Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, olsi20 είπε

Toyota Auris 1.6 Valvematic 10 mines 33.000 km 

εχεισ κανει 200.000 κμ χωρις καποιο προβλημα στη μηχανη/βαλβιδες?

Το πιο πιθανόν είναι να έχεις μηχανικές βαλβίδες με καπελωτα. Όταν συμπληρώσεις τις πρώτες 40,000 με υγραέριο κάνε ένα έλεγχο διακενων . Ελπίζω ο εγκαταστατης να έχει ενεργοποιήσει μεικτό ψεκασμό και ειδικά στα φορτία με βενζίνη

Εάν θες γράψε το κωδικο μοτέρ και χρονολογία να σου πω από το πρόγραμμα τι βαλβίδες έχει και τι όρια δίνει η ίδια η Toyota .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 ώρες πριν, meletis_m είπε

Το πιο πιθανόν είναι να έχεις μηχανικές βαλβίδες με καπελωτα. Όταν συμπληρώσεις τις πρώτες 40,000 με υγραέριο κάνε ένα έλεγχο διακενων . Ελπίζω ο εγκαταστατης να έχει ενεργοποιήσει μεικτό ψεκασμό και ειδικά στα φορτία με βενζίνη

Εάν θες γράψε το κωδικο μοτέρ και χρονολογία να σου πω από το πρόγραμμα τι βαλβίδες έχει και τι όρια δίνει η ίδια η Toyota .

 

1.6 132HP Valvematic 1ZRFAE 

αμα αλλαξουν τα διακενα των βαλβιδων εκτως απο το να ανοιξω το καπακι, πως αλλιως μπορω να το καταλαβω? αλλαγη ηχου μηχανης? αλλαγη στο ρελαντι (δουλευει με χαμιλοτερο ρελαντι)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, olsi20 είπε

1.6 132HP Valvematic 1ZRFAE 

αμα αλλαξουν τα διακενα των βαλβιδων εκτως απο το να ανοιξω το καπακι, πως αλλιως μπορω να το καταλαβω? αλλαγη ηχου μηχανης? αλλαγη στο ρελαντι (δουλευει με χαμιλοτερο ρελαντι)?

Γράφει το τεχνικό εγχειρίδιο βάσει του κινητήρα σου οτι έχεις υδραυλικες βαλβίδες οπότε δέν ασχολείσαι . Αλλά καλο θα ειναι να βάλεις να ψεκάζει και βενζίνη στα φορτία , να δουλεύουν και τα μπέκ της βενζίνης . Δές την επισυναπτόμενη εικόνα 

 

1ZRFAE.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, meletis_m είπε

Γράφει το τεχνικό εγχειρίδιο βάσει του κινητήρα σου οτι έχεις υδραυλικες βαλβίδες οπότε δέν ασχολείσαι . Αλλά καλο θα ειναι να βάλεις να ψεκάζει και βενζίνη στα φορτία , να δουλεύουν και τα μπέκ της βενζίνης . Δές την επισυναπτόμενη εικόνα 

 

1ZRFAE.jpg

Ευχαριστω φιλε, 

Συστημα Stag 200 Fast Go ... φτινο συστημα. Το τρεχω το πολυ 130-140 κμ παραπανω με υγραεριο οχι. Τακτικα το τρεχω βενζινη 150-170 κμ εθνικη για καμια 50 χιλιομετρα. Το μονο που με στρεσαρει ειναι το ρελαντι εχει κατεβει και δουλευει 700 στρ. (μετα απο αλλαγη μπαταριας, δεν ξερω αν σχετιζεται). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, olsi20 είπε

Ευχαριστω φιλε, 

Συστημα Stag 200 Fast Go ... φτινο συστημα. Το τρεχω το πολυ 130-140 κμ παραπανω με υγραεριο οχι. Τακτικα το τρεχω βενζινη 150-170 κμ εθνικη για καμια 50 χιλιομετρα. Το μονο που με στρεσαρει ειναι το ρελαντι εχει κατεβει και δουλευει 700 στρ. (μετα απο αλλαγη μπαταριας, δεν ξερω αν σχετιζεται). 

