Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ,παιδιά

Ως νεοεισερχόμενος (newbie-eBay buyer) και εγώ  αγόρασα πριν μερικές μέρες κάτι ρολόγια με free standard shipping  από κίνα αξίας 3,50E (7-6-17) όλα καλά μέχρι στιγμής κανένα θέμα μέχρι που το tracking που μου έχει δώσει ο πωλητής, έχει κολλήσει στο αεροδρόμιο Ελλάδος! Γράφοντας στο site που κάνω tracking (yanmen είναι ο μεταφορέας)

 (2017-06-15

07:00:00

Greece Arrive at Greece airport.,

 

Από εκεί κ πέρα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχει κολλήσει κ δεν προχωρεί περαιτέρω , όποιος μπορεί εάν ξέρει κάτι εάν μπορεί ας βοηθήσει, ευχαριστώ εκ των προτέρων .

 

Μήπως εννοείς YanWen και όχι yanmen ; Διότι σε αυτήν την περίπτωση, από όσο ξέρω από φίλους και κάποια άρθρα online (π.χ. http://www.juliaandtania.com/blog/?p=3115 ) - το λέω με επιφύλαξη καθώς εγώ προσωπική εμπειρία δεν έχω με YanWen  - η ενημέρωση στο tracking number σταματά μόλις φθάσει το πακέτο στη χώρα προορισμού. Πριν 2 μέρες μου έλεγε φίλος από Αμερική ότι φαίνεται σαν να έχει κολλήσει το πακέτο του 2 εβδομάδες στην Νέα Υόρκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μήπως εννοείς YanWen και όχι yanmen ; Διότι σε αυτήν την περίπτωση, από όσο ξέρω από φίλους και κάποια άρθρα online (π.χ. http://www.juliaandtania.com/blog/?p=3115 ) - το λέω με επιφύλαξη καθώς εγώ προσωπική εμπειρία δεν έχω με YanWen  - η ενημέρωση στο tracking number σταματά μόλις φθάσει το πακέτο στη χώρα προορισμού. Πριν 2 μέρες μου έλεγε φίλος από Αμερική ότι φαίνεται σαν να έχει κολλήσει το πακέτο του 2 εβδομάδες στην Νέα Υόρκη.

Αγαπητέ φίλε όντως έκανα λάθος false typing ΥanWen , όποτε σε αυτή τη περίπτωση τη γίνεται ? υπάρχει δυνατότητα για περαιτέρω track του δέματος , πέρα από το αεροδρόμιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φίλε όντως έκανα λάθος false typing ΥanWen , όποτε σε αυτή τη περίπτωση τη γίνεται ? υπάρχει δυνατότητα για περαιτέρω track του δέματος , πέρα από το αεροδρόμιο

Το δέμα σου ειναι untracked, οι ενημερώσεις που βλέπεις είναι απο σάκο που μπορεί να έχει αλλά 50αρια δέματα σαν το δικο σου. Αν πχ χανόταν σε ενα ενδιάμεσο προορισμό εσύ παλι θα το έβλεπες οτι μπήκε αεροδρόμιο.

 

Περιμένεις απλά, μπορεί να κανει μέχρι κ 20 μέρες καποιες φορες η διανομή στο εσωτερικό λογο του καταπληκτικου συστήματος μας :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δέμα σου ειναι untracked, οι ενημερώσεις που βλέπεις είναι απο σάκο που μπορεί να έχει αλλά 50αρια δέματα σαν το δικο σου. Αν πχ χανόταν σε ενα ενδιάμεσο προορισμό εσύ παλι θα το έβλεπες οτι μπήκε αεροδρόμιο.

 

Περιμένεις απλά, μπορεί να κανει μέχρι κ 20 μέρες καποιες φορες η διανομή στο εσωτερικό λογο του καταπληκτικου συστήματος μας :P

Ευχαριστώ φίλε μου, όποτε keep waiting

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτουσα κατι tablet και ρολογια στο ebay που ηταν απο Αμερικη και ελεγε "Gobal Shipping Programme" και " No additional import charges on delivery. This item will be sent through Global Shipping Programme and includes international tracking".

 

http://pages.ebay.co.uk/help/buy/shipping-globally.html

 

Ξερει καποιος λεπτομεριες? Δλδ οτι ειναι να πληρωσεις απο δασμους το πληρωνεις στο checkout και μετα τιποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτουσα κατι tablet και ρολογια στο ebay που ηταν απο Αμερικη και ελεγε "Gobal Shipping Programme" και " No additional import charges on delivery. This item will be sent through Global Shipping Programme and includes international tracking".

 

http://pages.ebay.co.uk/help/buy/shipping-globally.html

 

Ξερει καποιος λεπτομεριες? Δλδ οτι ειναι να πληρωσεις απο δασμους το πληρωνεις στο checkout και μετα τιποτα?

