Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως σου έχουν δώσει λάθος tracking number? (φαίνεται αξιόπιστο μαγαζί..)

Κι εγώ είχα παραγγείλει με Royal Mail (απλή,χωρίς tracking number) από ebay και μου'ρθε σε 5 εργάσιμες..

 

Τι να πω... Δεν νομίζω να έχουν δώσει λάθος τον αριθμό.

Και εγώ στην αρχή για αξιόπιστο τον είχα περάσει με τόσο feedback που έχει, αλλά αν το ψάξεις θα δεις ότι δεν είναι και ότι καλύτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παίδες,

 

Παράγγειλα από ebay και συγκεκριμένα από το ecell ένα κινητό στις 18/10.

 

Στις 8 εργάσιμες μέρες (28/10) μου είπαν ότι το έστειλαν μέσο royal mail (international signed for) και μου έδωσαν tracking number. Η royal mail θέλει 5 με 7 εργάσιμες.

 

Απο την πρωτη μέρα μέχρι και σήμερα, όταν βάζω το tracking number μου στο σύστημα track & trace της royal mail μου βγάζει το εξής μήνυμα : "Information on your item is not yet available."

 

Σήμερα 13/10 και αφού έχουν περάσει 20! εργάσιμες μέρες από τότε που το παράγγειλα , πήρα τηλέφωνο την royal mail για να μάθω τι συμβαίνει και καθυστερούν. Τους έδωσα λοιπόν το tracking number μου και μου είπαν ότι δεν έχουν τον συγκεκριμένο αριθμό στις καταχωρίσεις τους!!! Πήρα και τα ΕΛΤΑ μήπως και γνωρίζουν κάτι αλλά τίποτα...

 

Έστειλα mail στο ecell αλλά δεν έχουν απαντήσει.

 

Τι λέτε να έχει συμβεί και τι μου προτείνετε να κάνω?

 

Πρώτη φορά αγοράζω από ebay και μάλλον θα είναι και η τελευταία. :(

 

dispute και άσε μετά αυτούς να ψάχνουν το αντικείμενο, γιατί το paypal δεσμεύει το ποσό που πλήρωσες μέχρι να πάρεις το υλικό. Δεν θα το έχεις εσύ το ζόρι, αλλά αυτοί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dispute και άσε μετά αυτούς να ψάχνουν το αντικείμενο, γιατί το paypal δεσμεύει το ποσό που πλήρωσες μέχρι να πάρεις το υλικό. Δεν θα το έχεις εσύ το ζόρι, αλλά αυτοί...

 

Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι δεν απαντάει στο mail που το έστειλα σήμερα ενώ άλλες φορές μου απαντούσε μέσα σε 20 λεπτά...

 

Το έκανα dispute και ζήτησα refund. Θα πάω να πάρω το κινητό από εδώ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και ας είναι λίγο ποιο ακριβό. Σε πόσες μέρες γίνεται συνήθως το refund? Υπάρχει περίπτωση να μην δεχτούν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

μόλις έκανα έναν λογαριασμό στο PayPal και μου ζητά για να ενεργοποιήσω την κάρτα έναν τετραψήφιο αριθμό, ξέρει κάποιος που θα βρω αυτόν τον αριθμό ?

 

thx

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 12:20 ----------

 

Καλησπέρα, μόλις έκανα έναν λογαριασμό στο PayPal και μου ζητά για να ενεργοποιήσω την κάρτα έναν τετραψήφιο αριθμό, ξέρει κάποιος που θα βρω αυτόν τον αριθμό ?

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

μόλις έκανα έναν λογαριασμό στο PayPal και μου ζητά για να ενεργοποιήσω την κάρτα έναν τετραψήφιο αριθμό, ξέρει κάποιος που θα βρω αυτόν τον αριθμό ?

 

thx

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 12:20 ----------

 

Καλησπέρα, μόλις έκανα έναν λογαριασμό στο PayPal και μου ζητά για να ενεργοποιήσω την κάρτα έναν τετραψήφιο αριθμό, ξέρει κάποιος που θα βρω αυτόν τον αριθμό ?

 

ευχαριστω

 

Θα τον βρείς στον πρώτο λογαριασμό της κάρτας σου, θα σε έχει χρεώσει τρία ευρώ που θα σου τα επιστρέψει στην πρώτη σου αγορά μετά την ενεργοποίηση.

Μέχρι τότε μπορείς να αγοράζεις κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

μόλις έκανα έναν λογαριασμό στο PayPal και μου ζητά για να ενεργοποιήσω την κάρτα έναν τετραψήφιο αριθμό, ξέρει κάποιος που θα βρω αυτόν τον αριθμό ?

