Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Γιάννης Platano είπε

Γιατι την αλλαζεις ?

Όχι,σκοπεύω να το αγοράσω αλλά δεν έχω εμπειρία απ'το συγκεκριμένο αυτοκίνητο με υγραεριο ούτε από τη συγκεκριμένη έκδοση του συστήματος υγραεριου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

43 λεπτά πριν, vchristod84 είπε

Όχι,σκοπεύω να το αγοράσω αλλά δεν έχω εμπειρία απ'το συγκεκριμένο αυτοκίνητο με υγραεριο ούτε από τη συγκεκριμένη έκδοση του συστήματος υγραεριου 

To "γιατί την αλλαζεις ?" μάλλον εννοούσε γιατί δίνεις την mercedes...

Εγώ πάντως αυτή την αλλαγή δεν  θα την έκανα, τα scirocco  νομίζω είχαν κάποια θεματακια (ακριβά κιόλας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, dafnoula13 είπε

To "γιατί την αλλαζεις ?" μάλλον εννοούσε γιατί δίνεις την mercedes...

Εγώ πάντως αυτή την αλλαγή δεν  θα την έκανα, τα scirocco  νομίζω είχαν κάποια θεματακια (ακριβά κιόλας).

Το έχει αγοράσει γνωστός μου "ψειρας" και λέει ότι αν το συντηρείς τακτικά,δεν έχει θέματα. Επίσης το Mercedes ήταν του '03 και ήθελα να πάω σε κάτι πιο καινούριο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vchristod84 είπε

Γειά σας! Διέθετα εδώ και 5 χρόνια ένα Mercedes sportscoupe με υγραεριο και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Έχω βρει το επόμενο μου αυτοκίνητο το οποίο είναι το vw scirocco με σύστημα vialle lpdi. Προφανώς θα πάω να το ελέγξω πριν την αγορά αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας αν είναι κάποιος γνώστης του αντικειμένου. Ευχαριστώ πολύ!

Απλώς αυτά τα συστήματα έχουν αντλία στη δεξαμενη . Δές πότε έχει χαραγμενη την ημερομηνια η δεξαμενή , εχουν ένα σεβαστο κόστος αντικατάστασης 

Συνήθως αυτά τα συστήματα έρχονται προ-ρυθμισμενα βασει κωδικου μοτέρ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Απλώς αυτά τα συστήματα έχουν αντλία στη δεξαμενη . Δές πότε έχει χαραγμενη την ημερομηνια η δεξαμενή , εχουν ένα σεβαστο κόστος αντικατάστασης 

Συνήθως αυτά τα συστήματα έρχονται προ-ρυθμισμενα βασει κωδικου μοτέρ .

Απ'ό,τι ξέρω,χρειάζεται κάθε δέκα χρόνια αντικατάσταση η δεξαμενή αν κατάλαβα καλά. Αυτό εννοείς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, vchristod84 είπε

Απ'ό,τι ξέρω,χρειάζεται κάθε δέκα χρόνια αντικατάσταση η δεξαμενή αν κατάλαβα καλά. Αυτό εννοείς; 

Καθέ 10 χρόνια χρειάζεται άσχετα απο το σύστημα που έχεις .

Αλλά το συγκεκριμένο σύστημα έχει αντλία μέσα στη δεξαμενή , είναι άμεσου ψεκασμού . Νομίζω μόνο φίλτρο αλλάζεις .

Ψάξτο λίγο , και ρώτησε και τί κόστος έχει η αντλία υψηλής πίεσης  της δεξαμενής 

Επεξ/σία από meletis_m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Καθέ 10 χρόνια χρειάζεται άσχετα απο το σύστημα που έχεις .

Αλλά το συγκεκριμένο σύστημα έχει αντλία μέσα στη δεξαμενή , είναι άμεσου ψεκασμού . Νομίζω μόνο φίλτρο αλλάζεις .

Ψάξτο λίγο , και ρώτησε και τί κόστος έχει η αντλία υψηλής πίεσης  της δεξαμενής 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου, στο audiclub gr εχουν γραφτει διαφορα για τους κινητηρες VAG και για το θεμα που εχουν με τα πιστονια. 

Ειναι και αρκετα βιντεο στο youtube με κωδικους απο κινητηρες, δλδ εαν εχουν θεμα με κινητηρα με βενζινη φανταζομαι δεν θα αντεξουν και πολυ με υγραεριο που θες εσυ. Υποθεση κανω πιστευω πως θα πρεπει να διαβασεις αρκετα πριν το παρεις. 

https://www.youtube.com/channel/UCKWyPL5K0PiXQI1OJoEvJ4A

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα στην παρέα και από εμένα. Χρειάζομαι τα φώτα σας διαβάζω εδώ και μέρες για την υγραεροκινηση. Θέλω να γλιτώσω κάποια χρήματα από τα καύσιμα έχω ένα seat mii 1000cc του 2015 και επειδή η δουλειά μου είναι στο Χαλάνδρι οπότε κάνω περίπου 50 χλμ την ημέρα το λιγότερο σκέφτομαι να κάνω την μετατροπή. Άλλοι λένε όχι άλλοι λένε ναι το θέμα είναι όπως διαβάζω ένας σωστός μηχανικός. Υπάρχει κάποιος να μου προτείνετε; Καποιος που να κάνει μόνος του την χαρτογράφηση;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, alex2468 είπε

Καλησπέρα στην παρέα και από εμένα. Χρειάζομαι τα φώτα σας διαβάζω εδώ και μέρες για την υγραεροκινηση. Θέλω να γλιτώσω κάποια χρήματα από τα καύσιμα έχω ένα seat mii 1000cc του 2015 και επειδή η δουλειά μου είναι στο Χαλάνδρι οπότε κάνω περίπου 50 χλμ την ημέρα το λιγότερο σκέφτομαι να κάνω την μετατροπή. Άλλοι λένε όχι άλλοι λένε ναι το θέμα είναι όπως διαβάζω ένας σωστός μηχανικός. Υπάρχει κάποιος να μου προτείνετε; Καποιος που να κάνει μόνος του την χαρτογράφηση;; 

Μόνος σου δέν θα το πρότεινα , εάν δέν ξέρεις απο ΜΕΚ . 

