Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ σωστό αλλά το diesel θέλει να τα ακουμπήσεις για καινούριο αμάξι και είναι και επιλέον ότι κοστίζουν και πιο ακριβά σαν αρχική τιμή. +Δεν πατάς στις μεγάλες πόλεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα σε όλους σας,

 

Τα πρατήρια υγραερίου θα τα βρείτε στα παρακάτω link

 

http://spreadsheets.google.com/ccc?key=0Av_8JwKOzdlWdHZ1TEpFbnhqeENScHNLMUkwTHZ1eHc&hl=el

 

http://docs.google.com/fileview?id=0B__8JwKOzdlWOWViNTdlYzAtMTg4MC00NWU3LTlhNmEtM2FlMzQyYjM5ZGQz&hl=el

 

αν θέλετε τα σημεια για navigation, τα σημεία ειναι στο παρακάτω link

 

http://index.pois.gr/poicard.asp?POI_ID=143

 

Να τα ελέγχετε συχνά γιατι ανανεώνονται!!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Πολύ σωστό αλλά το diesel θέλει να τα ακουμπήσεις για καινούριο αμάξι και είναι και επιλέον ότι κοστίζουν και πιο ακριβά σαν αρχική τιμή. +Δεν πατάς στις μεγάλες πόλεις

 

ναι ειναι ακριβοτερο, δεν λεω, αλλα αν συνυπολογισεις την εγκατασταση του υγραεριου, σου ερχεται περιπου το ιδιο. συγκεκριμενα, μια γνωστη μου πριν ενα μηνα αλλαξε το παλιο της αυτοκινητο (Renault megane coupe 1.4) και επειδη ειχαμε συζητησει πριν, και της εξηγησα καποια απλα βασικα πραγματα περι diesel, στην ουσια της ελυσα καποιες αποριες και της εφυγαν καποιο φοβοι, πηγε και πηρε το νεο megane hatch 1.5diesel με 16.500€ (με καποια εκπτωση που ειχε η εταιρια), και μεχρι στιγμης εχει ξεχασει ποτε πηγε πρατηριο!!

οσο για τις μεγαλες πολεις, καντε λιγο καιρο υπομονη και θα ψηφιστει ο νομος που θα καταργει την απαγορευση αυτη!!! εχουμε ηδη φαει προστιμα απο την ευρωπαικη ενωση για αυτο το λογο, και η υπουργος ηδη μελετα την καταργηση της!

 

 

 

 

+την νοθεία στο πετρέλαιο που μπορεί να σε στείλει με ζημίες αρκετών εκατοντάδων €. :mad:

 

αυτη η δικαιολογια εχει παψει να υπαρχει εδω και αρκετα χρονια, αν υπηρχε τετοια νοθεια, τοτε τα χιλιαδες πετρελαιοκινητα οχηματα που κυκλοφορουν- φορτηγα, λεωφορεια,επαγγελματικα, αγροτικα, κ.α.- θα επρεπε να εχουν καταστραφει!!! ας αφησουμε λοιπον τις προκαταληψεις ανευ λογου!!

Επεξ/σία από cabdik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη η δικαιολογια εχει παψει να υπαρχει εδω και αρκετα χρονια, αν υπηρχε τετοια νοθεια, τοτε τα χιλιαδες πετρελαιοκινητα οχηματα που κυκλοφορουν- φορτηγα, λεωφορεια,επαγγελματικα, αγροτικα, κ.α.- θα επρεπε να εχουν καταστραφει!!! ας αφησουμε λοιπον τις προκαταληψεις ανευ λογου!!

 

Δηλαδή τι περιμένεις να δεις εσύ, έκρηξη όπως στις ταινίες ;

Χαλασμένες αντλίες υψηλής πίεσης και μπέκ είναι τα κύρια προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τι περιμένεις να δεις εσύ, έκρηξη όπως στις ταινίες ;

Χαλασμένες αντλίες υψηλής πίεσης και μπέκ είναι τα κύρια προβλήματα.

 

Αυτό ακριβώς. Και τα ανταλλάκτικα αυτά είναι εξίσου ακριβά με των βενζινοκινητήρων. Βέβαια αυτό λύνεται εν μέρη με πρόσθετο φίλτρο στην παροχή καυσίμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ειναι ακριβοτερο, δεν λεω, αλλα αν συνυπολογισεις την εγκατασταση του υγραεριου, σου ερχεται περιπου το ιδιο.

Ναι οκ μέχρι εδώ σύμφωνοι αλλά πρέπει να αλλάξω αμάξι! Αν αγόραζα τώρα αμάξι σίγουρα diesel θα κοιτούσα, όσο για τη νοθεία και στη βενζίνη και το πετρέλαιο είναι πραγματικό και αναπόφευκτο γεγονός. Μη γελιόμαστε μεταξύ μας, καθαρό καύσιμο δεν υπάρχει πλέον. Αν έχεις γνωστό σου με πρατήριο θα σου πεί στα ίσα ότι δεν βγαίνει αλλιώς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Δηλαδή τι περιμένεις να δεις εσύ, έκρηξη όπως στις ταινίες ;

Χαλασμένες αντλίες υψηλής πίεσης και μπέκ είναι τα κύρια προβλήματα.

