Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα έλεγε το δικό μου dual mode αλλά δεν ήταν και του ζήτησα πίσω 80$ και μου τα έστειλε(ύστερα απο πολλά mail)...

Πάντως στη δημοπρασία δε λέει τίποτα για ipod, μπορεί να εννοούσε άλλο μοντέλο όταν μιλάγατε, και δε νομίζω να είναι αποδεικτικό για το ebay η συνομιλία στο msn...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εμένα έλεγε το δικό μου dual mode αλλά δεν ήταν και του ζήτησα πίσω 80$ και μου τα έστειλε(ύστερα απο πολλά mail)...

Πάντως στη δημοπρασία δε λέει τίποτα για ipod, μπορεί να εννοούσε άλλο μοντέλο όταν μιλάγατε, και δε νομίζω να είναι αποδεικτικό για το ebay η συνομιλία στο msn...

 

Αν προσέξεις στο μενου εχει το εικονιδιο του ipod.

Αποδεικτικο δεν θα ειναι η συνομιλια στο msn αλλα το ιδιο το μηχανημα μολις το παρω στα χερια μου. Απλα η συνομιλια ειναι το επιχειρημα μου προς τον πωλητη Τωρα που δεν εχω ακομα το μηχανημα στα χερια μου. Εκτος απο το ipod ειναι και το θεμα του ψευδους προσδιορισμου item location.

Για τα τελωνεια δεν ακουω γνωμες και ανησυχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφορα ολους που κανουν αγορες απο ebay και πληρωνουν με paypal

Σχεδον ολοι γνωριζουμε οτι οταν κανουμε αγορες απο πωλητες εκτος χωρων ζωνης ευρω πχ ΗΠΑ, στη μετατροπη των ευρω που πληρωνουμε σε $ ΗΠΑ, το paypal χρησιμοποιει δικη του ισοτιμια η οποια δεν ειναι καθολου συμφερουσα, αλλα βαζει επισης και ενα καπελλο 2,5% νταβατζιλικι για τις υπηρεσιες του :mad:

Ελαχιστοι ομως ειναι αυτοι οι οποιοι γνωριζουν οτι μπορουν ν αποφυγουν τη χρησιμοποιηση αυτης της κακης ισοτιμιας και το καπελλο του 2,5%. Πως μπορει να γινει αυτο? Πολυ απλο, οταν φτανετε στη σελιδα του paypal για να πληρωσετε, πριν πατησετε το τελικο send money, λιγο πιο πανω γραφει CONVERSION OPTIONS. Πατωντας αυτο το λινκ σας βγαζει σε μια σελιδα η οποια εχει 2 επιλογες. Η μια η οποια ειναι και τικαρισμενη δηλαδη προεπιλεγμενη ειναι αυτη Use PayPal's conversion process to complete my transaction using my card's currency. Με αυτη την επιλογη εχετε μια κακη ισοτιμια και το καπελλο 2,5% . Κανετε τικ στην αλλη η οποια γραφει Bill me in the currency listed on the seller's invoice. Ετσι θα χρησιμοποιηθει η ισοτιμια της τραπεζα σας η οποια ειναι σαφως συμφερουσα και χωρις κανενα επιπλεον καπελλο

 

Δεν είναι απόλυτα ακριβές ότι δε χρεώνει τίποτα η τράπεζα με αυτόν τον τρόπο πληρωμής. Μπορεί να γλιτώνεις το καπέλο του Paypal όμως η Eurobank χρεώνει έξοδα μετατροπής συναλλάγματος 1,25% επί του ποσού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μια βοήθεια αν μπορείτε .

Προσπαθώ να κάνω μια αγορά από ένα κατάστημα στη Γερμανία .

Εκανα εγγραφή επέλεξα αντικείμενο και έκανα κανονικά checkout επιλέγοντας

αποστολή με DHL και πληρωμή με την παράδοση (αντικαταβολή).

Μου στέλνει mail "hello not shipping for payment" και λογαριασμό τραπέζης

Μέχρι τώρα δεν έχω καταφέρει να συνεννοηθώ και να μου πει πόσα

να καταθέσω αφού το κόστος είναι μικρότερο αν πληρώσω με κατάθεση.

Δεν μιλάει γρι αγγλικά και γενικά δεν κάνει προσπάθεια να απαντήσει

σε ότι ρωτάω στα αγγλικά αν και το site είναι σε δυο γλώσσες .

Άλλα ρωτάω άλλα καταλαβαίνει άλλα απαντάει.

Για να μην πολυλογώ σήμερα μου έστειλε αυτό :

 

"hallo

wenn sie όberweisen und das geld da ist geht ihre sndung raus

aber keine nachnahme nach greece "

 

Με ότι μεταφραστή on line και να προσπάθησα νόημα δεν βγάζω .

Αν κάποιος ξέρει γερμανικά να μου πει τι λέει ο χάλιας θα με υποχρέωνε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά με ποια τράπεζα δεν θα πληρώσω έξοδα για αποστολή χρήματα σε ΤΡΑΠΕΖΑ Γερμανίας? Αν θυμάμαι καλά μέσω webbanking πληρώνουμε μόνο 30 λεπτά?

 

Τα έξοδα για έμβασμα στην Ευρώπη είναι 0,50?.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έξοδα για έμβασμα στην Ευρώπη είναι 0,50?.

 

Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό.

Τη Δευτέρα πήγα Εθνική και Αλφα και για ποσό 98.5 ευρώ μου ζήτησαν 17.5 και 20 ευρώ

αντίστοιχα για Γερμανία .

