Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλύτερα προσδιόρισε και την τράπεζα, γιατί όπως είδες δεν προσφέρουν τα ίδια όλες οι τράπεζες μέσω ebanking.

 

Τιμοκατάλογος Εθνικής Τράπεζας

Σελίδα 3-πίνακας ΙΧ ''ηλεκτρονική εξυπηρέτηση''-πεδίο 11,12,13 κτλ

Προσοχή!''Εμβάσματα προς τράπεζες χωρών της ΕΕ-ενδειξη εξόδων πάντα share''!!!

Κοινώς εσύ που στέλνεις χρήματα πληρώνεις 0,50 αλλά τα υπόλοιπα τα πληρώνει ο παραλήπτης...

 

Τράπεζα Πειραιως

 

Τα ίδια ισχύουν και εδώ για έξοδα εμβάσματος

''Η ένδειξη εξόδων του εμβάσματος να είναι "SHA" (εντολέας και δικαιούχος επιβαρύνονται μόνο με τα έξοδα της τράπεζάς τους)''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιμοκατάλογος Εθνικής Τράπεζας

Σελίδα 3-πίνακας ΙΧ ''ηλεκτρονική εξυπηρέτηση''-πεδίο 11,12,13 κτλ

Προσοχή!''Εμβάσματα προς τράπεζες χωρών της ΕΕ-ενδειξη εξόδων πάντα share''!!!

Κοινώς εσύ που στέλνεις χρήματα πληρώνεις 0,50 αλλά τα υπόλοιπα τα πληρώνει ο παραλήπτης...

 

Τράπεζα Πειραιως

 

Τα ίδια ισχύουν και εδώ για έξοδα εμβάσματος

''Η ένδειξη εξόδων του εμβάσματος να είναι "SHA" (εντολέας και δικαιούχος επιβαρύνονται μόνο με τα έξοδα της τράπεζάς τους)''

 

Και συνήθως τι ισχύει στις πληρωμές αυτές? Μάλλον ο παραλήπτης δεν δέχεται να πληρώσει ούτε τα έξοδα της δικής του τράπεζας, οπότε όλα τα επιβαρύνεται ο αγοραστής έτσι δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου'ρθε σημερα το πρωτο μαιλ απο ebay για να με προειδοποιησει για fraudulent item.Εκανα αμεσως dispute στο resolution center τοθ payapl και υποτιθετται πως θα ερυνησουν το ζητημα ξεκινωντας απο το να ειδοποιησουν τον αποστολεα.

 

Τι επικοινωνια να κανουν μαζι του απο την στιγμη που το ιδιο το bay με ειδοοιησε για απατη?Δεν γινεται να ανεβασω καπως το Mail,να ληξει αμεσα το ζητημα και να μου επιστραφουν τα χρηματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου'ρθε σημερα το πρωτο μαιλ απο ebay για να με προειδοποιησει για fraudulent item.Εκανα αμεσως dispute στο resolution center τοθ payapl και υποτιθετται πως θα ερυνησουν το ζητημα ξεκινωντας απο το να ειδοποιησουν τον αποστολεα.

 

Τι επικοινωνια να κανουν μαζι του απο την στιγμη που το ιδιο το bay με ειδοοιησε για απατη?Δεν γινεται να ανεβασω καπως το Mail,να ληξει αμεσα το ζητημα και να μου επιστραφουν τα χρηματα?

 

Μια εταιρία είναι e-bay και paypal οπότε μάλλον το ξέρουν από πρώτο χέρι .

Ετσι ή αλλιώς μην αγχώνεσαι ,δεν τα χάνεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη που ειδοποιησα εγκαιρα λογικα ναι δεν θα τα χασω.

 

BTW καλα το ebay πως καταλαβε πως ηταν scam?Ηταν υποπτο το γεγονος πως ο πωλητης ηταν νεος και τα προιοντα εκλειναν χαμηλα,και δεν εστειλε notification πως εδιωξε το πακετο,αλλα ειπα να περιμενο 2 βδομαδες να δω αν θαρθει τιποτα.

 

Καλα ο αλλος ο εξυπνος θα παρει τα χρηματα απο τις αγορες που εκανε η θα του τα μπλοκαρει το paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και συνήθως τι ισχύει στις πληρωμές αυτές? Μάλλον ο παραλήπτης δεν δέχεται να πληρώσει ούτε τα έξοδα της δικής του τράπεζας, οπότε όλα τα επιβαρύνεται ο αγοραστής έτσι δεν είναι?

 

Δεν σε ρωτάει η τράπεζα για να πληρώσεις.Αφαιρεί το ποσό των εξόδων από το έμβασμα και σου πιστώνει στο λογαριασμό σου το υπολοιπο....Εσύ στέλνεις 1000? και ο άλλος παραλαμβάνει πχ 990?.Οχι τι νόμιζες-σιγά μη χάνανε οι τράπεζες!:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατανοητόν. Πως όμως θα μπορέσω πχ. να πληρώσω κάποιον πωλητή από τη Γερμανία για ένα προϊόν που δίνει μόνο με την μεταφορά εμβάσματος, αν δεν ξέρω ακριβώς τα έξοδα της τράπεζάς του? Θα πρέπει κάθε φορά να ρωτάω τον πωλητή και την Τράπεζά του?

