Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό με τα 3 cent ανά listing. Γιατί κάθε φορά που πουλάω κάτι πληρώνω 3$ ότι κι αν γίνει, καθώς το προϊόν έχει 200$.

Γίνεται να πουλάω μόνο μέσω ebay store; Ξέρεις, πουλάω ένα είδος μόνο , και αυτό σε fixed price, και μόλις λήξει η δημοπρασία την ξαναανεβάζω.

 

Ναι, γίνεται. Αλλά να ξέρεις ότι θα το δουν το προϊόν σου πολύ λιγότεροι. Κάθε φορά που θα πουλάς, θα πληρώνεις μεγαλύτερα fees όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ρε γμτ θελω να παρω απο αμερικα κατι που κανει 94 dollhairs και ο πωλητης συμφωνει να το στειλει σαν gift,αλλα λεει πως δεν μπορει να αλλαξει την τιμη στην φορμα και να δηλωση κατω απο 46.Τι προβλημα θα αντιμετωπισει και δισταζει?Του πα οτι θα πληρωθει ολοκληρω το ποσο,απλως θα δηλωσει μονο εικονικη τιμη,και μου πε πως το καταλαβε αλλα δεν μπορει να το κανει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον μαλακία έκανα που τ' άνοιξα λες;

 

Αξίζει αν έχεις πολλά διαφορετικά αντικείμενα να πουλήσεις νομίζω.

 

Ρε γμτ θελω να παρω απο αμερικα κατι που κανει 94 dollhairs και ο πωλητης συμφωνει να το στειλει σαν gift,αλλα λεει πως δεν μπορει να αλλαξει την τιμη στην φορμα και να δηλωση κατω απο 46.Τι προβλημα θα αντιμετωπισει και δισταζει?Του πα οτι θα πληρωθει ολοκληρω το ποσο,απλως θα δηλωσει μονο εικονικη τιμη,και μου πε πως το καταλαβε αλλα δεν μπορει να το κανει....

 

Πιθανόν για φορολογικούς λόγους ή λόγω εταιρικής πολιτικής. Δεν ξέρω τι είναι οι πωλητής που αναφέρεις, αλλά υπάρχουν και μεγάλες εταιρίες που πουλάνε μέσα στο Ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστω αφου θα το στειλει σαν gift,θα εχω προβλημα?Πχ σε ενα φορουμε καποιος ανεφερε πως Ινδια μπορεις να δεχτεις κατι σαν δωρω μεχρι 6000 ρουβλια,δηλαδη σχεδον 120 δολλαρια.Εντω στο Ελλαντι με λιγοτερο απο κατοσταρικο θα εχω προβλημα?

 

Αυτο εδω θελω να παρω,και θελω να το παραγγειλω αμεσα και πρεπει να ξερω,μην γινει καμμια στραβη.

 

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEWAX:IT&item=190227936210

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KWSN_Men

 

Να σε ρωτησω κατι,μιας και εσυ που εχεις και store και εισαι και πωλητης μαλλον θα ξερεις.Αν συμφωνησεις με καποιον για εκπτωση πως αυτη επιτυγχανεται?ΠΧ εγω παζαρευω με καποιους πωλητες βελτιωση στις τιμες ειτε των μεταφορικων ειτε του ιδιου του προιοντος.

 

Εστω οτι τα καταφερνω και δεχονται,πως μπορω πλεον να πληρωσω το νεο ποσο?ΠΧ ενα προιον εχει τιμη buy it now 500 ευρω,και συμφωνω να το παρω με 480,πως μπορω να το κερδισω και να πληρωσω τη νεα τιμη?

 

Προφανως ενας τροπος ειναι ο πωλητης να αλλαξει την but it now τιμη και να με ειδοποιησει,αλλα μπορει σε αυτη την περιπτωση να μην τω δω εγκαιρα και να παει να το τσιμπησει αλλος.Τι αλλο θα μπορουσε να γινει?Απο την στιγμη που κερδισω ενα προιον μπορει η τιμη ειτε του προιοντος ή των μεταφορικων να μεταβληθει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KWSN_Men

 

Να σε ρωτησω κατι,μιας και εσυ που εχεις και store και εισαι και πωλητης μαλλον θα ξερεις.Αν συμφωνησεις με καποιον για εκπτωση πως αυτη επιτυγχανεται?ΠΧ εγω παζαρευω με καποιους πωλητες βελτιωση στις τιμες ειτε των μεταφορικων ειτε του ιδιου του προιοντος.

 

Εστω οτι τα καταφερνω και δεχονται,πως μπορω πλεον να πληρωσω το νεο ποσο?ΠΧ ενα προιον εχει τιμη buy it now 500 ευρω,και συμφωνω να το παρω με 480,πως μπορω να το κερδισω και να πληρωσω τη νεα τιμη?

 

Προφανως ενας τροπος ειναι ο πωλητης να αλλαξει την but it now τιμη και να με ειδοποιησει,αλλα μπορει σε αυτη την περιπτωση να μην τω δω εγκαιρα και να παει να το τσιμπησει αλλος.Τι αλλο θα μπορουσε να γινει?Απο την στιγμη που κερδισω ενα προιον μπορει η τιμη ειτε του προιοντος ή των μεταφορικων να μεταβληθει?

