Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Μια χαρά. Δεξαμενή και πολυβαλβιδα άλλαξες τελικά; Τι μάρκα δεξαμενή έβαλες ;

Όχι φίλε έχω ΚΤΕΟ 5/21 οπότε θα την αλλάξω Μάιο η Απρίλη..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αύριο θα προσθέσω επιπλέον φίλτρο πρίν τα μπέκ για περισσότερη προστασία . Το συγκεκριμένο φίλτρο κάνει διαχωρισμό λαδιού και προστατεύει , με τη μέθοδο φυγοκέντρησης

Τοποθετείται πρίν τα μπέκ . Στο προηγούμενο αμάξι με υγραέριο δεν είχα βάλει . Τώρα στήν καινούργια εγκατάσταση θα βάλω . 

Είναι προσιτή η τιμή του . Θα φανεί στα επόμενα χιλιόμετρα τι δουλειά κάνει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Αύριο θα προσθέσω επιπλέον φίλτρο πρίν τα μπέκ για περισσότερη προστασία . Το συγκεκριμένο φίλτρο κάνει διαχωρισμό λαδιού και προστατεύει , με τη μέθοδο φυγοκέντρησης

Τοποθετείται πρίν τα μπέκ . Στο προηγούμενο αμάξι με υγραέριο δεν είχα βάλει . Τώρα στήν καινούργια εγκατάσταση θα βάλω . 

Στην αέρια φάση τι νόημα έχει η φυγοκέντριση; έχεις κανένα λινκ να δούμε τι είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Doubt είπε

Στην αέρια φάση τι νόημα έχει η φυγοκέντριση; έχεις κανένα λινκ να δούμε τι είναι;

https://autogas-alex.com/en/products/ultra360-filter/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά,

Έχει κάποιος εμπειρία ή γνώσεις σχετικά με το Fiat Punto '13 με εργοστασιακό υγραέριο; Νομίζω λέγεται easy power η έκδοση με τον 1.4. Εμφανίζει συγκεκριμένα προβλήματα ή είναι αξιόπιστο; Το έχω βρεί μεταχειρισμένο και σε καλή τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Iasonas Pav είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Έχει κάποιος εμπειρία ή γνώσεις σχετικά με το Fiat Punto '13 με εργοστασιακό υγραέριο; Νομίζω λέγεται easy power η έκδοση με τον 1.4. Εμφανίζει συγκεκριμένα προβλήματα ή είναι αξιόπιστο; Το έχω βρεί μεταχειρισμένο και σε καλή τιμή.

Υγραέριο ή φυσικό αέριο; Πρόσεξε έχει διαφορά, η Fiat γενικά είναι κορυφή στους κινητήρες αερίων, το συγκεκριμένο καντο ένα test drive, μερικοί κάτοχοι cng έκδοσης (φυσικό αέριο) αναφέρουν ότι είναι ψόφιο, 2023 θα πρέπει να αλλάξεις τη δεξαμενή εάν είναι υγραέριο 

 

Επεξ/σία από terry308
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, terry308 είπε

Υγραέριο ή φυσικό αέριο; Πρόσεξε έχει διαφορά, η Fiat γενικά είναι κορυφή στους κινητήρες αερίων, το συγκεκριμένο καντο ένα test drive, μερικοί κάτοχοι cng έκδοσης (φυσικό αέριο) αναφέρουν ότι είναι ψόφιο, 2023 θα πρέπει να αλλάξεις τη δεξαμενή εάν είναι υγραέριο 

Που αν ειναι εργοστασικαη φοβαμαι οτι θα εχει μεγαλο κοστος πολυ πανω απο τις μη εργοστασικες που κανουν 200-300 ευρω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Που αν ειναι εργοστασικαη φοβαμαι οτι θα εχει μεγαλο κοστος πολυ πανω απο τις μη εργοστασικες που κανουν 200-300 ευρω

Γι αυτό ακριβώς καλό θα ήταν να γίνει μια έρευνα αγοράς τώρα,αν και σε3 χρόνια μπορεί να είναι φθηνότερα ή να μπορεί να υπάρχει η δυνατότητα να μπει μη εργοστασιακη

Επεξ/σία από terry308
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Iasonas Pav είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Έχει κάποιος εμπειρία ή γνώσεις σχετικά με το Fiat Punto '13 με εργοστασιακό υγραέριο; Νομίζω λέγεται easy power η έκδοση με τον 1.4. Εμφανίζει συγκεκριμένα προβλήματα ή είναι αξιόπιστο; Το έχω βρεί μεταχειρισμένο και σε καλή τιμή.

https://www.automobile-catalog.com/make/fiat/punto_3gen/punto_3gen_2_hatchback/2013.html

Easy power LPG

Natural power CNG

Από ιδιώτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Iasonas Pav είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Έχει κάποιος εμπειρία ή γνώσεις σχετικά με το Fiat Punto '13 με εργοστασιακό υγραέριο; Νομίζω λέγεται easy power η έκδοση με τον 1.4. Εμφανίζει συγκεκριμένα προβλήματα ή είναι αξιόπιστο; Το έχω βρεί μεταχειρισμένο και σε καλή τιμή.

