Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια επειδη ειμαι νεοπας στα κολπα..και προκειται να παραγγειλω καμια προσοψη για κινητο απο e bay το πολυ 15 δολλαρια..τι ακριβως ειναι το track&trace?πρεπει να περιμενω και γω κατι τετοιο?επισης πως θα του δωσω χρηματα μεσω του paypal μου? το email του γτ το χρειαζομαι?μπορει καποιος να κανει μια αναλυτικη ξηγα?θα του ημουν ευγνομων!ευχαριστω εκ των προτερων!!!

 

Κάνε μια αναζήτηση κ θα λυθούν όλες οι απορίες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

παιδια με βαση τα παρακατω, πως το βλεπετε? το γλυτωσα το τελωνειο?

 

Bullet Out of Foreign Customs, June 24, 2008, 8:38 am, GREECE

Bullet Into Foreign Customs, June 23, 2008, 8:49 pm, GREECE

Bullet Arrived Abroad, June 23, 2008, 8:46 pm, GREECE

Bullet International Dispatch, June 21, 2008, 10:22 am, LOS ANGELES

Bullet Processed, June 21, 2008, 10:21 am, LONG BEACH, CA 90810

Bullet Acceptance, June 20, 2008, 9:31 pm, CITY OF INDUSTRY, CA 91715

Bullet Electronic Shipping Info Received, June 18, 2008

 

επειδη ειναι εξπρες θα ερθει κουριερ? η θα παω απο το ταχυδρομιο να το παρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν seller τι με συμφερει/βολευει να δηλωσω για μεταφορα χρηματων:

PayPal ή την χρεωστικη-προπληρωμενη της eurobank Που εχω?

κραταει καπου απο τα 2 χρηματα και ποσο?

 

την visa [που αναφερω πιο πανω] εχω και χρησιμοποιω και στο ΡΡ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδια, αυτες τις μέρες πραγματοποίησα τη πρώτη μου αγορά μέσω ebay και προέκυψε ενα όχι τόσο σημαντικο μεν αλλα προβληματάκι δε που έχει να κάνει με τη συννενόηση με το πωλητη.

 

Ειχα κερδίσει σε μία δημοπρασία μία οθόνη Dell και συννενοηθήκα με το πωλητή να μου τη στείλει ΕΚΤΟΣ Αθηνων, στη Κρήτη οπου και σπουδάζω. Τον ρώτησα κιόλας επειδή απ όσο ξέρω ειναι συνήθης τακτική να στέλνουνε αποκλειστικά σε διευθυνση που ειναι δηλωμένη στο paypal. Του είχα δώσει και τη διευθυνση τοσο σε greeklish όσο και στα αγγλικά και μου είχε πει να υπολογίζω συνολικά 10 εργασιμες αντι για τις 6 με 7 που ειναι το στανταρ λόγω οτι στέλνεται σε νησι. Τελικά σήμερα το πρωι με παίρνουν οι δικοι μου και μου είπαν οτι η οθόνη έσκασε μύτη στο σπίτι στην Αθήνα...

 

Εσεις τι θα κάνατε; Neutral ή αρνητικο feedback ή δεν το σηκώνει η περίσταση....Ναι μεν ειναι κλασσική τακτική να στέλνεται στην paypla διευθυνση, απο την άλλη μου είχε πει ο πωλητής οτι θα μου τη στείλει οπου το πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ρώτησα κιόλας επειδή απ όσο ξέρω ειναι συνήθης τακτική να στέλνουνε αποκλειστικά σε διευθυνση που ειναι δηλωμένη στο paypal.

Εσεις τι θα κάνατε; Neutral ή αρνητικο feedback ή δεν το σηκώνει η περίσταση....Ναι μεν ειναι κλασσική τακτική να στέλνεται στην paypla διευθυνση, απο την άλλη μου είχε πει ο πωλητής οτι θα μου τη στείλει οπου το πω...