 

Σε παρόμοιες περιπτώσεις για κάποιους αγοραστες προσωπικά εγώ ,κλείνω την καταχώρηση που τον ενδιαφέρει και του στέλνω INVOICE με την συμφωνημένη τιμή στο email του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα η συναλλαγη ειναι μεσα στα πλαισια ebay και paypal ωστε να προστατευεται?

 

Επειδη το εBay προειδοπιει

 

Do not respond to the sender if this message requests that you complete the transaction outside of eBay. This type of offer is against eBay policy, may be fraudulent, and is not covered by buyer protection programs

 

Θελω να πω,το invoice ειναι επιλογη/διαδικαστικο του ιδιου του ebay,και προστατευεται?Και περιλαμβανει την νεα τιμη και μεταφορικα που συμφωνουνται ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα η συναλλαγη ειναι μεσα στα πλαισια ebay και paypal ωστε να προστατευεται?

 

Επειδη το εBay προειδοπιει

 

 

 

Θελω να πω,το invoice ειναι επιλογη/διαδικαστικο του ιδιου του ebay,και προστατευεται?Και περιλαμβανει την νεα τιμη και μεταφορικα που συμφωνουνται ετσι?

κοιταξε, το ebay οπως λες προειδοποιει υποτιθεται για να προστατεψει πωλητες και αγοραστες, αλλα στην ουσια θελει ολες οι κινησεις να περνανε μεσα απο το ebay για να μη χανει τις μιζες του ;) αλλωστε το paypal που ειναι θυγατρικη του ebay χρησιμοποιειται ως τροπος πληρωμης σε απειρα sites εκτος απο το ebay. Οπως ειπε και ο Νομικος, μπορεις να κανεις τη δουλεια με τιμολογιο. Οσο για προστασια υπαρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Ναι αλλα τελικα δεν καταλαβα, γινεται ή δεν γινεται η δουλεια μεσα απο το εβαυ?Γινεται εξωτερικα με συμφωνια μεταξυ των δυο μελων?

 

-Το τιμολογιο πως βοηθα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται εξωτερικα με συμφωνια μεταξυ των δυο μελων.

'Εχει προηγηθεί βέβαια συμφωνία γιαυτό και από τον πωλητή και από τον αγοραστή.

Όλα αυτά βέβαια εξαρτούνται άμεσα απο τον πωλητή που αρκετοί δεν το δέχονται.

Εγώ και πάλι αναφέρω το έχω κάνει κάποιες φορές με αποστολή Τ/Γ μέσω PAYPAL εκτός από ΕΒΑΥ πλέον ,

αφού έχω τερματίσει την δημοπρασία χωρίς κτύπημα από άλλους χρήστες και σε ανθρώπους που έχω πραγματοποιήσει στο παρελθόν συναλλαγές και ήταν άψογη στην ανταποκρισή τους.

Φυσικά αξιολόγηση δεν γίνετε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αξιολογηση δεν γινεται,αλλα το θεμα ειναι να ολοκληρωθει αξιοπιστα,και με επιτυχια η συναλλαγη.Σε περιπτωση που δεν λαβω το πακετο τι γινεται?Ποιος με γλυτωνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτό σου αναφέρω ότι πρέπει να υπάρχει εμπιστοσύνη από παλιότερες συναλλαγές ακι από πωλητή και από αγοραστή.

Ο άλλος τρόπος (που το έχω κάνει και αυτόν) είναι να ξανανοίξει ο πωλητής την δημοπρασία με τις παραμέτρους της συμφωνίας που έχετε κάνει.

 

Σε αυτή την περίπτωση θέλει προσοχή μην επωφεληθεί άλλος χρήστης και την προλάβει και κερδίσει αυτός την καταχώρηση.

 

Πάντα όλα εξαρτούνται από τον πωλητή που τώρα πλέον που δεν έχει το όπλο να βάλει και αυτός αρνητική αξιολόγηση προσέχει διπλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα η συναλλαγη ειναι μεσα στα πλαισια ebay και paypal ωστε να προστατευεται?

 

Επειδη το εBay προειδοπιει

 

 

 

Θελω να πω,το invoice ειναι επιλογη/διαδικαστικο του ιδιου του ebay,και προστατευεται?Και περιλαμβανει την νεα τιμη και μεταφορικα που συμφωνουνται ετσι?

 

Για ποιο λογο να σου κάνει έκπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αξιολογηση δεν γινεται,αλλα το θεμα ειναι να ολοκληρωθει αξιοπιστα,και με επιτυχια η συναλλαγη.Σε περιπτωση που δεν λαβω το πακετο τι γινεται?Ποιος με γλυτωνει?

Αν δε λαβεις το πακετο, ακολουθεις την ιδια διαδικασια που θ ακολουθουσες εαν η αγορα γινοταν μεσα απο το ebay και δεν επαιρνες το πακετο, δλδ dispute στο paypal η chargeback με τη τραπεζα που πηρες τη καρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...