Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά αν ένα δέμα έχει δηλωθεί για 40$ και μεταφορικά του είναι 50$!

Αν το έρθει με ups τι θα πληρώσω?

Είναι άγνωστο για τον περισσότερο κόσμο αυτό το ηλεκτρονικό gadgetακι το οποίο είναι για αυτοκίνητο! Αξία αγοράς 300ευρω. αξία στην ελλάδα. 600ευρω!

 

Πως γίνετε να έρθει και με ups και να μην πληρώσω τελονίο?

Παρακαλώ απαντήστε όσο πιο γρήγορα μπορείτε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα προσφατα μου ετυχε σε αγορα CD single να στειλει λαθος εκδοση με διαφορετικο tracklist. Ο πωλητης αναγνωρισε το λαθος του και οχι μονο με αποζημιωσε (ολο το ποσο, μαζι και τα ταχυδρομικα) αλλα μου ειπε να κρατησω και το CD!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγόρασα πριν μια βδομάδα ενα μπλουζάκι απο ebay απο UK ο πωλητής και το paypal μου έστειλαν mail και μου είπαν πως θα έρθει με τη royal mail σε 3-5 εργάσιμες μέρες αλλά πέρασαν αυτές οι μέρες. τι μπορεί να έχει γίνει? η royal mail ειναι currier? θα έρθει ο τύπος σπίτι μου με το δέμα ή ταχυδρομείο με χαρτάκι? Εστειλα mail στο πωλητή σήμερα και δε μου έχει απαντήση. Αυτός κάνει 300 πωλήσεις το μήνα και έχει μια αρνητική σε ενα εξάμηνο. και όλοι γράφουν γι'αυτόν fast shipping.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αν ένα δέμα έχει δηλωθεί για 40$ και μεταφορικά του είναι 50$!

Αν το έρθει με ups τι θα πληρώσω?

Είναι άγνωστο για τον περισσότερο κόσμο αυτό το ηλεκτρονικό gadgetακι το οποίο είναι για αυτοκίνητο! Αξία αγοράς 300ευρω. αξία στην ελλάδα. 600ευρω!

 

Πως γίνετε να έρθει και με ups και να μην πληρώσω τελονίο?

Παρακαλώ απαντήστε όσο πιο γρήγορα μπορείτε!

Λογικά δε θα πληρώσεις τίποτα. Όταν παραλάβεις το δέμα ενημέρωσέ μας!

 

αγόρασα πριν μια βδομάδα ενα μπλουζάκι απο ebay απο UK ο πωλητής και το paypal μου έστειλαν mail και μου είπαν πως θα έρθει με τη royal mail σε 3-5 εργάσιμες μέρες αλλά πέρασαν αυτές οι μέρες. τι μπορεί να έχει γίνει? η royal mail ειναι currier? θα έρθει ο τύπος σπίτι μου με το δέμα ή ταχυδρομείο με χαρτάκι? Εστειλα mail στο πωλητή σήμερα και δε μου έχει απαντήση. Αυτός κάνει 300 πωλήσεις το μήνα και έχει μια αρνητική σε ενα εξάμηνο. και όλοι γράφουν γι'αυτόν fast shipping.

Λοιπόν, το Royal Mail είναι το αντίστοιχο των ΕΛΤΑ στην Αγγλία. Όπως έχουμε εμείς συστημένο, express κτλ, έτσι έχουν κι εκεί. Για να έρθει στην πόρτα σου θα πλήρωνες πολλά (που δε νομίζω), οπότε να περιμένεις ειδοποιητήριο για να πας στο κοντινό ταχυδρομείο και να το παραλάβεις. Όσον αφορά τον χρόνο παράδοσης, δυστυχώς εξαρτάται και από τα ΕΛΤΑ οπότε υπομονή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά για το πρόβλημα με το λάθος προϊόν, ο πωλητής μου ζήτησε συγνώμη και μου είπε ότι θα στείλει το σωστό σήμερα κιόλας. Για το λάθος προϊόν που μου έστειλε δεν ανέφερε κάτι...

Για να δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει παραγγείλει κανείς Memory Stick από eBay;

 

Ενδιαφέρομαι για ένα Memory Stick Pro Duo 4 GB, και από την αναζήτηση που έκανα οι τιμές αρχίζουν από 69? περίπου (η συγκεκριμένη τιμή είναι από Πλαίσιο), απλής ταχύτητας. Στο βρεταννικό eBay βρήκα high speed στα 50? περίπου (συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών). Φαντάζομαι μπορώ να το βρω και φθηνότερα.