ο πωλητης ειναι υποχρεωμενος να στειλει στη διευθυνση που του λεει το paypal για να ειναι κι αυτος καλυμμενος. Θα μπορουσες εσυ να εχεις δηλωσει στο my ebay διαφορετικες διευθυνσεις αποστολης η και ονοματα ακομα αν θελεις, και σε καθε αγορα σου αναλογα με το που βρισκεσαι η που θελεις να σταλει αυτο που αγορασες, οριζεις εσυ τη primary shipping address η οποια συνδεεται με το paypal και ετσι οτι αγοραζεις ερχεται εκει που θελεις χωρις ειδικες συνενοησεις με το πωλητη, αρκει να εχεις ορισει εκ των προτερων τη σωστη διευθυνση. Μεχρι και διευθυνση παραλαβης σε διαφορετικο κρατος και σε αλλο ονοματεπωνυμο εχεις τη δυνατοτητα να βαλεις αν θελεις. Αρα το λαθος αποκλειστικα δικο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο πωλητης ειναι υποχρεωμενος να στειλει στη διευθυνση που του λεει το paypal για να ειναι κι αυτος καλυμμενος. Θα μπορουσες εσυ να εχεις δηλωσει στο my ebay διαφορετικες διευθυνσεις αποστολης η και ονοματα ακομα αν θελεις, και σε καθε αγορα σου αναλογα με το που βρισκεσαι η που θελεις να σταλει αυτο που αγορασες, οριζεις εσυ τη primary shipping address η οποια συνδεεται με το paypal και ετσι οτι αγοραζεις ερχεται εκει που θελεις χωρις ειδικες συνενοησεις με το πωλητη, αρκει να εχεις ορισει εκ των προτερων τη σωστη διευθυνση. Μεχρι και διευθυνση παραλαβης σε διαφορετικο κρατος και σε αλλο ονοματεπωνυμο εχεις τη δυνατοτητα να βαλεις αν θελεις. Αρα το λαθος αποκλειστικα δικο σου

 

Tοτε όμως ο πωλητής γιατι δεν με ενημέρωσε να το πράξω αυτο; Δεν ηταν τίποτα γι αυτον να αφιερώση 2 λεπτάκια και να μου το γράψει οταν του εστελνα την διαφορετική διευθυνση και μου έλεγε, μην ανησυχείς θα πάει ΕΚΕΙ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω,απο την στιγμη που συμφωνησε αλλα επραξε αλλιως εμενα θα με εκνευριζε κατι τετοιο.

 

Εγω θα του εστελνα πρωτα κανα υβριστικο μυνημα,επιθετικο ισως αλλα χωρις καφριλες και βρισιες,και αμα γλυκαινε αυτος και ελεγε αχ σορρυ λαθος ισως του την χαριζα,αν γυρναγε στην αμυνα,και αρχιζε μα μου,θα την ετρωγε την αρνητικη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω να του δωσεις θετική κ οταν επιστρέψεις στην Κρήτη από τις διακοπές να πάρεις κ την οθόνη. Δεν νομίζω οτι θα βγάλεις τίποτα με το να τσακωθείς μαζί του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παμε παλι:

 

σαν seller τι με συμφερει/βολευει να δηλωσω για μεταφορα χρηματων:

PayPal ή την χρεωστικη-προπληρωμενη της eurobank Που εχω?

κραταει καπου απο τα 2 χρηματα και ποσο?

 

την visa [που αναφερω πιο πανω] εχω και χρησιμοποιω και στο ΡΡ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tοτε όμως ο πωλητής γιατι δεν με ενημέρωσε να το πράξω αυτο; Δεν ηταν τίποτα γι αυτον να αφιερώση 2 λεπτάκια και να μου το γράψει οταν του εστελνα την διαφορετική διευθυνση και μου έλεγε, μην ανησυχείς θα πάει ΕΚΕΙ....

Ασφαλως δε θα περιμενεις να σου απαντησω εγω για λογαριασμο του πωλητη. Το θεμα ειναι οτι εαν εσυ ησουν ενημερωμενος καλυτερα, δλδ εαν ειχες διαβασει και ασχοληθει περισοτερο οταν ανοιξες το λογαριασμο σου, θα γνωριζες αυτα τα πραγματα και δε θα αντιμετωπιζες τετοιου ειδους προβληματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παμε παλι:

 

σαν seller τι με συμφερει/βολευει να δηλωσω για μεταφορα χρηματων:

PayPal ή την χρεωστικη-προπληρωμενη της eurobank Που εχω?

κραταει καπου απο τα 2 χρηματα και ποσο?

 

την visa [που αναφερω πιο πανω] εχω και χρησιμοποιω και στο ΡΡ.

Εννοεις που να μεταφερεις τα χρηματα που εισπραττεις απο πωλησεις μεσω paypal? Η μενουν στο PayPal για να τα χρησιμοποιησεις σε μελλοντικες αγορες, η απο το PayPal με αναληψη πανε αποκλειστικα και μονο σε τραπεζικο λογαριασμο που θα πρεπει να δηλωσεις, και πουθενα αλλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχίζει και με ερεθίζει ο τύπος...Αλήθεια μπορέι να "πάρει" πίσω το positive feedback που έκανε σε μένα η να προβει σε άλλη ενέργεια σε περίπτωση που του ρίξω αρνητικο feedback; Οταν λέω οτι με ερεθίζει διαβάστε την απάντηση...Ο τύπος μου είχε πει ΟΚ για τη Κρήτη, ούτε ειδοποίησε οτι άλλαξε τη διευθυνση για Αθήνα...

