Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πήγα σήμερα (14/02/2010) στο ΚΤΕΟ.........

 

Λοιπόν, στις 9:00 το πρωί πήγα από τον εγκαταστάτη μου (υγραεριοκίνηση.γρ) και πήρα όλα τα χαρτιά για να περάσω από δημόσιο ΚΤΕΟ το αυτοκίνητο μου. (***) Δεν πλήρωσα τίποτα στην εγκαταστάτη για τα χαρτιά και μου έδωσε όλα εκείνα που θα χρειαζόμουν για να περάσω ΚΤΕΟ. Ο εγκαταστάτης μου τα έδωσε μέσα σε 20 λεπτά....

Έτσι στις 9:30 έφυγα από το συνεργείο και πήγα στο ΚΤΕΟ Ελληνικού όπου εκεί πέρασα την πύλη λέγοντας ότι είναι έλεγχος υγραερίου χωρίς ραντεβού. Δεν χρειάζεται ραντεβού όταν περνάς για έλεγχο εγκατάστασης υγραερίου..!!!! Μπήκα στο χώρο του ΚΤΕΟ και εκεί ρωτώντας στην γραμματεία και από εκεί στο γραφείο για τις ειδικές εγκαταστάσεις - τροποποιήσεις οχημάτων, οι άνθρωποι με καθοδήγησαν και μου είπαν όλα τα στάδια που πρέπει να ακολουθήσω για να περάσω ΚΤΕΟ.

Η όλη διαδικασία μου πήρα χρονικά 1 ώρα & 20 λεπτά και 80 ευρώ παράβολο όπου πλήρωσα μέσα στο ΚΤΕΟ. Δεν χρειάστηκε να δώσω κανένα "φακελάκι". Στο τέλος μου είπαν ότι είχα την επιλογή είτε να περάσω την επόμενη ημέρα και να πάρω τα χαρτιά ή να μου τα στείλουν ταχυδρομικά χωρίς έξτρα κόστος. Εγώ επέλεξα το δεύτερο γιατί μένω στα βόρεια προάστια.

Έτσι τελείωσε η διαδικασία του ΚΤΕΟ. Με 1 ώρα & 20 λεπτά και 80 ευρώ.

 

Με ενημέρωσαν βέβαια πως έχω να κάνω άλλη μια διαδικασία : να περάσω από το υπουργείο για να αλλάξω την άδεια του αυτοκινήτου και να γράφει στο καύσιμο : Βενζίνη - Υγραέριο με τα χαρτιά που θα μου στείλουν από το ΚΤΕΟ. Βέβαια δεν ξέρω αν θέλω να την κάνω αυτήν την διαδικασία. Θα την κάνω μόνο αν δω ότι έχω έκπτωση στα τέλη κυκλοφορίας ή κάποια άλλη ωφέλεια.. Ένας άλλος λόγος που δεν ξέρω αν θα περάσω από το υπουργείο είναι ότι αν θα γράφει Βενζίνη - Υγραέριο στο καύσιμο θα έχω πρόβλημα με την πώληση του αυτοκινήτου (οι Έλληνες είναι λίγο κολλημένοι ακόμα στο θέμα Υγραερίου!!!!)

 

ΥΓ (***) : Σημειωτέον ότι το αυτοκίνητο δεν περνάει κανονικά ΚΤΕΟ σήμερα (14/04/2010) αλλά σε ένα χρόνο (ημερομηνία 1ης κυκλοφορίας 2007, οπότε κανονικά περνάει το 2011). Ο λόγος που το περνάω είναι γιατί ούτως ή αλλιώς κάποια στιγμή πρέπει να περάσει από δημόσιο ΚΤΕΟ και μιας και κάνεις την μετατροπή πρέπει να περάσεις την πρώτη φορά από δημόσιο ΚΤΕΟ. Μετά τις άλλες φορές που θα περάσεις ΚΤΕΟ δεν χρειάζεται να είναι δημόσιο αλλά μπορείς και σε ιδιωτικό αρκεί να έχεις μια δήλωση του νόμου "105" ότι έχει γίνει έλεγχος από τον εγκαταστάτη και το κύκλωμα υγραερίου είναι σε καλή κατάσταση. Έτσι περνάς και από το ιδιωτικό ΚΤΕΟ.