 

Το θέμα είναι αν είναι καλή αγορά, ή κυκλοφορούν στο eBay sticks δεύτερης διαλογής;

 

EDIT: Βρήκα και σε ένα e-shop που λέγεται EasyBuyWorld καλή τιμή (και για High Speed), αλλά πρώτη φορά το μαθαίνω το συγκεκριμένο κατάστημα. Από το http://www.skroutz.gr'>http://www.skroutz.gr το βρήκα, φέρεται να είναι ελληνικό, και έχει πληροφορίες για το που εδρεύει, καθώς και τηλέφωνα (στο http://www.skroutz.gr). Έχετε ακούσει τίποτα εσείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σελίδα που έχεις στο link για το EasyBuyWorld δεν έχει τίποτα παρά μόνο μία αρχική σελίδα χωρίς links για παραπέρα..

 

Όσον αφορά τα Memory Sticks και γενικά τις κάρτες μνήμης πάντως, κατά τη γνώμη μου η ταχύτητα είναι ασήμαντο χαρακτηριστικό. Δηλαδή εγώ δίνω σημασία 90% στη χωρητικότητα και 10% στην ταχύτητα..

 

Με μία πρόχειρη ματιά βρήκα Memory Stick Pro Duo 4 GB ?39! Κοντά στη μισή τιμή από την Ελληνική αγορά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνεις κλικ στο "πατήστε εδώ", παρά το ότι δεν εμφανίζεται το χεράκι (:-D), σε πάει κανονικότατα στην κεντρική σελίδα (http://www.ebwstore.com/osc/).

 

Όσο για το αν είναι ασήμαντο χαρακτηριστικό η ταχύτητα, επίτρεψέ μου να διαφωνήσω. Στην φωτογραφική μηχανή μου με έχει σώσει το ότι είναι high speed και αποθηκεύει 4,2ΜΒ φωτογραφίες (7.2MP βλέπεις) καθώς και υψηλής ανάλυσης video στην στιγμή. Αντίθετα, έχω δει πολλούς φίλους μου που πήραν την φθηνότερη και single speed κάρτα, να περιμένουν 1 και 2 δευτερόλεπτα μέχρι να αποθηκευτεί. Επίσης, απ' όσα έχω διαβάσει τα κινητά (για το οποίο και προορίζεται) ζορίζονται με μεγάλες κάρτες, και γι' αυτό θέλω high speed ώστε να διευκολύνω λίγο την κατάσταση (βέβαια παίζει ρόλο και ο επεξεργαστής του κινητού, αλλά σίγουρα θα παίζει ρόλο και η ταχύτητα ανάγνωσης/εγγραφής του memory stick).

 

Anyway, ας γυρίσουμε στο θέμα. ΟΚ, το eBay είναι φθηνότερο, μήπως όμως οι κάρτες είναι δεύτερης διαλογής, και κάποιοι μικροπωλητές τις αγόρασαν χονδρική πολύ φθηνά, και γι' αυτό τις πουλάνε σε τόσο ανταγωνιστικές τιμές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχαν ακουστεί επεισόδια για fake κάρτες μνήμης πριν από κανένα 6μηνο, αλλά πιστεύω ότι περιορίστηκε το κακό και δεν ξανακούστηκε κάτι από τότε.

 

Εγώ έχω αγοράσει συνολικά πάνω από 30 από τις οποίες για 'μένα και φίλους πάνω από 20 (MS, SD, xD, CF). Καμία μα καμία δεν έβγαλε πρόβλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πήρα αυτό http://cgi.ebay.de/SanDisk-MicroSD-Micro-SD-Card-Ultra-II-2-GB-2GB-Adap_W0QQitemZ220122513651QQihZ012QQcategoryZ90242QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

και είναι 23,5+7shipping όπως βλέπετε, ενώ πάω να πληρώσω βγάζει δύο επιλογές:wire transfer 7? και paypal 8?,(επιλέγω paypal) μου αυξάνεται το shipping στα 8?(δε βλέπω στο auction κάποια τέτοια παράμετρο), του στέλνω μήνυμα και ρωτάω γιατί πήγε στα 8? και μου απαντάει if you pay with wire transfer, it is 7,- Euro.

Το θέμα δεν είναι το ένα ευρώ αλλά η κουτοπονηριά του...(εκτός αν δείτε κάτι διαφορετικό στη δημοπρασία του).

Δεν έχω πληρώσει ακόμα, τι προτείνετε να κάνω; μπορεί να γίνει ακύρωση(θα πάρω κάποιο άλλο πιο ακριβό μιας και είναι ο πιο φτηνός αλλά δε με νοιάζει),

να το πάρω και να τον κοκκινίσω ή να κάνω report(γίνεται πριν την αγορά;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...