Βάλε το λινκ απο το προϊόν
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει σημασια το προιον, δεν ειναι κατι συγκεκριμενο, στα περισσοτερα το βγαζει πλεον που ειναι απο Αμερικη. Απλα κοιτουσα διαφορα πραγματα και μου βγαζαν μαζι με το shipping cost αλλο ενα κοστος το οποιο δεν μπορεις να το αποφυγεις πλεον! πχ εντελως τυχαια στο παρακατω:

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Hamilton-Khaki-Pilot-Mens-Watch-H64715535/151330736969?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIM.MBE%26ao%3D2%26asc%3D43781%26meid%3D603361e49c5045ee94e3aa0673c89fe5%26pid%3D100005%26rk%3D4%26rkt%3D6%26mehot%3Dpp%26sd%3D391774810289

 

Σου βγαζει postage και απο κατω import charges. Το import charges ειναι η πρωτη φορα που το παρατηρω. Πες οτι συμφερε να το παρω μετα δεν θα πληρωσω τιποτα αλλο? Η θα με παιρνουν απο το τελωνειο και θα μου λενε πρεπει να δωσεις αλλα 100 ευρω..? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος 100% και δεν ξέρω κανένα που να έχει χρρησιμοποιήσει αυτή την υπηρεσία του ebay.

 

Ξέρω όμως ότι το amazon.com κάνει το ίδιο και μέχρι τώρα δεν έχω διαβάσει πουθενά κάποιον να έχει πληρώσει import fees στο amazon και να του ζητήσουν να ξαναπληρώσει στο τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει σημασια το προιον, δεν ειναι κατι συγκεκριμενο, στα περισσοτερα το βγαζει πλεον που ειναι απο Αμερικη. Απλα κοιτουσα διαφορα πραγματα και μου βγαζαν μαζι με το shipping cost αλλο ενα κοστος το οποιο δεν μπορεις να το αποφυγεις πλεον! πχ εντελως τυχαια στο παρακατω:

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Hamilton-Khaki-Pilot-Mens-Watch-H64715535/151330736969?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIM.MBE%26ao%3D2%26asc%3D43781%26meid%3D603361e49c5045ee94e3aa0673c89fe5%26pid%3D100005%26rk%3D4%26rkt%3D6%26mehot%3Dpp%26sd%3D391774810289

 

Σου βγαζει postage και απο κατω import charges. Το import charges ειναι η πρωτη φορα που το παρατηρω. Πες οτι συμφερε να το παρω μετα δεν θα πληρωσω τιποτα αλλο? Η θα με παιρνουν απο το τελωνειο και θα μου λενε πρεπει να δωσεις αλλα 100 ευρω..?

Όταν στο εβαυ πληρωνεις Import charge σημαίνει οτι το τελωνείο είναι πληρωμένο και δεν θα εχεις ΚΑΜΙΑ επιπλέον επιβάρυνση όταν αυτό μπει στην ελλαδα.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν στο εβαυ πληρωνεις Import charge σημαίνει οτι το τελωνείο είναι πληρωμένο και δεν θα εχεις ΚΑΜΙΑ επιπλέον επιβάρυνση όταν αυτό μπει στην ελλαδα.

Ετσι ειναι ...

Gambling βεβαια !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω , εάν μπορεί κάποιος να αγοράσει set μαγειρικά - μαχαίρια κουζίνας μέσω από ebay, η θα έχω πρόβλημα με την αποστολή , από πλευράς της  χώρας  μας πάντοτε ,  ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω , εάν μπορεί κάποιος να αγοράσει set μαγειρικά - μαχαίρια κουζίνας μέσω από ebay, η θα έχω πρόβλημα με την αποστολή , από πλευράς της  χώρας  μας πάντοτε ,  ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Δεν νομίζω, εχω φέρει μαχαίρια απο Ιαπωνία χωρίς κανένα πρόβλημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω να παραγγειλω απο Ebay απ τον Ιουλιο του 2015.Δλδ δεν ειχα παραγγειλει τπτ απ τη περιοδο των capital controls  κ μετα.

Ακουγοντας οτι η paypal  ανοιξε ξανα για την Ελλαδα ειχα παραγγειλει προ μηνος ενα περιοδικο απ την future publishing  και πληρωσα κανονικα μεσω paypal. Ετσι ειπα να δοκιμασω την τυχη κ στο ebay. Αγοραζω λοιπον ενα αντικειμενο αλλα δυστυχως  λιγο πριν την ολοκληρωση της πληρωμης με γυρνουσε πισω και μου λεγε να κανω ξανα log in.Ξανα κ ξανα.. Αλλαζω καρτα ξανα τα ιδια...

Αποτελεσμα να γινει cancel  της παραγγελιας κ να χασω μια πολυ καλη προσφορα...

 Τι φταιει τελικα?Ακομα δε μπορουμε να πληρωσουμε κανονικα στο ebay??

Αναφερω οτι πηγα να πληρωσω με τον παραδοσιακο τροπο κ οχι με το κολπο που συστηνετε μετα το 2015

Τη βοηθεια σας παρακαλω

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...