Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/9/2021 στις 10:00 ΠΜ, ProponitisTouKanape είπε

Αν ισχύει αυτό, είσαι τέρμα κωλόφαρδος γιατί στην Τογιότα που πήρα εγώ το Κορόλλα μου είπαν πως τα Yaris που παραγγέλνουν τώρα πάνε για παράδοση Μάρτιο. Νοέμβριο ήταν η παράδοση για όσους είχαν παραγγείλει πριν το καλοκαίρι, μήπως το δικό σου είναι απο καμία ακύρωση;

Και εμένα Μαρτιο μου είπαν για το yaris hybrid και έχω ξενερώσει γιατί χρειάζομαι άμεσα αυτοκίνητο. H δεύτερη μου επιλογή  είναι το Clio με το εργοστασιακό υγραέριο, και η τρίτη το Fiesta βενζίνη.  Τι λέτε; Αξίζει η αναμονή ή να χτυπήσω τις άλλες επιλογές που τα βρίσκω άμεσα? 

Επίσης μια άλλη σκέψη που έχω κάνει γιατί με επηρέασε ένας φίλος είναι το Aygo γιατί μου λέει οτι πετυχαίνει πολύ χαμηλές καταναλώσεις, ακόμα και κάτω από 5 Lt, και γλυτώνω και 5 χιλιάρικα ευρωπουλα τουλάχιστον. Τι λέτε?

Επεξ/σία από fragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, korakios είπε

 

 

Ναι μάλλον σε αυτό θα καταλήξω. Ο μοναδικός μου δισταγμος είναι η χαζή φοβία που έχω για την ασφάλεια του υγραερίου, σε πιθανό τρακάρισμα ή στον ανεφοδιασμό κλπ. Να το ξεπεράσω ε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fragma είπε

Ο μοναδικός μου δισταγμος είναι η χαζή φοβία που έχω για την ασφάλεια του υγραερίου, σε πιθανό τρακάρισμα ή στον ανεφοδιασμό κλπ. Να το ξεπεράσω ε; 

ναι , βασικά βενζίνη να μην έχεις μπόλικη 😛

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πω πω Ταλιμπάν με βενζίνη 😀 Ναι.. το είπα ότι είναι χαζή η φοβία, απλά έχω ψυχολογικό θέμα με το υγραέριο γιατί όταν σπούδαζα Αγγλία είχε σχεδόν ανατιναχτεί η πολυκατοικία στον αέρα από διαρροή στην εγκατάσταση.  Καμία σχέση, το ξέρω 😀

Επεξ/σία από fragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, fragma είπε

Πω πω Ταλιμπάν με βενζίνη 😀 Ναι.. το είπα ότι είναι χαζή η φοβία, απλά έχω ψυχολογικό θέμα με το υγραέριο γιατί όταν σπούδαζα Αγγλία είχε σχεδόν ανατιναχτεί η πολυκατοικία στον αέρα από διαρροή στην εγκατάσταση.  Καμία σχέση, το ξέρω 😀

απλά να ξέρεις οτι σύμφωνα με το νόμο απαγορεύονται τα LPG σε κλειστούς χώρους (πχ υπόγεια παρκινγκ) . Κάποια εμπορικά καταστήματα το εφαρμόζουν ήδη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Doubt είπε

Στην πράξη δεν υπάρχει κανένας έλεγχος.

σίγουρα ,στη μπανανία , αλλά καλό είναι να γνωρίζει κάποιος τι ισχύει και τι όχι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, korakios είπε

απλά να ξέρεις οτι σύμφωνα με το νόμο απαγορεύονται τα LPG σε κλειστούς χώρους (πχ υπόγεια παρκινγκ) . Κάποια εμπορικά καταστήματα το εφαρμόζουν ήδη

