Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα πιο πολύ οι τελωνειακοί δασμοί με

To οριο των 45$ ισχυει κατα βαση.Οταν το δεμα σου ερθει μεσω ΕΛΤΑ κατα 99% δεν θα πληρωσεις τελωνειο.Για να ερθει το δεμα σου μεσω ΕΛΤΑ πρεπει ο πωλητης να σου το ταχυδρομησει με απλο ταχυδρομειο της χωρας του και οχι με courrier (πχ το ταχυδρομειο των Η.Π.Α. ειναι USPS και να το προτιματε).Συνηθως οταν δεν διευκρινιζουνε τοτε το στελνουνε με απλο ταχυδρομειο και δεν υπαρχει προβλημα.Εχω κανει γυρω στις 100 αγορες(εως και 300Ευρω) και σου περασει τελωνειο τοτε φορολογειται με κλιμακες και πιο συνθετα πραγματα που μονο ενας εκτελωνιστης μπορει να σου τα πει.

Γενικα ζητας απο των πωλητη να σου "μαρκαρει" το δεμα σου σαν gift ή με αξια 45$ για να εχεις μια ελπιδα παραπανω οτι δεν θα περασει τελωνειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σκεφτομαι να ξεκινησω αγορες απο το ebay. Ειδα το αγγλικο και το αμερικανικο και οι διαφορες δεν ειναι πολυ μεγαλες, τουλαχιστον στα προϊοντα που με ενδιαφερουν. Σκεφτομαι να αγοραζω απο το αγγλικο και επεδη θα τα φερνουν πιο γρηγορα και δε θα εχω το φοβο για τελωνειο. Τι λετε;

 

Με χρεωστικη καρτα μπορω να αγοραζω ετσι; Ποια ειναι η καλυτερη μεθοδος αποστολης απο το αγγλικο ebay; Τους λεω να προσεξουν ή να σημειωσουν κατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι,στο αγγλικό ebay δεν έχεις πρόβλημα με τελωνεία,όποιο κι αν είναι το ποσό μιας και είναι Ε.Ε κι είναι καλύτερα να πάρεις από κει,έρχονται και λίγο πιο γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι να ξεκινησω αγορες απο το ebay. Ειδα το αγγλικο και το αμερικανικο και οι διαφορες δεν ειναι πολυ μεγαλες, τουλαχιστον στα προϊοντα που με ενδιαφερουν. Σκεφτομαι να αγοραζω απο το αγγλικο και επεδη θα τα φερνουν πιο γρηγορα και δε θα εχω το φοβο για τελωνειο. Τι λετε;

 

μπορεις και απο το αμερικανικο αν κανεις συμφωνια με τον εμπορα και στο βαλει ως δωρο με αποστολη τα ελτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To οριο των 45$ ισχυει κατα βαση.Οταν το δεμα σου ερθει μεσω ΕΛΤΑ κατα 99% δεν θα πληρωσεις τελωνειο.Για να ερθει το δεμα σου μεσω ΕΛΤΑ πρεπει ο πωλητης να σου το ταχυδρομησει με απλο ταχυδρομειο της χωρας του και οχι με courrier (πχ το ταχυδρομειο των Η.Π.Α. ειναι USPS και να το προτιματε).

Γενικα ζητας απο των πωλητη να σου "μαρκαρει" το δεμα σου σαν gift ή με αξια 45$ για να εχεις μια ελπιδα παραπανω οτι δεν θα περασει τελωνειο.

 

Μία σημαντική ερώτηση !! Εαν το προιόν μου κάνει κάτω από 45$ να του πω να βάλει την απόδειξη μαζί με το δέμα για να φαίνεται ? ? ? ? Τα 45$ είναι χωρίς τα έξοδα αποστολής ε ?? Γιατί αν υπολογίζονται κ τα έξοδα αποστολής στα $45 νομίζω τα ξεπερνάω :fear: !!

Μήπως θα ήταν καλό να του πω να ανοίξει το προιον μου και να μην βάλει καθόλου απόδειξη ?? Πάντως οπως και να'χει θα του πω να το μαρκάρει gift.

 

 

Εαν τυχόν το προιον μου ξεπερνάει τα $45 (δεν νομίζω στην περίπτωση μου αλλά θέλω να ξέρω γενικά .. μπορεί να χρειαστεί στο μέλλον) μπορώ να κάνω τπτ ?? Π.χ. γίνεται να του πώ να κόψει μικρότερη απόδειξη ?? ή να την στείλει ξεχωριστά?? .. εαν την στείλει ξεχωριστά μήπως ο τελωνειακός υπερτιμολογήσει το προιον μου ? ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία σημαντική ερώτηση !! Εαν το προιόν μου κάνει κάτω από 45$ να του πω να βάλει την απόδειξη μαζί με το δέμα για να φαίνεται ? ? ? ? Τα 45$ είναι χωρίς τα έξοδα αποστολής ε ?? Γιατί αν υπολογίζονται κ τα έξοδα αποστολής στα $45 νομίζω τα ξεπερνάω :fear: !!

Μήπως θα ήταν καλό να του πω να ανοίξει το προιον μου και να μην βάλει καθόλου απόδειξη ?? Πάντως οπως και να'χει θα του πω να το μαρκάρει gift.

 

 

Εαν τυχόν το προιον μου ξεπερνάει τα $45 (δεν νομίζω στην περίπτωση μου αλλά θέλω να ξέρω γενικά .. μπορεί να χρειαστεί στο μέλλον) μπορώ να κάνω τπτ ?? Π.χ. γίνεται να του πώ να κόψει μικρότερη απόδειξη ?? ή να την στείλει ξεχωριστά?? .. εαν την στείλει ξεχωριστά μήπως ο τελωνειακός υπερτιμολογήσει το προιον μου ? ?

