Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Γενικά ναι αν δουλέψω αρκετά τη βενζίνη θα σταματήσει αλλά κατά 99, 9% το δουλεύω σε αέριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεια σε όλους! 

Απόψεις για εγκατάσταση υγράεριου σε βενζινοκίνητο όχημα? Υπάρχει κάποιος με μακροχρόνια εγκατάσταση, υπάρχουν στάνταρ προβλήματα που προκαλεί σε κινητήρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toyota Yaris του 2005, το κλασσικο μοντελο.
Εχω 11 χρονια υγραεριο (αλλαξα μπουκαλα περισυ) μαζι με τον λιπαντηρα ,εχω κανει πανω απο 170.000χλμ  με υγραεριο σε συνολο 320.000χλμ του αυτοκινητου.  Τωρα το αμαξι το εχει συγγενης μου.
Δεν ειχα αντιμετωπισει καποιο προβλημα που να φταιει το υγραεριο.
Βεβαια εγω εκανα τα service μου στην ωρα τους και αλλαζα λαδια καθε 6000χλμ.

Εχω και 2 φιλους  με Skoda Fabia (το μοντελο με τη διχρωμια στην οροφη)  και οι 2 που και αυτοι εχουν υγραεριο για χρονια και ακομα δεν εχουν καποιο προβλημα.
Δεν μπορω να ξερω ομως αν εμεις ειμαστε ο κανονας ή η εξαιρεση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, dimitris05 είπε

Γεια σε όλους! 

Απόψεις για εγκατάσταση υγράεριου σε βενζινοκίνητο όχημα? Υπάρχει κάποιος με μακροχρόνια εγκατάσταση, υπάρχουν στάνταρ προβλήματα που προκαλεί σε κινητήρα?

Στο car υπαρχουν παρα πολλα μεταχειρισμενα με κιτ υγραεριου.......γιατι αραγε τα σουταρουν;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Στο car υπαρχουν παρα πολλα μεταχειρισμενα με κιτ υγραεριου.......γιατι αραγε τα σουταρουν;;;;;;

Στις αγγελιες στο insomnia πουλανε πολλα Iphone 11, πολλα Galaxy s10+ κτλ κτλ ακομα και σφραγισμενα.
Γιατι αραγε τα σουταρουν;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, dimitris05 είπε

Γεια σε όλους! 

Απόψεις για εγκατάσταση υγράεριου σε βενζινοκίνητο όχημα? Υπάρχει κάποιος με μακροχρόνια εγκατάσταση, υπάρχουν στάνταρ προβλήματα που προκαλεί σε κινητήρα?

Μια αναζήτηση θα σε έβγαζε εδώ όπου έχουν γραφτεί πολλά καλό διάβασμα

Είχα κάνει από τους πρώτους μετατροπή στο  τότε αυτοκινητο μου fiat punto, brc 1850€ , το 2009 περίπου ειχα 110000 ήδη με βενζίνη κι έκανα ~250.000χλμ μετα τη μετατροπη ,έφτασε 360.000χλμ συνολικά , το πουλησα και πηρα με φυσικο αεριο 

Επεξ/σία από terry308
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TS πολύ γενική η ερώτηση σου, αν ενδιαφέρεσαι για συγκεριμένο κινητήρα , να πει κάποιος που ξέρει, στη γενική κουβέντα θα βρεις λίγο από όλα ( από όλα έχει ο μπαχτσές )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Talepwros είπε

Στις αγγελιες στο insomnia πουλανε πολλα Iphone 11, πολλα Galaxy s10+ κτλ κτλ ακομα και σφραγισμενα.
Γιατι αραγε τα σουταρουν;

Γιατί η αυτοκινητοβιομηχανία δεν ασχολείται (σοβαρά) με την υγραεροκινηση ;;;; αλλά έχει αφήσει στο κάθε μπάρμπα μαστρομητσο να πειραματίζεται !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dinos1973 υπάρχουν μοντέλα και με υγραέριο και με φ.α. γιατί δεν ασχολούνται όλοι ; επιχειρήσεις είναι , όχι κοινωφελείς οργανισμοί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω γυρω στα 3 χρονια με περιπου 50,000 χιλιομετρα αποκλειστικα με υγραεριο.

κανενα θεμα . 

θεματα υπηρχαν σε παλιοτερα kit που δεν ηταν τοσο εξελιγμενα.

τωρα ειναι αρκετα εξελιγμενα και αν γινει σωστα η εγκατασταση και οδηγας σωστα (το γκαζι δεν ειναι να πηγαινεις τερμα πατημενος ) δεν εχεις κανενα θεμα.

