Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εισαι περηφανος για αυτο; Το "φωναζεις"; Για τι ποσα μιλαμε;

Αν δεν το εχεις καταλαβει τους εχεις κλεψει τους ανθρωπους...

Ενημερωτικα, μπορεις και πρεπει να ξαναπληρωσεις αν θες να εισαι σωστος.

 

+1! Απάτη συγκεκριμένα αφού αυτοί νομίζουν ότι ο αγοραστής δεν έχει παραλάβει το προιόν κι υπέστησαν περιουσιακή ζημία επιστρέφοντας τα χρήματα.Δεν τη λες και πολύ σωστή συμπεροιφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

έμενα πάντως οι καθυστερήσεις μου έχουν βγει σε κάλο... 5-6 φορες που καθυστέρησαν να μου έρθουν καπια πράγματα και φοβήθηκα οτι χάθηκαν ,έστειλα μαιλ στους πωλητές οτι δεν τα έχω λάβει και οτι θα τους βαλω αρνητική βαθμολογία και μου επέστρεψαν τα λεφτα. μετα απο μέρες ήρθαν και τα πράγματα και ετσι τα έλαβα δωρεαν.

 

Πράγματι δεν είναι σωστό μου έχει τύχη και εμένα αλλά έκανα την επιστροφή πίσω στον πωλητή.

Είναι θέμα καθαρά συνείδησης και να νιώθεις εντάξει με τον εαυτό σου και με τους άλλους που συναλλάσεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι τετοια εκαναν καποιοι και στο play.com και ειμαστε η μοναδικη χωρα στην ευρωπη η οποια εχει οριο σε παραγγελιες(~39 ευρω) και δεν στελνει και ηλεκτρονικα.

ντροπη μας πραγματικα...

μπανανια-ελλαδισταν,οτι και να πεις ειναι λιγο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μόνο μια φορά έτυχε να μην έρθει το προιόν και μετά από 1-1,5 μήνα ο πωλητής μου έστειλε νέο που έφθασε αυτή τη φορά. Ο ίδιος μου είπε πως θα αποζημιωθεί για το προιόν από τα αγγλικά ταχυδρομεία, οπότε δεν τρέχει τίποτε. Για την ιστορία, το πρώτο δεν έφθασε ποτέ.

 

Το θέμα είναι πως όταν έχεις ανάγκη ένα προιόν και αυτό κάνει τελικά 2 μήνες να έρθει με τις καθυστερήσεις και την επαναποστολή, ίσως είναι δίκαιο να πάρεις και άλλο ένα σαν αποζημίωση για την καθυστέρηση. Γιατί όταν ο πωλητής σου λέει σε 4-5 εργάσιμες, εσύ έχεις κάνει το κουμάντο σου με βάση αυτό το χρονοδιάγραμμα. Αλλιώς πήγαινες και το έπαιρνες από το μαγαζί της γειτονιάς σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι δεν δικαιολογείται,γιατί μ'αυτή τη συμπεριφορά εξαπατάς κάποιον άλλο,απλά,μια καθυστέρηση δε σου δίνει αυτό το δικ/μα.

Αυτό με την αποζημίωση είναι βέβαια μια βολική δικαιολογία για να έχουμε ήσυχη τη συνείδησή μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έμενα πάντως οι καθυστερήσεις μου έχουν βγει σε κάλο... 5-6 φορες που καθυστέρησαν να μου έρθουν καπια πράγματα και φοβήθηκα οτι

Κατι τετοια κανανε και στην Ιταλια και το μισο ebay δεν τους στελνει πια.Κανονιστε την πορεια σας μην ερθει η σειρα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι τετοια εκαναν καποιοι και στο play.com και ειμαστε η μοναδικη χωρα στην ευρωπη η οποια εχει οριο σε παραγγελιες(~39 ευρω) και δεν στελνει και ηλεκτρονικα.

ντροπη μας πραγματικα...

μπανανια-ελλαδισταν,οτι και να πεις ειναι λιγο....

 

αστο φίλε ειδικα για το play.com και σε αλλες χωρες τα ιδια χαλια ειναι!

 

συγνωμη κιολας αλλα οταν αγοραστης και πωλητης κλεινουν συμφωνια να ερθει σε 14 μερες και ερχετε σε 1 μηνα γιατι να μη ζητησω τα λεφτα μου η νεο προιον μετα την 15η μερα;

 

αν τυχη και ερθει το αντικειμενο ενω μου έχει επιστραφει το ποσο ή ερθουν 2 αντικειμενα μετα απο κανα διμηνο δεν είναι δικο μου προβλημα ουτε σκοπιμως το επιδίωξα. που βρισκετε την απατη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια δε μπορω να θυμηθω το ονομα του αγοραστη..

εκανα μια παραγγελεια, με χρεωσε, δε μου εστειλε καποιο email..

απλα ειχα κοσμο εκεινη την ωρα σπιτι και ξεχασα να σημειωσω τα στοιχεια του..μονο 1 μνμ μου ηρθε στο κινητο οτι χρεωθηκα την αγορα

( απο την τραπεζα )

και ελεγε το ονομα του στο paypal

τι μπορω να κανω για να τον βρω?

plz sos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το οτι δεν σου εστειλε mail δεν σημαινει κατι. Το 90% των πωλητων δεν θα σου στειλει κανενα mail, παρολα αυτα θα παραλαβεις το αντικειμενο. Ελαχιστοι επικοινωνουν αν δεν προκυψει θεμα.

Στο "won" μπορεις να δεις τι εχεις κερδισει και απο ποιον πωλητη και κανονικα την "σελιδα" του προιοντος.

Χαλαρωσε! (νεος στο ebay;;;; :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μα ΚΑΙ τα "buy it now" ειναι στα won!

Μήπως εχουν περασει 60 μερες;

Οπως και να εχει παντως ολες οι συναλαγες ειναι αποθηκευμενες στο paypal και δεν σβηνονται εκει ποτε. Εκει βλεπεις και το ονομα του πωλητη και το τι αγορασες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και το Βuying total ειναι 0$!

Γιατι; Μηπως εκανες καμια "πατατα" και δεν εκανες την αγορα μεσω του eBay;

Στο paypal σου ειπα οτι σιγουρα το εχει! Κοιτα εκει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ενταξει ξερω θα γελασεις με την αγορα μου.. :$

και ηθελα να σου και ευχαριστω για την βοηθεια :)

αλλα μαλλον πανε τα λεφτακια μου..

ενταξει 35€ ειναι δεν ειναι και 1 εκατομμυριο αλλα οχι και να μας τα φαει ο Κιζενος :Ρ

καλυτερα να τα φαω σε μπουγατσες!

Επεξ/σία από koulouri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πρωτα απο ολα σβησε τις 2 φωτο τις τελευταιες τουλαχιστον απο το imageshack.us γιατι εχεις μεσα προσωπικα σου στοιχεια!

2ον εχει το email του πωλητη οποτε μπορεις να επικοινωνησεις μαζι του. Πιστευω οτι θα τα παρεις μην ανησυχεις. Ακομα και να μην τα παρεις μπορεις να κανεις dispute μεσα απο το paypal και να παρεις τα λεφτα σου πισω!

Χαλαρωσε!!

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...