Αφου εισαγεις τα στοιχεια της καρτας σου, θα πατησεις εκει που γραφει verify my card η κατι αναλογο.1,50 ευρω θα χρεωθει στην καρτα σου.Στη συνεχεια απο το report των συναλλαγων της καρτας που λαμβανεις με ταχυδρομειο στο σπιτι σου θα δεις ενα 4ψηφιο νουμερο μεσα στων κωδικο συναλλαγης του paypal.Τοτε αυτον τον κωδικο εισαγεις στο ζητουμενο πεδιο και κανεις την καρτα σου verify.Γινεται για να θεωρείσαι πιο εμπιστος απο τους πωλητες.Το 1,5 Ευρω επιστρεφεται στο balance του paypal μολις εισαγεις το 4ψηφιο νουμερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ,

απλά δεν ήξερα αν μπορώ να αγοράσω ή όχι.

Διάβασα όλο το section και μπορώ να πω ότι ψηλό μπερδεύτηκα , επειδή θέλω να κάνω μια αγορά από Αργεντινή ξέρει κάποιος συγκεκριμένα τι ισχύει με τελωνεία και ταχυδρομικά >??

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 12:46 ----------

 

Επίσης ενώ όταν ανοίγω το αντικείμενο που θέλω να αγοράσω πάνω πάνω μου γράφει

«Τοποθεσία αντικειμένου: Ηνωμένο Βασίλειο Κωδικός αντικειμένου: 160376233966 Νόμισμα: GBP»

Αλλά δίπλα που έχει και το χρονόμετρο της δημοπρασίας βγάζει

«Τοποθεσία: BUENOS AIRES, BUENOS AIRES - CAPITAL FEDERAL, Αργεντινή Έξοδα αποστολής: £ 15.75- Ελλάδα (Περίπου € 17,57)

Τα επιπλέον έξοδα που σχετίζονται με τους τελωνειακούς δασμούς ή/και φόρους δεν περιλαμβάνονται.»

 

Τι από τα δυο ισχύει |?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγορασα απο το ebay μεσω paypal ενα ρολοι.τα λεφτα τραβηχτηκαν στις 10 νοεμβρη, ο πωλητής ειναι αγγλία και μου χε πει οτι θα ειναι εδω σε καμια βδομαδα.δεν έχει φτάσει ακομη.Μηπως θα πρεπε να ανησυχω??επισης ξερει κανεις τι γίνεται με το tracking number της αποστολής?παντα υπαρχει αυτο το tracking number με οποιον τρόπο και να στο στέλνουν?σε μενα ο τρόπος αποστολής είναι "Royal Mail International Signed-for".

Σημερα επικοινωνησα με τον πωλητή και μου πε οτι αυριο θα τσεκάρει απο την δουλεια το tracking number.Ξέρει κανείς πόσο πάνω κάτω κάνει για να φτάσει ένα δέμα από Αγγλία Ελλάδα?και πρέπει να το ζητάω σε καθε αγορά εγω αυτό για αν ελεγχω την πορεία της αποστολής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγορασα απο το ebay μεσω paypal ενα ρολοι.τα λεφτα τραβηχτηκαν στις 10 νοεμβρη, ο πωλητής ειναι αγγλία και μου χε πει οτι θα ειναι εδω σε καμια βδομαδα.δεν έχει φτάσει ακομη.Μηπως θα πρεπε να ανησυχω??επισης ξερει κανεις τι γίνεται με το tracking number της αποστολής?παντα υπαρχει αυτο το tracking number με οποιον τρόπο και να στο στέλνουν?σε μενα ο τρόπος αποστολής είναι "Royal Mail International Signed-for".

Σημερα επικοινωνησα με τον πωλητή και μου πε οτι αυριο θα τσεκάρει απο την δουλεια το tracking number.Ξέρει κανείς πόσο πάνω κάτω κάνει για να φτάσει ένα δέμα από Αγγλία Ελλάδα?και πρέπει να το ζητάω σε καθε αγορά εγω αυτό για αν ελεγχω την πορεία της αποστολής?

 

Το "Signed-for" σημαινει οτι σου το εστειλε "συστημενο (ΕΛΤΑ)" και εχει επανω track-number. Το μαξιμουμ εμενα ηταν 12 εργασιμες ημερες απο Αγγλια. Αλλα πραγματα ετυχαν και ηρθαν κ' πιο γρηγορα.

Μαθε το track number και εσυ απο τον πωλητη και χτυπα το στο RoyalMail.co.uk να δεις τι θα σου εμφανισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "Signed-for" σημαινει οτι σου το εστειλε "συστημενο (ΕΛΤΑ)" και εχει επανω track-number. Το μαξιμουμ εμενα ηταν 12 εργασιμες ημερες απο Αγγλια. Αλλα πραγματα ετυχαν και ηρθαν κ' πιο γρηγορα.

