμένο το αμάξι στο απέναντι χωράφι. Ευτυχώς πάντα φοράω ζώνη. Το αμάξι δέν λειτουργούσε. Περισσότερο να φοβάσαι την βενζίνη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/5/2020 στις 10:10 ΠΜ, daPro είπε

Καλημέρα.Λεω να βάλω μπουζί LPG.Αλλα έχω μπερδευτεί.. θυμάμαι παλιά είχαν πάνω από 40 ευρώ και τώρα τα βλέπω 16..έχασα κάτι?

16 ιριδίου τα 4 κομμάτι δύσκολο.Θυμάμαι τα πιο φτηνά ήταν 8 ευρώ το ένα.

Στις 30/5/2020 στις 5:13 ΜΜ, meletis_m είπε

Καλή μάρκα πολυβαλβίδας έβαλες. 

Εγω αναρωτιέμαι γιατί αλλάζουμε και την δεξαμενή υγραερίου στα 10 χρόνια και όχι μόνο την πολυβαλβίδα(βάσει νομοθεσίας) . Είδες την παλιά σου δεξαμενή να έχει κάτι ; Για τήνπολυβαλβίδα εντάξει.

Επίσης παρατήρησα και τα καλώδια ρεύματος - ακροδέκτες . Σωστά τα έχεις , αλλά φτιάξε απο χοντρό καλώδιο σε ηλεκτρολόγο. Δεν τα εμπιστεύομαι τα φθηνιάρικα σετ.

Οι δεξαμενές υγραερίου αλλάζονται γιατί η φθορά τους είναι μεγαλύτερη λόγω της αστάθειας στη θερμοκρασία του.Αν είναι άδεια τη φουλάρουμε και βάλουμε πάνω το χέρι μας θα δούμε ότι αρχικά είναι παγωμένη διότι το υγραέριο από υγρό αρχίζει να αεριοποιείται μέσα στη δεξαμενή.

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα το μέταλλο να φρθείρεται νωρίτερα και να αρχίσει η διάβρωσή του για αυτό είναι και υποχρεωτική η αλλαγή του.Λένε ότι μπορεί να το αλλάξουν διότι τα νέα μέταλλα έχουν πλέον καλύτερη αντισκωριακή προστασία.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Λένε ότι μπορεί να το αλλάξουν διότι τα νέα μέταλλα έχουν πλέον καλύτερη αντισκωριακή προστασία.

Μέχρι τα νέα μέταλλα να γίνουν παλιά, "φέξε μου και γλύστρισα".

Θα έχουμε όλοι Tesla..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, parlapipas25 είπε

Καλησπέρα, ξέρουμε τίποτα για daihatsu sirion 1.3 του 2006 αν παίρνει αέριο και είναι αξιόπιστο;

Μια χαρα θα ειναι .Βρες ενα καλο εγκαταστατη ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, parlapipas25 είπε

Καλησπέρα, ξέρουμε τίποτα για daihatsu sirion 1.3 του 2006 αν παίρνει αέριο και είναι αξιόπιστο;

Γνωρίζεις τι κινητήρα έχεις ; Δηλαδή έχει μηχανικές βαλβίδες με καπελωτα ή κοκοράκια;

Κάνεις έλεγχο διακενων πριν βάλεις υγραεριο να ξέρεις που βρίσκεσαι.

Μετά κάθε 30.000 χιλιόμετρα.

Βάζεις συστημα με μπεκ τυπου βενζίνης και σίγουρα ενεργοποίηση εμπλουτισμού βενζίνης στα φορτία.

Τα υπόλοιπα είναι θέμα ρύθμισης και σωστής λειτουργίας του οχήματος από πριν στη βενζίνη. Κοιτάς και τα ρεύματα του δηλαδή μπουζί , μπουζοκαλωδια ή πολλαπλασιαστές .

Έχω υγραεριο σε 2 Ιαπωνικά Mazda και honda και συνολικά έχω κάνει 180.000+ με υγραεριο

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Μια χαρα θα ειναι .Βρες ενα καλο εγκαταστατη ομως.

Ξέρεις κάποιον καλό γθα Αθήνα;

5 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Γνωρίζεις τι κινητήρα έχεις ; Δηλαδή έχει μηχανικές βαλβίδες με καπελωτα ή κοκοράκια;

Κάνεις έλεγχο διακενων πριν βάλεις υγραεριο να ξέρεις που βρίσκεσαι.

Μετά κάθε 30.000 χιλιόμετρα.

Βάζεις συστημα με μπεκ τυπου βενζίνης και σίγουρα ενεργοποίηση εμπλουτισμού βενζίνης στα φορτία.

Τα υπόλοιπα είναι θέμα ρύθμισης και σωστής λειτουργίας του οχήματος από πριν στη βενζίνη. Κοιτάς και τα ρεύματα του δηλαδή μπουζί , μπουζοκαλωδια ή πολλαπλασιαστές .

Έχω υγραεριο σε 2 Ιαπωνικά Mazda και honda και συνολικά έχω κάνει 180.000+ με υγραεριο

Δεν γνωρίζω για κινητήρα.Ξερω ότι έχουν εξελιχθεί τα Κιτ και έχουν βγεί διάφορα ανάλογα τι αυτοκίνητο έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, parlapipas25 είπε

 

Δεν γνωρίζω για κινητήρα.Ξερω ότι έχουν εξελιχθεί τα Κιτ και έχουν βγεί διάφορα ανάλογα τι αυτοκίνητο έχεις.

Για το κινητήρα σου να μάθεις τι είδος βαλβίδες έχεις σίγουρα, ψάξτο με κωδικό μοτέρ ή αντιπροσωπεία. 

Τώρα για τα συστήματα έχεις δίκιο  υπάρχουν :

Α) Έμμεσου ψεκασμού δηλαδή με ξεχωριστά μπέκ (για το υγραέριο)

Β) Άμεσου ψεκασμού που δέν έχεις μεγάλη κατανάλωση βενζίνης ,  χρησιμοποιούν τα ίδια μπέκ και έχουν αντλία στή δεξαμενή .

Πιστεύω ένα σύστημα έμμεσου ψεκασμού Ιταλικό ή πολωνικό με υποστήριξη obd και μπέκ τύπου βενζίνης και μεικτή χρήση βενζίνης στα φορτία του κινητήρα θα σε καλύψει.

Για Αθήνα σε ποια περιοχή είσαι ; Από 850€ -1000€ σε καλύπτει πιστεύω το σύστημα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Για το κινητήρα σου να μάθεις τι είδος βαλβίδες έχεις σίγουρα, ψάξτο με κωδικό μοτέρ ή αντιπροσωπεία. 

Τώρα για τα συστήματα έχεις δίκιο  υπάρχουν :

Α) Έμμεσου ψεκασμού δηλαδή με ξεχωριστά μπέκ (για το υγραέριο)

Β) Άμεσου ψεκασμού που δέν έχεις μεγάλη κατανάλωση βενζίνης ,  χρησιμοποιούν τα ίδια μπέκ και έχουν αντλία στή δεξαμενή .

Πιστεύω ένα σύστημα έμμεσου ψεκασμού Ιταλικό ή πολωνικό με υποστήριξη obd και μπέκ τύπου βενζίνης και μεικτή χρήση βενζίνης στα φορτία του κινητήρα θα σε καλύψει.

Για Αθήνα σε ποια περιοχή είσαι ; Από 850€ -1000€ σε καλύπτει πιστεύω το σύστημα .

Νέο κόσμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...