 

δλδ, εσυ τι θες να μας πεις? οτι απο την νοθευμενη βενζινη δεν χαλανε οι αντλιες?

 

 

ata1983, ναι εχεις δικιο, αναφερομαι σε αυτους που αλλαζουν αμαξι, γιατι εμεις οι αλλοι...... θα περιμενουμε το χρημα!!

Επεξ/σία από cabdik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια,

ενδιαφερομαι να βαλω σε ford maverick 2300 cc υγραεριο μιας και η βενζινη μου εχει γινει εφιαλτης. οταν το πηρα το παραπανω "τουτου" η βενζινη ειχε περιπου 0,70 λεπτα το λιτρο, τωρα ομως δεν συμφερει καθολου και απο οτι ακουω και καταλαβαινω η βενζινη θα εκτιναχτει σε ακομα πιο μεγαλες τιμες..

θελω να ρωτησω αν εχει βαλει κανεις συγκεκριμενα σε FORD MAVERICK 2300cc η εχει ακουσει απο φιλους του, να μου προτεινει τυπο υγραεριου για το συγκεκριμενο αυτοκινητο (τουρκικα η ιταλικα?) και μαστορα...

φιλος τοποθετησε την προηγουμενη εβδομαδα σε subaru forrester 2000cc στην Τριπολη υγραεριο 5ης γενιας οπως ελεγε ο μαστορας, με 1950 ευρουλινια...μου ειπε ο φιλος οτι η αναμονη που εχει ο συγκεκριμενος μαστορας ειναι μεχρι τελος του ετους!!!!!....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης, Θεσσαλονίκη ποιο περνάνε; Μπορούμε να βρούμε καμία λίστα;

 

Έχει πάει κανείς Βουλγαρία να μας πει από εκεί εντυπώσεις;

 

Επίσης, κάποιος έγραψε ότι μέχρι το 2018 ΔΕΝ μπορούν να πειράξουν την αναλογία τιμής υγραερίου/βενζίνης που είναι 50-60% οπότε θα είναι σταθερά πολύ πιο φθηνό. Ισχύει αυτό ή είναι ράδιο αρβύλα; Μην κάνουμε την αλλαγή και του χρόνου ανεβάσουν την τιμή οπότε τσάμπα όλα τα έξοδα!

Επεξ/σία από yannis27gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια,

ενδιαφερομαι να βαλω σε ford maverick 2300 cc υγραεριο μιας και η βενζινη μου εχει γινει εφιαλτης. οταν το πηρα το παραπανω "τουτου" η βενζινη ειχε περιπου 0,70 λεπτα το λιτρο, τωρα ομως δεν συμφερει καθολου και απο οτι ακουω και καταλαβαινω η βενζινη θα εκτιναχτει σε ακομα πιο μεγαλες τιμες..

θελω να ρωτησω αν εχει βαλει κανεις συγκεκριμενα σε FORD MAVERICK 2300cc η εχει ακουσει απο φιλους του, να μου προτεινει τυπο υγραεριου για το συγκεκριμενο αυτοκινητο (τουρκικα η ιταλικα?) και μαστορα...

φιλος τοποθετησε την προηγουμενη εβδομαδα σε subaru forrester 2000cc στην Τριπολη υγραεριο 5ης γενιας οπως ελεγε ο μαστορας, με 1950 ευρουλινια...μου ειπε ο φιλος οτι η αναμονη που εχει ο συγκεκριμενος μαστορας ειναι μεχρι τελος του ετους!!!!!....

 

Αυτο ειναι κανονικοτατη ληστεια........

 

---------- Προσθήκη στις 11:00 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 10:56 ----------

 

Επίσης, Θεσσαλονίκη ποιο περνάνε; Μπορούμε να βρούμε καμία λίστα;

 

Έχει πάει κανείς Βουλγαρία να μας πει από εκεί εντυπώσεις;

 

 

για θεσσαλονικη φιλε μου ο πιο γνωστος ειναι ο θεοδωρου πισω απο τα κτελ (theodorou gas) επισης προσφατα ξεκινησε να περναει ο κατσαμπερης στην νεαπολη (ανεβαινοντας τον κεντρικο δεξια πριν το τερμα του 25) και απότι ξερω υπαρχει και ενας ακομα που κανει εγκαταστασεις ανατολικα κοντα στο αεροδρομιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια,

ενδιαφερομαι να βαλω σε ford maverick 2300 cc υγραεριο μιας και η βενζινη μου εχει γινει εφιαλτης. οταν το πηρα το παραπανω "τουτου" η βενζινη ειχε περιπου 0,70 λεπτα το λιτρο, τωρα ομως δεν συμφερει καθολου και απο οτι ακουω και καταλαβαινω η βενζινη θα εκτιναχτει σε ακομα πιο μεγαλες τιμες..

