Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, PedroG είπε

Για ακριβώς Ποια χρονιά λές;;

Τι να σου πω;;; 

Ότι το έβαλα στα 45000χλμ και το ΙΧ πουλήθηκε ούτε 80.000 χλμ δεν έκανε ούτε τα διπλάσια; Πάλι καλά που το πήρε η αντιπροσωπεία της νέας μου μάρκας...

Προσέχετε οσοι θέλετε να βάλετε αυτό. Δεν το λέω εγώ μόνο ρωτήστε μηχανικούς ΙΧ όχι μόνο κατόχους αυτοκινήτων.

Οι μισοί έχουν πρόβλημα

Δε έχω κάποιο συμφέρον αλλά έχω ήδη υγραέριο σε 2 Ιαπωνικά με ~200,000 με υγραέριο.

Συμφωνώ ότι μερικά μοτέρ είναι ευαίσθητα , αλλά και μεγάλο ποσοστό μηχανικών δεν γνωρίζουν από ΜΕΚ και πέταγαν το υγραέριο επάνω χωρίς ρύθμιση σωστή στα μείγματα .

Το αμάξι πολύ πιθανόν να μη είχε ρυθμιστεί σωστά και να δούλευε φτωχα για αυτό και σου έβγαλε γρήγορα θέμα . Βαλβίδες γνώριζες εάν είχες μηχανικές ή υδραυλικές ; Σε είχε ενημερώσει ο εγκατάστατης σου ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παντως εγω το 2010 οταν εβαλα αεριο στο Hyundai i30 1400 ( 109ps ) το εψαξα λιγο παραπανω , βρηκα το ειδικο κιτ που ειχε βγαλει η BRC για το αμαξι μου  το οποιο ειχε και σύνδεση με την ODB και ρυθμιζει αυτοματα ( πιο ακριβο απο το απλο τοτε - συστημα με τοποθετηση και κτεο κλπ 1500€ ) βρηκα ενα καλο μαστορα που ρυθμιζε σωστα  στο δρομο και 11 χρονια τωρα δεν εχω κανενα προβλημα ( τσεκαρω βαλβιδες καθε 40000) .
Ποτε δεν μου αναψε λαμπακι check engine .
Η καταναλωση απο την αρχη ειναι περιπου στα 45Lt / 530-550 χιλιομετρα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

nissan sunny 1991 1.4  καρμπυρατερ . Το  "πηρα" -ηταν της οικογενείας  με 165000 πριν 11 χρονια οπου και του εγκατεστησα το αεριο. ηταν ηδη  καλοσυντηρημενο .

Επεξ/σία από GIKARADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα έχω διαβάσει αρκετές σελίδες από τις απαντήσεις σας και μπράβο για τα πολύ ωραία σχόλια που δίνουν πολλά στοιχεία για να καταλάβουμε αν αξίζει υγραέριο ή όχι.

Γνωρίζει κάποιος αν σε Ε36 99 τα τελευταία δηλαδή station wagon το μοτέρ σηκώνει υγραέριο και αν αξίζει ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, daPro είπε

Τι μπουζί βάζετε? Και κάθε πόσα χιλιόμετρα τα αλλάζετε?

Αναλογα τι λεει ο κατασκευαστης 

Εγω βαζω ιριδιου που ειναι ακριβα καπου στα 90 ευρω αλλα ειναι για 120.000 χλμ

Λογω υγραεριου τα αλλαξα στα 80000 χλμ

 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, daPro είπε

Τι μπουζί βάζετε? Και κάθε πόσα χιλιόμετρα τα αλλάζετε?

Αναλόγως . Μερικά μοτέρ δουλεύουν μόνο με ιριδίου .

Γενικά βάλε απλά και αλλαγή πιο νωρίς . 