Ίσως χρήζει καθάρισμα η πεταλούδα γκαζιού και μηδενισμό με διαγνωστικό μετά . Απευθύνσου στο συνεργείο που πηγαίνεις . Παλιό αλλά μια χαρά είναι το σύστημα  εάν έχει ρυθμσιτει σωστά . Όσο δουλεύει μη το πειράζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 21/3/2021 στις 3:33 ΜΜ, Doubt είπε

Σχεδόν 20ετίας, αν έχει και καμιά 300αριά χιλιάδες χιλιόμετρα, μια χαρά καίει. Το θέμα είναι να αντέξει μέχρι να γίνει απόσβεση και να βγει κέρδος.

Τώρα έχει 220.000 χλμ θερμοστατη καινούργιο έβαλα ,δεν βγάζω άκρη  άσε που το θέμα με τα λαμπάκια είναι πονεμένο. 

Επίσης στο συνεργείο μου λένε ότι στον υπολογιστή τα βλέπουν όλα καλά 

 

Θεσσαλονίκη ξέρει κάποιος συνεργείο για αέριο αξιόπιστο;;

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/3/2021 στις 6:14 ΜΜ, meletis_m είπε

Με βενζίνη με ± τα ίδια λίτρα πόσο έκανες .

Θα υπολογίζεις ±1λτ/100 επιπλέον τώρα με υγραέριο , με σωστή ρύθμιση του υγραερίου.

Εννοείται ότι το αμάξι έχει συντηρηθεί σωστά , ως δεδομενο

Θυμάμαι ότι παραπάνω χιλιόμετρα έβγαζε το αμάξι μου όταν το έβαλα το σύστημα, αλλά από το συνεργείο μου λένε ότι τα υγραέριο έχει αλλάξει το νοθευουν και δεν βγάζει χιλιόμετρα 

 

Στις 21/3/2021 στις 6:14 ΜΜ, meletis_m είπε

Με βενζίνη με ± τα ίδια λίτρα πόσο έκανες .

Θα υπολογίζεις ±1λτ/100 επιπλέον τώρα με υγραέριο , με σωστή ρύθμιση του υγραερίου.

Εννοείται ότι το αμάξι έχει συντηρηθεί σωστά , ως δεδομενο

Εγώ θυμάμαι έβγαζε 500 χλμ πριν 1 χρόνο που το έβαλα το σύστημα, μου λένε από το συνεργείο ότι το αέριο είναι που αλλάζει από πρατήριο σε πρατήριο αλλά με το ζόρι να βγάζει 400με 430 παράξενο και στα service  είμαι τυπικός πολύ. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, michael79 είπε

Θυμάμαι ότι παραπάνω χιλιόμετρα έβγαζε το αμάξι μου όταν το έβαλα το σύστημα, αλλά από το συνεργείο μου λένε ότι τα υγραέριο έχει αλλάξει το νοθευουν και δεν βγάζει χιλιόμετρα 

 

Εγώ θυμάμαι έβγαζε 500 χλμ πριν 1 χρόνο που το έβαλα το σύστημα, μου λένε από το συνεργείο ότι το αέριο είναι που αλλάζει από πρατήριο σε πρατήριο αλλά με το ζόρι να βγάζει 400με 430 παράξενο και στα service  είμαι τυπικός πολύ. 

 

 

Αλλάζει το μείγμα να ξέρεις στήν αναλογία (προπάνιο και βουτάνιο) το χειμώνα / με καλοκαίρι. Όντως προσθέτουν λάδι ή το φέρνει έτσι το βυτιοφόρο για να αυξήσουν τόν όγκο καυσίμου. Για αυτό καλό θα είναι να κάνεις αλλαγή φίλτρων συστήματος το αργότερο κάθε 15,000 χιλιόμετρα . 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/3/2021 στις 6:14 ΜΜ, meletis_m είπε

Με βενζίνη με ± τα ίδια λίτρα πόσο έκανες .

Θα υπολογίζεις ±1λτ/100 επιπλέον τώρα με υγραέριο , με σωστή ρύθμιση του υγραερίου.

Εννοείται ότι το αμάξι έχει συντηρηθεί σωστά , ως δεδομενο

Θυμάμαι ότι παραπάνω χιλιόμετρα έβγαζε το αμάξι μου όταν το έβαλα το σύστημα, αλλά από το συνεργείο μου λένε ότι τα υγραέριο έχει αλλάξει το νοθευουν και δεν βγάζει χιλιόμετρα 

 

Στις 21/3/2021 στις 6:14 ΜΜ, meletis_m είπε

Με βενζίνη με ± τα ίδια λίτρα πόσο έκανες .

