Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω κανει 2 αγορες απο διαφορετικους πωλητες απο ΗοngKong. Γνωριζεται εαν η καθυστερηση επηρεαζεται απο την απεργια των λιμενεργατων στον Πειραια ή ολα ερχονται αεροπορικως Ελλαδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παίδες μόλις έκανε ένας φίλος πρώτη φορά παραγγελία από ebay μέσω Paypal αλλά με το δικό μου paypal γιατί αυτός δεν είχε. Τέλος πάντων είχα εγώ στην κάρτα μου 16 ευρώ και έγραφε στο ebay το προϊόν με τελική τιμή και μεταφορά κλπ σύνολο 333 δολάρια. Είναι λοιπόν 221 ευρώ. Βάζει στην κάρτα μου το παλικάρι 224 για να είμαστε σίγουροι. Κάνουμε την αγορά πρίν 15 λεπτά και βλέπω από την κάρτα μου πήραν 225 ευρώ. Στο paypal η απόδειξη γράφει 333 δολάρια. Τη στιγμή της αγοράς όμως όπως μέχρι και αυτή τη στιγμή τα 333 δολάρια είναι 221 ευρώ. Το ebay κρατάει μήπως κάποια λεφτά ; Τα 4 ευρώ πως δικαιολογούνται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες μόλις έκανε ένας φίλος πρώτη φορά παραγγελία από ebay μέσω Paypal αλλά με το δικό μου paypal γιατί αυτός δεν είχε. Τέλος πάντων είχα εγώ στην κάρτα μου 16 ευρώ και έγραφε στο ebay το προϊόν με τελική τιμή και μεταφορά κλπ σύνολο 333 δολάρια. Είναι λοιπόν 221 ευρώ. Βάζει στην κάρτα μου το παλικάρι 224 για να είμαστε σίγουροι. Κάνουμε την αγορά πρίν 15 λεπτά και βλέπω από την κάρτα μου πήραν 225 ευρώ. Στο paypal η απόδειξη γράφει 333 δολάρια. Τη στιγμή της αγοράς όμως όπως μέχρι και αυτή τη στιγμή τα 333 δολάρια είναι 221 ευρώ. Το ebay κρατάει μήπως κάποια λεφτά ; Τα 4 ευρώ πως δικαιολογούνται;

 

Ποτέ δεν είναι ακριβώς η μετατροπή, παίρνει και κάτι η τράπεζα για προμήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ εγώ έχω πάρει πράγματα και από Αμερική και από Αγγλία πράγματα αλλά όχι από ebay από καταστήματα μέσω paypal πάντα και ακριβώς όσο ήταν η μετατροπή μου κρατούσαν και από την κάρτα.

Γι' αυτό μου φάνηκε περίεργο, ποτέ δεν μου κράτησε προμήθεια η τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παραλαβει μονο τα φλασ.Δεν εχω παραλαβει τα μπροστινα φαναρια γιατι πρεπει να πληρωσω. Να κανω dispute και να το αφησω να το επιστρεψουν τα ΕΛΤΑ και να επιστρεψω εγω τα φλασ?

Ανοιγεις dispute για οτι ΔΕΝ εχεις παραλαβει, ή εχεις παραλαβει και ειναι διαφορετικο απο αυτο που γραφει στην σελιδα οτυ ebay.

Αν δεν εχεις πληρωσει δεν υπαρχει περιπτωση να στο εχει στειλει.

Αν δεν το θελεις μην το πληρωνεις.Αν αυτο που πληρωσες και παρελαβες δεν σου κανει τοτε ανοιγεις dispute μονο για αυτο ( γιατι αυτο εχεις πληρωσει).Dispute για μη πληρωμενα αντικειμενα δεν μπορεις να ανοιξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παραλαβει μονο τα φλασ.Δεν εχω παραλαβει τα μπροστινα φαναρια γιατι πρεπει να πληρωσω. Να κανω dispute και να το αφησω να το επιστρεψουν τα ΕΛΤΑ και να επιστρεψω εγω τα φλασ?

Ανοιγεις dispute για οτι ΔΕΝ εχεις παραλαβει, ή εχεις παραλαβει και ειναι διαφορετικο απο αυτο που γραφει στην σελιδα οτυ ebay.