 

Πήγα σήμερα (4/5/2010) στην Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση ΑΘΗΝΩΝ - ΠΕΙΡΑΙΩΣ, Δυτικού Τομέα (ΕΔΡΑ Περιστέρι, Τρώων 1 & Χαλκίδος)........

 

Πηγα εκει γιατί εκεί είχαν βγάλει την άδεια κυκλοφορίας του αυτοκινήτου....

Λοιπόν, στις 11:00 το πρωί πήγα στο προτόκολο και εκεί βρήκαν το χαρτί που είχε σταλεί από το ΚΤΕΟ και σε μένα αλλα κυρίως σε αυτους. Αφού πήρα το χαρτί στα χέρια μου, το έδωσα μαζί με την άδεια κυκλοφορίας σε έναν άλλο υπάλληλο του απο κάτω ορόφου και εκεί περίμενα περίπου 20 λεπτά.

Με φώναξαν και μου έδωσαν την καινούργια μου άδεια κυκλοφορίας που αναγράφει πάνω της και την φράση : Καυσιμο : Αμ.Βενζ/Υγρ

Δεν πλήρωσα τίποτα. κανένα παράβολο ή "γρηγορόσημο"

Το αυτοκινητό μου πλέον ειναι και νόμιμο.

 

ΥΓ (***) : Καλό θα ήταν πρίν ξεκινήσετε να πάτε στην Νομαρχία - Υπουργίο για αλλαγή Αδείας Κυκλοφορίας να πάρετε ένα τηλέφωνο για να ρωτήσετε αν έχουν πάει εκεί τα χαρτιά που ήρθαν και σε εσας από το ΚΤΕΟ. Για την Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση ΑΘΗΝΩΝ - ΠΕΙΡΑΙΩΣ, Δυτικού Τομέα (ΕΔΡΑ Περιστέρι, Τρώων 1 & Χαλκίδος) το τηλέφωνο είναι : 210-2619322

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σήμερα (4/5/2010) στην Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση ΑΘΗΝΩΝ - ΠΕΙΡΑΙΩΣ, Δυτικού Τομέα (ΕΔΡΑ Περιστέρι, Τρώων 1 & Χαλκίδος)........

 

Πηγα εκει γιατί εκεί είχαν βγάλει την άδεια κυκλοφορίας του αυτοκινήτου....

Λοιπόν, στις 11:00 το πρωί πήγα στο προτόκολο και εκεί βρήκαν το χαρτί που είχε σταλεί από το ΚΤΕΟ και σε μένα αλλα κυρίως σε αυτους. Αφού πήρα το χαρτί στα χέρια μου, το έδωσα μαζί με την άδεια κυκλοφορίας σε έναν άλλο υπάλληλο του απο κάτω ορόφου και εκεί περίμενα περίπου 20 λεπτά.

Με φώναξαν και μου έδωσαν την καινούργια μου άδεια κυκλοφορίας που αναγράφει πάνω της και την φράση : Καυσιμο : Αμ.Βενζ/Υγρ

Δεν πλήρωσα τίποτα. κανένα παράβολο ή "γρηγορόσημο"

Το αυτοκινητό μου πλέον ειναι και νόμιμο.

 

ΥΓ (***) : Καλό θα ήταν πρίν ξεκινήσετε να πάτε στην Νομαρχία - Υπουργίο για αλλαγή Αδείας Κυκλοφορίας να πάρετε ένα τηλέφωνο για να ρωτήσετε αν έχουν πάει εκεί τα χαρτιά που ήρθαν και σε εσας από το ΚΤΕΟ. Για την Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση ΑΘΗΝΩΝ - ΠΕΙΡΑΙΩΣ, Δυτικού Τομέα (ΕΔΡΑ Περιστέρι, Τρώων 1 & Χαλκίδος) το τηλέφωνο είναι : 210-2619322 begin_of_the_skype_highlighting              210-2619322      end_of_the_skype_highlighting

τ τελη κυκλοφοριας ειναι το ιδιο η αλλαζουν?