Θα υπολογίζεις ±1λτ/100 επιπλέον τώρα με υγραέριο , με σωστή ρύθμιση του υγραερίου.

Εννοείται ότι το αμάξι έχει συντηρηθεί σωστά , ως δεδομενο

Εγώ θυμάμαι έβγαζε 500 χλμ πριν 1 χρόνο που το έβαλα το σύστημα, μου λένε από το συνεργείο ότι το αέριο είναι που αλλάζει από πρατήριο σε πρατήριο αλλά με το ζόρι να βγάζει 400με 430 παράξενο και στα service  είμαι τυπικός πολύ. 

 

23 ώρες πριν, meletis_m είπε

Αλλάζει το μείγμα να ξέρεις στήν αναλογία (προπάνιο και βουτάνιο) το χειμώνα / με καλοκαίρι. Όντως προσθέτουν λάδι ή το φέρνει έτσι το βυτιοφόρο για να αυξήσουν τόν όγκο καυσίμου. Για αυτό καλό θα είναι να κάνεις αλλαγή φίλτρων συστήματος το αργότερο κάθε 15,000 χιλιόμετρα . 

Εσείς με 38 λίτρα υγραέριο πόσα χιλιόμετρα βγάζετε;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, michael79 είπε

Θυμάμαι ότι παραπάνω χιλιόμετρα έβγαζε το αμάξι μου όταν το έβαλα το σύστημα, αλλά από το συνεργείο μου λένε ότι τα υγραέριο έχει αλλάξει το νοθευουν και δεν βγάζει χιλιόμετρα 

 

Εγώ θυμάμαι έβγαζε 500 χλμ πριν 1 χρόνο που το έβαλα το σύστημα, μου λένε από το συνεργείο ότι το αέριο είναι που αλλάζει από πρατήριο σε πρατήριο αλλά με το ζόρι να βγάζει 400με 430 παράξενο και στα service  είμαι τυπικός πολύ. 

 

Εσείς με 38 λίτρα υγραέριο πόσα χιλιόμετρα βγάζετε;;;

Είναι τελειώς άκυρη η σύγκριση . Εγω έχω 1 Mazda 6 1800 με βενζίνη έχει κατανάλωση με 8λίτρα/100 χιλιόμετρα . Τώρα με το υγραέριο αναλόγως και το τρόπο οδήγησης η κατανάλωση του έχει τύχει να φτάσει και 9-9,5λιτρα /100 .

Εσύ με βενζίνη πόσα λίτρα έκαιγες στα 100 χιλιόμετρα ; Τώρα με υγραέριο πρέπει να δείς μια αύξηση τής κατανάλωσης +15% ( δηλ. περίπου ~1λτ/100) . Τι αμάξι έχεις και τι σύστημα ; Το αμάξι πέρα απο το υγραέριο είναι σωστά συντηρημένο δηλαδή μπουζί φίλτρα είναι σχετικά σε καλή κατάσταση ;  Τα περισσότερα χιλιόμετρα μήπως τα κάνεις εντός πόλης με σταμάτα ξεκίνα;

Τα ελαστικά τα έχεις ελένξει στήν πίεση ; 

Επεξ/σία από meletis_m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, michael79 είπε

Θυμάμαι ότι παραπάνω χιλιόμετρα έβγαζε το αμάξι μου όταν το έβαλα το σύστημα, αλλά από το συνεργείο μου λένε ότι τα υγραέριο έχει αλλάξει το νοθευουν και δεν βγάζει χιλιόμετρα 

 

Εγώ θυμάμαι έβγαζε 500 χλμ πριν 1 χρόνο που το έβαλα το σύστημα, μου λένε από το συνεργείο ότι το αέριο είναι που αλλάζει από πρατήριο σε πρατήριο αλλά με το ζόρι να βγάζει 400με 430 παράξενο και στα service  είμαι τυπικός πολύ. 

 

Εσείς με 38 λίτρα υγραέριο πόσα χιλιόμετρα βγάζετε;;;

Δεν είναι τεράστια η απόκλιση, θα μπορούσε να δικαιολογηθεί από αλλαγή στυλ οδήγησης, αλλαγή διαδρομής, πίεση ή φθορά ελαστικών..