Αν δεν εχεις πληρωσει δεν υπαρχει περιπτωση να στο εχει στειλει.

Αν δεν το θελεις μην το πληρωνεις.Αν αυτο που πληρωσες και παρελαβες δεν σου κανει τοτε ανοιγεις dispute μονο για αυτο ( γιατι αυτο εχεις πληρωσει).Dispute για μη πληρωμενα αντικειμενα δεν μπορεις να ανοιξεις.[/quote

 

Η τιμη ειναι συνολικη. Πληρωσα 215 ευρω μεσω paypal για 2 φαναρια και 2 φλας. Τα φλας ηρθαν στο ταχυδρομειο και πηγα τα πηρα και δεν ζητησαν λεφτα. Τα φαναρια μου τα εφεραν με ταχυμεταφορες ΕΛΤΑ και μου ζητησας 80 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τιμη ειναι συνολικη. Πληρωσα 215 ευρω μεσω paypal για 2 φαναρια και 2 φλας. Τα φλας ηρθαν στο ταχυδρομειο και πηγα τα πηρα και δεν ζητησαν λεφτα. Τα φαναρια μου τα εφεραν με ταχυμεταφορες ΕΛΤΑ και μου ζητησας 80 ευρω.

Τα προιοντα αυτα ητανε σε ενα item ολα μαζι?Μηπως ητανε 2 item και ο ιδιος αγοραστης?Αν ναι τοτε θα ανοιξεις dispute μονο για το ιτεμ που δεν θελεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προιοντα αυτα ητανε σε ενα item ολα μαζι?Μηπως ητανε 2 item και ο ιδιος αγοραστης?Αν ναι τοτε θα ανοιξεις dispute μονο για το ιτεμ που δεν θελεις.

 

Σε ενα item ηταν. Εκανα dispute και εκανε escalate και τωρα το paypal θα αποφασισει.

Εχω ελπιδα να παρω τα λεφτα μου πισω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα είναι αυτά που βρίσκονται στα ελτα γιατί δεν πλήρωσα το τελωνείο. Να τα αφήσω και θα τα στείλουν πίσω η πρέπει να πληρώσω το τελωνείο και μετά να τα στείλω και να χάσω τα λεφτά του τελωνείου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες το βράδυ μου έκανε refund κάποιος και ενώ στο history του paypal δείχνει κανονικά ότι έχει ολοκληρωθεί η συναλλαγή,στο overview μου λέει balance 0 € και στο site της κάρτας (prepaid της Κύπρου) το ίδιο.Είναι λογικό αυτό ή παίζει κάποιο πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες,

 

Παράγγειλα από ebay και συγκεκριμένα από το ecell ένα κινητό στις 18/10.

 

Στις 8 εργάσιμες μέρες (28/10) μου είπαν ότι το έστειλαν μέσο royal mail (international signed for) και μου έδωσαν tracking number. Η royal mail θέλει 5 με 7 εργάσιμες.

 

Απο την πρωτη μέρα μέχρι και σήμερα, όταν βάζω το tracking number μου στο σύστημα track & trace της royal mail μου βγάζει το εξής μήνυμα : "Information on your item is not yet available."

 

Σήμερα 13/10 και αφού έχουν περάσει 20! εργάσιμες μέρες από τότε που το παράγγειλα , πήρα τηλέφωνο την royal mail για να μάθω τι συμβαίνει και καθυστερούν. Τους έδωσα λοιπόν το tracking number μου και μου είπαν ότι δεν έχουν τον συγκεκριμένο αριθμό στις καταχωρίσεις τους!!! Πήρα και τα ΕΛΤΑ μήπως και γνωρίζουν κάτι αλλά τίποτα...

 

Έστειλα mail στο ecell αλλά δεν έχουν απαντήσει.

 

Τι λέτε να έχει συμβεί και τι μου προτείνετε να κάνω?

 

Πρώτη φορά αγοράζω από ebay και μάλλον θα είναι και η τελευταία. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως σου έχουν δώσει λάθος tracking number? (φαίνεται αξιόπιστο μαγαζί..)

Κι εγώ είχα παραγγείλει με Royal Mail (απλή,χωρίς tracking number) από ebay και μου'ρθε σε 5 εργάσιμες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...