Γράψε το κωδικό κινητήρα σου , ο κινητήρας του είναι έμμεσου ψεκασμου ή άμεσου ; 

Τι κατανάλωση έχεις τώρα σε βενζίνη σε λτ/100;

 

Επεξ/σία από meletis_m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/7/2021 στις 6:29 ΜΜ, meletis_m είπε

Μόνος σου δέν θα το πρότεινα , εάν δέν ξέρεις απο ΜΕΚ . 

Γράψε το κωδικό κινητήρα σου , ο κινητήρας του είναι έμμεσου ψεκασμου ή άμεσου ; 

Τι κατανάλωση έχεις τώρα σε βενζίνη σε λτ/100;

 

Καλησπέρα φίλε μου ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Στην άδεια κυκλοφορίας βρίσκω κωδικό κινητήρα; Είναι έμμεσου ψεκασμού νομίζω και τώρα καταναλώνω περίπου 8λτ στα 100 αλλά η δουλειά μου είναι Χαλάνδρι όποτε κάνω πάνω από 50χλμ την ημέρα.

Μέχρι τωρα έχω πάρει προσφορά από μπιρμπο autogas για Prince silver line και σε lpg Hellas στο Χαϊδάρι για lovato c-obd II 

Εχετε ιδέα ποιον εγκαταστάτη να επιλέξω καλύτερα και ποιο σύστημα;; Και αύριο θα πάω σε cargaz στην Νικαια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/7/2021 στις 5:54 ΜΜ, alex2468 είπε

Καλησπέρα στην παρέα και από εμένα. Χρειάζομαι τα φώτα σας διαβάζω εδώ και μέρες για την υγραεροκινηση. Θέλω να γλιτώσω κάποια χρήματα από τα καύσιμα έχω ένα seat mii 1000cc του 2015 και επειδή η δουλειά μου είναι στο Χαλάνδρι οπότε κάνω περίπου 50 χλμ την ημέρα το λιγότερο σκέφτομαι να κάνω την μετατροπή. Άλλοι λένε όχι άλλοι λένε ναι το θέμα είναι όπως διαβάζω ένας σωστός μηχανικός. Υπάρχει κάποιος να μου προτείνετε; Καποιος που να κάνει μόνος του την χαρτογράφηση;; 

Βρες σωστό μάστορα και αν σου πει ότι στον κινητήρα σου μπαίνει βάλε άφοβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το θέμα ποιος είναι σωστός μάστορας; Και που θα το μάθω εγώ; Για αυτό έστειλα εδώ εσείς που έχετε βάλει οι περισσότεροι που βάλατε; Έχετε κάποιες προτάσεις; Επίσης στο προηγούμενο ποστ ανέφερα 2-3 ευκατάστατες τους γνωρίζεται;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/7/2021 στις 5:54 ΜΜ, alex2468 είπε

Καλησπέρα στην παρέα και από εμένα. Χρειάζομαι τα φώτα σας διαβάζω εδώ και μέρες για την υγραεροκινηση. Θέλω να γλιτώσω κάποια χρήματα από τα καύσιμα έχω ένα seat mii 1000cc του 2015 και επειδή η δουλειά μου είναι στο Χαλάνδρι οπότε κάνω περίπου 50 χλμ την ημέρα το λιγότερο σκέφτομαι να κάνω την μετατροπή. Άλλοι λένε όχι άλλοι λένε ναι το θέμα είναι όπως διαβάζω ένας σωστός μηχανικός. Υπάρχει κάποιος να μου προτείνετε; Καποιος που να κάνει μόνος του την χαρτογράφηση;; 

Unpopular opinion. Μην το κάνεις, το συγκεκριμένο αμάξι είναι αδύναμο με βενζίνη πόσο μάλλον με αέριο. Εγώ που έβαλα σε παλιό 1400 80 άλογα η διαφορά είναι αισθητή ειδικά με air condition.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, CaMp3on είπε

Unpopular opinion. Μην το κάνεις, το συγκεκριμένο αμάξι είναι αδύναμο με βενζίνη πόσο μάλλον με αέριο. Εγώ που έβαλα σε παλιό 1400 80 άλογα η διαφορά είναι αισθητή ειδικά με air condition.

Αυτό ας πούμε δεν θα μου το πει κανένας μάστορας. Για αυτό ρωτάω εσάς. Το φοβόμουν και αυτό ήδη όταν έχω ανοιχτό το ac και βρεθώ σε ανηφόρα δεν τραβάει καθολου. Από την άλλη όμως δεν λένε ότι με το αέριο γίνεται καθαρότερη καύση; Άρα δεν χάνει και σε ιπποδύναμη ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...