Γενικά οι κινητήρες της Fiat είναι σχεδιασμένοι για χρήση υγραερίου 'η φυσικού αερίου/

Όπως σωστά γράφτηκε η δεξαμενή έχει χαραγμένη την ημερομηνία κατασκευής της και στα 10 χρόνια από τήν αναγραφόμενη ημερομηνία είσαι υποχρεωμένος για αλλαγή.

Το αμάξι είναι εισαγωγής ; Δές τι μάρκα σύστημα φοράει επάνω και τι υποστήριξη θα βρείς και εάν ειναι ξεκλειδωμένο .

Αναλόγως τη χρήση χιλιόμετρα μπορεί να χρειαστούν αντικατάσταση τα μπέκ ή ο μειωτηρας πίεσης ( εάν παίρνει επισκευή ) αλλιώς αλλαγή

Εγώ θα κοίταζα ίδιο μοντέλο σε βενζίνη και θα του έβαζα εγω το σύστημα που θέλω . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, parlapipas25 είπε

Και στο φυσικό αέριο θέλουν αλλαγή οι δεξαμενές κάθε 10 χρόνια;

Οχι καθε 20 χρονια θελει λογω διαφορετικης κατασκευης η οποια αντεχει πολλαπλασια πιεση ( 200bar εναντι 5-6)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα αλλαζα ολο το kit αν γινεται για να ξερω τι βαζω .

Εχω ακουσει οτι αυτα με το εργοστασικαο εχουν και μεγαλυτερη καταναλωση .

Μονο αν ηταν καινουργιο θα το σκεφτομουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Εγω θα αλλαζα ολο το kit αν γινεται για να ξερω τι βαζω .

Εχω ακουσει οτι αυτα με το εργοστασικαο εχουν και μεγαλυτερη καταναλωση .

Μονο αν ηταν καινουργιο θα το σκεφτομουν.

Τότε το βρίσκω ανώφελο να πάρεις εργοστασιακό έτοιμο , αναφέρομαι πάντα για μεταχειρισμενο.

Παίρνεις σκέτο βενζίνη εφόσον είναι καθαρό προχωράς στη οποιαδήποτε μετάτροπη είτε υγραερίου ή φυσικού αερίου.

Πολλές φορές έχουν αναλυθεί και τσαπατσοδουλεια βαπο το εργοστάσιο π.χ. στη θέση των μπεκ ή του πνεύμονα.

Ποια η διαφορά επειδή έχει ενσωματωμένη ένα εργοστασικο τη ένδειξη είτε στο καντράν ή στο ταμπλό;

Προσωπικά θα απέφευγα εισαγωγής με υγραεριο ή φυσικό αέριο.

Εάν ήθελα με φυσικό αέριο θα κοιταζα μόνο καινούργιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Τότε το βρίσκω ανώφελο να πάρεις εργοστασιακό έτοιμο , αναφέρομαι πάντα για μεταχειρισμενο.

Παίρνεις σκέτο βενζίνη εφόσον είναι καθαρό προχωράς στη οποιαδήποτε μετάτροπη είτε υγραερίου ή φυσικού αερίου.

Πολλές φορές έχουν αναλυθεί και τσαπατσοδουλεια βαπο το εργοστάσιο π.χ. στη θέση των μπεκ ή του πνεύμονα.

Ποια η διαφορά επειδή έχει ενσωματωμένη ένα εργοστασικο τη ένδειξη είτε στο καντράν ή στο ταμπλό;

Προσωπικά θα απέφευγα εισαγωγής με υγραεριο ή φυσικό αέριο.

Εάν ήθελα με φυσικό αέριο θα κοιταζα μόνο καινούργιο.

Το ιδιο ειπα....Κι εγω με υγραεριο ή φυσκιο αεριο μονο καινουργιο και ποτε ποτε εισαγωγης.

Με kit που μπηκε μετα Ελλαδα θα το εψαχνα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...