ξερετε αν επιτρεπονται σε γκαραζ οχηματαγωγων πλοιων; (ή αν υπαρχει κι εκει προοπτικη απαγορευσης;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τοποθετήθηκε σε Ford Transit του 2004 κλειστό van με  το 1800 κ.εκ κινητήρα . Σύστημα τοποθετήθηκε της BRC , επειδή τα Ford είναι ευαίσθητα , ενεργοποιήθηκε και ο παράλληλος ψεκασμός και βενζίνης 15% και στο φορτίο αναλόγως το γκάζι αλλα και με στροφές . Έχει μηχανικές βαλβίδες οπότε πρίν το υγραέριο μετρήθηκε το διάκενο τους και θα ελεγχθεί πάλι σε 30,000 χιλιόμετρα . Απο δεξαμενή τοποθετήθηκε στο χώρο της ρεζέρβας όσο μεγαλύτερη δεξαμενή υπάρχει δυνατότητα , μπήκε τών 40λτ.

 

 

242172450_701457850774384_4391658906539055334_n.jpg

6ca0d3965558c5c0b226ea716d4fc2dc.jpg

Επεξ/σία από meletis_m
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/9/2021 στις 10:00 ΠΜ, ProponitisTouKanape είπε

Αν ισχύει αυτό, είσαι τέρμα κωλόφαρδος γιατί στην Τογιότα που πήρα εγώ το Κορόλλα μου είπαν πως τα Yaris που παραγγέλνουν τώρα πάνε για παράδοση Μάρτιο. Νοέμβριο ήταν η παράδοση για όσους είχαν παραγγείλει πριν το καλοκαίρι, μήπως το δικό σου είναι απο καμία ακύρωση;

Δε μου είπαν λεπτομέρειες. Παίζει να είναι και έτσι. Το μονο που με προβληματίζει είναι σε περίπτωση που πάει μακρια η βαλίτσα (και δεν έρθει στην ημερομηνία που μου είπαν) αν έχω δικαίωμα να ζητήσω πίσω την προκαταβολή. (παίζουν διάφορα πρακτικά προβλήματα και implications αν μου το καθυστερήσουν)

 

@Dpitμου φαίνεται υπερβολικά αδύναμος κινητήρας για να συρει αυτό το γουρούνι. το λένε και reviews ότι το αμάξι γενικά λαχανιάζει. 

Για να καταλάβεις έχει τον ίδιο κινητήρα με το Clio (μεγάλη σκέψη, μπράβο παιδιά εκεί στη Renault) και όσο σκεφτόμουν το Clio με προβλημάτιζαν λίγο τα νούμερά του (100hp/170Nm/11.9 0-100) 

 

(θα μου πεις, τι να πει και το Swift ...)

Επεξ/σία από pkaramol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/9/2021 στις 7:21 ΜΜ, meletis_m είπε

Τοποθετήθηκε σε Ford Transit του 2004 κλειστό van με  το 1800 κ.εκ κινητήρα . Σύστημα τοποθετήθηκε της BRC , επειδή τα Ford είναι ευαίσθητα , ενεργοποιήθηκε και ο παράλληλος ψεκασμός και βενζίνης 15% και στο φορτίο αναλόγως το γκάζι αλλα και με στροφές . Έχει μηχανικές βαλβίδες οπότε πρίν το υγραέριο μετρήθηκε το διάκενο τους και θα ελεγχθεί πάλι σε 30,000 χιλιόμετρα . Απο δεξαμενή τοποθετήθηκε στο χώρο της ρεζέρβας όσο μεγαλύτερη δεξαμενή υπάρχει δυνατότητα , μπήκε τών 40λτ.

 

 

242172450_701457850774384_4391658906539055334_n.jpg

6ca0d3965558c5c0b226ea716d4fc2dc.jpg

Πόσο σου κόστισε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kalogeros είπε

Πόσο σου κόστισε?

850€ + ΚΤΕΟ 81€

2 ώρες πριν, kalogeros είπε

Πόσο σου κόστισε?

Υπήρχε και πιο φθηνό σύστημα . 

Είναι γνωστού το όχημα . Εγώ σε Mazda 6 έχω Europegas . Πάνω κάτω εκεί παίζει το κόστος 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...