 

/Απαντω χωρίς να μαι 100 τις εκατό σιγουρος,αν εχω καπου λαθος ας με διορθώσει κπ./

Λοιπόν τα 45$,το οριο δηλαδη ειναι μαζί με τα εξοδα αποστολής.

Επισης φανταζομαι οτι τα 45 δεν ειναι σταντε.Δηλαδή αν το προιον σου (μαζι με τα εξ.αποστολής ) ανερχονται στα 50-60 $ δεν νομίζω να χρεωθείς κατι εξτρα στο τελωνείο.

Αυτα.

Τώρα γνώμη μου είναι να το στείλει σαν γκιφτ και να βαλει και την αποδειξη μεσα (λιγο μικροτερη ωστε συνολο τιμης προιοντων και εξ αποστολής να φτάνουν στα 45 δολλαρια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν ξέρω αν πρέπει να ρωτήσω εδώ αλλά έχει κάνει κανείς αγορές από εδώ http://www.buyjoycn188.com :whistle: ? Έχουν τρελές τιμές απλώς φοβάμαι μην είναι μαιμούδες ...:cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην γεια σας..Καινουριος οπως βλεπετε..θα ηθελα να ρωτησω κατι μιας και ειμαι καινουριος και ως προς τι αγορες στο ebay..προκειται να αγορασω κατι απο Αυστραλια και η μεταφορα ειναι 'via air mail'..εγω κανονικα απο το ταχυδρομειο δεν θα παω να το παρω?Α και ως προς την τιμη ειναι γυρω στα 40-45$ μαζι με εξοδα μεταφορας οποτε δεν υπαρχει προβλημα..σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην γεια σας..Καινουριος οπως βλεπετε..θα ηθελα να ρωτησω κατι μιας και ειμαι καινουριος και ως προς τι αγορες στο ebay..προκειται να αγορασω κατι απο Αυστραλια και η μεταφορα ειναι 'via air mail'..εγω κανονικα απο το ταχυδρομειο δεν θα παω να το παρω?Α και ως προς την τιμη ειναι γυρω στα 40-45$ μαζι με εξοδα μεταφορας οποτε δεν υπαρχει προβλημα..σωστα?

 

Ναι το ΕΛΤΑ θα στο παραδωσει. Αν ειναι απλο θα στο αφησει λογικα στο σπιτι σου (αν ειναι κατι μικρο κ' μπορει να το κουβαλησει στην τσαντα του ο ταχυδρομος) διαφορετικα θα σου αφησουν ειδοποιητηριο να περασεις ο ιδιος απο το ταχυδρομειο.

Για το ποσο που αναφερεις λογικα κατα 99% δεν θα αντιμετωπισεις προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ΕΛΤΑ θα στο παραδωσει. Αν ειναι απλο θα στο αφησει λογικα στο σπιτι σου (αν ειναι κατι μικρο κ' μπορει να το κουβαλησει στην τσαντα του ο ταχυδρομος) διαφορετικα θα σου αφησουν ειδοποιητηριο να περασεις ο ιδιος απο το ταχυδρομειο.

Για το ποσο που αναφερεις λογικα κατα 99% δεν θα αντιμετωπισεις προβλημα.

 

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια..Καλου κακου εγω του ειπα να το στειλει και σαν "gift"..Να εχω το κεφαλι μου ησυχο..:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά καλησπέρα... ήθελα να μου λύσετε μια απορία για το royal mail. Aγόρασα κάτι από Αγγλία μέσω ebay και γράφει ότι η αποστολή θα γίνει με το royal mail. Αυτό είναι courier, δηλαδή θα μου έρθει το πακέτο στο σπίτι ή να περιμένω το χαρτάκι για να το παραλάβω από το ταχυδρομίο?

 

το ξέρω ότι έχει απαντηθεί αλλά δεν μπορώ να διαβάσω τόσες σελίδες... sorry...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά καλησπέρα... ήθελα να μου λύσετε μια απορία για το royal mail. Aγόρασα κάτι από Αγγλία μέσω ebay και γράφει ότι η αποστολή θα γίνει με το royal mail. Αυτό είναι courier, δηλαδή θα μου έρθει το πακέτο στο σπίτι ή να περιμένω το χαρτάκι για να το παραλάβω από το ταχυδρομίο?

 

το ξέρω ότι έχει απαντηθεί αλλά δεν μπορώ να διαβάσω τόσες σελίδες... sorry...

 

Έρχεται κανονικά με ταχυδρομείο,περιμένεις χαρτάκι..:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

πρωτη φορα αγοραζω απο ebay και θα ηθελα τα φωτα σας!!

 

μου ηρθε αυτο τοα mail apo ebay

 

 

 

 

Hello bells,

 

We're writing to let you know that the listing for the following item you bid on has been removed:

 

190353295414 - 64GB USB 2.0 Flash Drive Storage Memory Thumb Stick

 

We strongly recommend that you do not complete this purchase. Purchases of items listed on eBay but then completed outside of eBay are extremely risky. They are not covered by eBay buyer protection programs and are highly susceptible to fraud.

 

For more information on offers to buy or sell outside of eBay, please go to:

http://pages.ebay.com/help/policies/rfe-spam-non-ebay-sale.html

 

και σημερα μου ηρθε αυτο το mail απο paypal

 

Details about your shipment Transaction ID: 37E001344W624654B

 

 

Dear bells,

 

Wang Chunyou added shipping details. Please note that the tracking information and shipping status are shown exactly as the seller entered them.

 

Shipper Airborne Express

Tracking number RR758801724C

Shipping status 已发货

 

If you have questions about the shipment, please contact [email protected]

 

 

τι να κανω ?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...