Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, Geoka1982 είπε

Καλησπέρα θα ήθελα τη βοήθειά σας, σε ford focus 1.6 μοντέλο 2010 ποια εταιρία θα μου προτείνατε για υγραέριο;

Η ...γνωστη μου απαντηση : Βρες ενα καλο εγκατασταστη και αυτος θα σου πει .Ο εγκατασταστης ειναι το Α και το Ω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Geoka1982 είπε

Καλησπέρα θα ήθελα τη βοήθειά σας, σε ford focus 1.6 μοντέλο 2010 ποια εταιρία θα μου προτείνατε για υγραέριο;

Ο βασικός παράγοντας είναι : σωστή λειτουργία οχήματος στη βενζίνη πρίν τη μετατροπή - σωστή εγκαταστάση - σωστή ρύθμιση του συστήματος .

Προτίμησε σύστημα που να υποστηρίζει μπέκ γρήγορα ή μπέκ τύπου βενζίνης .

Τέλος εάν έχει μηχανικές βαλβίδες ρώτησε κάθε πότε θα πρέπει να κάνεις έλεγχο διάκενων τους.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, meletis_m είπε

Ο βασικός παράγοντας είναι : σωστή λειτουργία οχήματος στη βενζίνη πρίν τη μετατροπή - σωστή εγκαταστάση - σωστή ρύθμιση του συστήματος .

Προτίμησε σύστημα που να υποστηρίζει μπέκ γρήγορα ή μπέκ τύπου βενζίνης .

Τέλος εάν έχει μηχανικές βαλβίδες ρώτησε κάθε πότε θα πρέπει να κάνεις έλεγχο διάκενων τους.

 

Αποτι καταλαβαίνω δηλαδή δεν παίζει τόσο ρόλο η εταιρία του συστήματος που θα διαλέξω αλλά ο τεχνικός και οι ρυθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Geoka1982 είπε

Αποτι καταλαβαίνω δηλαδή δεν παίζει τόσο ρόλο η εταιρία του συστήματος που θα διαλέξω αλλά ο τεχνικός και οι ρυθμίσεις.

Εχει σημασια και το προιον αλλα πιο πολυ η καλη εγκατασταση .Ενας καλος τεχνικος δεν θα σου προτεινει καποιο κακο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Geoka1982 είπε

Αποτι καταλαβαίνω δηλαδή δεν παίζει τόσο ρόλο η εταιρία του συστήματος που θα διαλέξω αλλά ο τεχνικός και οι ρυθμίσεις.

Πλέον όλα τα συστηματα έχουν εξελιχθει .

Εγω σε δυο αμάξια είχα και Ιταλικο και Πολωνικο. 

Με σωστη ρύθμιση και τη συντήρηση , δε αντιμετώπισα θέματα για 150,000 χιλιόμετρα + .

 

1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

Εχει σημασια και το προιον αλλα πιο πολυ η καλη εγκατασταση .Ενας καλος τεχνικος δεν θα σου προτεινει καποιο κακο 

Ο κάθε εγκαταστάτης προτείνει και το σύστημα που δουλεύει περισσότερο .  Θα ακούσει χιλιάδες απόψεις .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, meletis_m είπε

Πλέον όλα τα συστηματα έχουν εξελιχθει .

Εγω σε δυο αμάξια είχα και Ιταλικο και Πολωνικο. 

Με σωστη ρύθμιση και τη συντήρηση , δε αντιμετώπισα θέματα για 150,000 χιλιόμετρα + .

 

Ο κάθε εγκαταστάτης προτείνει και το σύστημα που δουλεύει περισσότερο .  Θα ακούσει χιλιάδες απόψεις .

 

 

Αυτό φοβάμαι να σου πω, οι πολλές απόψεις θα με μπερδέψουν!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Geoka1982 είπε

Αυτό φοβάμαι να σου πω, οι πολλές απόψεις θα με μπερδέψουν!!! 

Ξεκίνα κάνε τη ερευνα σου και εκει στη περιοχή και να υπολογίζεις ενα σύστημα αναλόγως ποιο θα βάλεις ( εγκέφαλο και μπεκ ) το υπολογιζεις απο 850€ εώς 1200 € για συστήματα έμμεσου ψεκασμου . Διευκρίνίζεις επίσης με το εγκαταστάτη εαν συμπεριλαμβάνεται και η τιμη του ΚΤΕΟ για αλλαγη άδειας ή είναι επιπλέον . Εάν κάνεις αναζήτηση έχουν αναφερθει πάνω κάτω κοστολόγια και απο άλλους εδω στη θεματική ενότητα .