θελω να ρωτησω αν εχει βαλει κανεις συγκεκριμενα σε FORD MAVERICK 2300cc η εχει ακουσει απο φιλους του, να μου προτεινει τυπο υγραεριου για το συγκεκριμενο αυτοκινητο (τουρκικα η ιταλικα?) και μαστορα...

φιλος τοποθετησε την προηγουμενη εβδομαδα σε subaru forrester 2000cc στην Τριπολη υγραεριο 5ης γενιας οπως ελεγε ο μαστορας, με 1950 ευρουλινια...μου ειπε ο φιλος οτι η αναμονη που εχει ο συγκεκριμενος μαστορας ειναι μεχρι τελος του ετους!!!!!....

 

Γεια σας παιδιά να σας ενημερώσω λίγο πως έχουν τα πράγματα...

Με το υγραέριο έχεις εξοικονόμηση καυσίμου 30% περίπου ανάλογα με τα κυβικά σου.

Το υγραέριο σήμερα με τον ιδικό φόρο έχει 0.68€ ανά λίτρο.

Η βενζίνη έχει 1.46€ στην καλύτερη και λένε θα φτάσει μέχρι 2€(επειδή θα βγάλουν τα τέλει κυκλοφορίας).

Το diesel έχει εξοικονόμηση καυσίμου 20% στα μεγάλα κυβικά στα μικρά είναι πιο μικρή γιατί ζορίζεται,

Το diesel η τιμή του είναι 1.42€.

 

Επειδή έχω συνεργείο με αυτοκίνητα και με φορτηγά στην Θεσ/νίκη ψάχτηκα γιατί

θέλω να αρχίσω να περνώ υγραέριο...

Έκανα σεμινάρια 100 ώρες και 2 Ιταλικά σεμινάρια τις εταιρίας που θα χρησιμοποιώ στα αυτοκίνητα.

Τώρα περιμένω την ελληνική γραφειοκρατία για την άδεια.

 

Όποιος θέλει μπορεί φυσικά να πάει και να περάσει υγραέριο στην Βουλγαρία με 500€

αλλά τι θα είναι;(ο πνεύμονας, οι σωληνώσεις, τα μπεκάκια ) και φυσικά στην Ελλάδα

δεν μπορείτε να το δηλώσετε γιατί πρέπει να είναι υπογεγραμμένο από πιστοποιημένο

μετατροπέα!

 

Και τέλος μόλις θα έχω στα χέρια μου την άδεια, όποιος θα ενδιαφέρεται ευχαρίστως να του δώσω τον αριθμό μου:)

 

---------- Προσθήκη στις 10:34 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 10:19 ----------

 

Αυτο ειναι κανονικοτατη ληστεια........

 

---------- Προσθήκη στις 11:00 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 10:56 ----------

 

 

 

για θεσσαλονικη φιλε μου ο πιο γνωστος ειναι ο θεοδωρου πισω απο τα κτελ (theodorou gas) επισης προσφατα ξεκινησε να περναει ο κατσαμπερης στην νεαπολη (ανεβαινοντας τον κεντρικο δεξια πριν το τερμα του 25) και απότι ξερω υπαρχει και ενας ακομα που κανει εγκαταστασεις ανατολικα κοντα στο αεροδρομιο

 

Παιδια εγω που θα αρχισω να τα περνω ειμαι στην Θεσσαλονικη στα δημοσια τα ΚΤΕΟ παραδιπλα.

και εγω 5 γενια θα αρχισω να περνάω αλλα σε πιο λογικεσ τιμές αναλογα το αυτοκινητο πάντα γυρο στα 1000-1200 , 4 ατομα ακομα περνανε στην θεσσαλονικη

με τιμεσ ανω των 1600

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο ξεκινημα φιλε μου ,

με την εγκατασταση στη βουλγαρια εγω δεν εχω αμφιβολιες ως προς την ποιοτητα της δουλειας (στο κατω κατω εκει χρησιμοποιυν υγραεριο εδω και παρα πολλα χρονια και σε μεγαλο ποσοστο οχηματων) αλλα το μεγαλο μειον ειναι απο την μια το οτι για οτι προβλημα προκυψει θα πρεπει να τρεχεις βουλγαρια και το κυριοτερο οτι το αυτοκινητο σου δεν θα ειναι νομιμο εδω στην ελλαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, ξέρετε να μου πείτε σίγουρα αν ο Κατσαμπέρης έχει άδεια να περνάει υγραέριο γιατί κάποιοι γνωστοί μου που βάλαν εκεί πριν κάνα μήνα δεν έχουν πάρει ακόμα τα χαρτιά για να περάσουν ΚΤΕΟ.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...