Τέλος, τα έξοδα τύπου SHA δεν είναι αντιπροσωπευτικά. Μάλλον πρέπει να εξετάζουμε το κόστος των εξόδων τύπου OUR.

Αν έχει κάποιο λάθος ο συλλογισμός μου παρακαλώ διορθώστε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατανοητόν. Πως όμως θα μπορέσω πχ. να πληρώσω κάποιον πωλητή από τη Γερμανία για ένα προϊόν που δίνει μόνο με την μεταφορά εμβάσματος, αν δεν ξέρω ακριβώς τα έξοδα της τράπεζάς του? Θα πρέπει κάθε φορά να ρωτάω τον πωλητή και την Τράπεζά του?

Τέλος, τα έξοδα τύπου SHA δεν είναι αντιπροσωπευτικά. Μάλλον πρέπει να εξετάζουμε το κόστος των εξόδων τύπου OUR.

Αν έχει κάποιο λάθος ο συλλογισμός μου παρακαλώ διορθώστε με.

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση ο πωλητής να ζητάει να πληρώσεις και τα δικά του

τραπεζικά έξοδα.

Εφόσον διαλέγει ατόν τον τρόπο πληρωμής αποδέχεται και το έξοδο αυτό.

Στην πραγματικότητα μέσα στην τιμή του αντικειμένου έχει συμπεριλάβει και τα τραπεζικά

του έξοδα.

Εκτός αν είναι κανένα στραβόξυλο οπότε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατανοητόν. Πως όμως θα μπορέσω πχ. να πληρώσω κάποιον πωλητή από τη Γερμανία για ένα προϊόν που δίνει μόνο με την μεταφορά εμβάσματος, αν δεν ξέρω ακριβώς τα έξοδα της τράπεζάς του? Θα πρέπει κάθε φορά να ρωτάω τον πωλητή και την Τράπεζά του?

Τέλος, τα έξοδα τύπου SHA δεν είναι αντιπροσωπευτικά. Μάλλον πρέπει να εξετάζουμε το κόστος των εξόδων τύπου OUR.

Αν έχει κάποιο λάθος ο συλλογισμός μου παρακαλώ διορθώστε με.

 

Τουλάχιστον στα λινκς που έδωσα αναφέρεται ρητά οτι δεν γίνεται να σταλεί το έμβασμα με τύπο εξόδων OUR.Μόνο SHA !!!Οπότε καταλαβαίνεις οτι εσύ θα στείλεις το ποσό που σου ζήτησε και τα έξοδα της τράπεζάς του ας τα πληρώσει ο παραλήπτης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω track το αντικειμενο μου που ερχεται απο Κινα και πέρνω αυτό:

 

Timing Site Status

  2008-06-10 16:50:00 Posting

  2008-06-10 17:11:00 BAG1 Despatch from Sorting Center

  2008-06-10 22:14:51 SHENZHEN Arrival at Sorting Center

  2008-06-10 22:46:25 SHENZHEN Despatch from Sorting Center

  2008-06-11 08:51:00 GUANGZHOU Arrival at Sorting Center

  2008-06-11 13:29:00 GUANGZHOU Despatch from Sorting Center

 

 

Στην συνέχεια περνω στις ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ και μου λένε να πάρω αεροδρόμιο.

Πέρνω αεροδρόμιο και μου λένε οτι δεν φαίνεται να εχει φύγει καν το αντικείμενο απο Κίνα.

 

Τι παίζει ακριβώς????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα!διαβασα σε προηγουμενα posts οτι δεν θα πληρωσει τελωνειο κανεις για αγορα κατω των 45$..αρα εγω που θελω κατι τετοιο σιγουρα δεν πληρωνω τελωνειο ετσι?πληρωνω συνολικα 9 δολλαρια??

 

http://cgi.ebay.com/NOKIA-8310-CELL-PHONE-COVER-FACIA-KEYPAD-BLACK-N-8310_W0QQitemZ380036132276QQihZ025QQcategoryZ20336QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

 

ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη γιατι ειναι η 1η μου αγορα απο e bay!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε συ ποιο τελωνειο για κατι τοσο μικρης αξιας.Και το 45 μαλλον ενδεικτικο ειναι.Εμενα μου ηρθε κατι αξιας 46+(χωρις να συμπεριλαμβανω μεταφορικα) δολλαριων και δεν πληρωσα τελωνειο.

 

Απλως οπως ειπαμε αμα ξεπερνα αυτην την τιμη καλο ειναι να λες να στο δηλωσει σαν gift και με τιμη κατω των 45.

 

Εγω απο την αλλη που παρρειγειλα κατι με αξια 97 δολλαρια και δεν συμφωνησε ο πωλητης να δηλωσει μικρη αξια για να δουμε τι θα γινει με το τελωνειο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ για την αμμεση απαντηση,ειναι η 1η μου αγορα και αφου κανω confirm την prepaid που θα βγαλω..θελω να χτυπησω κατι μικρης αξιας για να παρω το κολαει..:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...