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Ξεκίνα κάνε τη ερευνα σου και εκει στη περιοχή και να υπολογίζεις ενα σύστημα αναλόγως ποιο θα βάλεις ( εγκέφαλο και μπεκ ) το υπολογιζεις απο 850€ εώς 1200 € για συστήματα έμμεσου ψεκασμου . Διευκρίνίζεις επίσης με το εγκαταστάτη εαν συμπεριλαμβάνεται και η τιμη του ΚΤΕΟ για αλλαγη άδειας ή είναι επιπλέον . Εάν κάνεις αναζήτηση έχουν αναφερθει πάνω κάτω κοστολόγια και απο άλλους εδω στη θεματική ενότητα .

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και τις πληροφορίες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

γλυκοκοιταζω ενα αυτοκινητακι με υγραεριο αλλα ακουσα οτι καθε 5 χρονια θελει αλλαγη η φιαλη (νομος του 2015)με κοστος απο 400 ευρω περιπου .....αληθευει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, czarjuly είπε

γλυκοκοιταζω ενα αυτοκινητακι με υγραεριο αλλα ακουσα οτι καθε 5 χρονια θελει αλλαγη η φιαλη (νομος του 2015)με κοστος απο 400 ευρω περιπου .....αληθευει;

Κάθε 10 χρόνια είναι για υγραέριο και κάθε 20 για φυσικό αέριο. Νομίζω είναι κάπου στα 300, μάθε πότε έκανε την εγκατάσταση ώστε να δεις αν σε συμφέρει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kaktos77 είπε

Κάθε 10 χρόνια είναι για υγραέριο και κάθε 20 για φυσικό αέριο. Νομίζω είναι κάπου στα 300, μάθε πότε έκανε την εγκατάσταση ώστε να δεις αν σε συμφέρει.

300 την αλλαξα πριν λιγους μηνες μαζι με το ΚΤΕΟ που πρεπει να περασει λογω αλλαγης δεξαμενης στα 10 χρονια .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω είχα βάλει υγραέριο το 1995 και θυμάμαι οτι ήταν πολύ σπαστικό γιατι το αμάξι δεν είχε μεγάλο range και σε ταξίδι δεν έβρισκα στην Εθνική να γεμίσω. Απο τότε έχω diesel που εχει  800-1000κμ αυτονομία.
 Τωρα τελευταία που θέλω να αγοράσω αλλο αμάξι το σκέφτομαι  για υγραέριο αλλα διαβάζω οτι χαλάνε οι αντλίες καυσίμου, αναπτύσσονται μεγάλες θερμοκρασίες και σπανε οι κινητήρες σίγουρα θα υπαρχουν στην Ελλαδα εγκαταστάτες με εμπειρία μετα απο τόσα χρόνια αλλα αντε να βρεις κάποιον αξιόπιστο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, lalalaxi είπε

Εγω είχα βάλει υγραέριο το 1995 και θυμάμαι οτι ήταν πολύ σπαστικό γιατι το αμάξι δεν είχε μεγάλο range και σε ταξίδι δεν έβρισκα στην Εθνική να γεμίσω. Απο τότε έχω diesel που εχει  800-1000κμ αυτονομία.
 Τωρα τελευταία που θέλω να αγοράσω αλλο αμάξι το σκέφτομαι  για υγραέριο αλλα διαβάζω οτι χαλάνε οι αντλίες καυσίμου, αναπτύσσονται μεγάλες θερμοκρασίες και σπανε οι κινητήρες σίγουρα θα υπαρχουν στην Ελλαδα εγκαταστάτες με εμπειρία μετα απο τόσα χρόνια αλλα αντε να βρεις κάποιον αξιόπιστο....

Ετσι ακριβως..Ο καλος εγκαταστατης  ειναι το Α και το Ω 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, czarjuly είπε

γλυκοκοιταζω ενα αυτοκινητακι με υγραεριο αλλα ακουσα οτι καθε 5 χρονια θελει αλλαγη η φιαλη (νομος του 2015)με κοστος απο 400 ευρω περιπου .....αληθευει;

Ότι σου έγραψαν για τη δεξαμενή μαζί με πολυβαλβιδα καλό είναι να αλλάχτει και αυτή στα 10 χρόνια . Για όχημα με υγραέριο

Επιπλέον ένας βασικός παράγοντας είναι να δεις και τι σύστημα έχει επάνω , ώστε να έχεις υποστήριξη 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...