Υποτίθεται ότι του υγραερίου δεν ζοριζουν μπουζοκαλωδια πολλ/στες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε ολους. εχω ένα volkswagen golf 1.4 tsi του 2008 και μου καιει 8,5 λιτρα. απο το σαητ της lovato hellas μου δινουν προσφορά 1240€ συστημα αμεσου ψεκασμου. Και δίνει εξοικονόμηση 30%,  καθε μηνα 56€ τσέπη ενώ η μιναία δόση είναι 41.5€. Λετε να το προχωρήσω; Έχει βαλει κανεις αλλος στο ιδιο μοντελο; Επισης τι αυτονομια θα εχει; Ευχαριστω την ομαδα

Η προσφορά μου -Πετρος Παυλου.png

Επεξ/σία από petrospaulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, petrospaulou είπε

Καλησπέρα σε ολους. εχω ένα volkswagen golf 1.4 tsi του 2008 και μου καιει 8,5 λιτρα. 

Ζήτα προσφορά και για φυσικό αέριο cng μιας και εισαι Αθήνα , επίσης κάλυψε τα προσωπικά σου  στοιχεία!!!

 

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, petrospaulou είπε

Ευχαριστω πολυ το διορθωσα! Θα δω και για cng, αλλα θα ηθελα μια γνωμη για lpg

΄Τα νούμερα ποτέ δεν αντιπροσωπεύουν την πραγματικότητα , δεν ξέρω με τη τιμή/λιτρο lpg υπολογίστηκε η προσφορά , η τιμή έχει ανέβει εδώ και λίγες μέρες , σαν μετατροπή , για οικονομία είναι μια χαρά , αλλά αυτό θα το κρίνεις εσύ στη τελική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, petrospaulou είπε

λεει ειναι με τα σημερινα στοιχεια του υπουργειο τιμες βενζινης και υγραεριου νοεμβριου. Ευχαριστω σε καθε περιπτωση...

υπολόγισε περίπου για 8,5 κατανάλωση βενζίνης 9,5 υγραέριο

8.5*1.7-9.5*1.0=5€/100χλμ

και ετήσια βάλε κάποια βενζίνη που θα καις αναγκαστικά να μην παλιώνει (3*10λίτρα /τετράμηνο το λιγότερο) ~60€

αλλά αν δε σε νοιάζει ο χώρος αποσκευών (χανεις αρκετά, δε μπαίνει η δεξαμενή στη ρεζέρβα) ψάξου και για cng αν υπάρχουν πρατήρια στην περιοχή σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι τιμές "σωστές" είναι...

ο κινητήρας δεν ξέρω αν θα το δεχθεί χωρίς προβλήματα..

Έχω αντίστοιχο κινητήρα 1.6 fsi blf και φοβάμαι να το επιχειρήσω... 

Οικονομία στα περίπου 7λ/100χλμ που καίει το δικό μου είναι 12€ αντί για 8-9€ (τα 7λ/100χλμ γίνονται 8-9λ) ανά 100χλμ. Στα 1000χλμ 120€ vs 80€+10€ (τουλάχιστον βενζίνη 0,5-0,7λ/100χλμ). Ε με 20-30€ μικρότερο κόστος τα 1000χλμ δεν κάνεις απόσβεση τα 1240€ ποτέ.. Δηλαδή κάνεις σε 40 με 50 χιλχλμ... Αν κάνεις τόσα σε ένα ή δυο χρόνια ίσως αξίζει. Αν τα κάνεις σε 7 έτη, όπως εγώ, όχι.. 

 

Υ.Γ. Βέβαια εγώ δεν το αποφασίζω και για έναν ακόμα λόγο. Χρησιμοποιώ αρκετά, άλλες 15χιλχλμ ετησίως, κι ένα μικρό πετρέλαιο με κόστος <7€ ανά 100χλμ (με σημερινές τιμές), βέβαια αν αποφάσιζα την μετατροπή να το χρησιμοποιούσα περισσότερο...

Επεξ/σία από filarhos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...