ποσο σου ειπαν οτι θα πληρωνεις πλεον?

ολοι κανουν την μετατροπη σε υγραεριο ,αλλα κανεις δεν λεει τι γινεται με τα τελη κυκλοφοριας!

πειτε κατι ρε παιδια!:shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά ποιοι έχετε κάνει μετατροπή σε υγραέριο??? επίσης μπορείτε να πείτε σε τι αυτοκίνητα με τι κινητήρα????

 

εγώ.... tgisop

σε κινητήρα που καίει βενζίνη! 1800 cc (Citroen C4)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ λέω να πάω από το συνεργείο που ξέρω ότι κάνει τέτοια δουλειά εδώ στη Λάρισα και να δω τι παίζει. Δεν παλεύεται άλλο η μπετζίνα. Βέβαια, μόλις το φυσικό αέριο αποκτήσει μεγάλη βάση χρηστών, θα τσιμπήσουν και εκεί οι τιμές, αλλά προς το παρόν πιστεύω να τα βγάλει τα λεφτά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υγραεριο; α καλα εδω εχει βγει με νερο και σεις ασχολιστε με το υγραεριο:P

 

Άμα αναλαμβάνεις την τοποθέτηση να στο φέρω από κει ρε μάστορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ λέω να πάω από το συνεργείο που ξέρω ότι κάνει τέτοια δουλειά εδώ στη Λάρισα και να δω τι παίζει. Δεν παλεύεται άλλο η μπετζίνα. Βέβαια, μόλις το φυσικό αέριο αποκτήσει μεγάλη βάση χρηστών, θα τσιμπήσουν και εκεί οι τιμές, αλλά προς το παρόν πιστεύω να τα βγάλει τα λεφτά του.

 

Γραψε τις εμπειριες σου γιατι το σκεφτομαι κ γω σοβαρα.. Πρατηρια υγραεριου εχει εδω στη Λαρισα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

μεχρι το 2018 υπαρχει συμφωνια η τιμες του υγραεριου στα αυτοκινητα να ειναι παντα 50-60 % κατω~!

οτι και να γινει οι τιμες θα πεζουνε εκει εως το 2018!

παντα στην μιση τιμη και κατω θα βλεπουμε το υγραεριο!

οποτε δεν θα εχουμε ποτε μεγαλες αποκλείσεις!

και ποτε δεν προκειται να φτασει την τιμη της μπεντζινας! :lol:

το θεμα πως να το περασουμε οσο το δυνατον φθηνοτερα,γιατι βαρανε στο ψαχνο πλεον με τα κιτ υγραεριου!

ενω το κιτ ειναι universal,και δεν αλλαζει κατι σημαντικο απο αυτοκινητο σε αυτοκινητο,για ενα παλιο αυτοκινητο,full Injection,σου ζητανε 80 ευρω το πολυ και για μια bmwe36 316 σου ζητανε 1600 ευρω!

και αν στο περνουσανε και τιποτα εμεπιρει τεχνικοι?

ολοι ειναι ο κυρ μητσος τους βενζιναδικου με καποιες τεχνικες γνωσεις!δεν ειναι τεχνικοι επίσημων εταιρειων!

το θεμα ειναι να βρουμε το κιτ και φθηνα και να παμε να το περασουμε στην στην επισημη αντιπροσωπεια του αυτοκινητου μας ο καθε ενας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γραψε τις εμπειριες σου γιατι το σκεφτομαι κ γω σοβαρα.. Πρατηρια υγραεριου εχει εδω στη Λαρισα?

 

Έχει ένα μέσα στην πόλη (κοντά στην ΕΛΠΑ νομίζω) και ένα πάνω στην εθνική (Νταϊλιάνης). Το συνεργείο που κάνει τη εργασία μου είπανε ότι είναι και αυτό εκεί κοντά στην ΕΛΠΑ αλλά ακόμα δεν πρόλαβα να πάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...