Με διαβεβαίωσαν ότι σε όλες τις τράπεζες είναι πάνω κάτω η ίδια χρέωση αν γίνει η μεταφορά από το ταμείο (με swift όπως μου είπαν) .

Με e-banking είναι 0.30 (ήταν 0.50 παλιότερα) . Ενεργοποίηση e-banking 7-10 μέρες.

Εχω στην Αλφα αλλά χρειάζεται συσκευή πρόσθετου κωδικού που ζήτησα και θα μου έρθει

αύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απόλυτα ακριβές ότι δε χρεώνει τίποτα η τράπεζα με αυτόν τον τρόπο πληρωμής. Μπορεί να γλιτώνεις το καπέλο του Paypal όμως η Eurobank χρεώνει έξοδα μετατροπής συναλλάγματος 1,25% επί του ποσού.

δε ξερω τι κανει η Eurobank, αλλα η ALPHA και η PIRAEUS ποτε δε μ εχουν χρεωσει με τετοιο καπελλο. Απο καθαρη περιεργεια στο statement της καρτας σου, αναφερεται ξεχωριστα η χρεωση για καποια αγορα μεσω Paypal η για καποια αγορα που εκανες στο εξωτερικο αν ετυχε, και ξεχωριστα αυτο το 1,25% που αναφερεις για τη μετατροπη συναλλαγματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αναφορά του e-banking υπάρχει χωριστά στήλη για το ποσό πληρωμής και άλλη στήλη για τα Έξοδα συναλλάγματος όπως αναφέρονται. Όσο για τη χρέωση για εμβάσματα αναφέρονται αυτά http://www.eurobank.gr/online/home/generic.aspx?id=464&mid=467&lang=gr

Μάλλον είναι καιρός να αλλάζω τράπεζα σιγά σιγά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό.

Τη Δευτέρα πήγα Εθνική και Αλφα και για ποσό 98.5 ευρώ μου ζήτησαν 17.5 και 20 ευρώ

αντίστοιχα για Γερμανία .

Με διαβεβαίωσαν ότι σε όλες τις τράπεζες είναι πάνω κάτω η ίδια χρέωση αν γίνει η μεταφορά από το ταμείο (με swift όπως μου είπαν) .

Με e-banking είναι 0.30 (ήταν 0.50 παλιότερα) . Ενεργοποίηση e-banking 7-10 μέρες.

Εχω στην Αλφα αλλά χρειάζεται συσκευή πρόσθετου κωδικού που ζήτησα και θα μου έρθει

αύριο.

 

Συγνώμη δεν προσδιόρισα οτι αναφερόμουν σε e-banking!Απαιτείται η χρήση IBAN ,BIC, SWIFT και εμένα που έχω στείλει στην Ευρώπη μου κρατάνε 0,50?.Είναι τέτοια ευκολία να κάνεις τις δουλειές σου από το e-banking που δεν βρίσκω το λόγο να μην το χρησιμοποιούμε όλοι μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη δεν προσδιόρισα οτι αναφερόμουν σε e-banking!Απαιτείται η χρήση IBAN ,BIC, SWIFT και εμένα που έχω στείλει στην Ευρώπη μου κρατάνε 0,50?.Είναι τέτοια ευκολία να κάνεις τις δουλειές σου από το e-banking που δεν βρίσκω το λόγο να μην το χρησιμοποιούμε όλοι μας.

 

Καλύτερα προσδιόρισε και την τράπεζα, γιατί όπως είδες δεν προσφέρουν τα ίδια όλες οι τράπεζες μέσω ebanking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Αλφα εδω :

http://www.alpha.gr/page/default.asp?la=1&id=867

http://www.alpha.gr/page/default.asp?la=1&id=866

 

Τώρα το πως γίνεται η ίδια εργασία να κοστίζει 20 ευρώ στο ταμείο και 0.30 μέσω

e-banking αδυνατώ να το κατανοήσω .1-2 ευρώ εντάξει ,αλλά 20 ; Ημαρτον....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Αλφα εδω :

http://www.alpha.gr/page/default.asp?la=1&id=867

 

Τώρα το πως γίνεται η ίδια εργασία να κοστίζει 20 ευρώ στο ταμείο και 0.30 μέσω

e-banking αδυνατώ να το κατανοήσω .1-2 ευρώ εντάξει ,αλλά 20 ; Ημαρτον....

με τη διαφορα οτι το λινκ που δινεις αναφερει ως εξοδα 0,30 ευρω για διατραπεζικες μεταφορες ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ και οχι εξωτερικου που αφορουν τα 20 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τη διαφορα οτι το λινκ που δινεις αναφερει ως εξοδα 0,30 ευρω για διατραπεζικες μεταφορες ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ και οχι εξωτερικου που αφορουν τα 20 ευρω

 

Δίκιο έχεις al-ex ,προσθεσα ένα λινκ ακόμα .Είναι και για ευρωζώνη 0.30.

 

Επίσης να πω οτι για να κάνεις μεταφορά μέσω ebanking από Αλφα χρειάζεται επιπλέον κωδικός

ασφαλείας που παράγεται από συσκευή (μεγέθους usb key) που παίρνεις με αίτηση,κοστίζει 7

ευρώ (+4 αν έρθει με ταχυμεταφορές) και στην στέλνουν σε 5-6 μέρες. Νομίζω ότι και στην Εθνική

ισχύει το ίδιο (ρώτησα αλλά δεν θυμάμαι σίγουρα ! )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...