Δεν ισχύει τίποτα από αυτά;

Τα περί νοθείας ξέχασε το, πιο πιθανό είναι να σε κλέβει το πρατήριο στην ποσότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Auris 1.6 132 HP με υγραεριο 9,5-10Λ/100κμ ... εχω ακουσει για την αλλαγη % βουτανιο προπανιο απο εταιρια σε εταιρια αλλα δεν ξερω κατα ποσο αλλαζει την καταναλωση. στα 30.000 που εχω υγραεριο τοσο εχω μετριση 9.5 με μαξ 10.5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν 3 χρόνια έβαλα σε MEGANE 3 ένα STAG. Εδώ και 2 μήνες ότνα ζεσταθεί πολύ η μηχανή μεσα στη πόλη μου αναβει το λαμπάκι κινητήρα και το αμαξι ρετάρει και κανει σαν τρακτέρ. Το σταματάω και ξεκινάω και ολα καλά. Μου το εχει κανει αυτό 3-4 φορές. Με βενζίνη δεν το κάνει. Το πήγα στη renault και μου άλλαξαν πολλαπλασιαστές αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε. Βγαζει κωδικό ΜΟΝΟ σε υγραέριο P0302. Το πηγα 2 φορές και στον εγκταστάτη και δεν δεν βρίσκει πρόβλημα γιατί εκείνη τη στιγμή που το ελέγχει δε ανάβει το λαμπάκι γιατι δεν εχει ζεσταθεί προφανώς η μηχανή παρα πολύ. Προφανως κακό καυσιμο μου ειπε. Τι να φταίει άραγε? Σκέφτομαι να αλλάξω μπεκ σε τύπου βενζίνης. 

 

Επεξ/σία από Vag2010
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει απέξω δρόμο να το κάνεις βόλτες μέχρι να ζεσταθεί να το ξανακάνει και να του το πας επιτόπου; Εμένα επειδή είχα ήδη πάει 2 φορές για κάτι κοψίματα που έκανε στο υγραέριο στην εθνική, την 3η φορά που και καλά το έφτιαξαν, του λέω θα το κάνω μισή ώρα πάνω-κάτω(ήταν λεωφόρος οπότε έπιανα ταχύτητες εθνικής) μέχρι να το ξανακάνει και θα ξανάρθω. Δεν του άρεσε, είπε απρόθυμα "εντάξει". Έ μετά από 8 περάσματα το έκανε στο 9ο, μπαίνω πάλι μέσα του λέω βάλε το λάπτοπ και πάμε βόλτα και έτσι κατάλαβε τί τρέχει και το έφτιαξε. Έχασα όλη τη μέρα αλλά άξιζε τον κόπο από το να πήγαινα και 4η-5η κλπ φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Vag2010 είπε

Πριν 3 χρόνια έβαλα σε MEGANE 3 ένα STAG. Εδώ και 2 μήνες ότνα ζεσταθεί πολύ η μηχανή μεσα στη πόλη μου αναβει το λαμπάκι κινητήρα και το αμαξι ρετάρει και κανει σαν τρακτέρ. Το σταματάω και ξεκινάω και ολα καλά. Μου το εχει κανει αυτό 3-4 φορές. Με βενζίνη δεν το κάνει. Το πήγα στη renault και μου άλλαξαν πολλαπλασιαστές αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε. Βγαζει κωδικό ΜΟΝΟ σε υγραέριο P0302. Το πηγα 2 φορές και στον εγκταστάτη και δεν δεν βρίσκει πρόβλημα γιατί εκείνη τη στιγμή που το ελέγχει δε ανάβει το λαμπάκι γιατι δεν εχει ζεσταθεί προφανώς η μηχανή παρα πολύ. Προφανως κακό καυσιμο μου ειπε. Τι να φταίει άραγε? Σκέφτομαι να αλλάξω μπεκ σε τύπου βενζίνης. 

 

O κωδικός πάντως αφορά αστοχία ανάφλεξης στον 3ο κύλονδρο . Δέ το ξέρω το πρόγραμμα τηε Stag , αλλά ίσως έχει διάγνωση για τα μπέκ υγραερίου να δείτε εάν συμβαδίζουν με τα μπέκ βενζίνης . Τα μπουζί που φοράει είναι σωστά ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...