εμενα εκανε αποσβεση τον πρωτο χρονο ειχε κανει 18.000 χλμ και η διαφορα τιμης βενζινης υγραεριου με μεσω ορο καταναλωσης ηταν εξοικονομηση γυρω στα 1000 ευρω.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dinos1973 είπε

Γιατί η αυτοκινητοβιομηχανία δεν ασχολείται (σοβαρά) με την υγραεροκινηση ;;;; αλλά έχει αφήσει στο κάθε μπάρμπα μαστρομητσο να πειραματίζεται !!!

Αυτό είναι δικο σου αυθαίρετο συμπέρασμα. 

Ενα τυχαιο link με μια απλή αναζήτηση στο ίντερνετ :

https://gazeo.com/up-to-date/news/2015/67-LPG-powered-car-models-in-Germany,news,8607.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ με ford focus cmax 1600cc  του 2007 έβαλα αέριο το 2010 και έκανα 150000 με brc σε 10χρόνια. Άλλαξα αντλία βενζίνης 5 φορές!!!!!!!!!

Επεξ/σία από sotiriadisc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Talepwros είπε

Αυτό είναι δικο σου αυθαίρετο συμπέρασμα. 

Ενα τυχαιο link με μια απλή αναζήτηση στο ίντερνετ :

https://gazeo.com/up-to-date/news/2015/67-LPG-powered-car-models-in-Germany,news,8607.html

Μια απλή ερώτηση, στα 10 αυτοκίνητα που πωλούνται, ποσα είναι με υγραέριο ;

2 ώρες πριν, Talepwros είπε

Στις αγγελιες στο insomnia πουλανε πολλα Iphone 11, πολλα Galaxy s10+ κτλ κτλ ακομα και σφραγισμενα.
Γιατι αραγε τα σουταρουν;

Άστοχο τελείως ...... όταν βλέπεις οχήματα με κιτ υγραερίου και κάτω από 100,000χλμ, δεν επένδυσε για την τοποθέτηση με στόχο την οικονομία και μετά το σουταρεις για άλλο !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimitris05 είπε

Γεια σε όλους! 

Απόψεις για εγκατάσταση υγράεριου σε βενζινοκίνητο όχημα? Υπάρχει κάποιος με μακροχρόνια εγκατάσταση, υπάρχουν στάνταρ προβλήματα που προκαλεί σε κινητήρα?

Εγω ειχα πολλα θεματα και δεν θα το ξανα εκανα να βαλω LPG , εκτος απο το σύστημα που μπορει να σου κανει διαφορα μπορει να εχεις θεμα με την αντλια βενζίνης και τα μπεκ και ολα αυτα εχουν να κανουν και με το πως το δουλευεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, dimitris05 είπε

Γεια σε όλους! 

Απόψεις για εγκατάσταση υγράεριου σε βενζινοκίνητο όχημα? Υπάρχει κάποιος με μακροχρόνια εγκατάσταση, υπάρχουν στάνταρ προβλήματα που προκαλεί σε κινητήρα?

https://www.insomnia.gr/forums/topic/185683-αυτοκίνητα-με-υγραέριο-γνώμες/

Η ερώτηση είναι γενική.

Εάν κάνεις >15000 χιλιόμετρα/ ετησίως τότε να προχωρήσεις.

Υπάρχει όντως ένα εύρος κινητήρων που είναι ευαίσθητοι με τη χρήση υγραέριου .

Πλέον έχουν αναβαθμιστεί τα συστήματα και χρησιμοποιούν μεικτό ψεκασμό βενζίνης .

Μιλάω ως κάτοχος 2 οχημάτων με μετατροπή: 

α) Honda Accord - Σε 3,5 χρόνια έκανε με υγράεριο 170,000 χιλιόμετρα+ και σύνολο 500,000 χιλιόμετρα . Αντικαταστάθηκε λόγω άλλων φυσιολογιοκών φθορών

β) Mazda 6 2005 MZR μοτέρ , εγκαταστάθηκε ξανά εκ νέου υγραέριο πρίν 5 μήνες.

Κάνω ετησίως 40,000 χιλιόμετρα , και δεν προτίμησα μεταχειρισμένο Diesel.

Γράψε συγκεκριμένα τα οχήματα που σκέφτεσαι όπως και το κωδικό μοτέρ , ώστε να ψάξεις εάν έχει υδραυλικές ή μηχανικές βαλβίδες.

43 λεπτά πριν, sotiriadisc είπε

Εγώ με ford focus cmax 1600cc  του 2007 έβαλα αέριο το 2010 και έκανα 150000 με brc σε 10χρόνια. Άλλαξα αντλία βενζίνης 5 φορές!!!!!!!!!

Τα Ford και χωρίς υγραέριο έχουν ευαισθησία στήν αντλία καυσίμου. Γνωστός έχει αλλάξει 2 φορές σε Maverick. 

Και τίς 5 φορές που άλλαξες , άλλαξες όλο το στέλεχος ή μόνο το μοτέρ ; 

Είχες στάθμη >1/4 και ανανεώνεις το καύσιμο συχνά;

Επεξ/σία από meletis_m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...