Μαθε το track number και εσυ απο τον πωλητη και χτυπα το στο RoyalMail.co.uk να δεις τι θα σου εμφανισει.

 

thnx φιλε μου για την απαντηση.αυριο θα δουμε τι παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να αγοράσω ένα προιον απο "Item location: Q.C., default, Philippines" ! Είμαι νέος στο ebay και έχω κάτι ψιλοαπορίες:

1. Λέει για το shipping οτι το service είναι Standard Int'l Flat Rate Shipping ! Το " Standard Int'l Flat Rate Shipping " είναι εταιρία ? Και αν ναι, είναι αξιόπιστη ?? Ξέρετε πόσες μέρες περίπου κάνει αυτή η εταιρία για ελλάδα ??

2. Διάβασα αυτό με τα "Τελωνειακά Κερατιάτικα" και ανησύχησα! Το προιον είναι σε δημοπρασία! Εαν εγώ θέσω το bid μου κάτω απο $45 σημαίνει οτι δεν θα έχω πρόβλημα με το τελωνείο ε?? Αυτό το όριο των $45 ποιος το καθορίζει?? Είναι σιγουρα τόσο??

3. Εαν θέλω να βάλω bid πάνω από $45 αυτά τα τρία πραματάκια του τα λέω πριν το bid μου προφανώς ε ? Που του τα λέω? Και αν μου πει οτι θα κάνει αυτά που του είπα και τελικά δεν τα εφαρμόσει τι γίνεται?? Πόσο κερατιάτικα δηλαδή μπορεί να πληρώσω ?? ?

4. Έψαξα στο google και βρήκα την ισοτιμία ευρώ - δολλαρίου 1 Euro = 1.4861 U.S. dollars . Αυτή την ισοτιμία έχει το Paypal ?? Και επειδή είμαι καινούργιος και στο paypal.. το paypal κρατάει προμήθειες απο εμένα ?? Δηλαδή εαν εγώ βάλω $40 bid + $11 για αποστολή=$51 το paypal θα μου κρατήσει παραπάνω απο $51 ??

5. Έκανα λογαρισμό paypal και θα βάλω χρήματα απο κάρτα visa προπληρωμήνη! Αυτό με το verify της κάρτας τι είναι?? Το κάνω και εγώ που έχω προπληρωμένη κάρτα ?? Και αν ναι, πως το κάνω το verify ?? Ευχαριστώ πολύ..

Επεξ/σία από Dimitris_il_mix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω ένα προιον απο "Item location: Q.C., default, Philippines" ! Είμαι νέος στο ebay και έχω κάτι ψιλοαπορίες:

1. Λέει για το shipping οτι το service είναι Standard Int'l Flat Rate Shipping ! Το " Standard Int'l

Το Standard Int'l Flat Rate Shipping ειναι λογικα το ταχυδρομειο.Δεν μπορει να ξερει κανεις ποσο χρονο θα κανει να φτασει το δεμα σου.Εξαρταται απο πολλα πραγματα.Το paypal εχει παρομοια ισοτιμια αυτην που ισχυει καθε φορα.Κραταει 2% και αυτα απο τον πωλητη νομιζω οχι απο εσενα.Εσυ πληρωνεις κανονικα οτι βλεπεις(Προιον + Αποστολη).Μην ανησυχειτε τοσο για τελωνειακους δασμους κτλ.Αν το δεμα ειναι με κουριερ περνα παντα τελωνειο.Για verify στο paypal κοιταξε και λιγο στα προηγουμενα ποστ.

 

ΚΑλο θα ειναι ολοι οσοι ρωτανε πραγματα να κανουνε τον κοπο και να ριξουνε μια ματια σε προηγουμενα ποστ μιας και οι αποριες μοιαζουνε πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ανησυχειτε τοσο για τελωνειακους δασμους κτλ.Αν το δεμα ειναι με κουριερ περνα παντα τελωνειο.

 

Εμένα πιο πολύ οι τελωνειακοί δασμοί με προβληματίζουν !! Μην δώσω για το προιον και την μεταφορά $50 και μου έρθουν άλλα τόσα τα "Τελωνειακά Κερατιάτικα" και τραβάω τα μαλλιά μου!!! Αυτό με φοβίζει πιο πολύ !! Για αυτό θέλω να μάθω αν ισχύει σίγουρα αυτό με τα $45 όριο κ εαν τα ξεπεράσω τι θα πληρώσω στο τελωνείο !! ?!

(Είναι άπειρα τα posts εδώ και νομίζω θα θέλω 3 μέρες να τα κοιτάξω όλα :fear: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...