Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι κάνω σε περίπτωση που:

 

1. πληρώνω κανονικά και ο πωλητής μου λέει οτι οκ το έστειλε συστημένο με Royal Mail

2. περνάνε 15 μέρες και δεν έχω λάβει τίποτα

3. στέλνω μέιλ τον ρωτάω το tracking number, μου το δίνει

4. δίνω το tracking number στη σελίδα των ΕΛΤΑ και μου λέει οτι παραδόθηκε πριν 5 μέρες σε τελείως άσχετη διεύθυνση με τη δική μου

5. ο πωλητής επιμένει οτι το έστειλε, και οτι δεν έκανε λάθος αυτός αλλά τα ΕΛΤΑ (ψιλοχλωμό το κόβω γιατί μένω Αθήνα κέντρο και το tracking no. που μου έδωσε λέει οτι το δέμα παραδόθηκε 'Αγιο Στέφανο)

 

;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σου έδωσε λάθος tracking number όσο κι αν επιμένει.

Παλαιότερα μου είχαν δώσει tr.number και το δέμα είδα οτι παραδόθηκε στον Βόλο.Πίεσα λίγο τον προϊστάμενο(εξυπηρετικότατος) του υποκαταστήματος στο χωρίο μου και μίλησε με Βόλο και έμαθε ποιος το παρέλαβε.

Δοκίμασε να κάνεις το ίδιο.Αν μάθεις ποιος το παρέλαβε μπορείς να δεις αν κι αυτός περίμενε κάτι απ τον συγκεκριμένο πωλητή του ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αγγλικο και το αμερικανικο ebay ειναι το ιδιο?

Εχω κανει αρκετες αγορες απο αγγλια και θελω να δω και απο αμερικη.

Προσπάθησα να κανω νεο λογαριασμο με τα ιδια στοιχεια και email και μου λεει οτι υπάρχει. ( Ναι στο ebay.co.uk Ομως) Δοκιμαζω να βαλω τα στοιχεα του αγγλικου στο αμερικανικο αλλά δεν με κανει Log in. Τελικα τι γίνετε?

Ειναι ο ιδιος λογαριασμος ή πρεπει νακανω νεο με αλλα στοιχεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίεσα λίγο τον προϊστάμενο(εξυπηρετικότατος) του υποκαταστήματος στο χωρίο μου και μίλησε με Βόλο και έμαθε ποιος το παρέλαβε.

Δοκίμασε να κάνεις το ίδιο.Αν μάθεις ποιος το παρέλαβε μπορείς να δεις αν κι αυτός περίμενε κάτι απ τον συγκεκριμένο πωλητή του ebay.

 

Αποκλείεται, γιατί αφ' ενός είμαι Αθήνα και δεν πρόκειται να μου κάνουν τέτοιες εξυπηρετήσεις, και στην τελική δεν είναι δική μου δουλειά να τρέχω για τέτοια εφ' όσον πρόκειται για λάθος του πωλητή (ο οποίος άρχισε να μην απαντά και στα e-mail μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω υπαρχει η υπηρχε καμια απεργια αυτες τις μερες? εδω και ενα μηνα εχω αγορασει κατι πραγματα απο κινα και δεν εχει ερθε τιποτα. Ενω αλλες φορες εκαναν ολα 10-15 μερες. βεβαια επικοινωνησα με τους πωλιτες και μου επεστρεψαν τα χρηματα με τον φοβο οτι θα τους βαλω αρνητικο feeback.. αλλα απορω με τα πραγματα ποτε και αν θα φτασουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επικοινωνια που ειχα με ενα πωλητη απο το HONG KONG μου ειπε οτι λογο οικονομικης κρισης το HONG KONG POST δεν στελνει δεματα για εξωτερικο καθε μερα αλλα 1 φορα την εβδομαδα (αεροπορικως) γιατι το κοστος πλεον ειναι μεγαλο (και το ταχυδρομειο τους γενικοτερα ειναι το φθηνοτερο απο αλλα ευρωπαϊκα). Οποτε θα αργησουν σιγουρα να παραδωθουν τα δεματα στην Ελλαδα εν οψει κ' Χριστουγεννων.