 

 

Hello,

 

Paypal will only cover us if we ship to the address on Paypal.So all sellers are told by Paypal to ship to your address registered on Paypal,to comply with there rules regarding sellers protection.This covers all sellers on ebay,incase something goes wrong,like unautherised use of your card.There is sadly a lot of fraud on ebay,sellers and buyers a like,so Paypal requires all sellers to ship only to addresses on Paypal .You can change the address in Paypal to the address you wish to recieve your items,also you can add a new address to Ebay.Now in your case i am afraid i could not take the risk of sending it to Crete as you are so new to ebay,as i had no comeback if things went wrong.It was not a case of not wanting,it was a case of not able because of Paypal.If you in the future need advice about ebay or Paypal just send me a email,and i will see if i can help or advise.

 

Oμως ο τύπος ούτε που με ενημέρωσε οτι άλλαξε τελικά και δεν μπορούσε να στείλει στην Κρήτη...ιδου και η αλληλογραφία που είχαμε.

 

Dear ericbunny,

 

Hello ericbunny,

 

i have some questions about the dell 2408 wfp thatyou are selling.

 

First of all, i see that the cost of postage have changed. I imagine new prices from the postage companys...The new rates will be remain?

 

Do you send items in addresses that do not match in paypal Acount? I am a student in technical university in borough so my address is different for the address in my paypal acount. My parents are living there and i can also get an item in my paypal address but if u can send it direct to my "main" home, it will be helpful for me

 

Thanks for your time and the information...

 

- profitis89

 

Hi,

 

I am afraid the prices are the fuel supplements the carriers are adding extra,and they have gone up.There is nothing we can do about this,i am afraid.I can send to a different address,not a problem.

 

Regards

....

 

Eric,

 

i have just paid the necessary amount for the monitor. The shipping address as we said it isnt the address of my paypal acount, i leave in countryside for studies, so i would be aprecciate if u send the monitor in this address...

 

I will give u the same address.One in english and in greek but with latin characters...Use the appropriate...Really i dont know which from them is the correct to write to the package.

 

1)IN ENGLISH

 

Halls of residence ,, *************************************************

 

2)In greek but latin characters

 

Foititiki Estia domatio************************************************

 

Hi,

 

Do not worry about Greek,English is all i really need.I will dispatch it tomorrow morning.Now i now mainland Greece takes 6-7 business day's so give it 10 in your case before you start emailing me.Do you have a phone number just incase the carrier needs to contact you.

 

Best Regards

....

 

Πείτε μου βρε παιδια, θα ειμαι κακος τώρα να του ρίξω ενα αρνητικο feedback...Δεν λέω, κατ ένα μέρος δικο μου φταίξιμο, αλλά και αυτος ούτε μου είπε τίποτα οτι άλλαξε τη διευθυνση ούτε μου είχε πει τπτ να το αλλαξω στο paypal ωστε να ειμαστε οκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στειλτου ενα μυνημα και πες του οτι, ειναι απολυτως λογικο να συμβιβαστει με τους κανονες του eBay/paypal για να κατυχωρωνεται απο πιθανες απατες,αλλα ηταν ανεντιμο να συμφωνησει να σου τα στειλει σε νεα διευθυνση και να προχωρησει στην αποστολη στην αρχικη διευθυνση χωρις καμμια προειδοποιηση.

 

Remove feedback γινεται μονο με κοινει συναινεση.Αμα εσυ δεν συμφωνησεις δεν μπορει να αφαιρεσει το feedback.Ισως ομως κανει follow up στο feedback σου και στην πει κατα καποιο τροπο,οπως και μερικοι κανουν καμμι φορα.Αλλα αρνητικα και ουδετερα αγοραστες δεν παιρουν πλεον,αντε να ρθει κανεις και να δει το follow up (αμα κιολας το κανει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικά στο εξωτερικο ειναι σε άλλο επίπεδο.Εκανα αυτο που προτείνεις φίλε τherock και μετα απο συνομιλια π μαζι του και αφου παραδέχθηκε οτι όντως έκανε λάθος μου ζήτησε να του πω τα μεταφορικά για το Αθήνα-Χανια για να μου τα κάνει refund και τα έκανε αμέσως (του ζήτησα 30, μου έβαλε 25 λίρες αγγλίας, δηλαδή 31,5 eyro περίπου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει απαραιτητα να κανει με το εξωτερικο αλλα με τον πωλητη.Καποιοι δειχνουν κατανοηση και αμα τους αντιμετωπισεις καθωςπρεπει ανταποκρινονται,και καποιοι αλλοι δε μασανε μια.

 

Παντως χαιρομαι με το γεγονος που λυθηκε το θεμα χωρις παραξηγησεις και πηρε ο καθενας αυτο που ηθελε.

 

Το refund πως εγινε?Σου εριξε τα χρηματα στο paypal με Money transfer και τα εχεις σαν balance,ή στα εστειλε απευθειας στον τραπεζικο λογαριασμο της καρτας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...