 

Παρ' ολα αυτα πριν 10 μερες ειχα αγορασει κατι απο HONG POST και το πακετο μου ηρθε Ελλαδα μεσα σε 4 μερες!. Ξαφνιαστηκα. Το πακετο βεβαια ειχε επανω track-number κ' ο πωλητης μου το ειχε στειλει "συστημενο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, παρήγγειλα χτές το πρωί αυτά εδώ

>http://cgi.ebay.com/1500-FROSTY-ICICLE-CLEAR-LIGHT-WHITE-WIRE-CHRISTMAS-NEW_W0QQitemZ370302815222QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item5637c48bf6

και το δέμα έχει σταλεί... μήπως ξέρεται πότε θα μου έρθουν?

μένω Αλμυρό Βόλου..

ευχαριστώ

edit1: πλήρωσα με paypal...(αν αυτό βοηθάει..)

Επεξ/σία από scarface5323
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ιδια και εδω. Απο 18/11 περιμενω κατι screen protector αλλα τιποτα (συνολικα περιμενω 5 πακετακια) Εντωμεταξυ σημερα ελαβα ενα πακετο απο USA που εγινε παραγγελια στις 20/11. Οποτε μιλαμε για μεγαλη καθυστερηση απο Ασια μερια. Υπομονη απο τη μερια μου.

Δεν βρισκω να λογο να μου κανουν πιστωση αν δεν περιμενω τουλαχιστον 45 ημερες. Εδω εχει τυχει να λαβω δεμα απο Γερμανια μετα απο 25 ημερες.

 

Τι θα γινει επιτελους με τα δέματα απο Κινα και Hong Kong;

Περιμενω 4 δεματα εδω και 35 μερες.

 

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 02:51 ----------

 

Παιδες σκεφτομαι να παρω αυτο: http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPII.dll?ViewItem&item=120495955256 , μια ρομποτικη σκουπα (Δεν θελω σχολια) με κοστος γυρω στα 200 ευρω/300 δολλαρια. Ο πωλητης στελνει με usps και το θεωρω αυτονοητο πως δεν θα μπορεσω να αποφυγω το τελωνειο.

Η απορια μου εινα η εξης: εφοσον θα ερθει μεσω ΕΛΤΑ το πακετο, θα χρειαστει να τρεχω στο Ελ βενιζελ για εκτελωνισμο η απλα θα πληρωσω στο ταχυδρομειο;

Απορια β: παιζει να πληρωσω το αντικειμενο στο διπλασιο του; Δηλαδη να με βαλουν να πληρωσω αλλα 200 ευρω για δασμους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ιδια και εδω. Απο 18/11 περιμενω κατι screen protector αλλα τιποτα (συνολικα περιμενω 5 πακετακια) Εντωμεταξυ σημερα ελαβα ενα πακετο

Aν στο στειλει με USPS ερχεται μεσω ΕΛΤΑ.Αν περασει τελωνειο και επιβληθουνε δασμοι σου ερχεται το κλασσικο χαρτακι των ΕΛΤΑ με εντολη να πληρωσεις για να παραλαβεις το δεμα.Ζητα του να το μαρκαρει ως gift η used.ΣΕ καμια περιπτωση οι δασμοι δεν προκειτε να ειναι 200 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγκες γεια σας...μπηκα κ εγω στο παιχνιδι...περιμενω που λετε 2 κινητα με hong kong post..λεει στον tracking code οτι στις 10 δεκεμβριου φυγαν απο εκει...λετε να τα παρω μεσα στην ερχομενη βδομαδα?????????

Μακαρι..στις 19 δεκεμβριου θα φυγω για μυτιληνη κ εχω βαλει την διευθηνση της χαλκιδας...λετε να μην τα προλαβω??????:fear::confused::confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...